Jump to content
Torakusu Yamaha

Yamaha XSR 700

Recommended Posts

αυτό έχει μια πολύ πιο όμορφη και αρμονική χρωματικά βαφή και επιτέλους έβαψαν το ψυγείο μαυρο έκανε μπαμ απο χιλιόμετρο σε ένα όχημα που ενώ έχει στοιχεία δεν το λες  ρετρό

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

νομίζω οτι τα φλας θα πρέπει να γίνουν πιο καμπυλωτά για να ταιριάζει στη γενικότερη οπτική διάθεση του μονδέλου

έμπαινα , εχμ, έπαιρνα θέλω να πω 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα παίδες,

Είμαι κάτοχος XSR 700 του 2018 εδώ και ένα χρόνο περίπου και πριν κανα μήνα έκανε το service των 30k. Το αγόρασα με 20k και είχε κάνει μόλις το service του τυπικά. Το μηχανάκι εντωμεταξύ μες την ταύλα, αναρτησάτο, με ολόσωμη, φίλτρο συν πολλά αλλά καλά πάνω. Ο πρώην έχωσε λεφτά και εγώ δεν έχασα ευκαιρία να το τσιμπήσω γιατί τόσα που έδωσε ο μαν θα δυσκολευόμουν να χώσω. Επειδή θα το αναφέρω συχνά (μάλλον), το όνομα του παιδιού μου είναι "Tsahasuri" (XaSouRa --> Χασουριτσα --> Tsahasuri στα ποδανά).

Ωστόσο, ήθελα να εκφράσω τις ανησυχίες μου ως προς κάτι και όχι απλά να σας κάνω να κριντζάρετε με το τι γράφω. Κάνω λοιπόν το σέρβις μου κύριος αλλά μου είπε ο μηχανικός ότι έχει πιει πολύ "νερό" το μεκανάκι οπότε μου είπε να το παρακολουθήσω να δω τι παίζει,  αν χάνει κτλ. Κατέληξα ξανά μετά από ένα μήνα για να το δει ο άνθρωπος και είδε ότι παίζει μπόλικη διάβρωση  (το ψυκτικό ήταν μπορδοροδοκόκκινοκαφέ). Παρόλα αυτά μου είπε φέρε το μου να στο κάνω πλύσεις να Γιάννη και ότι δεν χρειάζεται να ανησυχώ (λαμπουρδέ καινούρια μηχανάκια, κακή πχιότητα υλικώνε) και ότι απλά θα χρειάζεται να το καθαρίζει το κύκλωμα ανά 10k ώστε να είναι καθαρό.

Οι υπόλοιποι κάτοχοι τι λένε για αυτό; Είναι κανείς που να έχει ζήσει κάτι αντίστοιχο; Επίσης να πω ότι η χρήση που του κάνω, για αντικειμενικότερες συγκρίσεις, είναι για ΟΛΑ. Κάθε μέρα commuting και βόλτες τα σκ. Αυτό σημαίνει ότι το tsahasuri τρώει ξύλο, βροχή και πίεση.

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Λουτόμπης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και τώρα κατάλαβες γιατί το δωσε ο μαν φτηνά.

πριν 5 ώρες, το μέλος loutobi έγραψε:

Μάθε να αλλάζεις τα ζουμια μόνος σου, πάρε ένα 4κιλο απ το βενζινάδικο κι αλλαζε τα καθε βδομάδα μέχρι να συνέλθει

Τροποποιήθηκε από τον costikos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 25 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Τα λάδια είναι καθαρά? 

Σκέψου αυτό ήταν το πρώτο πράγμα που είδα γιατί φοβήθηκα ότι θα έχουν γίνει πάστα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έχω το ίδιο θέμα σε ένα opel corsa, τα λάδια είναι καθαρα, μου κατεβάζει σιγά σιγά το ψυκτικό υγρό και συμπληρώνω ανα διαστήματα, έχει βέβαια “μαγιονέζα” στο καπάκι που βαζουμε λάδια πάνω στο ψευτοκάπακο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 45 λεπτά, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Εγώ έχω το ίδιο θέμα σε ένα opel corsa, τα λάδια είναι καθαρα, μου κατεβάζει σιγά σιγά το ψυκτικό υγρό και συμπληρώνω ανα διαστήματα, έχει βέβαια “μαγιονέζα” στο καπάκι που βαζουμε λάδια πάνω στο ψευτοκάπακο.

Μάγιο ούτε κατά διάνοια. Το άλλο που σκέφτομαι μόνο είναι τότε που είχε τονε καύσωνα και θυμάμαι σε κατι καρυδώματα μου ξέρναγε νερά απο την τάπα και μου έλουζε το δεξί μπούτι. Κατά τα άλλα, τόσο κορόιζο μέσα στο κύκλωμα για 30k χλμ μηχανάκι δεν δικαιολογείται (ή δικαιολογείται;;;;).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτή ητο η επόμενη σκέψη, να στα ξέρναγε από υπερχείλιση, καλού κακού άλλαξε την τάπα ψυγείου για το καλοκαίρι που έχει πιο πολύ ζεφστα, όπως και να χει προς το παρόν απλά το παρακολουθείς, η σκουριά μπορεί να οφείλεται αν συμπλήρωσε με νερό ο προηγούμενος, βάλε κανένα καθαρίστηκο στο ήδη υπάρχων ψυκτικό υγρό και πέταξε το, μετά βάζεις καινούριο και βλέπεις πως θα παει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα