Jump to content
Sign in to follow this  
giorgos1993

Κάτι οικονομικό και ωραίο

Recommended Posts

Καλησπέρα...Είμαι 22 ετών και έχω ένα kawasaki zx9r,Μου αρέσουν πολύ οι supersport moto αλλά χρειάζονται χρήμα να τις συντηρήσεις και δεν έχω λόγω ανεργίας.Τόσο καιρό την είχα να κάθεται και κυκλοφορούσα με τα πόδια αλλά είπα ότι δεν πάει άλλο.Θέλω κάτι να μετακινούμε!Η μηχανή ζητάει πολλά(δεν θα τα αναλύσω :P )και σκέφτομαι να την δώσω(πιάνει σχεδόν πάνω κάτω 2000ε).Με ενδιαφέρει να πάρω κάτι που πέρα από τις βενζίνες να μην ζητάει(σε σχέση με το zx)πολλά πράγματα από συντήρηση.Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα ήταν παπάκι καθώς είχα στο παρελθόν και δεν ζητούσε τίποτα μα τίποτα και δεν έκαιγε κιόλας.Όμως με χαλάει το παπάκι για 2 λόγους...Πρώτον θα βγω σε έναν κεντρικό δρόμο δικάβαλο(παραλιακή ας πούμε)και θα με περνάνε ακόμα και οι παππούδες με κάτι βεσπάκια.Δεύτερον δεν μου αρέσει σαν στυλ από ένα τέρας να πάω στο παπάκι.Λεφτά για άλλη μηχανή(κάτι σε tdm)δεν παίζουν...Οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάω να αγοράσω κανένα beverly.Έριξα μια ματιά στο car και με τα λεφτά που θα πάρω αν πουλήσω το zx βρίσκω πληθώρα beverly(στα 250 κυβικά κυρίως).Μου αρέσει σαν εμφάνιση και από ότι έχω ακούσει τραβάει με δικάβαλο αν βγεις σε έναν κεντρικό δρόμο.Κάποιοι μου λένε να πάρω ένα beverly να βρω την υγειά μου και άλλοι πως είναι ζημιάρικα και πως αν κρατήσω το zx θα έχω λιγότερα έξοδα.Θέλω να μου πείτε την γνώμη σας γύρω από τα beverly όσοι τα ξέρουν...Τι καίνε,πόσο πάνε στην εθνική χαλαρά χωρίς να ζορίζονται και αν βγάζουν ζημιές.Δεκτές προτάσεις και για άλλα μοντέλα.Θέλω κάτι οικονομικό(από άποψη βενζίνης και φθορών),μοντέρνο και να μπορώ να πάω κάπου σαν άνθρωπος με μια μέση ταχύτητα 100 με 120 χωρίς να το πάω στα κόκκινα.Ευχαριστώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στη θεση σου αν ηθελα απολυτη οικονομια  θα χτυπαγα ενα crypton x και απλα θα συμβιβαζομουνα λιγο στο θεμα ανεσης και ταχυτητας.Και μη νομιζεις,ειναι πυραυλακι....Με 100 σταθερα ταξιδευεις δικαβαλος πολλεεεεες ωρες.Ασε που δε θα σου ζητησει τιποτα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω εχω το beverly το 200 και το πουλαω κιολας στο car το εχω και αγγελια εδω...

Λοιπον το μηχανακι η πας 2καβαλο η μονος παει ολα τα χιλιομετρα του τελικη του ειναι τα 130 χιλιομετρα 

Με 110-120 2καβαλο παντα θες και καμια σταση στα 60-70 χιλιομετρα σταθερης ποριας αποστασης.

Με τα 100-110 εχθες μαλιστα εκανα για αλλη μια φορα 2 καβαλο το ναυπλιο- αθηνα χωρις σταση ανετα Απο εθνικη παρακαλω παντα 

Απο καταναλωση εχει στα 126 χιλιομετρα εχθες με ταχυτιτα 100-120 δικαβαλο εκαψα 5.34 λιτρα βενζινα

Το εχω υπολογιση δηλ στα 4λιτρα τα 100 δικαβαλο και με 100-120 ενω μονος αναλογος την χρηση καιει απο 2.5-3.5 λιτρα τα 100χιλιομετρα  

Αυτα για το beverly το 200 το 250 πανω κατω τα ιδια 

Οταν το παρεις μεταχιρισμενο θελει ελενχο η περνεις ενα φτηνο και του ριχνεις φραγκα για να το κανεις μηχανακι οπως εκανα και εγω η το περνεις φτιαγμενο αλλα ποιο ακριβο 

Τι πρεπει να προσεχεις κατα την αγορα του ελεγχος συστημα ψυξης-βενζινας- μεταδοσης-λαστιχα-τακακια

Αν ειναι παλιο το μηχανακι πρεπει να αλλαχτη κολαρα νερου τρομπα νερου παραφλου και θερμοστατης οπωσδηποτε να μην μεινειςστον δρομο ξαφνικα 

Φιλτρο βενζινας αλλα και σιγουρα λαστιχα σιλικονης γιατι κοβοντε απο την πολυκαιρια και τρυπανε και θα χανεις βενζινα στα ξαφνικα

Μπουζι λαδια φιλτρα εννοειτε ρυθμησμα βαλβιδες 

Οποτε προσεχε τι αγοραζεις αν διαλεξεις beverly αν θες να εχεις μηχανακι σωστο χωρις να φοβασε μην μεινεις στο δρομο

εμενα το μηχανακι μου εφτασε 1900 ευρω να γινει σωστο 

Οσον αφορα τι αν ειναι ζημιαρικο το παρατημενο μηχανακι ειναι ζημιαρικο  το προσεγμενο δεν ειναι

περνει ο αλλος 10 χρονων μηχανακι το περνει τζαπα κιολας γιατι ψαχνει το ποιο φτηνο οχι το ποιο καλο και μετα γκρινιαζει γιατι πληρωνει και λεει το μηχανακι ζημιαρικο μετα ελεοοοος

Οσον αφορα το μοτερ του μηχανικα ενα θα σου πω σαν honda αυτα απο εμενα

Οτι και να παρεις παντα ορθιος

Μιας και έχω το Aprilia Sportcity 200 (φοράει το ίδιο μοτέρ με το beverly) θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα...
Καλό μοτεράκι, αρκεί να το προσέχεις και να κανεις τα σέρβις κλπ στην ώρα τους. (εγώ πάντως που κάνα χρόνο τώρα το έχω χωρίς σέρβις - ενώ επείγει - μη το ματιάξω δεν έχει κάνει κιχ!)
ΑΛΛΑ...
Ας μου επιτρέψει ο andreasnemea μια διόρθωση, το μοτέρ του σαν Honda ΔΕΝ ειναι (και μιλάω έχοντας οδηγήσει τα δύο SH της Honda το, 150 και το 300). Και τα δύο Hondaκια δουλεύουν σαν ηλεκτρικά, και δε τα νιώθεις να λαχανιάζουν σε όλο το φάσμα τους ΕΙΔΙΚΑ το 300άρι και χωρίς κραδασμούς.
Αλλά αν θέλεις μηχανάκι, όμορφο, σχετικά δυνατό, άνετο, στριφτερό και με χώρους έχεις φύγει για Beverlάκι.
Όσο για το X-Max που αναφέρθηκε παραπάνω, δε λέω συμπαθέστατο και αξιόπιστο, αλλά απο γκάζι για 250 είναι τάφος (το πιάνω μέχρι τα 80-90 εγώ με το 200άρι.. κρίμα για τη μαμά ΥΑΜΑΡΑ αν το έκανε λίγο πιο δυνατό θα ηταν απ τις καλύτερες προτάσεις στην κατηγορία, παρά τους σχετικά μικρούς τροχούς).

Τέλος στο budget των 2000 ευρώ θα σου πρότεινα να δεις τα εξής και ανάλογα την κατάσταση ή τι σου αρέσει κρινεις και αποφασίζεις:
1) Piaggio Beverly 250 (άμα σε παίρνει για ψεκαστό, εννοείται ψεκαστό!!, κυριλέ σκουτεράκι με χώρους και άνεση κάνεις τα πάντα)
2) Aprilia Sportcity 300 - Derbi Rambla (με λίγο ψάξιμο βρίσκεις στο 2000αρο καλό, και αν είσαι διατεθειμένος να συμβιβαστείς λίγο σε χώρους, δε θα πιστεύεις ότι μόλις αγόρασες έναν αυτόματο τάταρο. Σου δίνει τον αέρα να στρίψεις πολύυ γρήγορα - σπιρτόζικη οδηγική συμπεριφορά)
3) Sym GTS 250 (μεγάλο, χώρους, αρκετά αξιόπιστο και πολύ φθηνά ανταλλακτικά. έχω ακούσει ότι ταξιδεύει και ψιλοάνετα με 110 δικάβαλο, αλλά επιφυλάσσομαι δε το εχω οδηγήσει)
4) Honda SH 150 (λιγοτερο δυνατό από τα παραπάνω, αλλά άθραυστο και με οικονομικές απαιτήσεις που θα ικανοποιούσαν και τον ίδιο τον Σκρούτζ. Από χώρους πάσχει λίγο και αυτό σαν το δικο μου)

5) Ηοnda PCX 150 (δεν το έχω οδηγήσει, αλλά φημίζεται για την οικονομία του - έχει σύστημα start 'n stop κλπ και μέση κατανάλωση γύρω στα 3 λίτρα ανά 100 χλμ και δείχνει στυλάτο και άνετο σε χώρους)

Σορρυ για το σεντόνι, ελπιζω να σε βοηθήσει να τα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου, και όχι να σε μπερδέψει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με 2000 που διαθετεις και εφ οσον ειχες μηχανη παρε πολυ καλο καβασακι ερ-5 η χοντα cb 500 και καμια σχεση με σκουτερ:yes::yes:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην ιδια φαση ειμαι και γω .Λεω να χτυπησω κανα Beverly του 10-11 αλλα οπως ειπαν και οι  προλαλησαντες θελει ψαξιμο να βρεις το καταλληλο , γιατι εδω και δυο βδομαδες που ψαχνω οταν πανε να τα πουλησουν δεν τα πολυ προσεχουν .Αυτη ειναι η νοοτροπια του ελληνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με 2000 που διαθετεις και εφ οσον ειχες μηχανη παρε πολυ καλο καβασακι ερ-5 η χοντα cb 500 και καμια σχεση με σκουτερ:yes::yes:

Αυτό!

Αν όμως θέλεις σώνει και καλά σκούτερ, πάρε καλύτερα ιαπωνικό και όχι ιταλικό, π.χ. κάποιο μεταχειρισμένο Yamaha X-MAX ή  Honda SH -150.

Ή κοίτα και για κανά καινούριο SYM HD 200 - ίσως να ανέβει λίγο το μπάτζετ αλλά άλλο πράγμα το καινούριο και νομίζω ότι θα μείνεις ευχαριστημένος.

Μια άλλη ιδέα είναι να κοιτάξεις και για κανένα Yamaha XT- και αυτό δεν συγκρίνεται με σκούτερ και σίγουρα θα ζητάει πολύ λιγότερα από τη μηχανή που έχεις, αρκεί να προσέξεις να βρεις κάποιο σε καλή κατάσταση.

Τέλος, επειδή είχα πάει κι εγώ από μεγαλύτερη σε μικρότερη κάποια στιγμή ακριβώς για τους ίδιους λόγους, θα σου πω ότι είχα επιλέξει το Yamaha YBR 125, η τιμή του οποίου ως καινούριο είναι ασυναγώνιστη και...με εξέπληξε απίστευτα ευχάριστα! Μια χαρά ήταν, πιστό σκυλί και με πολύ καλύτερες επιδόσεις απ' όσο περίμενα και με έκανε οπαδό της μάρκας!

Τροποποιήθηκε από τον TKM

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν θες λίγα κυβικά και δεν σε ενοχλει αυτό κοίτα και κάτι σαν το δικό μου  Yamaha wr125x δυνατό και μουρατο για τα κυβικουλια του 15αλογακια και μπορείς να πηγαίνεις με 90-105 σταθερά καίει γύρω στα 2.5-3λτ αυτά αα.. Για τσέκαρε το.. Από το να πάρεις crypton x.. (είχα και crypton x το μόνο αρνητικό είναι ότι το χ είχε πιο πλ νευρο γτ είχε 4 ταχύτητες ενώ τ wr 6 αλλά σε πορεία υπερτερεί το wr.  Και σε κράτηματα-φρενα κλπ κλπ) 

Τροποποιήθηκε από τον Thakis_GLX

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρε κανα cbf250 zx250 αλλιως αν θες παραπανω οικονομια χτυπα ενα παπι απο τα crypton x zx130 ή anf125i.

Αλλιως χτυπα κανα παπακι με 500 ευρω και κρατα και τη μηχανη για βολτες ταξιδια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα