Jump to content
Sign in to follow this  
Di_Manolio

Tι λάστιχα για versys 650;

Recommended Posts

Λοιποοόν, τα pirelli diablo rosso 2 που φοράει η μηχανή αρχίζουν και παρουσιάζουν χαζογλιστρηματάκια οπότε και ψάχνομαι για νέα πατούμενα.

Καλό χρυσό αλλά σκέφτομαι όμως να δοκιμάσω κάτι άλλο. 

Χρήση τώρα. Λίγο πόλη, λίγο 180, λίγο εθνική 130-140 πιο πολύ συμπαθώ τους επαρχιακούς....

Διάβασα καλά λόγια για τα dunlop sportsmart 2 που είναι και σχετικά οικονομικά να τα βάλω.

Ζητούμενη διάσταση 120/70/17 και 160/60/17!

Υ.Γ. Παρακαλώ να μην ποσταριστούν ''δες εδώ, εδώ, εδώ ή εδώ και θα βοηθηθείς'' τα πιο πολλά είναι παλιά -έχουν βγει και καινούργια λάστιχα από τότε. :crazy:

Τροποποιήθηκε από τον Di_Manolio

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Είχες ζητήσει γνώμη για τα Sportsmart 2 αλλά επειδή ήθελα να τα πατήσω λίγο πριν γράψω το ξέχασα... :blush2:

Λοιπόν έχω κάνει 1300km με αυτά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, δεν είχα κανένα γλίστρημα, ζεσταίνονται γρήγορα και έχουν και ελαφριά αίσθηση στο στρίψιμο. Δεν τα έχω δοκιμάσει σε βρεγμένο αλλά έχω την αίσθηση ότι δεν κάνουν και πολύ. Επίσης από αντοχή δεν μπορώ να σε βοηθήσω καθώς είναι το πρώτο μου ζευγάρι.

Πάντως τα S20 λέω να τα δοκιμάσω και εγώ την επόμενη φορά απλά για να κατασταλάξω κάπου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτα φοραω κι εγω,στο βρεγμενο δεν θα σε προδωσει αλλα θελει λιγη προσοχη παραπανω.

Εχω γλυτωσει απο δυο highsiding,μαλλον δεν φταιει το λαστιχο αλλα αυτη η γαμημενη παχνη απο τα δεντρα την ανοιξη.(ο βοσκος ειχε δει την μια αποπειρα live:cry:)

Χιλιομετρα βγαλαν αρκετα,αν και τωρα εχουν λιωσει, αλλα πρεπει να το δω για να σου πω ακριβως.

Σκεφτομαι για m7...πειτε γνωμες γενικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο καβασακοφορουμ καποιοι προτεινουν και τα pirelli mt 60.

Δε τα ξερω οπως δε γνωριζω και τιμη..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο καβασακοφορουμ καποιοι προτεινουν και τα pirelli mt 60.

Δε τα ξερω οπως δε γνωριζω και τιμη..

Δεν θα στα πρότεινα αν δεν πατάς χώμα.

MT_60_RS_CORSA.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειναι οντως για "χωμα" ή πιο πολυ για παιχνιδι στο δρομο; Σα μοταρντολαστιχο μου φαινεται (βλεπω απο κινητο)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω εμπειρία αλλά η ίδια η Pirelli λέει:

Optimised for road use on Enduro bikes, at the same time it ensures excellent off road performance.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε γαμωτο δεν μπορω να σε βοηθησω και πολυ γιατι τα εχω βαλει κι`εγω τα dunlop αλλα δεν τα εχω δοκιμασει τοσο πολυ ακομα για να σχηματισω ολοκληρωμενη αποψη.

Ενταξει στο βρεγμενο θελουν την προσοχη τους,οπως τα περισσοτερα λαστιχα εξαλλου,χωρις κατι το πολυ ανησυχητικο ομως.

Μολις ζεσταθουν εχουν πολυ καλη αισθηση και συμπεριφορα,μεχρι να ζεσταθουν θελουν λιγη προσοχη.

Χιλιομετρικη αντοχη δεν ξερω ακομα.

Σταθεροτητα εχουν.

Σπορ καταβολες εχουν και στο δειχνουν αμεσως.

Περιληπτικα μου εχουν αφησει μια εντυπωση ομως με ενα μεγαλο ερωτηματικο και μ`εχουν μπερδεψει στο τι σοι λαστιχα ειναι και αν τελικα μ`αρεσουν ή μου ταιριαζουν στο στυλ οδηγησης μου,συνεπεσε και με το γεγονος οτι και το μηχανακι ειναι καινουργιο για εμενα και δεν εχω και μετρο συγκρισης γιατι δεν εχω βαλει αλλα λαστιχα σ`αυτο για να δω διαφορες.Παντως σ`ενα βραδυνο πολυ γρηγορο επαρχιακο ταξιδι λογω αναγκης και σ`ενα αλλο ταξιδι με παρα πολυ βροχη τα λαστιχα δεν με πουλησαν πουθενα.

Τωρα θελω να πιστευω οτι σε βοηθησα καπως και δεν σε μπερδεψα περισσοτερο.:_hi:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πριν λίγο καιρό ήμουν στο ψάξιμο για λάστιχα και είχα καταλήξει σε s20, sportsmart2 και m7rr. Όσο διαβάζα, τόσο μπερδευομουν. Τα s20 δεν τα βρήκα πουθενά ζευγάρι (μόνο μπροστινό) άρα είχα να διαλέξω ανάμεσα σε sportsmart και m7rr. Πριν είχα τα sportsmart και δεν με άφησαν πολύ ικανοποιημένο στο βρεγμένο, πράγμα κουραστικό γιατί την χρησιμοποιώ κάθε μέρα. Αν και η Dunlop λεει ότι βελτίωσε το κράτημα στο βρεγμένο, είπα να δοκιμάσω τα Metzeler. Μέχρι στιγμής μπορώ να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος. Πολύ γρήγορο στρίψιμο (λόγω κορώνας), γρήγορο ζέσταμα και όσο αφορά το κράτημα στο βρεγμένο ( σε σχέση με το sportsmart ) είναι σαφώς πολύ καλύτερο (έως παααρα πολύ καλύτερο). Ή χρήση που έχω κάνει είναι καμιά 500αρια klm πόλη, καμιά 300αρια klm σε εθνική/Αττική και ένα trackday. Από διάρκεια ζωής, λένε πως είναι αρκετα  ανθεκτηκα. Ο χρόνος θα δείξει. Επίσης, φίλος με er6-f, είναι πολύ ευχαριστημένος με τα m7rr. Αξίζει να τα βάλεις στη λιστα σου.  Ρώτησε και κάποιον λαστιχά που εμπιστεύεσαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή φοράω τα sportmax 2 δύο τρία απλά πράγματα θα σου πω !!

1ον στο βρεγμένο θέλουν όντως προσοχή 

2ον στο μηχανάκι είναι 9 χιλιάδες χιλιόμετρα πάνω και πραγματικά έχουν ελάχιστη φθορά πάνε για 15 χιλιάδες χιλιόμετρα σίγουρα !! (με ένα μικρό ερωτηματικό γιατί όταν πήρα το μηχανάκι τα λάστιχα είχαν σχεδόν 7 χιλιάδες χιλιόμετρα και είχαν 2 3 δάχτυλα καρφιά πίσω με ότι συνεπάγεται αυτό για τις 7 χιλιάδες χλμ που κάναν πριν από μένα) Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης λέει οτί τα προηγούμενα sportmax του βγάλαν πάνω από 20κ χλμ 

3ον σε βόλτες ζεσταίνονται αρκετά γρήγορα μέσα στην πόλη (θεσσαλονίκη) δεν θα το λεγα...

Θα τα ξανάβαζα μόνο αν δεν είχα φράγκα για καλύτερο λάστιχο ή αν τα βόλταρα σε ένα μηχανάκι με 2 3 χιλιάδες χιλιόμετρα κανονικής χρήσης και όχι χρήσης "πόσο πολύ μπορώ να τετράγωνισω ένα λάστιχο" και με έπειθαν εκεί για τις δυνατότητες του !! Value for money με έρευνα παίρνεις μπρος πίσω με 220 ευρώ αλλά θα θελα κάτι καλύτερο....

Για τα m7rr έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

S20.

Αν τα βρεις τωρα δηλαδη γιατι απο αυγουστο περιμενω λαστιχο.

image004.gif      ANiPadBackgroundTexture-grey.png

:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα sportsmart2 τα έχω από τον Φλεβάρη και έχουν 2 σοβαρά αρνητικά.

Το πρώτο και μεγαλύτερο για εμένα είναι ότι μέσα στην πόλη αργούν υπερβολικά να ζεσταθούν.

Με έχουν φέρει πολλές φορές σε δύσκολη θέση, άρνηση πρόσφυσης κατά την εκκίνηση-αλλαγή από 1η σε 2α (χαχαχα) χάσιμο φρεναρίσματος, εύκολο μπλοκάρισμα πίσω τροχού.

Το δεύτερο αρνητικό είναι η βροχή, δεν την συμπαθούν καθόλου, πέρα από τα ανελέητα σπινιαρίσματα, έχουν μια περίεργη αίσθηση σαν να μην πατάνε καλά στον δρόμο.

Είμαι σίγουρος ότι φταίει η κεντρική γόμα του ελαστικού για όλα αυτά (είναι 2γομα) πολύ σκληρή για τα γούστα μου εξ ου και η καλή χιλιομετρική απόδοση

Αν όμως (επαναλαμβάνω) ΑΝ ζεσταθούν έχουν πολύ καλή συμπεριφορά, αλλά θες δρόμο-ταξιδάκι-βόλτα για να τα ευχαριστηθείς.

Τα Diablo rosso II είναι πολύ καλύτερα λάστιχα.

ΥΓ Για τα S20 δεν έχω ιδέα προσωπικά αλλά μόνο καλά λόγια ακούω, λέω στην επόμενη αλλαγή να τα τιμήσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να πω και γώ την παπαριά μου... λόγω απειρίας...

53353_1.jpg

Michelin Pilot road 4

Διπλή γόμα με πολύ καλή απόδοση στο νερό  και γρήγορο ζέσταμα.

1 χαζογλύστρημα έφαγα με τις μεγάλες τις ζέστες μέσα στην πόλη αλλα έιχε και 40+ βαθμούς και ήταν και σημείο με διαγράμμιση.

4000 χιλιόμετρα και η φθορά δεν φαίνεται..

Μοναδικό αρνητικό ένα βουητό που βγάζει το μπροστινό λόγω χάραξης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα Pilot 4 τα σκεφτόμουν και εγώ αλλά είναι πιο τουριστικό, πιο σκληρό ελαστικό από τα πιο sport Sportsmart 2 και S20 με ότι αυτό συνεπάγεται (πιο αργό ζέσταμα αλλά από την άλλη μεγαλύτερη αντοχή).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή φοράω τα sportmax 2 δύο τρία απλά πράγματα θα σου πω !!

1ον στο βρεγμένο θέλουν όντως προσοχή 

2ον στο μηχανάκι είναι 9 χιλιάδες χιλιόμετρα πάνω και πραγματικά έχουν ελάχιστη φθορά πάνε για 15 χιλιάδες χιλιόμετρα σίγουρα !! (με ένα μικρό ερωτηματικό γιατί όταν πήρα το μηχανάκι τα λάστιχα είχαν σχεδόν 7 χιλιάδες χιλιόμετρα και είχαν 2 3 δάχτυλα καρφιά πίσω με ότι συνεπάγεται αυτό για τις 7 χιλιάδες χλμ που κάναν πριν από μένα) Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης λέει οτί τα προηγούμενα sportmax του βγάλαν πάνω από 20κ χλμ 

3ον σε βόλτες ζεσταίνονται αρκετά γρήγορα μέσα στην πόλη (θεσσαλονίκη) δεν θα το λεγα...

Θα τα ξανάβαζα μόνο αν δεν είχα φράγκα για καλύτερο λάστιχο ή αν τα βόλταρα σε ένα μηχανάκι με 2 3 χιλιάδες χιλιόμετρα κανονικής χρήσης και όχι χρήσης "πόσο πολύ μπορώ να τετράγωνισω ένα λάστιχο" και με έπειθαν εκεί για τις δυνατότητες του !! Value for money με έρευνα παίρνεις μπρος πίσω με 220 ευρώ αλλά θα θελα κάτι καλύτερο....

Για τα m7rr έχω ακούσει και εγώ πολύ καλά λόγια 

Επειδή γράφεις Sportmax 2, μήπως εννοείς τα Sportmax Qualifier 2 ή τα Sportmax Roadsmart 2? Είναι άλλα ελαστικά αυτά. Εκτός αν μπερδεύτηκες και ήθελες να γράψεις Sportsmart 2.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα M7  τα εβαλα ο αδελφος μου μιας και περιμενε και αυτος S20 αλλα ακομα περιμενουμε...

Το οδηγησα και το πηγα και πεντελη για να του τα στρωσω αλλα ειχε βρεξει εκει οποτε δε καταφερα πολλα.

Παντως μου φαινεται αρκετα καλο και στο βρεγμενο δεν καταλαβα ουτε για πλακα γλυστρημα.Εδω δε γλυστρησε στη κλεισθενους βασικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επειδή γράφεις Sportmax 2, μήπως εννοείς τα Sportmax Qualifier 2 ή τα Sportmax Roadsmart 2? Είναι άλλα ελαστικά αυτά. Εκτός αν μπερδεύτηκες και ήθελες να γράψεις Sportsmart 2.

Tα qualifier 

Edit : Οπ τώρα το πρόσεξα ότι μίλατε για άλλα λάστιχα :_zeppelin:

Τροποποιήθηκε από τον xStefanosx

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα qualifier 

Edit : Οπ τώρα το πρόσεξα ότι μίλατε για άλλα λάστιχα :_zeppelin:

Δεν πειράζει έχουμε και μια γνώμη παραπάνω!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το road 4 έχει γρήγορη κορώνα για sport touring ελαστικο και γρήγορο ζέσταμα! Έτσι οπως το κόβω θα βγάλει σίγουρα πάνω από 15000κμ. Στο βρεγμένο οδόστρωμα με τον ρυθμό που πάω δεν καταλαβαίνω διαφορά με κανένα λάστιχο.

Για καθημερινή μετακίνηση πιστεύω δεν αξίζει να πας σε supersport.  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπερδευτηκα χειροτερα! Το sportsmart2 ειναι χειροτερο απο το diablo rosso2 τελικα;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα s20 θα έλεγα και εγώ,αλλά βλέπω πως είναι σε έλλειψη.

Θα σε ικανοποιήσει όμως σε όλες τις συνθήκες.

Η μόνη φορά που ένιωσα το πίσω να με προδίδει είναι το καλοκαίρι,αλλά σε φάση που έλιωνε ο δρόμος από τη ζέστη.Φαντάζομαι όλα τα λάστιχα το ίδιο θα έκαναν.

Σε βροχή έχουν δοκιμαστεί εκτενώς και μπορώ να πω ότι απλά πήγαινα λίγο πιο αργά από ότι σε στεγνό(λογικό θα μου πεις.)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ νομίζω ότι αν το θες για μέσα στην πόλη και για επαρχιακούς καλύτερα να πας σε πιο σπορ λάστιχο (Sportsmart 2, S20, M7RR). Στην πόλη θες κάτι να ζεσταίνεται γρήγορα και σε επαρχιακό στροφιλίκι κάτι να κρατάει καλά. Αν όμως θες να σου βγάλει πιο πολλά χλμ τότε βάλε το Pilot 4. Πάντως στο θέμα του Tracer ένα παλικάρι που τα έβαλε είπε ότι δεν του άρεσαν καθόλου, τα ένιωθε πολύ βαριά.

Γενικά επειδή και εγώ το είχα ψάξει πριν αλλάξω λάστιχα κατέληξα στο ότι αν δεν τα δοκιμάσεις όλα (αυτές τις 3-4 επιλογές που παίζουν) δεν θα έχεις ξεκάθαρη άποψη. Οπότε μην πολυσκας. Εμένα τα επόμενα μου αν δεν έχει βγει κάτι καλύτερο μέχρι τότε θα είναι τα S20. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έγινε ''ιντερνετική'' παραγγελία στον Πίσσαρη για τα dunlop sportsmart2 τελικά. 

Κατέβηκε και τυπικά η αγγελία πώλησης της μηχανής.

:peep:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα