Jump to content
Stratilatis

Africa Twin...τι ελαστικο μου ταιριαζει?

Recommended Posts

Παιδια καλησπερα, τελικα δεν σας ακουσα και εκανα του κεφαλιου μου και το μετανιωσα κιολας, τα ελαστικα ηρθαν τοποθετηθηκαν και ολα καλα, ενα ελαστικο αρκετα καλο στην ασφαλτο, με πολη γρηγορη κορονα, τρακτεροτο και αρκετα θορυβωδες ειδικα μετα τα 60 χλμ.. τελειο στο φρεναρισμα, τρομερο στις στροφες μεχρι που ξυνω μαρσπιε σε καποια σημεια που ειναι καλη η ασφαλτος, δεν υπαρχει φοβος στο χαλικακι και στα χωματακια που μπορει να συναντησεις στην ασφαλτο σε καμια στροφη, θα το χαρακτηριζα 8/10 στο θεμα δρομος φρεναρισμα στροφες, στθς μεγαλες ταχυτητες παλι ζοριζεται η μηχανη να ανεβασει χλμ, την φρεναρη η τρακτεροτη μαλακη γωμα που ζεσταίνεται απιστευτα γρηγορα... στο χωμα επισης αριστο, ευχαριστιεσαι βουνο και παιχνιδια, αρκετα εμπιστο στο βουνο... στο χωμα επισης 8/10...  

Τωρα στον βρεγμενο δρομο, δυστυχως ειναι οτι χειροτερο εχω δοκιμασει απο ελαστικο, οπου νερο ισούται με λαδια, παιδια πραγματικα επικυνδινο, δεν κουμανταρετε με τπτ, στο νερο πας σαν κοτουλα για να μην σπασεις τα αυγα χωρις υπερβολες, το πιο επικυνδινο ειναι στις στροφες που μπαινει με πολλα και ξαφνικα βλεπεις το βρεγμένο κομματι και ισιωνεις τελειως για να ερθει η μηχανη στην ορθια κληση γιατι αλλιως εφυγες σουπιτος...

Ειναι μεγαλο μειονέκτημα για μενα γιατι ειναι η περιοδος των βροχων και το φοβαμαι παρα πολυ, μεχρι που σκεφτομαι να τα πουλησω και να βαλω κατι αλλο... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Αυτό που σε φοβίζει τόσο είναι η γλιτσα.Περίμενε να πέσουν κάμποσες βροχές να πλυθούν οι δρόμοι και μετά το ξαναβλέπεις.

Σίγουρα θα αλλάξεις γνώμη. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φιλε μου δεν νομιζω, 2 μερες βρεχει καταρρακτοδος, δεν νομιζω να μην εχουν ξεπλυθει οι δρομοι, ησουν η εισαι κατοχος του karoo 3?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ok τότε.

Karoo δεν είχα ποτέ,αλλά με πολλά ον-οφ λάστιχα είχα καλά κρατήματα και στο βρεγμένο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τρακτερωτο +βροχη=σουπα

τρακτερωτο+ασφαλτος= 4-5000 χλμ ζωη

tourance kai tr91 θα σε καλυψουν πληρως στα καθημερινα σου με ζωη 15-20000 χλμ. το χωμα πολυ χλομο. φλαταδουρια μονο.

τα karoo αμιγως χωματινα και τρωγονται γρηγορα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχοντας καλύψει αρκετές δεκάδες χιλιάδες χιλιομέτρων με τις τρεις Αφρικάνες μου, η άποψή μου για τα λάστιχα που έχω δοκιμάσει είναι η εξής:

Από χώμα όπως θα διαβάσεις δεν πολυκατέχω, από φίλους όμως πολύ χωμάτινους, μην περιμένεις χωμάτινο λάστιχο (Καρού κλπ) να κρατάει καλά σε άσφαλτο. Ειδικά για τα Καρού, όλοι έχουν πολλά παράπονα στην βροχή, γλυστράει πολύ λένε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τελικα οπως ειπε ο africaptain παραπανω "οι γνωμες ειναι σαν τις κωλ....δες"

Το battlewing 501 502 που αναφερεις, το φοραγε η μηχανη οταν την αγορασα ηδη 2 χρονια, τοτε το λαστιχο παροτι καμενο το μπροστινο ποτε δεν με προδωσε παρολο που ημουν ανεμπειρος οδηγος στο συγκεκριμενο μηχανακι, ποτε δεν μου εφυγε σε επικίνδυνο φρεναρισμα ποτε δεν γληστρισε σε στροφη και αν το εκανε ηταν ελεγχομενο και προλαβαινα να την επαναφερω, επισης στο νερο ηταν τρομερα, το ξαναλεω οτι το μπροστινο ειχε ρογμες ηταν καμένο.... οσο παιρνουσε ο καιρος βεβαια ειχε γινει επικινδυνο γιατι οπως ειπα εφτασε τα 3 χρονια... πραγματικα αν ηξερα οτι δςν ηταν τοσο καλο το καροο 3 στο νερο θα εβαζα παλι 501 502... δεν πειραζει ετσι ειναι αυτα, την επομενη φορα ισως το ξαναδοκιμασω και φρεσκο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βαλε τα αγγελια και παρε τα 501 εαν μπορεις. Κριμα ειναι να μεινεις με τετοια σκοτωστρα 2 χρονια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

........... α και να δεις αν τα βγαζει με δεικτη ταχυτητας H να τα προτιμησεις απο το Τ θα ειναι ποιο ακριβα ομως 

Δείκτη ταχύτητας Η σε μηχανή που έχει τελική 180; Για ποιόν ακριβώς λόγο; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αλλαξα προχθες λαστιχα στο παπι και φυσικα ρωτησα και για την "μεγαλη". Εχουν ερθει κατι Continental (κατι σαν TKC 70 γραφουν νομιζω) και μου ειπε τα καλυτερα ο λαστιχας μου. Τωρα αληθεια ψεμματα, δε γνωριζω. Εγω παντως μεχρι ν ακουσω καλα λογια απο καποιον (ακομα καλυτερα να μου δωσει τη μηχανη του για βολτα) θα συνεχισω να εμπιστευομαι τα εντελως "απαραδεκτα" Bridgestone 501-502...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εφόσον είπες ότι ακόμα και με ανεμοστρόβιλους χρησιμοποιείς την αφρικάνα,δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έβαλες τα 70/30.Μακάρι να βρεις να τα πουλήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καβαλησα εναν εκσκαφεα και ξεθαψα το θεμα....
Απο τοτε και μετα, εχω αλλαξει αλλες δυο φορες λαστιχα και τωρα ψαχνω για τριτο.
Επειδη οι αναγκες μου αλλαξαν (μειωμενοι μισθοι, αρα περιορισμενες βολτες) σκεφτηκα να φορεσω κατι πιο χωματινο απ τα 501-502 και πηγα στα Continental tkc 70.
Το λαστιχο το καταφχαριστηθηκα. Παρα πολυ καλο στην ασφαλτο και πολυ καλυτερο απ τα πριν στο χωμα. Ζεσταινοταν πολυ πιο γρηγορα, αλλα ειχε μικρη διαρκεια ζωης.
Κι ενω τα οικονομικα μου γινοταν ακομα χειροτερα και τα Conti ειχαν αχρηστευτει πια, φιλος μου εδωσε ενα πισω Metzeler Tourance μεταχειρισμενο σε καλη κατασταση, πηρα κι ενα καινουριο μπροστινο και την εβγαλα αλλη μια τριετια.
Τωρα ομως, το μπροστινο εχει λοιωσει και το πισω ενω εχει αρκετο πελμα ακομη, δεν παυει να ειναι 4-5 ετων, αρα παμε για αλλαγη.
Οι αναγκες μου παραμενουν οι ιδιες.
Κομμενα τα μαλιοκουβαρα, αλλα αρκετα σβελτη οδηγηση στην ασφαλτο (συνηθως διπλος) και διασχιση χωματοδρομου.
Οι επιλογες μου.
Pirelli Scorpion STR Rally Μου αρεσει πολυ στην φατσα. Φιλος που τα φοραει και με  ξερει, μου λεει "Εγω ειμαι πολυ πιο ηπιος οδηγος απο σενα, αλλα πιστευω οτι σου ταιριαζουν απολυτα". Ο λαστιχας μου ομως, μου λεει οτι δεν μου κανει, ειναι και πανακριβο. 340 ευρο.
Bridgestone AT41. Ο λαστιχας μου λεει, "δεν ειναι σαν το Conti στο χωμα, αλλα στην ασφαλτο δεν παιζεται σε στεγνο και βρεγμενο. 300 ευρο.
Και καπως ετσι, σχεδον καταληγω να ξαναφορεσω τα Tourance που τα ξερω, τα οποια κατα τη γνωμη μου παντα, ειναι κατι αναμεσα σε 501-502 και Conti.
Θεωρω οτι ειναι πολυ τιμια λαστιχα, δεν με προδωσαν πουθενα στην στεγνη ασφαλτο (στο βρεγμενο κοτευω) και απ το χωμα, ενω παω συχνα, δεν εχω πολλες απαιτησεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα