Jump to content
pit_hal

Εντοιχιση κουζίνας!

Recommended Posts

Σορυ παιδιά γράφω από το κινητό! Έχω μια κλασική κουζίνα Πίτσος με εστίες και στο καινούργιο σπίτι έχει υποδοχή στον πάγκο για να μπεί σαν εντοιχισμένη και δεν την παίρνει στο ύψος.

Σκέφτηκα να λύσω το καπάκι με τα ματια να βάλω το κυρίως σώμα γης κουζίνας και το καπάκι να πατήσει μετά πάνω στον πάγκο αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό και επιπλέον ενώ αγόρασαν τορξ καιάνοιξα το καπάκι δεν βρήκα τρόπο πως ξεκουμπωνουν τα καλώδια χωρίς να χρειαστεί να τα λύσω ένα ένα όλα γιατί μετά άντε να τα βάλω σωστά! 

Έβγαλα και 2 φωτό για βοήθεια!!!

IMG_20150824_163906800_zpsafgtkrpv.jpg

IMG_20150824_163842402_zpsqcc5415n.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

δυστηχως δεν εχει φισες για να βγουν αμμεσα οποτε κανεις το κλασικο

κανεις σχεδιο με τα ματια αναποδα κ σημειωνεις τα καλωδια/χρωματα που παει το καθενα.

προσοχη καφεδακι κ ηρεμια

επιπλεον κολα χαρτοταινια στο καθε καλωδιο κ σε ποιο ματι παει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάπως έτσι θα γίνει στο τέλος! Το καλό είναι ότι ο ιδιοκτήτης από το παλιό σπίτι είναι ηλεκτρολόγος και θα έρθει αύριο να φτιάξουμε 2-3 πραγματικά στο παλιό και προσφέρθηκε να πάμε παρέα στο καινούργιο να δούμε την κουζίνα! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα ολα αυτα ρε Πετραν, με τα ματια θα λυθει το προβλημα αλλα με τον φουρνο θα εχεις θεματακια!

Οι φουρνοι εντοιχισμου βγαζουν τον ατμο ψησηματος απο την κορυφη σε μια γωνια της πλακας των εστιων ενω οι μη εντ/νοι φουρνοι τον βγαζουν απο την πισω επανω πλευρα και αυτο θα δημιουργεισει υγρασια στον παγκο τησ κουζινας!

Επισεις στο τελειωμα του μαγειρεματος οι φουρνοι εντ/σμου κρυωνουν απο εξοδο του θερμου αερα που βρησκεται στην πορτα του φουρνου!

Για να εχεις το ελαχιστο προβλημα θα πρεπει καθε φορα που μαγειρευεις στον φουρνο, να τον τραβας λιγο προς τα εξω για να δημιουργει χωρο απο πισω, να ανασηκωνεις την πλακα εστειων απο την πλευρα του τοιχου και οταν τελειωνεις και τον κλεινεις να αφήνεις μισανοιχτη την πορτα για να μην σκουριασει ο φουρνος!

Αυτα φιλαρακι, καλη ευκολια.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλα ολα αυτα ρε Πετραν, με τα ματια θα λυθει το προβλημα αλλα με τον φουρνο θα εχεις θεματακια!

Οι φουρνοι εντοιχισμου βγαζουν τον ατμο ψησηματος απο την κορυφη σε μια γωνια της πλακας των εστιων ενω οι μη εντ/νοι φουρνοι τον βγαζουν απο την πισω επανω πλευρα και αυτο θα δημιουργεισει υγρασια στον παγκο τησ κουζινας!

Επισεις στο τελειωμα του μαγειρεματος οι φουρνοι εντ/σμου κρυωνουν απο εξοδο του θερμου αερα που βρησκεται στην πορτα του φουρνου!

Για να εχεις το ελαχιστο προβλημα θα πρεπει καθε φορα που μαγειρευεις στον φουρνο, να τον τραβας λιγο προς τα εξω για να δημιουργει χωρο απο πισω, να ανασηκωνεις την πλακα εστειων απο την πλευρα του τοιχου και οταν τελειωνεις και τον κλεινεις να αφήνεις μισανοιχτη την πορτα για να μην σκουριασει ο φουρνος!

αρε πτνα διαμαντη γατα εισαι.

(αν ειχες και κανα μηχανακι θα εισουν τελειος:laugh::laugh:)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε μου ότι πατέντα και να κάνεις για να μπορέσεις να το κουμπώσεις,χωρίς να κοψείς το πάγκο,στο τέλος θα έχεις θέματα με τον εξαερισμό.Και λογικά όσο συνεπής και να είσαι (που κάποια στιγμή δεν θα είσαι),όσο αφορά το να τραβάς μπροστά τον φούρνο ή και να σηκώνεις τις εστίες,πολύ φοβάμαι οτι από τον κακό εξαερισμό που θα υπάρχει θα γίνει ζημιά στο πάγκο.

Και οκ βρίσκεις λύση με τις εστίες,για να υπάρχει αναμονή για εντοιχιζόμενο φούρνο εκεί σημαίνει οτι και το ντουλάπι απο κάτω έχει ενα πλαίσιο για να μπει η συσκευή και κάτω απο εκεί λογικά έχει συρτάρι.Και άντε και ξηλώνεις το συρτάρι και τον πάτο του ντουλαπιού,έχεις μετρήσει το πλάτος??Γιατί συνήθως η μη εντοιχιζόμενη φούρνοι σαν πλάτος είναι ένα κλικ μεγαλύτεροι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επισης ο παγκος που δεν φαινεται κ σουπερ ποιοτητας παιζει να την ακουσει απο τις θερμοκρασιες που ανεβαζουν τα ματια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

άρε παιδιά πάντα κατατοπιστικότατοι! πάντως η κουζίνα της Δομινίκης που είναι σχετικά καινούργια (λιγότερο απο 10ετία σίγουρα) και είναι γερμανική δεν θυμάμαι ακριβώς νιμίζω AEG εντοιχιζόμενη κεραμική όταν είχε έρθει ο μάστορας να αλλάξει το τζάμι πάνω που το σπάσανε κατα λάθος, μας είπε ότι είναι καλό να ανοίγουμε τον φούρνο στο τέλος να στεγνώνει και όντως έχει στην γωνία αυτό για τους ατμούς.

θα το δούμε σήμερα το θέμα και θα μιλήσω και με τους ιδιοκτήτες και όλες τις πιθανές λύσεις για να μήν μου λένε μετά μα μου σου του!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πέτρο αν δεν κόψεις τον πάγκο, η μη εντοιχιζόμενες κουζίνες, δε μπαίνουν για τους τεχνικούς λόγους που προείπαν τα παιδιά. Μόνο αν κόψεις πάγκο λοιπόν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεις στην πρώτη φωτογραφία υπάρχει η τετράγωνη τρύπα εξαερισμού και στη δεύτερη διακρίνεται και ο αγωγός.

Εάν λοιπόν στο νέο πάγκο δεν καλύπτεται,τότε είσαι ΟΚ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αυτό που λέει ο karallen ακριβώς είναι που με κάνει να θέλω να το προσπαθήσω λίγο! ότι εφόσον το καπάκι θα είναι εξολοκλήρου πάνω στον πάγκο και η φυσούνα του εξαερισμού δείχνει να έχει μήκος αρκετό ώστε να την τραβήξω μερικούς πόντους πιστεύω ότι δεν θα επηρεάσει την λειτουργία του εξαερισμού!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πέτρο,το να ακουμπήσεις το καπάκι στον πάγκο και όχι στη μάνα του,είναι κάπως αδόκιμο.Δεν ξέρεις τι επιπτώσεις θα έχει η θερμοκρασία που θα διαφεύγει από κάτω από τα μάτια και θα απλώνεται παντού!

Γιατί δεν προσπαθείς να φας λίγο την τρύπα να μεγαλώσει,ώστε να μπει φορετό το καπάκι πάλι στο σώμα της κουζίνας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σας έχω πεί πόσο σας αγαπάω!:wub: θα πάμε και με σέγα ώστε αν χρειαστεί να το φάμε λίγο και να πατήσει το καπάκι πάλι κανονικά πάνω στην βάση της κουζίνας! γιατί αν δεν πατήσει εκεί έτσι και αλλιώς θα πρέπει να αφαιρεθούν απο το σώμα της κουζίνας 2 λάμες στην κορυφή που κουμπώνει το καπάκι γιατί βρίσκουν στο ύψος!

και εγώ φοβάμαι να αφήσω τα μάτια μόνο πάνω στον ξύλινο πάγκο ειδικά για τις θερμοκρασίες!

όπως και να έχει θα πάμε να το μελετήσουμε και να ρωτήσω πρώτα και τους ιδιοκτήτες γιατί κάποιες εργασίες είναι μή αναστρέψιμες!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν τελικά το βάλεις και δεν κουμπωσει πάνω στο σώμα της κουζίνας θα χρειαστεί να βάλεις γείωση στο καπάκι με τα μάτια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@balakia

IMG_20150824_163842402_zpsqcc5415n.jpg

Oτι κι αν επιλεξει ο Πετρος, τα ματια ειναι ηδη γειωμενα φιλε balakia.

Πετρο καλο το κοψιμο κλπ του παγκου, αλλα μετα το συνολικο υψος της κουζινας ειναι αρκετο για να ερθουν στο σωστο υψος, ως προς τον παγκο, τα ματια? Ή θα εχει και μερικους πουντους παρακατω? Αν ειναι στο σωστο υψος, προχωρα αφοβα. Οι εστιες βγαινουν πλεον σε και διαφορετικες διαστασεις (βαλαμε προσφατα επαγωγικα και ενω περιμενα οτι θα ταιριαξουν τα νεα τσακ-μπαμ εφαγα πακετο) οποτε δεν μπορει να σου πει κανεις μα-μου. Δεν ταιριαζε, εκοψες τελειωσες. 

Τροποποιήθηκε από τον hayabusas
διορθωση εικονας/κειμενου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ως πρώην εργαζόμενος στο Εμπορικό Τμήμα μεγάλης αλυσίδας ηλεκτρικών ειδών, :biggrin: θα σου πω πρώτα πως οι κουζίνες διαχωρίζονται σε 3 είδη και όχι 2 όπως νομίζει ο πολύς κόσμος:

1) (Πλήρως) εντοιχιζόμενη.

2) Ημιεντοιχιζόμενη.

3) Ελεύθερη.

Η 1η έχει χαρακτηριστικό ότι ΔΕΝ ακουμπάει κάτω στο δάπεδο, αλλά είναι λίγο υπερυψωμένη μέσα σε "κουτί" του πάγκου (είτε κάτω απ' αυτόν είτε αλλού υπερυψωμένα).

Η 2η έχει το χαρακτηριστικό ότι ακουμπάει πλήρως στο δάπεδο με ποδαράκια - και συνήθως χαμηλά σκεπάζεται απλά με μια φάσα και μπροστά στην πόρτα με καπλαμά ίδιο με τα ντουλάπια, οι δε εστίες ενώ είναι ανεξάρτητο και διαχωρισμένο κομμάτι της κουζίνας, πατάνε πάνω στον πάγκο που υπάρχει κατάλληλη τρύπα / υποδοχή, αλλά μπορούν να τοποθετηθούν μόνο ακριβώς πάνω απ' τον φούρνο και όχι αλλού μακρύτερα.

Η 3η είναι η κλασική που ξέρουμε με τις εστίες ενσωματωμένες στο φούρνο.

Αν έχεις την κλασική που φτάνει μέχρι κάτω (No3) και το ντουλάπι ΔΕΝ φτάνει μέχρι κάτω, τότε απλά ΔΕΝ μπαίνει. Θα χρειάζεται και κάτω κόψιμο!

Αν το ντουλάπι / χώρος φτάνει μέχρι κάτω, τότε είναι φτιαγμένη για ημιεντοιχιζόμενη κουζίνα (το πιθανότερο απ' ότι κατάλαβα απ' τις περιγραφές σου και τις απαντήσεις).

Σ' αυτήν την περίπτωση έχεις θέμα, καθώς το να βγάλεις το καπάκι των εστιών και να το ακουμπήσεις απλά στο άνοιγμα του πάγκου, δεν είναι ενδεδειγμένη λύση, όπως σωστά τό 'πιασε ο Νίκος (Karellen). Εκτός του ότι δεν έχει κατάλληλη πατούρα, μπορεί να δημιουργηθούν διάφορα. Δεν είναι θέμα μόνο ν' ακουμπήσει, αλλά να είναι και ασφαλής στη χρήση, δηλ. να μην υπάρχουν κενά και μπουν νερά, να μην έχουν τραβηχτεί καλώδια τέρμα και κοπούν κ.α.

Δεν είναι απόλυτο αυτό Διαμαντή (πού 'σαι ρε φάτσα? σε χάσαμε) :biggrin:

Συνήθως, οι εντοιχιζόμενοι φούρνοι βγάζουν τον ατμό από μπροστά στην πόρτα, και ο λόγος είναι ο εγκλωβισμός τους σε ασφυκτικό "κουτί" απ' όλες τις πλευρές, αυτό του πάγκου. Αυτό τις περισσότερες φορές δημιουργεί πρόβλημα λόγω υγρασίας (απ' τον ατμό που βγαίνει) στα κουμπιά και αλλοιώνει τα χερούλια (τα κιτρινίζει / μαυρίζει). Επιπροσθέτως, ο ατμός τελικά βγαίνοντας μπροστά ΔΕΝ τραβιέται σωστά απ' τον απορροφητήρα που βρίσκεται πιο μέσα. Γι' αυτόν ακριβώς το λόγο υπάρχουν - τέτοια έψαξα και πήρα πριν χρόνια - μοντέλα εταιρειών που βγάζουν τον ατμό από θυρίδα πίσω και επάνω ώστε να τον τραβάει καλύτερα ο απορροφητήρας. Θέμα με υγρασίες στον πάγκο δεν υπάχουν αν έχεις το νου σου και προσέχεις λίγο το τί γίνεται γενικώς (πιθανά νερά που εγκλωβίζονται, πιθανά κενά  / κακή εφαρμογή του πάγκου πίσω στην πλάτη κλπ). Η δικιά μου δεν έχει ποτέ δημιουργήσει πρόβλημα και στα 3 σπίτια που την έχω μεταφέρει σ' αυτά τα 14 χρόνια που την έχω, αλλά δεν είχα και κακοτεχνίες.

σας έχω πεί πόσο σας αγαπάω!:wub: θα πάμε και με σέγα ώστε αν χρειαστεί να το φάμε λίγο και να πατήσει το καπάκι πάλι κανονικά πάνω στην βάση της κουζίνας! γιατί αν δεν πατήσει εκεί έτσι και αλλιώς θα πρέπει να αφαιρεθούν απο το σώμα της κουζίνας 2 λάμες στην κορυφή που κουμπώνει το καπάκι γιατί βρίσκουν στο ύψος!

και εγώ φοβάμαι να αφήσω τα μάτια μόνο πάνω στον ξύλινο πάγκο ειδικά για τις θερμοκρασίες!

όπως και να έχει θα πάμε να το μελετήσουμε και να ρωτήσω πρώτα και τους ιδιοκτήτες γιατί κάποιες εργασίες είναι μή αναστρέψιμες!

Θα στο έγραφα Πετράν, με πρόλαβες. Σε καμμία - κατά τη γνώμη μου - περίπτωση μην προχωρήσεις σε κόψιμο του πάγκου, διότι όπως λες είναι μη αναστρέψιμη διαδικασία και ουσιαστικά χαλάς το σπίτι του ανθρώπου, που το έφτιαξε με προδιαγραφές για ενοιχιζόμενη ή ημιεντοιχιζόμενη κουζίνα. Εκτός κι αν το συζητήσετε και σου δώσει το ΟΚ (αμφιβάλλω). Άλλωστε, οι πάγκοι που είναι φτιαγμένοι για ελεύθερη κουζίνα αφορούν συνήθως παλιά σπίτια / προδιαγραφές. Ακόμα και τα ανακαινισμένα, συνήθως μετατρέπονται για ημί ή πλήρως εντοιχιζόμενες.

Αλίμονο αν ο κάθε νοικάρης έκοβε πάγκους για να προσαρμόσει την κουζίνα του. Αν φύγεις εσύ κι έρθει άλλος με άλλου τύπου, τί θα γίνει? Θ' αλλάζει πάγκο ο ιδιοκτήτης?

Η λύση για μένα είναι: ΑΝ σκοπεύεις να μείνεις χρόνια, πάρε μία κουζίνα κατάλληλη για τον συγκεκριμένο πάγκο. Υπάρχουν πολύ φτηνές πια, ακόμα και μεταχειρισμένες σε καλή κατάσταση. Αν Δεν σκοπεύεις να μείνεις χρόνια, συζήτα μαζί του μήπως πάρει εκείνος μία και την εγκαταστήσει, συμφωνώντας να τα βρείτε όταν φύγεις αν έχει ζημιές κλπ.

Συμφωνίες Κυρίων. :worshippy:

Για ηλεκτρικά και συνδέσεις δε λέω τίποτα, μη χρεωθώ την ανατίναξη ολόκληρης της Σαλλονίκης. :2funny::rotfl:

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

όπως σωστά επισήμανε ο Γιώργος τα μάτια όντως έχουν γείωση! πήγα χτές με τον ηλεκτρολόγο πρώην σπιτονοικοκύρη μου και περάσαμε το καπάκι απο πάνω ξεκουμπωνοντας τα καλώδια απο την μεριά των διακοπτών που ήταν με κλιψάκι και εύκολο στο να ξαναμπούν με την ίδια σειρά! όλα δείχνουν να δουλεύουν σωστά.

η σωλήνα του εξαερισμού εχει 4-5 πόντους απόσταση απο τον τοίχο και το μήκος των καλωδίων έφτασε για να ακουμπήσει το καπάκι απευθείας πάνω στον πάγκο και η απόσταση του ξύλου γύρω απο τα μάτια μας φάνηκε αρκετά μεγάλη!

τώρα μένει να βρώ κάποιο τρόπο να το κάνω να μήν κουνιέται καθόλου μπρός πίσω ώστε να περάσω περιμετρικά ίσως κάποια σιλικόνη γύρω γύρω διάφανη για να μήν μπορεί να γλύψει νερό (αν και με τις γυναίκες στην κουζίνα....)

όπως τα λέει ο κώστας μάλλον είμαι στην περίπτωση 3, αλλά έχουμε ήδη 2 κλασικές κουζίνες με μάτια και δεν μας παίρνει έστω άμεσα να αγοράσουμε άλλη! μια λύση θα ήταν να προσπαθήσω να πουλήσω τις 2 απλές έστω και για κάνα 100άρικο και τις 2 και να συμπληρώσουμε την διαφορά και να πάρουμε μια εντοιχιζόμενη...θα δούμε! ξέρετε που θα μπορούσα ίσως να τις βγάλω αγγελία? φώτο ίσως βάλω το βράδυ αν προλάβω πώς την βάλαμε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...................

όπως τα λέει ο κώστας μάλλον είμαι στην περίπτωση 3, 

Προφανώς είσαι στην περίπτωση 3 όσον αφορά την κουζίνα που έχεις, και στην περίπτωση 2 όσον αφορά την κατασκευή του πάγκου. :biggrin:

Αν βγάλεις και μια φωτογραφία τον πάγκο ολόκληρο από μπροστά εκεί που μπαίνει η κουζίνα, θα σου πω πιο σίγουρα. 

Υ.Γ. Ο λόγος που δεν σου έμπαινε η κουζίνα ΜΕ τις εστίες μαζί (1η φωτό), είναι αυτός. Ότι στις ημιεντοιχιζόμενες οι εστίες είναι χωριστά, σαν τις εντοιχιζόμενες. Στις ελεύθερες είναι μαζί κι ας ανοίγει το καπάκι για επισκευές κλπ.

Άντε ρε, καλό κουράγιο. :sopase:

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γειά σας.  Εκλιπαρώ για βοήθεια και περισσότερο του  Kostas-MotoLover ως ειδικού.  Έχω ημιεντοιχιζομενη κουζίνα pitsos (πατάει στο πλακάκι) και θέλω να την βάλω στο άλλο σπίτι ως ελεύθερη ( δεν έχει πάγκο καθόλου - κατασκευή 1974).  Μπορώ;  Η αντιπροσωπεία και τα μεγάλα καταστήματα δεν την πρόλαβαν και δεν έχουν ιδέα!  Καταργήθηκε σύντομα.....Είναι λίγης χρήσης, οι τιμές της καινούργιας είναι στα ύψη και λόγω παλαιού μοντέλου θα αντέξει χρόνια.  ΒΟΉΘΕΙΑ!!! 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα