Jump to content
Stratilatis

Africa Twin...τι ελαστικο μου ταιριαζει?

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και σε ολες...

Ειμαι σε αναζητηση ελαστικου στην αφρικανα μου και δεν ξερω τι ακριβως να βαλω, βασικα δεν μπορω να βρω αυτο που μου ταιριαζει και σε εμενα και σε αυτην... ειμαι απο επαρχια και συγκεκριμενα απ την Λερο, οι δρομοι μας εδω δεν ειναι και πρωτης ταξεως, εχουμε σε πολλα σημεια γιαλυσμενους δρομους και δρομους που περιεχουν λακουβες απο φρεατια μερχι και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε... εχουμε ομως και ωραιες χωματινες διαδρομες και μαλιστα αγρια χωματινες... οπως καταλαβαινετε ψαχνω ενα ελαστικο που να ειναιι αριστο στον δρομο και καλο στο χωμα, 70-30 για να μην πω 50-50... να πω πως ειμαι πολυ νευρικος στην οδηγιση μου και δεν λεω οχι σε προσπερασεις και στροφιλικια, γενικα δεν παω νορμαλ στον δρομο(ζωη να εχω)... χωμα πηγαινω 2 φορες την βδομαδα, αλλα και εκει δεν καθομαι ησυχος, θα παιξω οσο μπορω και οσο με παιρνει βεβαια...

το ελαστικο που ειχα στον νου μου και πιστευα οτι ταιριαζε καπως στα μετρα μου ηταν το Metzeler Karoo 3, με πολυ καλες κριτικες και εντος και εκτος δρομου, ομως δεν ξερω για πιον λογο δεν το φερνουν πια στην ελλαδα και αν το βρεις οι ημερομηνιες του θα ειναι χρονο+... πραγματικα πρεπει οπωςδηποτε να αλλαξω ελαστικα, γιατι τα δικα μου τερματισαν πια και την εχω γλητωσει πολλες φορες απ του χαρου τα δοντια και φοβαμαι πως αν δεν το κανω γρηγορα, δεν θα αργησει να γινει το κακο... σας παρακαλω προτεινετε μου ενα ελαστικο σε αυτα τα ποσοστα 70-30... εχω ακουσει και για το heidenau k60 scout καλα λογια, αλλα μερικοι λενε πως το μπροστινο του ψαρευει πολυ και ειναι λιγο dangerous...  (σηγγνωμη για την πολυλογια μου, αλλα λεω την αληθεια οσο πιο κατατοπιστηκα και ειλικρηνα γινετε) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ελαστικό άριστο σε άσφαλτο και 70-30 ή 50-50 δεν πάνε μαζί. Τα ελαστικά αυτά έχουν πολύ καλή αίσθηση στο χώμα, αλλά στην άσφαλτο είναι θορυβώδη, δεν έχουν πολλά περιθώρια κλίσης, υπερθερμαίνονται εύκολα και γενικότερα δεν φτάνουν τις επιδόσεις των παρακάτω:

80-20 και άριστο σε άσφαλτο πάνε μαζί. Τα ελαστικά αυτά θυμίζουν street ελαστικό σε άσφαλτο και μπορούν να περάσουν έναν απλό χωματόδρομο χωρίς να καταπονηθούν και χωρίς να προβληματίσουν. Συστήνω τα ΒΤ501/502 που τα φορούσα στο τρανσαλπ και ήταν άριστα.

Πρέπει να διαλέξεις τι θέλεις ακριβώς. Και τα metzeler sahara είχαν φοβερές κριτικές για χρήση σε άσφαλτο, αν και 70-30 ελαστικό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα bridgestone battlewing bw 501/502 μαλλον εννοεις γιατι τα bt δεν βγαινουν για τις διαστασεις μας, ειναι στριταδικο ελαστικο, τελος παντων τα bw 501/502 τα φοραει τωρα και εχω κανει κοντα στις 17000 και δεν εχω μεινει καθολου ευχαριστημενος, δεν εμπνεουν εμπιστοσυνη καθολου, στο νερο ηταν καπως καλα, στο φρεναρισμα εχω γλιτωσεις παμπολες φορες απ του χαρου τα δοντια με γλυστριματα απ το μπροστινο... και εκτος αυτου στο χωμα κανεις πατιναζ... ηθελα ενα λιγο πιο χωματινο ελαστικο αλλα να ειναι και ασφαλη στον δρομο, ξερω οτι το καροο 3 ειναι αρκετα καλο,αλλα με προβληματιζει που ειναι λιγο παλιας τεχνολογιας και παλιο μοντελο... το σαχαρα παλι που ειπες ειναι επισης καλο αλλλα οχι βαρια ον-οφ... το πισω διαρκει μολις 5-6000 το πολυ...και ειναι και πανακριβω... για το heidenau k60 scout ξερει κανεις να μας πει τπτ? πανω σε αφρικανα δουλευουν καλα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το κ60 θα σου πει ο ναυτίλος που το φορά στον πήγασο.

Ο Αφρικάπταιν βάζει μόνιμα bw501/502 και είναι σούπερ ευτυχισμένος (και ξύνει μόνιμα ο,τι βρει δλδ το στίβει το μηχάνημα).

Εφόσον εσένα δεν σου πάνε με την οδήγηση που κάνεις, ούτε λόγος....

Θα ακούσεις αρκετές γνώμες. Διάλεξε το καλύτερο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα  karoo 3  μια χαρα βγενουν

http://www.metzeler.com/site/uk/products/tyres-catalogue/Karoo-3.html?version=993441

κ εγω εχω ακουσει πολυ καλα λογια

Τροποποιήθηκε από τον ibar132

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακου να δεις, την μηχανη την αγορασα πριν 1 χρονο σχεδον και φοραγε αυτα τα λαστιχα ηδη 10000, η αληθεια ειναι οτι τοτε που την αγορασα μου φαινοταν αρκετα καλο σαν λαστιχο ειδικα οταν ζεσταινοταν, ομως ισως με τα χωματα και με τις πετρες που παω, τα εχω ξεσκισει και ισως να μην φταιει το ελαστικο, αλλα η αληθεια ειναι πως ειναι και καμμενα, ειδικα το μπροστινο, τωρα παντως ειναι επικυνδινα.... με βαλες σε σκεψεις τωρα, λες να ειναι τοσο καλα οταν ειναι καινουργια; και ειναι και φθηνα, τα anakee 3 δεν ειναι μια αλλη καλη λυση; δεν ξερω τι να βαλω εχω χασει τη μπαλα και χρειαζομαι οπωσδήποτε λαστιχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα, δεν παιζουν σημασια τοσο τα χιλιομετρα που ειχαν, οσο το χρονικο διαστημα που τα ειχε φορεμενα.

Τον πρωτο χρονο τα ελαστικα εχουν κορυφαια αποδοση. Τον δευτερο ξεκινα και πεφτει μιας και "ξυλιαζουν" με αργους ρυθμους. Στο τριτο ετος θελουν αλλαγη διοτι ειναι επικινδυνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιταξε να δεις αν υπολογισεις οτι η ημερομηνια του ελαστικου ειναι 21-11, σιγουρα αυτος θα τα φοραγε 2 χρονια για να μην πω 3.... και αλλο 1 εγω... αγιο πρεπει να εχω πανω στο μηχανακι δλδ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εαν σου αρεσαν 1 φορα οταν τα πηρες 2ετις, φρεσκα θα σου αρεσουν 10....

Ειναι ελαστικο που του αρεσει η εθνικη και ο επαρχιακος. Χωμα μπαινει σε βατους χωματοδρομους. Εαν οδηγας μικρες αποστασεις και πολυ χωμα, παρε ενα τακουνατο 70-30 οπου θα ζεσταινεται πιο γρηγορα και θα αποδιδει καλυτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ουφ... πολυ αγχος... οπως καταλαβαινετε μεροκαμματιαρης ειμαι και εγω και το μεροκαμματο το βγαζω με πολυ ιδρωτα, προεχει παντα η ασφαλεια και πρεπει οπωσδηποτε να βαλω νεα, ομως δεν θελω να δωσω την 250αρα και να μην μεινω ευχαριστημενος και να τα κλαιω μετα... δυσκολες εποχες... τι να κανω?? να βαλω Καροο 3 η κανενα πιο στρεεταδικο???? κανενας που να εχει δοκιμασει τα καροο 3 να μας πει γνωμες??

ενα παραδειγμα των ελαστικων μου...12208107_10206508760210818_954102136_n.j

προσεξτε και το μπροστα...12200599_10206508761330846_651849865_n.j

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ποσα χιλιομετρα κανεις την ημερα και σε τι δρομους? Απο εκει θα εξαρτηθει το ειδος του ελαστικου που θα βαλεις...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε ασφαλτο ειμαι καθημερινα και η μηχανη μου ειναι το κυριο μου μεσο, ηλιο, κρυο, ζεστη, βροχη, ανεμοστοβιλοι... μονο με την μηχανη μου... αλλα την παω στα ορια συνεχως.. χωμα πηγαινουμε με παρεα 2 κυριακες το μηνα αλλα και εκει ειμαι διαολος, δεν καθομαι ησυχος...

οι δρομοι ειναι περιεργοι εδω, ειναι ανα σημεια, δλδ η διαδρομη που κανω για να παω στην δουλεια μου ειναι 8-9 χιλιομετρα, σε αλλα σημεια της διαδρομης ο δρομος ειναι καλος σε αλλα μετριος σε αλλα τελειος σκ@τ@... αλλα ασφαλτος, στροφες παντου, ευθειες πολυ λιγες, επικυνδινα γιατι πεταγωντε γατες παιδακια, ταριφες, αλλοι μαλακες, γενικα δεν προσεχουν καθολου εδω, νομιζουν οτι ειναι μονοι τους στον δρομο, ασε τα νερα ποθ πετανε στο δρομο, οι νταλικες που περνανε με τους αμμους και φευγει το μισο εμπορευμα στο δρομο, μιλαμε για τρελα, γενικα το εχουμε εμεις εδω στη λερο... δεν μας λενε τυχαια τρελους απο καπου βγηκε... ομως αμα πιασουμε ολα αυτα τοτε εγω δεν θελω λαστιχο αλλα ελπιστριες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην βαλεις 70-30. Δεν θα σε καλυψουν στην καθημερινοτητα σου.

Βαλε ενα απο τα tourance, 501/502, tr91. Τα τελευταια 2 ειναι για μενα αψογα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λες ε?? TR91, και αυτο εχει πολυ καλα σχολια, αριστο στο νερο εχω ακουσει και βεντουζα στο δρομο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλα "τελειωνει" πιο γρηγορα απο το 501. Ισως να ειναι και καλο αυτο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το tourance παλι μετριο ελαστικο, το 50% λεει θετικα και το αλλο 50 αρνητικα... δεν ξερω αν θα το εμπιστευομουν, κορυφή ηταν το exp το οποιο δεν υπαρχει πια... τωρα γιαυτο....... μαλλον σε TR91 θα παω να τελειωνουμε η σε ANAKEE 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον, οι γνωμες ειναι σαν τις κωλ........ιδες.

Εγω με 501-502, ας μην πω τι εχω κανει, γιατι μπορει να με μπαναρουν. Καποιοι φιλοι ομως, δεν ερχονται μαζι μου επειδη θεωρουν το λαστιχο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ και δεν θελουν λενε να με δουν να πεφτω...

Στο χωμα ειναι χαλια. Εχω γλιστρισει αρκετες φορες κι εχω φαει και σουπα (καλα, και στην ασφαλτο εχω φαει, αλλα εκει τουλαχιστον ειχα χιλιομετρα, και κοντα 60 μοιρες κλιση κι εξυναν ολα κατω μεχρι που αποχαιρετησε ο τροχος την ασφαλτο. Αστο, διαστημικο ΑΣΦΑΛΤΙΝΟ λαστιχο ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

Αλλος λεει οτι το πιο καλο λαστιχο ειναι το Metzeler, αλλα κανεις το exp. Μονο για το παλιο εχω ακουσει καλα λογια.

TR91 δεν εχω ακουσει για ΑΤ. Φιλος που το ειχε σε Vstrom, ειχε να πει τα καλυτερα και απο πολλους ακουσα οτι ειναι αριστο στη βροχη.

Φιλος εχει βαλει τα Mitas και λεει οτι ειναι πολυ ευχαριστημενος. Παει αρκετο χωμα και στην ασφαλτο δε βαζει φωτια, αλλα δεν τον λες και κοτα.

Για τα Scout εχω ακουσει πολλα καλα και ψηνομαι κι εγω για την επομενη (συντομα) αλλαγη μου.

Θα δειξει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για για να μην νομιζεις οτι σου λεει π@π@ριες...

http://i1159.photobucket.com/albums/p625/gkourmoul1/Mobile Uploads/2015-11-03 07.53.53_zpscyesowiw.jpg

Τροποποιήθηκε από τον gkourmoul1
δεν μπορώ με τίποτα να ποστάρω φωτογραφία!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδια με πηρε ο λαστιχας τηλ πριν απο λιγο και προσπαθησε να με πεισει οτι το karoo 3 ειναι απ τα τοπ λαστιχα και οτι ειναι το κορυφαιο στην κατηγορια του και οτι εχει τρομερα κρατηματα στο δρόμο και στο βουνο επισης, μετα μου ειπε οτι εκεινον τον συμφερει να μου πουλήσει κατι αλλο που ειναι πιο ακριβο π.χ anakee 3 235euro, bw 501 220, TR91 240...... Ενω το καροο με 200...  τι να κανω ρε μαγκες;; να το εμπιστευθω σαν ελαστικο; μου λεει εχει μαλακη γωμα και βγαζει λεει πολλα χιλιομετρα.... καποιος με καροο 3 να μας πει συμπεριφορα στο δρομο...;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μην κοιτας το 20αρικο. Δες το ωριμα και αποφασισε ποια ειναι η αναγκη σου σε ελαστικο. Διατιθεσαι να παραχωρησεις τις ασφαλτινες επιδοσεις για να μπαινεις λιγο παραπανω χωμα? Μην εχεις αυταπατες οτι υπαρχει ελαστικο που ειναι παντου κορυφαιο. Καπου κερδιζει και καπου χανει. Εσυ που θες να κερδιζει?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα karoo ειναι 50/50 μην εχεις και μεγαλες απαιτησεις ασφαλτο απλα βαλτα αν δεν το χωνεις σε στροφες και δεν σε ενοχλει!

Τα ειπαμε αυτα...οσον αφορα αυτο που σου ειπε οτι εμενα με συμφερη να σου βαλω αυτα γιατι ειναι ακριβοτερα ειναι @@@ το θεμα ειναι τι εκπτωσεις εχει απο την καθε εταιρεια δηλ μπορει να βαλεις ελαστικα με 200ε και να βγαζει 40 ευρω και να βαλεις ελαστικα με 250 και να εχει κερδος 30 ευρω α και να δεις αν τα βγαζει με δεικτη ταχυτητας H να τα προτιμησεις απο το Τ θα ειναι ποιο ακριβα ομως 

τα καροο 3 ειναι 70-30 τα παλια καροο ηταν 50-50, εχεις δικιο σε αυτο που λες με τα ποσοστα κέρδους, ομως τον ρωτησα και για το τουρανς που ειναι επισης μετζελερ και 40 ευρω πιο ακριβο... δεν ξερω παιδια, λογο των σκατοασφαλτινων δρομων που εχουμε εμεις εδω με σε πολλα σημεια τους χωματακια απο φορτηγα, νερα, αγριο οδοστρωμα με λακουβες... δεν ξερω μου παει πιο πολυ σε τετοιο ελαστικο 70-30

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα