Jump to content
Χ

HJC IS-17. Ένα πολύ καλό, προβληματικό κράνος.

Recommended Posts

Ευχαριστώ σύντροχε νάσαι πάντα καλά και όρθιος ! :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πέφτω από τα σύννεφα με τα τέλεια Κορεάτικα hjc...

κορεατικο? εμενα το IS17 λεει χωρα κατασκευης κινα.. Χαχαχαχαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι σημασία έχει που κατασκευάστηκε στην Κίνα; Καμία. Σημασία έχει μόνο τι προδιαγραφές δίνει ο κάθε σχεδιαστής.

Η HJC είναι Κορεάτικη.

Το "καλό" θα το έβγαζα από τον τίτλο, και θεωρώ πως κάπου είναι κοροϊδία...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το "καλό" θα το έβγαζα από τον τίτλο, και θεωρώ πως κάπου είναι κοροϊδία...

Τι εννοεις;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα Στελιο, το τελευταιο που εχω στο νου μου ειναι να το ριξω στην "κοροιδια". Ας ειμαστε λιγο πιο λεπτοι... δεν βλαπτει πιστευω.

Οταν πρωτο εγραψα για το κρανος ειχα μικροτερη εμπειρια και λιγοτερο σφαιρικη αποψη. (Μονο παπακι και κανενα αλλο κρανος δοκιμασμενο.) Απο κει και περα τον αμεσο ανταγωνισμο που ειχα δει (Nolan) απο Ιταλια δεν επαθα την πλακα μου με τις διαφορες. Ισα ισα που η εσωτερικη ζελατινα του n86 ηταν για κλαματα. Υποσιαγωνο μια απο τα ιδια. Ποιοτητα μαξιλαριων αντε να πω οτι δεν ξερω. Απο εκει και περα το φαουλ με το is-17 ειναι το κουμπωμα. Και αυτο μονο σε γυμνο μηχανακι οπω προειπα. Ποιοτητα κατασκευης σε αυτα τα λεφτα με αυτα τα εξτρα δεν νομιζω οτι θα βρεις κατι καλυτερο. Στην κατηγορια αυτη νομιζω παιζουν ολα το ιδιο. Οχι;

Δεν ειμαι καθολου του στυλ "ο,τι εχω στην κατοχη μου εγω γαμαει και δερνει! Ειναι το καλυτερο στα παντα και μου κραταει και συντροφια τις κρυες νυχτες..." που το βλεπουμε πολυ συχνα στο φορουμ. Καταναλωσεις 0,5 στα 1000χιλ., Κρανη με ηχομονωση, και μπουφαν με αλεξιπτωτο για φρεναρισμα... Προσπαθησα να δωσω ενα αντικειμενικο review. Αυτο ειναι ολο. Μειονεκτηματα παντα θα υπαρχουν και αυτα τονισα.

Απο εκει και περα Κινες κτλ δεν τα καταλαβαινω... Ας δουμε που ειναι φτιαγμενα τα nike παπουτσακια μας π.χ....

Το 99% τν προιοντων γυρω μας ειναι απο deep asia πια... (Oπως και η Ιαπωνια στις αρχες '70 αν δεν κανω λαθος αντιμετωπιζοταν ετσι και τωρα ακουμε japan και τα κανουμε πανω μας... )

Το τσουβαλιασμα ομως δεν το μπορω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και γω πούχω εμπειρία δόξα τον Θεό σε λίγο θα πιάσω την 4η δεκαετία το θεωρώ εξαιρετικό και θα το ξανααγόραζα, έτσι απλά γιατί δεν αρέσκομαι στις αντιπαραθέσεις.

Και το SHOEI άριστο είναι αλλά όταν έπεσε από τη σέλα διαλύθηκε, δεν τολμώ να σκεφτώ τι θα πάθαινε το κεφάλι μου άμα ήτανε μέσα στην αγορά του οικοπέδου μου και πολλά άλλα που δεν θα γράφουμε κατεβατά τώρα, όποιος δε θέλει μη το πάρει, απλά πράματα παιδιά, ούτε παρεξηγήσεις ούτε τίποτα η αγορά είναι μεγάλη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μόλις είδα το fg17 και είναι κανονικά κλειστό απο πίσω,το ίδιο και οι 3 ζελατίνες που εχω στο rpha.

Πάρε μια ζελατίνα απο το ebay,για το rpha και το φγ15 κάπου στα 25 ευρώ τις είχα πάρει απο κίνα και ήταν όλες κομπλέ και καθάρισες. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα Στελιο, το τελευταιο που εχω στο νου μου ειναι να το ριξω στην "κοροιδια". Ας ειμαστε λιγο πιο λεπτοι... δεν βλαπτει πιστευω.

Οταν πρωτο εγραψα για το κρανος ειχα μικροτερη εμπειρια και λιγοτερο σφαιρικη αποψη. (Μονο παπακι και κανενα αλλο κρανος δοκιμασμενο.) Απο κει και περα τον αμεσο ανταγωνισμο που ειχα δει (Nolan) απο Ιταλια δεν επαθα την πλακα μου με τις διαφορες. Ισα ισα που η εσωτερικη ζελατινα του n86 ηταν για κλαματα. Υποσιαγωνο μια απο τα ιδια. Ποιοτητα μαξιλαριων αντε να πω οτι δεν ξερω. Απο εκει και περα το φαουλ με το is-17 ειναι το κουμπωμα. Και αυτο μονο σε γυμνο μηχανακι οπω προειπα. Ποιοτητα κατασκευης σε αυτα τα λεφτα με αυτα τα εξτρα δεν νομιζω οτι θα βρεις κατι καλυτερο. Στην κατηγορια αυτη νομιζω παιζουν ολα το ιδιο. Οχι;

Δεν ειμαι καθολου του στυλ "ο,τι εχω στην κατοχη μου εγω γαμαει και δερνει! Ειναι το καλυτερο στα παντα και μου κραταει και συντροφια τις κρυες νυχτες..." που το βλεπουμε πολυ συχνα στο φορουμ. Καταναλωσεις 0,5 στα 1000χιλ., Κρανη με ηχομονωση, και μπουφαν με αλεξιπτωτο για φρεναρισμα... Προσπαθησα να δωσω ενα αντικειμενικο review. Αυτο ειναι ολο. Μειονεκτηματα παντα θα υπαρχουν και αυτα τονισα.

Απο εκει και περα Κινες κτλ δεν τα καταλαβαινω... Ας δουμε που ειναι φτιαγμενα τα nike παπουτσακια μας π.χ....

Το 99% τν προιοντων γυρω μας ειναι απο deep asia πια... (Oπως και η Ιαπωνια στις αρχες '70 αν δεν κανω λαθος αντιμετωπιζοταν ετσι και τωρα ακουμε japan και τα κανουμε πανω μας... )

Το τσουβαλιασμα ομως δεν το μπορω.

Λεπτότητες νομίζω δεν χρειάζονται με τις εταιρίες.
Απο ένα κράνος της κατηγορίας του δεν περιμένω ούτε να είναι 'αθόρυβο' ούτε να χρησιμοποιεί 'hi-tech' υλικά a la CoolMax κλπ για να είναι πιο άνετο. Αλλά κράνος που πάνω στους 7 μήνες έχει κάτσει, και έχει αρχίσει να σκορπάει, δεν το λες καλό αλλά μέτριο. Εκεί είναι η κοροϊδία. Άποψη μου...
Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο δεν είναι το τρέξιμο, και τα χρήματα που θα πρέπει να δίνεις πιο τακτικά για να το συνεφέρεις, αλλά το ότι όταν θα χρειαστείς κάτι π.χ. τον sun visor, και δεν θα το έχεις.

Επίσης το κράνος πρέπει να είναι εφαρμοστό στο κεφάλι μας (προς το σφιχτό, χωρίς όμως να ενοχλεί) και όχι χαλαρό για να κάνει τη δουλειά του.

Το review σου άριστο είναι! Απλά για μένα δεν είναι κακό να το πούμε μέτριο, και ούτε είναι κακό να πάρουμε ένα μέτριο κράνος αφού αυτό μας εξυπηρετεί.

Από ασφάλεια έτσι και αλλιώς λίγο πολύ όλα ίδια είναι είτε δώσεις 150€ είτε 600€...

Το κακό είναι οτι στην πλειονότητα δεν μπορούμε να τα δοκιμάσουμε επαρκώς για να καταλάβουμε αν μας κάνουν ή όχι... 

Για τα της Κίνας τα ίδια λέμε.

Δεν νομίζω οτι τσουβάλιασα κάτι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα περι τσουβαλιασματος και Κινας ηταν για μενα σαφες οτι δεν τα ανεφερα σε εσενα αλλα στα προηγουμενα ποστ. Προφανως και συμφωνουμε και γι' αυτοδεν το θεωρησα απαραιτητο να διευκρινησω.

Αφου ξεκαθαρισε και το θεμα με το που προσαπτεις τον χαρακηρισμο περι "κοροιδιας", εγω προσωπικα συμφωνω και με ολα τα αλλα...!

:cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό  το κράνος  πήρε και εγώ για χρήση, γενικά  μου φαίνεται αρκετά ποιοτικό, 

καλή βαφή, εξτραδακια αρκετά και καλή εφαρμογή .

Συγκρίνοντας το με το προηγούμενο κράνος που είχα  (AGV K3) φαίνεται αρκετά  καλύτερο.

Κοίταξα το κενό που υπάρχει στο κούμπωμα μπροστά μιας και δεν το είχα προσέξει.Από όσο μπόρεσα να δω βγάζοντας την ζελατίνα υπάρχει αν και μου φαίνεται πιο μικρό και μόνο  στο κέντρο, στο σημείο που κλειδώνει.

Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει  κάτι, έτος κατασκευής είναι το '15.

Θα φανεί  μέσα  από την χρήση  το κατά πόσο θα ενοχλεί ειδικά  στα κρύα και θα επανέλθω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μετά την χθεσινή πρώτη βολτα κατάλαβα και εγώ το ίδιο πράγμα, ένα μικρό ρεύμα αέρα που σου έρχεται από μπροστά. 

Οι ταχύτητες που είχα ήταν μαξ 90-95 χλμ την ώρα οπότε σε μεγαλύτερη ταχύτητα θα είναι και πιο αισθητό.Το καλοκαίρι αντε το παλεύεις  (αν και είναι σπαστικό να έχεις τα πάντα κλειστά και να σου έρχεται αερακι) αλλά το χειμώνα είναι τελειος διαφορετικά 

Θα κοιτάξω  να δω αν κουμπώνει η ζελατίνα  από το fg για να είμαστε κομπλέ. 

Κατά τα άλλα το κράνος  είναι μια χαρά, αξίζει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα κοιτάξω  να δω αν κουμπώνει η ζελατίνα  από το fg για να είμαστε κομπλέ. 

H ζελατινα του fg ειναι ακριβως η ιδια. Δεν τιθεται θεμα για το αν μπορει να κουμπωσει.

Το θεμα ειναι αν εχει διαφορετικο κουμπωμα (κλειστο απο πισω). Καποιοι ειχαν πει οτι ειναι κλειστο. Εγω που το ειδα σε μαγαζι ηταν ακριβως ιδιο με του is...

Oποτε δες πρωτα το κουμπωμα....για να μην αγοραζεις χωρις λογο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και παω που λες κολλητε και παιρνω γαντακια για το winter is coming με 50€ και ειμαι και πολυ ωραιος και λεω του ετσι στο μοτομαγαζο:

"Δεν με δινεις σε περικαλω και μια περιποιημενη διαφανη ζελατινουλα για το is-17 που την εχω κανει ζεβρα στις γρατζουνιες και το βραδυ τα βλεπω ολα λες και βγηκα απο rave party (τι δεν γινονται αλλο τετοια;)"

Και ΜΕ λλλλλλλεει:

"Θα σε δωκω ωρε τζιμανι και μολις ηρθε φρεσκια φρεσκια, ζεστη απο το καλουπι, αλλα παρε μαζι δωρο και ενα υπογλωσσιακι γιατι ανεβηκε η τιμη και πλεον κοστιζει 59€.........."

Ξυπνησα διασωληνωμενος...δεν θυμαμαι αλλες λεπτομερειες...διπλα στο μονιτορ με τις ζωτικες ενδειξεις, η αρχικη σελιδα του ebay.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιώργο βγάλε την ζελατίνα, άλλοι δεν φοράνε κράνος για να αντιμετωπίσουν της γρατζουνιές, το θόλωμα τα ζουζούνια και άλλα πολλά. Είναι δοκιμασμένο.

Τροποποιήθηκε από τον nikos_pc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επω ολα λες και βγηκα απο rave party (τι δεν γινονται αλλο τετοια;)"

Και ΜΕ λλλλλλλεει:

"Θα σε δωκω ωρε τζιμανι και μολις ηρθε φρεσκια φρεσκια, ζεστη απο το καλουπι, αλλα παρε μαζι δωρο και ενα υπογλωσσιακι γιατι ανεβηκε η τιμη και πλεον κοστιζει 59€.........."

...

Πριν παρεις τα υπογλωσσια ριξε και μια ματια εδω

http://www.motorshop.gr/p.ZELATINA-GIA-KRANI-IS-17-HJC.948492.html  €33,00

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πριν παρεις τα υπογλωσσια ριξε και μια ματια εδω

http://www.motorshop.gr/p.ZELATINA-GIA-KRANI-IS-17-HJC.948492.html  €33,00

Ευχαριστω πολυ. Εκει μου τα παν!

Εχει μεινει μια φιμε σε αυτην την τιμη. Οι νεες θα ερχονται στα 59.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω πολυ. Εκει μου τα παν!

Εχει μεινει μια φιμε σε αυτην την τιμη. Οι νεες θα ερχονται στα 59.

Μολις εEιδα οτι και οι υπολοιποι το εχουνε με νεα τιμη.

Το 1/3 της αρχικης τιμης του κρανους για ζελατινα ειναι πολλα λεφτα.Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να την αλλαξεις εκτος και αν σου δημιουργει σοβαρο  προβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ναι δεν ειναι του μαγαζιου θεμα...μην μας πουν οτι δυσφημουμε κιολας...ισα ισα...

Αυτο σκεφτομαι κι εγω βασικα...θα το υποστω χωρις αλλαγη προς το παρον εκτος κι αν βρω καμια καλη τιμη εδω ή εξωτερικο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

59γιουρια  για ζελατίνα ? Που  πάμε ωρε ? 

Θα την προσέχω σαν τα μάτια μου πλέον , άσε που με ένα 50αρικο ακόμα παίρνεις κράνος . 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα