Jump to content
Arispeed

Ρήξη μηνίσκου κ αρθροσκόπηση .

Recommended Posts

Την 5/10/2017 at 10:38 ΠΜ, το μέλος dankannn έγραψε:

Τωρα ειδα φιλε μου το post σου .

Εσυ αν μπορεις να πας στην Αμφισσα , εχει απο τους καλυτερους γιατρους και τσαμπα.

Θα πας με το αυτοκινητο  θα σε δει και μετα θα του στειλεις ενα μηνυμα και θα σου πει ποτε θα πας να σε χειρουργησει.

Δυο  δρομολογια θα κανεις και τερμα

Μια μερα θα κατσεις και θα φυγεις περπατωντας εκτος και τα εχεις καταστρεψει ολα μεσα στο ποδι σου.

Να ξερεις οτι το νοσοκομειο ειναι κοσμημα και ο Γιατρος super .

http://www.gnamfissas.gr/orthopedikh.php

Ζαχαρόπουλος Αθανάσιος Διευθυντής

Γενικο Νοσοκομειο Αμφισσας

Τηλεφωνικό κέντρο: 2265 022 222, 2265 350 181-183

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Ωστόσο τι εννοείς αν τα έχεις καταστρέψει όλα μέσα στο πόδι σου; Δεν παίζει ατύχημα αν αυτό λες (ευτυχώς) Βασικά ήταν παλιό τραύμα που δεν το ήξερα και σε άσχετη φάση έφυγε κομματάκι απ'τον μηνίσκο.Η άσχετη φάση: Καθόμουν χαλαρά και όπως σηκώθηκα έκανε έναν ήχο τύπου κρακ να το πω, κλακ να το πω και μετά από πόνο και τις σχετικές εξετάσεις έμαθα τα μαντάτα :_unsure: 

Την 5/10/2017 at 4:20 ΜΜ, το μέλος theophilos13 έγραψε:

edit ολα αυτα για το ποστ πισω στο σεπτεμβρη που αφορα το γονατο.

εχω κανει 2 φορες χειρουργιο μυνησκο χιαστο  στο ιδιο γονατο  και αυτα που σου γραφει πιο πανω ο φιλος ειναι απολυτως σωστα.

οτι κανεις πρεπει να γινει σχετικα αμεσα γιατι οσο περισοτερο το αφηνεις το προβλημα ενδεχεται μετα να σε επηρεασει στο ψυχολογικο κομματι

το οποιο ειναι και το ποιο σοβαρο δλδ σε μενα επειδη δεν ηξερα οτι ειχα τοσο μεγαλο προβλημα ειμουν 2 χρονια ετσι πριν το πρωτο χειρουργιο και αυτο

με εκανε απο τοτε να μην εμπιστευομαι το ποδι μου και με την αποτυχια του πρωτου χειρουργιου ειναι απο εκει που το εμπιστευομουν τωρα ακομα και στην ορθοστασια χρησημοποιω κυριως το αλλο.

σαν αποθεραπεια το καθημερινο κολυμπι υπτιο χρησημοποιωντας μονο ποδια και το βαδην θα σε βοηθησει παρα πολυ

αποψη μου αμα μπορεις να αποφυγεις το δημοσιο καντο.. αλλιως για το παπανικολαου ακουγονται καλα λογια για το κομματι αθλητικων παθησεων

@exppii φιλε μου λογικα δεν το αποφευγεις το χειρουργιο και αμα ειναι θεμα με τενοντες ισως γινει και πολυ χειροτερα. αμα θες να το ψαξεις κι'αλλο εχω εναν καλο γιατρο που τον εμπιστευομαστε σαν οικογενεια σε τετοια πραγματα απο το 90 που ειχαμε ατομο με σοβαρα προβληματα αμα θες να σου δωσω το τηλ. αυτος συνεργαζεται με το διαβαλκανικο για να καταλαβεις

Διάβασες μάλλον βιαστικά το ποστ και δεν το είδες καλά. Για δημόσιο ρώτησα.. ευχαριστώ ωστόσο.

Την 5/10/2017 at 4:20 ΜΜ, το μέλος theophilos13 έγραψε:

edit ολα αυτα για το ποστ πισω στο σεπτεμβρη που αφορα το γονατο.

εχω κανει 2 φορες χειρουργιο μυνησκο χιαστο  στο ιδιο γονατο  και αυτα που σου γραφει πιο πανω ο φιλος ειναι απολυτως σωστα.

οτι κανεις πρεπει να γινει σχετικα αμεσα γιατι οσο περισοτερο το αφηνεις το προβλημα ενδεχεται μετα να σε επηρεασει στο ψυχολογικο κομματι

το οποιο ειναι και το ποιο σοβαρο δλδ σε μενα επειδη δεν ηξερα οτι ειχα τοσο μεγαλο προβλημα ειμουν 2 χρονια ετσι πριν το πρωτο χειρουργιο και αυτο

με εκανε απο τοτε να μην εμπιστευομαι το ποδι μου και με την αποτυχια του πρωτου χειρουργιου ειναι απο εκει που το εμπιστευομουν τωρα ακομα και στην ορθοστασια χρησημοποιω κυριως το αλλο.

σαν αποθεραπεια το καθημερινο κολυμπι υπτιο χρησημοποιωντας μονο ποδια και το βαδην θα σε βοηθησει παρα πολυ

αποψη μου αμα μπορεις να αποφυγεις το δημοσιο καντο.. αλλιως για το παπανικολαου ακουγονται καλα λογια για το κομματι αθλητικων παθησεων

@exppii φιλε μου λογικα δεν το αποφευγεις το χειρουργιο και αμα ειναι θεμα με τενοντες ισως γινει και πολυ χειροτερα. αμα θες να το ψαξεις κι'αλλο εχω εναν καλο γιατρο που τον εμπιστευομαστε σαν οικογενεια σε τετοια πραγματα απο το 90 που ειχαμε ατομο με σοβαρα προβληματα αμα θες να σου δωσω το τηλ. αυτος συνεργαζεται με το διαβαλκανικο για να καταλαβεις

αυτό για το διαβαλκανικό δεν είναι για μένα μάλλον ε; Άργη

σα αλλά το κατάλαβα :yahoo: άκυρη η προηγούμενη απάντηση!:biggrin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
Την Friday, October 23, 2015 at 11:59 ΠΜ, το μέλος dankannn έγραψε:

Βασικά φίλε μου έχω κάνει χιαστό και τρυπανισμό οστικού κατάγματος στο ΚΑΤ 4,5 ώρες στο χειρουργείο  , μπορώ να σου πω και γιατρό αν θες.

Ο μηνίσκος ξέρω ότι είναι ποιο απλό πρόβλημα.

Έχει  την φασαρία του και αυτός θέλει και θέλει και αποκατάσταση , ξέρω ότι βάζουν κηδεμόνα που κάνει κάνα 300€ ( η έκανε τουλάχιστον το 2011).

Τώρα τα 1100 € είναι μαζί με το νοσοκομείο ?

Γιατί μου φαίνονται  λίγα έστω και για τώρα που  η χώρα έχει πρόβλημα.

Πάντως να ξέρεις ότι θες καλο γιατρό για να μην έχεις προβλήματα , όλοι κάνουν άλλα τι κάνουν είναι το θέμα ( κάτι σαν τους μηχανικούς )

Εγώ στο ΚΑΤ χειρουργείο και με διαφορά μερικών ημερών πριν φίλη έκανε χιαστό στο Ιατρικό , δεν θυμάμαι τον γιατρό να σου πω.

Εγώ όλα μια χαρά  και αυτή μετά από 2 εβδομάδες έκανε και δεύτερο χειρουργείο γιατί δεν άνοιγε το πόδι της ( κοντο μοσχευμα).

Εγώ μια χαρά εως τώρα , έχω κάνα πονάκι άλλα έως εκεί , βεβαία σταμάτησα τα περίεργα.

Μπάσκετ χάλαρα ,  judo που εκανα χρόνια δεν πάτησα απο τοτε κλπ

Δεν μπορώ να γραφώ σεντόνι αν θες μου λες και σου στέλνω το mobile μου και τα και τα λέμε.

Γεια σας, επειδη εχω προβλημα με τον μηνισκο και θα χρειαστει αρθροσκοπηση , μπορειτε να μου πειτε το ονομα του γιατρου που εκανε την επεμβαση η εστω την κλινικη του ΚΑΤ που την κανατε? Ευχαριστω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 50 λεπτά, το μέλος Aspa έγραψε:

Γεια σας, επειδη εχω προβλημα με τον μηνισκο και θα χρειαστει αρθροσκοπηση , μπορειτε να μου πειτε το ονομα του γιατρου που εκανε την επεμβαση η εστω την κλινικη του ΚΑΤ που την κανατε? Ευχαριστω 

Σου εστειλα μηνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρόσφατα μετά από λάθος κίνηση έκανα ζημιά στο γόνατο μου. Μετά από κλινική εξέταση και μαγνητική μου βρήκαν: ρήξη πρόσθιου χιαστού συνδέσμου μαζί με συλλογή υγρού. Ο γιατρός που με εξέτασε είναι απλός ορθοπεδικός με συνέστησε να απευθυνθώ σε νοσοκομείο για αρθροσκόπηση. Το γόνατο μου παρουσιάζει πέρα από πόνο με μια λάθος κίνηση φεύγει από την θέση του με ακόμα περισσότερο πόνο και εννοείται αστάθεια. Ξέρετε μήπως από δική σας περίπτωση, πόσο καιρό κάνει η αποθεραπεία και σε πόσο καιρό επιστρέφω στην δουλεία και ακόμα καλύτερα ξανά ανεβαίνω στην μηχανή. Σε πιο δημόσιο νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης θα ήταν καλύτερα να απευθυνθώ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διαβάζω με πολύ προσοχή όλα όσα λέτε. Πραγματικά μένω έκπληκτος. Πριν 19 μέρες εκανα αρθροσκοπηση για ρήξη έσω μηνίσκου. Η πρώτη ρηξη έγινε τον Γενάρη, με φριχτους πόνους και πρήξιμο. Με αρκετή γυμναστική επανέφερα το πόδι αλλά μετά από 5 μήνες ξανά χτύπησα στη δουλειά. (Μέσα σε σπήλαιο) κλείδωμα άρθρωσης, πόνος, πρήξιμο κλπ. Έκανα μαγνητική και φυσικά έδειξε όλα τα προβλήματα. Βρήκα γιατρό και έκανα την επέμβαση. Πόνος, πόνος πόνος. Καμία σχέση με όσα διαβάζω. 19 μέρες μετά λυγίζω ελάχιστα το γόνατο λες και έπαθε αγκυλωση. Πάω τουαλέτα με πατεριτσες και μου πρηζεται στο λεπτό. Το έχω πάντα υπερυψωμένο και βάζω πάγο ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Βάζω πλέον ελάχιστο βάρος 10 κιλά περίπου κατά τη βαδιση με τις πατεριτσες. Ο γιατρός με βλέπει κάθε βδομάδα. Ήθελε να μου κάνει παρακέντηση αλλά τελικά άλλαξε γνώμη εφόσον είδε πως πάει καλύτερα. Μετά από 19 μέρες νομίζω πως πάει πολύ αργά το πράμα και αρχίζει να με εκνευρίζει. Αυτό που διάβαζα σε άλλα φόρουμ (πριν την επέμβαση) δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Μάλιστα κάποιος είχε αναφέρει πως είχε φύγει από νοσοκομείο περπατώντας την επόμενη της αρθροσκοπησης.. Πλάκα μας κάνει;  είναι δύσκολη επέμβαση, τουλάχιστον σε εμένα ήταν αρκετά δύσκολη και με δυσκολεύει ακόμη... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος Geo vave έγραψε:

Διαβάζω με πολύ προσοχή όλα όσα λέτε. Πραγματικά μένω έκπληκτος. Πριν 19 μέρες εκανα αρθροσκοπηση για ρήξη έσω μηνίσκου. Η πρώτη ρηξη έγινε τον Γενάρη, με φριχτους πόνους και πρήξιμο. Με αρκετή γυμναστική επανέφερα το πόδι αλλά μετά από 5 μήνες ξανά χτύπησα στη δουλειά. (Μέσα σε σπήλαιο) κλείδωμα άρθρωσης, πόνος, πρήξιμο κλπ. Έκανα μαγνητική και φυσικά έδειξε όλα τα προβλήματα. Βρήκα γιατρό και έκανα την επέμβαση. Πόνος, πόνος πόνος. Καμία σχέση με όσα διαβάζω. 19 μέρες μετά λυγίζω ελάχιστα το γόνατο λες και έπαθε αγκυλωση. Πάω τουαλέτα με πατεριτσες και μου πρηζεται στο λεπτό. Το έχω πάντα υπερυψωμένο και βάζω πάγο ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Βάζω πλέον ελάχιστο βάρος 10 κιλά περίπου κατά τη βαδιση με τις πατεριτσες. Ο γιατρός με βλέπει κάθε βδομάδα. Ήθελε να μου κάνει παρακέντηση αλλά τελικά άλλαξε γνώμη εφόσον είδε πως πάει καλύτερα. Μετά από 19 μέρες νομίζω πως πάει πολύ αργά το πράμα και αρχίζει να με εκνευρίζει. Αυτό που διάβαζα σε άλλα φόρουμ (πριν την επέμβαση) δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα. Μάλιστα κάποιος είχε αναφέρει πως είχε φύγει από νοσοκομείο περπατώντας την επόμενη της αρθροσκοπησης.. Πλάκα μας κάνει;  είναι δύσκολη επέμβαση, τουλάχιστον σε εμένα ήταν αρκετά δύσκολη και με δυσκολεύει ακόμη... 

Περπάτησα την ίδια μέρα κ την άλλη μέρα  κανονικά με πατερίτσες γ ψυχολογικούς λόγους θ έλεγα χωρίς ιδιαίτερο πόνο  ..εύχομαι περαστικά 

Τροποποιήθηκε από τον Antreasss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έκανα χειρουργείο με λαπαροσκόπηση στο Παπανικολάου, τελικά έγιναν ο μπροστά και πίσω χιαστός μαζί με τον μηνίσκο. Έκανα να πατήσω το πόδι 5 εβδομάδες, όσο ήμουν σπίτι ξεκίνησα από τις 10 μοίρες και σε λιγότερο από 3 εβδομάδες ήμουν στην δουλειά βέβαια κάθε μέρα συνεχείς ασκήσεις και μπόλικο πάγο από πόνο με τόσα παυσίπονα θα μούδιαζε και πρεζάκι. Μία φορά ακούμπησα κάτω καταλάθος και πονάω και μόνο που το σκέφτομαι. έχει περάσει ενάμιση χρόνος και πλέον είναι μία χαρά αρκεί να μην το αφήνω αγύμναστο ακόμα το μέρος της τομής είναι μουδιασμένο αλλά μου είπαν οτι με τον καιρό θα φτιάξει. Καλή αποθεραπεία, ασκήσεις και υπομονή και όλα θα πάνε καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 31/8/2021 at 11:39 ΜΜ, το μέλος nikos_pc έγραψε:

Εγώ έκανα χειρουργείο με λαπαροσκόπηση στο Παπανικολάου, 

Αρθροσκοπηση λεγεται, η λαπαροσκοπηση ειναι στην κοιλια. Περαστικα 🙂

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα