Jump to content
50cc

Κορνάρισμα στο φανάρι και ξεκίνημα με κόκκινο

Recommended Posts

φυσικα,με κανα 2 μαρτυρες εχεις παει μεσα,εσκεμενα  τον εστειλες

και δεν μιλαμε για 3 χρονια με αναστολη κ τετοια...

Ασε ρε φιλε η κορνα δεν σκοτωνει η βλακεια στον εγκεφαλο σκοτωνει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

απόδειξέ το μου.

Η κόρνα, δεν σημαίνει ξεκίνα. ΤΕΛΟΣ. ΑΥΤΟΣ ξεκίνησε, μόνος του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μα δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Τι να μάθει αφού παραβαίνει έναν απο τους βασικότερους κανόνες; Είναι ντιπ για ντιπ ευθυνόμενος, μη τρελαθούμε. Από πίσω μπορώ να κάνω ότι θέκλω να στο πω και χοντρά, να κορνάρω σε κάποιον που ξεπαρκάρει απο φανάρι και πάει να πέσει πάνω μου. Γιατί όχι; Εκεί τι σχέση έχω με τον μπροστινό μαλάκα που περιμένει κόρνα για να φύγει; Θα με δικάσουν για ανθρωποκτονία;

σωστα το λες εσυ μπορει για 1002 λογους να πατησεις κορνα, ειναι δικια του δουλεια να καταλαβει αν το φαναρι εγινε πρασινο και προφανως δεν ευθυνεσαι εσυ, αλλα αν το κανεις εκ προμελετης και συνειδητα δεν ξερω τι ισχυει νομικα (γιατι η κορνα στον κοκ δεν μεταφραζεται ξεκινα σε φαναρι) αλλα ηθικα ειναι δολοφονια, προφανως δεν τον δικαιολογω και ειναι παρανομο αλλα να το κανεις συνειδητα δεν νομιζω οτι ειναι σωστο, οπως και το να κορναρεις επειδη ειδες καποιον γνωστο και αυτο παρανομο ειναι συμφωνα με τον κοκ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι είναι παράνομο, αλλά δεν έχω ανακατωσούρα με την παράνομη εκκίνηση άλλου από κόκκινο. Να με δικάσουν για τον παράνομο μου κορνάρισμα και τον άλλο για την παραβίαση ερυθρού. Αυτό.

Ηθικά και νομικά μην την ψάξουμε, γιατί τα λαμόγια νομικά είναι πεντακάθαρα και ηθικά είναι μάμησέ τα, μην πω τίποτα χειρότερο.

Ηθικά κάποιος ξέρει αν πρέπει να κορνάρει η όχι, αλλά και πάλι, με τον άλλο που πέρασε κόκκινο, δεν έχει καμία δουλειά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το καταλαβαμε πως περνας με κοκκινο και καθεσαι μπροστα απο το φαναρι.
Παμε παρακατω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καταπτυστη πραξη και εγκληματικη ειναι...οτι κρινει ο δικαστης

μπορώ μόνο να φανταστώ πως οδηγείς αδερφέ.

δεν παίζει να υπάρχει κόκκινο για σένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν θαμπορεσουν οι μαρτυρες να αποδειξουν= 

α) οτι 100% κορναρισες εσυ και χι ο απο πισω σου

β) οτι το εκανες εσκεμμενα.

Η ευθυνη για τον θανατο καποιου που πρατει τετειες εξυπναδες ειναι αποκλειστικα δικη του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι είναι παράνομο, αλλά δεν έχω ανακατωσούρα με την παράνομη εκκίνηση άλλου από κόκκινο. Να με δικάσουν για τον παράνομο μου κορνάρισμα και τον άλλο για την παραβίαση ερυθρού. Αυτό.

Ηθικά και νομικά μην την ψάξουμε, γιατί τα λαμόγια νομικά είναι πεντακάθαρα και ηθικά είναι μάμησέ τα, μην πω τίποτα χειρότερο.

Ηθικά κάποιος ξέρει αν πρέπει να κορνάρει η όχι, αλλά και πάλι, με τον άλλο που πέρασε κόκκινο, δεν έχει καμία δουλειά.

δηλαδη μεταξυ μας τωρα, θα πατησεις επιτηδες κορνα οταν λεω επιτηδες με σκοπο να κανεις τον αλλον να ξεκινησει και ξερεις οτι ειναι πιθανο, ο αλλος φευγει και σκοτωνεται και μετα θα πεις  χαχα τι βλακας ηταν ακομη κοκκινο και ολα καλα, δικο του προβλημα κτλ? Αν ηθικα το βρισκεις σωστο οκ.

Εχει τυχει σε διαβαση με τα ποδια ενω εχει κοκκινο για τους πεζους να λεει ο ενας στον αλλον που κοιταει απεναντι "παμε" και ο αλλος παει να φυγει ενω περνουσαν αμαξια μπροστα και τελευταια στιγμη βαζει το χερι και τον σταματα, αν τον πατουσε αμαξι θεωρητικα δεν εχει ευθυνη αλλα αν το θεωρεις και ηθικα σωστο οκ...

και προφανως δεν σταματαω προσωπικα μετα την διαβαση και το κοκκινο, το πολυ πολυ διπλα απο αμαξι και εφοσον υπαρχει χωρος, και αν δεν το δω μετα ματια μου το πρασινο και οτι απο το αλλο φαναρι δεν ερχεται αμαξι δεν φευγω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"εγω πεταω κεφτεδακια με φολα μεσα ..καμια φορα σπαω και γυαλια ,για την γευση..

τι φταιω εγω που υπαρχουν αδεσποτα?εγω φταιω που τα φαγανε?"

χαχαχαχαχα

νοου χοουπ!αλλα επιπεδα προσφυσης!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δέχομαι πως έχει μια λογική το "του κόρναρες και έφυγε και άρα αν χτυπήσει ευθύνεσαι για τον τραυματισμό του" και μάλιστα κάποιος παρέθεσε και νομική παράγραφο κλπ... είμαι όμως περίεργος για το πως ακριβώς θα έστεκε αυτό σε μια συζήτηση, ή και δικαστήριο. Νομίζω ότι τσακώνεστε χωρίς λόγο. Κόρνα μπορεί να ακουστεί για χίλιους δυό λόγους, δεν σημαίνει απαράιτητα ότι κάποιος κάθεται απο πίσω σαν το κογιότ και περιμένει ο άλλος να πατήσει στην παγίδα για να τον στείλει στο γκρεμό, οπότε ας ηρεμήσουμε λίγο.
Σε περίπτωση τέτοιου ατυχήματος, όσοι είπατε οτι είναι υπεύθυνος για τραυματισμό ή θάνατο αυτός που κόρναρε, πως ακριβώς θα βγει αυτό? θα πει δηλαδή το θύμα "άκουσα αυτόν με το κόκκινο yaris να μου κορνάρει...ειδικά σε εμένα! ήταν σήμα για ΕΜΕΝΑ, και άρα με έστειλε στον θάνατο/τραυματισμό μου.". Δεν υπάρχει λογική σε αυτό.

Και όσοι είπαν ότι η κόρνα δεν θα έπρεπε να υπάρχει, είναι παράνομη κλπκλπ άρα φταίει αυτός που κόρναρε... Μήπως αν ακουστεί κάποια φωνή που λέει "ΑΝΤΕ ΡΕ ΒΛΑΚΑ" αυτό επίσης θα ήταν καταδικάσιμο?
Να βάλω και άλλη παράμετρο? μου έχει τύχει να κάθομαι σε φανάρι, και ένας κλασικός μπεκάτσας να μπαστακώνεται μπροστά απο το φανάρι. Ρίχνω ξερογκαζιά... ανοιγει γκάζι γιατί μάλλον νόμιζε οτι ξεκινήσαμε. Οπότε είναι και αυτό παράνομο? Να μην μιλάμε να μην κλάνουμε κιόλας στα φανάρια γιατί αυτός που παρανομεί και έχει γράψει στα αρχίδια του το φανάρι, μπορεί να το πάρει για σήμα οτι ξεκινήσαμε?

Δυστυχώς η ευτυχώς θεωρώ πως ο κάθε ένας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του. Αλλιώς να ζητήσω και εγώ τα ρέστα απο όλα τα φαρμακεία πχ γιατι οι ταμπέλες τους είναι πράσινες και τα περνάω για φανάρια.

Τροποποιήθηκε από τον seatcowl

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άλεξ εγω πιστεύω ότι ξέρω πότε θα πατήσω και όχι κόρνα. Δεν μπαίνω σε τέτοιους προβληματισμούς.

παρένθεση: σταματήστε τα παραδείγματα με τα αδέσποτα επιτέλους. Υποτίθεται ότι εμείς έχουμε λογική, αλλά αν είμαστε στα επίπεδα του να εξισώνουμε τον λογικό και εκπαιδευμένο οδηγό με το αδέσποτο που του μύρισε το κρέας, τότε δε μου κάνει εντύπωση που κοντεύουμε να πηδηχτούμε με τα σκυλιά από τη φιλοζωία μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η άσκοπη χρήση κόρνας είναι παράβαση του Κ.Ο.Κ.

Επομένως ασκείτε μια παράνομη ενέργεια για να τιμωρήσετε μια άλλη παράνομη ενέργεια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ειναι ασκοπη η χρηση της κορνας ακομα και να ειναι μπροστα ο αλλος απο το φαναρι πατας κορνα για να μη το περασει ;) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ειναι ασκοπη η χρηση της κορνας ακομα και να ειναι μπροστα ο αλλος απο το φαναρι πατας κορνα για να μη το περασει ;) 

Εφόσον είναι σταματημένος και το φανάρι είναι κόκκινο,ναι είναι άσκοπη χρήση κόρνας.

Και ειδικά στην Ελλάδα που ΟΛΟΙ ξέρουμε ότι στα φανάρια οι πίσω απο σένα κορνάρουν για να ξεκινήσεις.

Τροποποιήθηκε από τον warhol

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα δεν ειπαμε να του κορναρεις  και να παρεις ενα κουβα ποπκορν στο χερι να δεις το υπερθεαμα που θα δημιουργηθει. Αυτα ειναι αρρωστα πραγματα.
Απλα αυτο που κανουν συνηθως ειναι λαθος(καποιες φορες υπαρχει λογος να το κανεις, αλλα ειναι σπανιες) και 10 φορες χειροτερο αν δεν εχουν το μυαλο να περιμενουν να σταματησουν οι αλλοι πρωτα, πραγμα που ο λογικος ανθρωπος κανει ακομα και οταν εχει πρασινο, ποσο μαλλον οταν απλα ακουσε κορνα απο πισω.

Επισης υπαρχουν περιπτωσεις κατα λαθος κορνας οπως και περιπτωσεις που κορναρει αλλος για κατι αλλο και μπερδευεται αυτος που καθεται μπροστα απο το φαναρι.
Οπως και το να ρολλαρεις λιγο πριν αναψει αλλα να νομιζει ο μπροστινος οτι ξεκινησες επειδη αναψε και να φυγει.
Δε τα βγαζω απο το μυαλο μου αυτα, τα εχω δει.

Γενικα πολλα μπροουν να γινουν(και γινονται) και δε γινεται να φορτωνεται ο καθενας το βαρος της ζωης του αλλου που κανει οτι γουσταρει και δε μπορει καν να προστατεψει τον εαυτο του.

Τροποποιήθηκε από τον CptAngel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εφόσον είναι σταματημένος και το φανάρι είναι κόκκινο,ναι είναι άσκοπη χρήση κόρνας.

Και ειδικά στην Ελλάδα που ΟΛΟΙ ξέρουμε ότι στα φανάρια οι πίσω απο σένα κορνάρουν για να ξεκινήσεις.

εγω κορναρω στα γκομενακια

Εμενα με πεισατε!

Θα κορναρω και εγω, απο εδω και στο εξης!

τουλαχιστον να εισαι πισω απο το φαναρι :P

Τροποποιήθηκε από τον Vamire

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παράδειγμά που το έχω δει πολλές φορές : Κόκκινο φανάρι εγώ να σταματάω στην διαγράμμιση μόνος μου να μην υπάρχει κανένας γύρο. Να έρχονται σκούτερ και παπάκια και να περνάνε μπροστά από το φανάρι ( ΚΑΝΈΝΑΣ ΔΊΠΛΑ ΜΟΥ) 5-6 μηχανάκια και να μην μπορεί κανένας να δει το φανάρι . Μπορείτε να μου εξηγήσετε για πιο λόγο ? Πόσο μ@λακας μπορεί να είναι κάποιος για να το κάνει αυτό ? ( αυτό μου έχει τύχει πολλές φορές )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πριν κανά μήνα πρωί πηγενοντας για δουλειά φανάρι κόκκινο σταματάω κανονικά,φανάρι πρασινο μπιιιιππππ ο απο πίσω μου της κόρνες εδώ ναπω οτι ουτε καθυστέρησα ουτε χαζευα αλλού, φανάρι δεύτερο στο πρασινο με το που ανάβει μπιιιπππ αισθάνομαι οτι πρέπει να γίνω ο δωκτορ σποκ στο σταρ Τρεκ και να διακτηνιζομε με το Καλαμά που εμπλεξα... Σε'εμενα τριτη φωρα, δεν παίζει κατεβενο απο την μηχανή και του λέω αν μου ξανακορναρης θα στην βάλω στον κ@λ@ έτσι απλα ,στα ίσια ,δεν μου ξανακορναρε στα επομενα φανάρια. Και επειδή η δρόμοι μας ξανασυναντήθηκαν παλι ενα πρωί που ξαναπηγεναμε στην δουλειά,  μαντεψτε κύριος το ατομο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τσακαλια τελικα κορναρουμε η οχι??? Αναμενω αμεση απαντηση γιατι θα βγω βολτα σε λιγο!!! 

σαν να πηγαινεις σε γαμο! χαχα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικα το θεμα ειναι απλο,οταν ακους κορνα δεν φευγεις αν δεν εχεις κανει ελεγχο οτι μπορεις να περασεις.

Ασε τους αλλους να κορναρουν απο πισω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα