Jump to content
bagelismar

Προβλημα στο πισω φρενο!?

Recommended Posts

Παιδια πριν λιγο καιρο αγορασα ενα Gsxr 600 k8 και παρατηρησα τελευταια οτι το πισω φρενω οταν το παταω λιγο για να επιβραδινω  συμπεριφερεται περιεργα. Κανει σαν να υπαρχει ABS δηλαδη το νιωθω οτι πιανει-αφηνει πιανει-αφηνει δηλαδη σαν να φρεναρει διακεκομενα. Οταν το παταω πιο δυνατα για να σταματησω τελειως η να κοψω τελειως ταχυτητα δεν νιωθω κατι τετοιο. Εχετε ιδεα τι παιζει? Ειναι φυσιολογικο αυτο? Απο οπου και αν διαβασα παντως το Gsxr δεν εχει ABS!

Τροποποιήθηκε από τον bagelismar

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

μάλλον κάτι είναι στραβό (δισκόπλακα) ή κάτι δεν είναι σωστά τοποθετημένο (τακάκι ή δαγκάνα)

πάντως η πιο φτηνή λύση είναι να μην πατάς πίσω φρένο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΥΓ: το έχει δει μάστορας το μηχανάκι από τότε που το πήρες; μήπως έχει και τίποτα άλλο που δεν το έχεις αντιληφθεί (φτου φτου φτου)

καλοτάξιδο κιόλας :D

Τροποποιήθηκε από τον 2noob2furious

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η δισκοπλακα δεν ειναι δεν ειναι στραβη η τουλαχιστον δεν φαινεται. Το να μην παταω φρενο ειδικα σε καταστασεις που καποιος μου πεταχτει η σε κατι τετοιο σιγουρα θα με οδηγηση σε καποιο πτωση αν χρησημοποιω μονο μπροστινο αποτι εχω δει... Οσο για τακακια εβγαλα την δαγκανα τα εβγαλα και τα ξανατοποθετισα και δεν εκανε καποια διαφορα. Τωρα για την εξαερωση δεν εχω δοκιμασει θα το κοιταξω

ΥΓ: το έχει δει μάστορας το μηχανάκι από τότε που το πήρες; μήπως έχει και τίποτα άλλο που δεν το έχεις αντιληφθεί (φτου φτου φτου)

καλοτάξιδο κιόλας :D

Φτου φτου οπως το λες... Σε ευχαριστω πολυ καταρχας. Ναι το ειχα παει και δεν ειχε παρατηρισει τπτ ο μαστορας. Αλλα και εγω οταν το ειχα προτοπαρει δεν ειχα παρατηρισει αυτο το πραγμα τις τελευταιες 5 μερες το καταλαβα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μμμ... με το πίσω φρένο του gsxr και καλά να δουλεύει θα σταματήσεις 20 μέτρα μετά το εμπόδιο

ψάξε για "twist of the wrist" στο youtube και ξεκίνα μελέτη

μήπως αμέσως μετά από βόλτα το έπλυνες ή βράχηκε ή το κατούρησε σκύλος (ή άνθρωπος);

συνήθως έτσι στραβώνει η δισκόπλακα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το σύμπτωμα παραπέμπει σε στραβή δισκόπλακα με μεγάλη πιθανότητα.

Ωχ μην μου λετε τετοια με την μια στα βαθια?

μμμ... με το πίσω φρένο του gsxr και καλά να δουλεύει θα σταματήσεις 20 μέτρα μετά το εμπόδιο

ψάξε για "twist of the wrist" στο youtube και ξεκίνα μελέτη

μήπως αμέσως μετά από βόλτα το έπλυνες ή βράχηκε ή το κατούρησε σκύλος (ή άνθρωπος);

συνήθως έτσι στραβώνει η δισκόπλακα

2 φορες το εχω πληνει αλλα περιμενα μιση ωρα για να κρυωσει η μηχανη. Με επιασε μια βροχη μετα απο μια μικρη βολτα αλλα ηταν βολτα 5χλμ το πολυ χωρις αποτομα φρεναρισματα δεν νομιζω να προλαβε να ζεσταθει τοσο πολυ η δισκοπλακα. Εχω δει το totw 2 αλλα επειδη εχω φαει και 2 σαβουρες λογο μπροστινου με το παπι μου εχει μεινει φοβος απο τοτε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αν είναι δισκόπλακα μπορείς να βρεις εύκολα μεταχειρισμένη, οπότε μη σε αγχώνει

όσο για τον φόβο: πολέμα την φωτιά με την φωτιά, βρες μια αλάνα και κάνε δοκιμές (και όχι σε στροφή υπό βροχή, όπως έκανα εγώ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ασε τα φορουμ κ τις χιλιαδες αποψεις που θα σου αραδιασουμε κ αυριο το πρωι τραβα στον μαστορη να δει τι συμβαινει.

φρενα ειναι,δεν μιλαμε για το κλαξον....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ασε τα φορουμ κ τις χιλιαδες αποψεις που θα σου αραδιασουμε κ αυριο το πρωι τραβα στον μαστορη να δει τι συμβαινει.

φρενα ειναι,δεν μιλαμε για το κλαξον....

Λογω οτι βρισκομαι σε νησι τωρα μεχρι τον Νοεμβρη και αποτι εχω δει εδω οσους μαστορες ξερω ειναι για το αλογο καβαλα πιστευω οτι περισσοτερη ζημια θα μου κανουν παρα θα μου φτιαξουν κατι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για δοκίμασε να πας σε ένα άδειο δρόμο, και να κάνεις μερικά δυνατά φρεναρίσματα με το πίσω. Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα, να έρθει στα ίσα του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχεις παρατηρήσει αν η συχνότητα του "πιάνει-αφήνει" αυξομειώνεται ανάλογα με την ταχύτητα; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι αποτι εχω παρατηρισει ειναι σταθερο ειτε παω με 50 ειτε με 10 αλλα θα το ξαναckeckαρω σε λιγο. Θα δοκιμασω αυτο με τα δυνατα φρενα μπας και γινει τπτ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ολα μαρτυρανε στραβη δισκοπλαλα.Και φανταζομαι οτι οσο ανεβαινουν τα χιλιομετρα ανεβαινει και η συχνοτητα του τρεμουλου στο ποδι.Παρε μια καινουρια δισκοπλακα aftermarket με κανα 50ρικο και εισαι οκ.Μην αγχωνεσαι δεν ειναι κατι τοσο σοβαρο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

για στραβη δισκοπλακα μου κανει και εμενα, αλλα δεν μπορω να ειμαι σιγουρος. εχεις πισω σταντ για να σηκωσεις το μηχανακι? θα δεις ευκολα αν το βαλεις στο σταντ και γυρισεις τη ροδα. επισης κοιτα σε τι κατασταση ειναι τα τακακια σου και τα υγρα φρενων.

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν σηκωσεις πισω τροχό + τον περιστρεψεις, με ενα πηχάκι ξύλινο σταθερό στο ψαλίδι, διαπιστωνεις ευκολα αν ειναι στραβη η δισκόπλακα.

Ακαθαριστη δαγκάνα 7ετίας μου ακουγεται, παντως. Εμβολο / γλύστρες, ολισθαινουν σωστά ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα