Jump to content
merciless

Shoei nxr vs hjc rpha 10

Recommended Posts

καλησπερα παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας να επιλεξω ενα απο τα δυο κρανη...τα εχω φορεσει και τα 2 και στο κεφαλι μου ειναι περιπου ιδια το hjc ειναι βεβαια πιο ελαφρυ...θελω να μου πειτε απο τις εμπειριες η απο οτι εχετε ακουσει πιο απο τα 2 ειναι γενικοτερα καλυτερο...Τα arai παρολο που μου αρεσουν δεν  μου καθονται καλα... 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

εγω θα επαιρνα το nxr σε ματ με το 93 του μαρκεζ :worshippy:

εγω αυτο εχω, σαν ματ βαφη ειναι πολυ καλο αλλα και παλι θελει προσοχη.... στο nxr ειναι το καλυτερο γραφικο. 

https://imagizer.imageshack.us/v2/800x526q90/673/erh77n.jpg

https://imagizer.imageshack.us/v2/482x600q90/538/wM4KPq.jpg 

https://imagizer.imageshack.us/v2/511x600q90/905/DFLs7z.jpg

σαν βαρος σε medium με ολα τα εξτρα μεσα (υποσιαγωνιο, επιρρηνιο) το βαρος ειναι 1306 γραμμαρια. δεν ειχα βαλει την αντιθαμβωτικη. επισης ειναι τρομερα ζυγισμενο. απο πλευρας αερισμου ειναι οκ, απο θορυβο ανω του μεσου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω εχω το ιδιο διλημμα...το  shoei βεβαια μου καθετε καλυτερα αλλα δεν εχω και +100ε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ ωραιο αγραντζουνιστο!

ε μια δυο γρατζουνιτσες του εχω κανει. το εχω και πανω απο ενα χρονο αλλωστε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να δοκιμάσεις επίσης και το Shoei Qwest στον τζωρτζόπουλο (πολύ εξυπηρετικός άνθρωπος, και πολύ φιλικό το κλίμα που επικρατεί στο μαγαζί του), παλιό μέν με περιορισμούς στην εσωτερική επένδυση η οποία δέν βγαίνει αλλά για 330€ (μπορεί να στο δώσει και ακόμα πιό κάτω) νομίζω ότι τα αξίζει τα λεφτά του.

Αξίζει τον κόπο να πάς να το δείς...

Επίσης στο NXR μπορεί να σου βάλει και διαφορετικά εσωτερικά να δοκιμάσεις και να διαλέξεις με ποιά θέλεις να το πάρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα δοκίμασα και τα δύο πάλι πρόσφατα, το NXR και το RPHA 10 Lorenzo.  Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο είναι ακριβότερο το Shoei. Το HJC μου φάνηκε και ποιοτικότερο, ειδικά το εσωτερικό, δίνει και την φιμέ ζελατίνα δώρο στην τιμή. Με όσους κατόχους έχω μιλήσει λένε τα καλύτερα για το HJC. Επίσης το NXR μου φάνηκε ίδιου επιπέδου με το Shark Race-R μου ποιοτικά και το πλήρωσα 240 ευρώ.. Καλύτερη ποιότητα από το HJC προσωπικά είδα μόνο στα Arai που και στο AGV Pista GP, αλλά εκεί ανεβαίνουμε αρκετά σε τιμή.

Για μένα χτύπα το HJC, το τριγυρίζω κι εγώ καιρό τώρα, απλά δεν ξέρω αν πρέπει να πάρω matte έκδοση (Ghost Fuera) ή όχι. Γενικά το προσέχω το κράνος μου αλλά φοβάμαι ότι το παραμικρό σημαδάκι θα φαίνεται..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρε shoei να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Εδω και ο Λορένθο που τον σποσνοράρει η hjc ,σε γκέλες πέφτει με το κράνος αυτό.

Shoei και πάλι shoei μεταξύ αυτών των 2 που αναφέρεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εχω το hjc και θα σου πω μονο για αυτο γιατι το shoei δεν το εχω βαλει και ετσι δεν εχω γνωμη.

ειναι απιστευτο κρανος παρα μα παρα πολυ ελαφρυ και καλα ζυγισμενο,σχετικα αθορυβο και γενικα ολα τα στοιχεια του ειναι σωστα με πολυ καλη ποιοτητα οπου φαινεται και με το ματι.

το κυριοτερο?? βαζει κρανη κατα πολυ ακριβοτερα του αρκετα πιο κατω απο αυτο.

Πάρε shoei να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Εδω και ο Λορένθο που τον σποσνοράρει η hjc ,σε γκέλες πέφτει με το κράνος αυτό.

Shoei και πάλι shoei μεταξύ αυτών των 2 που αναφέρεις.

μην παραπληροφορουμε οταν δεν ξερουμε.την πρωτη φορα εκανε μακακεια αυτος που καθαριζει τα κρανη του αχωνευτου και προχθες ολοι βαλαν επιρινιο και αυτος κοιταγε τα λουλουδια.

και αυτα ειναι απο επισημα χειλη ειπωμενα και οχι απο μενα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δες και το Schuberth SR1! Το τσίμπησα πριν μερικές μέρες και είναι απίστευτο ποιοτικά! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
μην παραπληροφορουμε οταν δεν ξερουμε.την πρωτη φορα εκανε μακακεια αυτος που καθαριζει τα κρανη του αχωνευτου και προχθες ολοι βαλαν επιρινιο και αυτος κοιταγε τα λουλουδια.

και αυτα ειναι απο επισημα χειλη ειπωμενα και οχι απο μενα

“I completely lost my vision, because the visor was foggy” – Jorge Lorenzo

Ο τεχνικός ήταν της hjc και δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.Που ξαναγυρνάμε;Στην hjc.Ποιος δεν έιχε βάλει το επιρίνιο στο κράνος;Προφανώς αυτός που ασχολείται με το κράνος - τεχνικός.Ο Χόρχε αλλά και ο κάθε Χόρχε,απλά οδηγεί.Δεν κάθεται να σετάρει κράνος,αναρτήσεις κτλ.Απλά οδηγεί.Αυτά που είναι να φορέσει και να καβαλήσει,τα βρίσκει έτοιμα.

Επειδή όμως έχω κινηθεί και με τα 2 κράνη,το shoei ειναι καλύτερο.Ακόμη και η πλαϊνή του επιφάνεια στα πολλά χλμ αν γυρίσεις λίγο το κεφάλι σου,δεν διαταράσσεται όσο του hjc.Το shoei ακόμη και όταν φθαρεί εντελώς το εσωτερικό του,μπορείς να το αλλάξεις όλο,κάτι το οποίο το αναλαμβάνει ο αντιπρόσωπος εδω και στο στέλνει έξω ωστε να το αναλάβει τεχνικός της shoei.Κάποιες φορές,το after sales είναι που συμπληρώνει την εικόνα ενός προιόντος και καλό είναι να το έχουμε υπόψιν.

Δεν γνωρίζω αν μπορεί να γίνει το ίδιο και με τα hjc κράνη.

Ασφαλώς και γνωρίζω τα των αγώνων κτλ και ασφαλώς έχω βγάλει και τα συμπεράσματα μου για την hjc.Προτιμώ την Shoei,Arai και τη Nexx.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που πρέπει να μας προβληματίσει είναι το γεγονός ότι μόνο ο Lorenzo έχει παραπονεθεί για το κράνος.

Κανένας άλλος αναβάτης δεν είχε παράπονα(Ben Spies, Aaron Yates, Ricky Cardus,Larry Pegram).

Εδω να αναφέρω ότι η Yamaha είχε ζητήσει απο την HJC να επανασχεδιάσει το κράνος του Lorenzo προκειμένου να είναι πιο αεροδυναμικό.

http://www.sportrider.com/yamaha-and-helmet-manufacturer-arguing-over-5mm

Γενικά παρατηρώ πολλά παιχνίδια μεταξύ των sponsors, πράγμα που μόνο κακό κάνει στο άθλημα.

Τροποποιήθηκε από τον warhol

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επίσης, υπάρχει κάποιος που πιστεύει ότι το RPHA10+ Lorenzo Replica που θα αγοράσουμε εμείς είναι ολόιδιο με του Lorenzo? Χώρια από το εσωτερικό που είναι φτιαγμένο με βάση το κεφάλι του εκάστωτε οδηγού, μάλλον είναι και διαφορετικά σε κατασκευή. Το σχήμα μάλλον είναι μόνο ίδιο..

Το NXR πραγματικά δεν με "κέρδισε" καθόλου από κοντά. Δεν μπορούσα να βρω κάποια σοβαρή διαφορά με τον δικό μου που να δικαιολογεί την διαφορά τιμής. Στο HJC είδα super εσωτερικό, πανάλαφρο και καλό ζύγισμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο τεχνικός ήταν της hjc και δεν έκανε σωστά τη δουλειά του.Που ξαναγυρνάμε;Στην hjc.Ποιος δεν έιχε βάλει το επιρίνιο στο κράνος;Προφανώς αυτός που ασχολείται με το κράνος - τεχνικός.Ο Χόρχε αλλά και ο κάθε Χόρχε,απλά οδηγεί.Δεν κάθεται να σετάρει κράνος,αναρτήσεις κτλ.Απλά οδηγεί.Αυτά που είναι να φορέσει και να καβαλήσει,τα βρίσκει έτοιμα.

Επειδή όμως έχω κινηθεί και με τα 2 κράνη,το shoei ειναι καλύτερο.Ακόμη και η πλαϊνή του επιφάνεια στα πολλά χλμ αν γυρίσεις λίγο το κεφάλι σου,δεν διαταράσσεται όσο του hjc.Το shoei ακόμη και όταν φθαρεί εντελώς το εσωτερικό του,μπορείς να το αλλάξεις όλο,κάτι το οποίο το αναλαμβάνει ο αντιπρόσωπος εδω και στο στέλνει έξω ωστε να το αναλάβει τεχνικός της shoei.Κάποιες φορές,το after sales είναι που συμπληρώνει την εικόνα ενός προιόντος και καλό είναι να το έχουμε υπόψιν.

Ασφαλώς και γνωρίζω τα των αγώνων κτλ και ασφαλώς έχω βγάλει και τα συμπεράσματα μου για την hjc.Προτιμώ την Shoei,Arai και τη Nexx

Αμα γνωριζεις απο αγωνες τοτε θα ξερεις οτι την οποια ευθυνη για αυτο την εχει ο οδηγος εκτος και αν ειναι κατασκευαστικο λαθος.για το αν θα βαλει η οχι επιρινιο ειναι θεμα του οδηγου και οχι της εταιρειας.επισης μετα αοο καθε αγωνα το κρανος αποσυναρμολογειτε και καθαριζετε απο την  yamaha (στην περιπτωση του λορενθο) και οχι απο καποιον τις hjc  

Τροποποιήθηκε από τον tuning

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το τελευταίο δεν το γνώριζα οπότε πάσσο.

Επι του θέματος πάντως,ψηφίζω Shoei καθολικά για τους λόγους που αναφέρω παραπάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασφαλώς και γνωρίζω τα των αγώνων κτλ και ασφαλώς έχω βγάλει και τα συμπεράσματα μου για την hjc.Προτιμώ την Shoei,Arai και τη Nexx.

διαβασε τωρα και αυτο,προσεξε την απαντηση του hjc και αυτα που λεει ο jarvis.

MotoGp:
Το πρόβλημα με το Θάμπωμα: Lin Jarvis και HJC, Lorenzo!

Η παρουσία της ομίχλης στο κράνος ο Jorge Lorenzo στο Βρετανικό Grand Prix και ότι έχασε βαθμους ως αποτέλεσμα αυτού, έδωσε αφορμή να γίνουν πολλές συζητήσεις στο δίκτυο.

Είναι πιθανόν επίσης να μην σταματήσουν γρήγορα και αυτό για την στάση του Jorge Lorenzo μετά τον αγώνα, να κρατήσει ζελατίνα του κλειστή μέχρι να πάει στην καρέκλα του, για να το δει ο κόσμος καλά, για το "πρόβλημα" που ειχε.........

Έτσι, όλοι επικεντρώθηκαν στην ιστορία αυτού του κράνους, και όχι για το γεγονός ότι ο πιλότος της Μαγιόρκας δέχτηκε προσπέραση μέσα σε 8 γύρους από τον Danilo Petrucci και τον Andrea Dovizioso , που βρισκόντουσαν 18η και 12η αντίστοιχα.

Ερωτηθείς για το θέμα από τον Chercoles ο Lin Jarvis, πήρε μια πιο αποστασιοποιημένη στάση για τον οδηγό του: «η επιλογή του τεχνικού εξοπλισμού του κάθε οδηγού, είναι πολύ σημαντική, και γι 'αυτό δεν επεμβαίνουμε και αφήνουμε στους οδηγους. Αυτή είναι η προσωπική απόφαση του κάθε οδηγού. Το πρόβλημα δεν ήταν μόνο ανησυχία του Lorenzo για το κράνος. Πολλοί έχουν βιώσει παρόμοια προβλήματα. "

Αλλά αυτό δεν συνέβη στον ... Valentino

Lin Jarvis: «Ίσως λίγο, αλλά κέρδισε τον αγώνα και νομίζω το να οδηγεί τον αγώνα είναι λίγο διαφορετικά, όμως, το νερό και το κράνος, δεν κάνουν ένα καλό ζευγάρι. Οποιοδήποτε πρόβλημα στον τεχνικό εξοπλισμό ... που σε κάνει να χάσεις βαθμούς, είτε, κράνος, γάντια και στολή, είναι μια μεγάλη ενόχληση και ανησυχία για τον οδηγό. "

Υπάρχει η δυνατότητα να απαιτήσετε από τους οδηγους να χρησιμοποιούσουν μια συγκεκριμένη μάρκα για τον εξοπλισμό τους;

Lin Jarvis: «Αυτό ίσος είναι εφικτό σε αγώνες χαμηλότερου επίπεδο και δεν νομίζω ότι αυτό είναι μια πρακτική στα MotoGP.
Το γεγονός είναι ότι οι οδηγοί έχουν πάρει χορηγία για τον εξοπλισμού τους και αυτό είναι μέρος του παιχνιδιού. Νομίζω σαφώς ότι .. Κάθε πιλότος θα πρέπει να επιλέξει τον εξοπλισμό του. Το πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι αυτό, που θα μπορούσε να ονομαστεί ως ένα κοινό πρόβλημα. Αυτό που είναι απαράδεκτο είναι αυτό που συνέβη στον πρώτο αγώνα (η επένδυση που κατέρρευσε και μειώνεται στο ήμισυ της ορατότητα). Στο τέλος του πρωταθλήματος, γνωρίζουμε τη σημασία του κάθε βαθμού. "

Επικοινωνήσαμε σχετικά με την υπόθεση, με την HJC (Γαλλίας), η οποία δήλωσε ότι το πρόβλημα θα μπορούσε να είχε αποφευχθεί εάν ο οδηγός της Μαγιόρκα ειχε χρησιμοποιήσει το R-PHA10 με αεραγωγούς μπροστά και φραγμένο πηγούνι. Οι οδηγοί Grand Prix γενικά δεν χρησιμοποιούν Pinlock, γιατί παραμορφώνουν ελαφρώς την οπτική, βάζουν μάσκα βροχής (anti-fog) για να καλύπτουν τη μύτη (σύσταση HJC) και ψεκάζουν την ζελατίνα.
Αυτό έκανε ο Βαλεντίνο Ρόσι (φωτο), ο Marc Marquez, Danilo Petrucci, Andrea Iannone, Bradley Smith, κ.λπ.

Ο Jorge Lorenzo δεν είχε μάσκα ...

Ωστόσο, η ομίχλη στο κράνος ήταν ήδη ορατή κατά το χρόνο της ακύρωσης της πρώτης εκκίνησης ...... όπως φαίνεται και στην φωτογραφία ........

Η ευθύνη γι 'αυτό το πρόβλημα βαρύνει εντελώς τον αναβατη της Yamaha, ο οποίος, ωστόσο, είπε: «Σήμερα η θολωμένη ζελατίνα με έκανε να χάσω τρεις βαθμούς και αυτή είναι η δεύτερη φορά φέτος που χάνω πόντους επειδή φταίει το κράνος. Δεν μπορώ να σας πω τι θα συμβεί στο μέλλον, αλλά σίγουρα, έχουμε πρόβλημα με αυτό. Είναι είναι αλήθεια ότι δεν είχα μάσκα anti-fog, αλλά χρησιμοποίησα ένα σπρέι που θα μπορούσε να λύσει το πρόβλημα. "

Στη συνέχεια πρόσθεσε, ωστόσο: «Έχω συμβόλαιο με την HJC και επιθυμώ να ολοκληρώσω τη θητεία του." Ένας όρος που λήγει στο τέλος του 2016.

αρα φανταζομαι οτι ξερεις που θα συμφωνησουμε ετσι??? οτι ολοι επραξαν αυτα που επρεπε και ο τραχανας (χορχε) κοιτουσε τα πουλακια και εψαχνε να βρει δικαιολογια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ενα κρανος που σε προσφορα το βρισκεις 170 ευρο κατι λεει αυτο

ασε που το hjc εχει χειροτερη ζελατινα απο κρανοι τον 100 ευρο

γιαυτο ασε τις κινεζιες κ παρε ενα κανονικο κρανος...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

O Lorenzo επέλεξε να αγνοήσει τις συστάσεις της HJC και να κάνει αυτό που εκείνος θεώρεισαι ως καλύτερη λύση.

Αποδείχθηκε ότι έκανε λάθος.Ένα λάθος που βαραίνει τον ίδιο.Επιλογή του ήταν να μην φορέσει μάσκα.

Το ίδιο ισχύει για κάθε αναβάτη που επιλέγει να αγνοήσει τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Και όταν φόραγε Nolan είχε παραπονεθεί για την ζελατίνα του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

O Lorenzo επέλεξε να αγνοήσει τις συστάσεις της HJC και να κάνει αυτό που εκείνος θεώρεισαι ως καλύτερη λύση.

Αποδείχθηκε ότι έκανε λάθος.Ένα λάθος που βαραίνει τον ίδιο.Επιλογή του ήταν να μην φορέσει μάσκα.

Το ίδιο ισχύει για κάθε αναβάτη που επιλέγει να αγνοήσει τις οδηγίες του κατασκευαστή.

Και όταν φόραγε Nolan είχε παραπονεθεί για την ζελατίνα του.

to xlite x802r ειναι κραναρα και προσωπικα βρισκω την ζελατινα της συγκεκριμενης εταιριας ανωτερη σε προστασια απο εκδορες και γρατζουνιες. βεβαια και στο xspirit 2 (που ειχα) και στο nxr που εχω τωρα ειχα την spectra ασημενια η οποια ειναι πανακριβη αλλα πολυ ευαισθητη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

to xlite x802r ειναι κραναρα και προσωπικα βρισκω την ζελατινα της συγκεκριμενης εταιριας ανωτερη σε προστασια απο εκδορες και γρατζουνιες. βεβαια και στο xspirit 2 (που ειχα) και στο nxr που εχω τωρα ειχα την spectra ασημενια η οποια ειναι πανακριβη αλλα πολυ ευαισθητη.

Στα λόγια μου έρχεσαι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λέει οτι δεν κρατάει τιμή σαν τα ονόματα Shoei - Arai και;

Όπως και οι συσκευές Samsung-LG κλπ δεν κρατάνε τιμή όπως της Apple και;

Καλό είναι αυτό ώστε να μπορούμε να αγοράζουμε ποιοτικά προϊόντα σε καλές τιμές. Και ναι είναι ποιοτικό κράνος το συγκεκριμένο HJC, πολύ καλύτερο στον τομέα της αεροδυναμικής (τουλάχιστον) από πολύ ακριβότερα κράνη της Shoei και Arai (XR1100 και Quantum από τα οποία έχω εμπειρία).

Επίσης στο θέμα της τιμής, είχα πάρει 220€ (μαύρα) το XR1000 και 260 € ( κανονικά με αποδειξη) το XR1100 στον πρώτο μήνα της κυκλοφορίας του στην Ελληνική αγορά μόνο και μόνο με την ύπαρξη κοινού γνωστού -όχι φίλου κολλητού- από μεγάλο κεντρικό μαγαζί. Τι σημαίνει, οτι αφού μου έκοψε δεν αξίζει;

Τεσπα, δεν είμαι κολλημένος με καμμία μάρκα, αλλά όπως δεν θέλω να πληρώνω extra για παρόμοια προϊόντα όπως στην περίπτωση των κινητών, έτσι και στα κράνη μπορώ να βρω κορυφαίες επιλογές από διάφορες εταιρείες στα μισά και κάτω €. Το Rpha10 είναι ένα τέτοιο κράνος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λέει οτι δεν κρατάει τιμή σαν τα ονόματα Shoei - Arai και;

Όπως και οι συσκευές Samsung-LG κλπ δεν κρατάνε τιμή όπως της Apple και;

Καλό είναι αυτό ώστε να μπορούμε να αγοράζουμε ποιοτικά προϊόντα σε καλές τιμές. Και ναι είναι ποιοτικό κράνος το συγκεκριμένο HJC, πολύ καλύτερο στον τομέα της αεροδυναμικής (τουλάχιστον) από πολύ ακριβότερα κράνη της Shoei και Arai (XR1100 και Quantum από τα οποία έχω εμπειρία).

Επίσης στο θέμα της τιμής, είχα πάρει 220€ (μαύρα) το XR1000 και 260 € ( κανονικά με αποδειξη) το XR1100 στον πρώτο μήνα της κυκλοφορίας του στην Ελληνική αγορά μόνο και μόνο με την ύπαρξη κοινού γνωστού -όχι φίλου κολλητού- από μεγάλο κεντρικό μαγαζί. Τι σημαίνει, οτι αφού μου έκοψε δεν αξίζει;

Τεσπα, δεν είμαι κολλημένος με καμμία μάρκα, αλλά όπως δεν θέλω να πληρώνω extra για παρόμοια προϊόντα όπως στην περίπτωση των κινητών, έτσι και στα κράνη μπορώ να βρω κορυφαίες επιλογές από διάφορες εταιρείες στα μισά και κάτω €. Το Rpha10 είναι ένα τέτοιο κράνος

ουτε κ εγω ειμαι κολλημενος με καποια μαρκα

ολλα αυτα τα λεω γιατι ειχα hjc κ το χαρισα...

απλα καποιες μαρκες οπως arai shoei xlite δεν εχουν σχεση με την hjc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αληθεια τωρα υπαρχει ανθρωπος που πιστευει/θεωρει οτι τα HJC (η' κ αλλες μαρκες)  εχουν καλυτερη αεροδυναμικη απο τα Arai...:tooth:

ρε αφηστε το παιδι να παρει τον ντενεκε να ''ησυχασει'' κ αμα του χαλασει ας παει να βρει εκεινους που του προτιναν Κορεατικο να του το φτιαξουν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα