Jump to content
nitro912gr

Πίσω Ανάρτηση για honda CBF 250

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα Honda CBF 250 και έχοντας φτάσει πλέον στα 36Κ χιλιόμετρα νιώθω ότι η πίσω ανάρτηση θέλει σύντομα αλλαγή (δικάβαλο πλέον κάθεται αρκετά ώστε το μπροστά να μην πατάει άνετα και το τιμόνι να γίνεται δύστροπο).

Το θέμα είναι ότι για μαμά χόντα θέλει 450-500€... και είναι τεράστιο ποσό για αυτό το μοτό και τα κόστη του, οπότε σκεφτόμουν να κοιτάξω για ανάρτηση από τρίτο κατασκευαστή.
Αλλά δεν έχω ιδέα ούτε από μάρκες ούτε τι ψάχνω. Δεν θέλω να αλλάξει ως αίσθηση η μηχανή, οπότε ούτε σκληρότερη ούτε πιο μαλακιά ανάρτηση θέλω να μπει.

Έχει βάλει κάποιος φίλος κάποια ανάρτηση σε λογικό κόστος που να μην έχει αλλοιώσει αισθητά την αίσθηση στο δρόμο;

Ο μηχανικός μου, μου είπε ότι ήξερε έναν τυπά που επιδιόρθωνε αγωνιστικές αναρτήσεις και ίσως μπορεί να την φτιάξει αλλά είναι μεγάλο ίσως, οπότε ή θα αδυνατίσω ή πρέπει να βρω κάποια φθηνή άλλης μάρκας :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν ξερω απο τετοια μηχανακια, αλλα στο δικο σου, σερβις δεν περνει στην αναρτηση? Ρυθμισε της (αν ρυθμιζεται) και αν δε φτανει αυτο, κανε και καμια αλλαγη ελατηριου, συμφωνα με τη χρηση που το κανεις. Δικαβαλο, πχ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν νομιζω να ρυθμιζεται τι ειναι σρφ ? :Ρ σερβισ λογικα με ενα 100-150 καθαρισες . νομιζω k-shock , wolf racing να κοιταξεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο μηχανικός μου το έχει σφίξει κατά διαστήματα αλλά κάθε φορά έχανε και λίγο από την ελαστικότητα του, αν το σφίξουμε και άλλο θα γίνει πολύ σκληρό και δεν το θέλω.

Όπως είπα υπάρχει μια πιθανότητα να μπορούμε να την πάμε σε κάποιον, αλλά δεν είναι πχ όπως οι μπροστά που κάνουμε service, αλλάζοντας λάδια και τεντώνοντας τα ελατήρια.

mcbf220048sm-01.jpg

Οι αναρτήσεις δεν έχουν συγκεκριμένες τεχνικές προδιαγραφές για να αναζητήσω πρώτα να βρω ποιες είναι και μετά να δω για ανάρτηση με παρόμοια χαρακτηριστικά;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κανονικοτατα γινεται service στην πισω αναρτηση, απλα ειναι λιγο πιο εξειδικευμενο απ'τις μπροστα. Επισης υπαρχει πιθανοτητα να εχει κλασει το ελατηριο... 

Ακου εκει καινουργια αναρτηση στα 30k χιλιομετρα, ποιος στα λεει αυτα? Τι πα να πει υπαρχει πιθανοτητα να μπορειτε να την πατε σε καποιον? Υπαρχουν συνεργεια που αναλαμβανουν τετοιες δουλειες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κι εγω φιλε εχω το ιδιο μηχανακι με 41000 χλμ και στην αναρτηση πισω εχω απλα κανει σερβις ... η αλλαγη είναι η υστατη λυση συνηθως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φίλε μου δεν μου τα λέει κανείς, όπως περιέγραψα μου δημιουργεί πρόβλημα και απλά δεν έχω μάστορα που να μπορεί να το αναλάβει, οπότε προσανατολίζομαι σε καινούργια ανάρτηση αν μπορώ να την βρω σε ένα λογικό ποσό ας πούμε μέχρι 200€.

Από εκεί και πέρα με βάση την χρήση που του έχω κάνει και τις γούβες που έχω μαζέψει και πολύ άντεξε πιστεύω. Μην το κρίνεις όπως το χουσβάρνα που είναι φτιαγμένο για γούβα, σκέψου ότι το cbf ειναι για δρόμο, απλά όχι για Ελληνικό δρόμο :(

edit έγραφα προς τον ΝΙκολάκη, elmacho μην τυχών είσαι Αθήνα να μου πεις που το πήγες για την ανάρτηση;

Τροποποιήθηκε από τον nitro912gr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εχει να κανει αυτο φιλε μου, σε ολα τα μηχανακια παιρνει σερβις η πισω αναρτηση. Μην πεταξεις τα λεφτα σου, βρες εναν μαστορα να σου την κανει σερβις, ο tasos roadrunner εριξε 2 προτασεις παραπανω. Δεν υπαρχει λογος για αντικατασταση αναρτησης.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

α καταστήματα είναι αυτά; νόμιζα ότι ήταν μάρκες για ανάρτηση και τα σημείωσα να τσεκάρω μετά :)

τέλος πάντων ευχαριστώ θα το δω και για service, αν πάντως έχει να προσθέσει κάποιος κάτι για αλλαγή ανάρτησης μην διστάσει (όλα είναι θέμα τελικού κόστους άλλωστε, θα τα βάλω όλα κάτω και θα δω τι με συμφέρει)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν κοιτάξεις για αλλάγη θα πας προς yss που είναι πιο φθηνή από την εργοστασιακή

βασικά από ένα ψάξιμο που έκανα δεν βρήκα κάτι σε yss, παραμόνο σε wilbers η οποία είναι εξίσου πανάκριβη, αλλά κατά πολύ ανώτερη από την εργοστασιακή, οπότε μάλλον πρέπει να ψαχτείς για σέρβις.

Τροποποιήθηκε από τον DIAMAPA

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτοί είναι καλοί μάστορες :

http://www.mybike.gr/forums/topic/11758-ψαχνω-ενα-καλο-συνεργειο-honda/

με γεωγοπουλο και γκινοσατη να τους εχω επισκεφθει προσωπικα , την αναρτηση ομως την ειχα κανει αλλου σερβις και δε γραφω γιατι ο μαστορας φθηνος μεν , κακος δε .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πηγαινε σε αυτους που εγραψε ο tasos roadrunner. προσωπικη εμπειρια δεν εχω, αλλα εχω ακουσει καλα λογια απο πολλους. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω ένα Honda CBF 250 και έχοντας φτάσει πλέον στα 36Κ χιλιόμετρα νιώθω ότι η πίσω ανάρτηση θέλει σύντομα αλλαγή (δικάβαλο πλέον κάθεται αρκετά ώστε το μπροστά να μην πατάει άνετα και το τιμόνι να γίνεται δύστροπο).

Το θέμα είναι ότι για μαμά χόντα θέλει 450-500€... και είναι τεράστιο ποσό για αυτό το μοτό και τα κόστη του, οπότε σκεφτόμουν να κοιτάξω για ανάρτηση από τρίτο κατασκευαστή.
Αλλά δεν έχω ιδέα ούτε από μάρκες ούτε τι ψάχνω. Δεν θέλω να αλλάξει ως αίσθηση η μηχανή, οπότε ούτε σκληρότερη ούτε πιο μαλακιά ανάρτηση θέλω να μπει.

Έχει βάλει κάποιος φίλος κάποια ανάρτηση σε λογικό κόστος που να μην έχει αλλοιώσει αισθητά την αίσθηση στο δρόμο;

Ο μηχανικός μου, μου είπε ότι ήξερε έναν τυπά που επιδιόρθωνε αγωνιστικές αναρτήσεις και ίσως μπορεί να την φτιάξει αλλά είναι μεγάλο ίσως, οπότε ή θα αδυνατίσω ή πρέπει να βρω κάποια φθηνή άλλης μάρκας :P

Εδώ είσαι!! Κάνε κλικ.

Πάρε τηλέφωνο, εξήγησε τι θέλεις και πόσο θα σου κοστίσει (ενδείξεις τιμών)

Αν αλλάξετε και ελατήριο πίσω, ρώτησέ τους πόσο έχει και το «ζευγάρι» του, για την μπροστινή ανάρτηση (ελατήρια πιρουνιού) και με τι λάδι συνοδεύεται!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα