Jump to content

Recommended Posts

A ρε Μωραΐτη, γιατί δε μου έλεγες να κατεβαίναμε παρέα;Εγώ θα συνέχιζα για Τριπολιτσά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ε ρε τρέλλαααααααα.............. :shoot:

Την είχες ανάγκη την φυγή, ε ? :shades:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μέσα σε όλα τα κρίματα που κουβαλάς, είσαι και Πυργιώτης...

Σε αγαπάω πάντως, και ας είσαι γεμάτος errors :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι πινακιδες ΙΧ που ξεκινάνε με τα γράμματα ''ΡΥ'' (πχ. ΡΥ 4567) ειναι απο Κεφαλονιά.

Πήραμε μεχρι το ΡΥ 6000.

Απο ΡΥ 6001 και μετα, πήγανε Πύργο.

Για ψάξου μη πάει κι εχεις καμμιά ρίζα απο το κουρλονήσι, διότι τετοιες παλαβομάρες ειχαμε καιρό να δούμε εδω μεσα.

Ακου με 150 κυβικα Σαλονικη-Πύργο.

''Εκαψες'' ολους τους Βόρειους που δεν κατεβαινουν σε Πανελλήνιες.... :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι λες βρε ? :shock:

Καλά δείξε μας τώρα και τη χιλιάρα που τάκανες όλα τούτα με το σκούτ......βρε συ ταξιδεύουν και τα σκούτ ? :crazy: :crazy: :crazy:

Τρελοκομείο σε πάω με χίλια ! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε εισαι ωραιος!

Σιγουρα ειναι 150 κυβικα αυτο η μας κοροιδευεις? :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε νιώθω..! Πολυ καλύ περίπτωση διαφυγής!!

Μια χαρα παει και παρά παει το σκούτερ, άνετη σέλα εχει, χώρους εχει, κρατάει άμα γουστάρεις παρατεταμένα 100km/h, άνετα βγαίνει η διαδρομή δίκυκλη τρέλιτσα θελει μονο

Ps μετά απο αυτές της διαδρομές με το σκούτερ θα αναθεωρήσεις κυβικά ενός κινητήρα, ας πούμε μονοκυλινδρο έως 250cc(με τέλη 22ευρω) ειναι υπεραρκετό για ολα τα ταξίδια παντού απο τον αναβάτη εξαρτάται

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είσαι πολύ μάγκας.Μπράβο και για το ταξίδι,αλλά και για τον τρόπο που το αφηγήθηκες.Εύγε κοντοχωριανέ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εφτασε ομως το πρωι κι επρεπε κιολας να φυγω. Δυστυχως γιατι ηθελα τοσες μικρες γωνιες της πατριδας μου ακομα να χορτασω, να φωτογραφησω και να τις δειξω στα παιδια μου, μηπως αγαπησουν κι αυτα τον τοπο μου κι ας μεγαλωνουν τοσο μακρια. Δεν πειραζει σκεφτηκα! Τι με εμποδιζει να το ξανακανω με την πρωτη ευκαιρια? Παντως το να ξυπνας δεκα μετρα διπλα σε μια πανεμορφη παραλια οπως η Σπιατζα ειναι εμπειρια μοναδικη...

WP_20150706_07_19_01_Pro.jpg

WP_20150706_07_19_11_Pro.jpg

Αποχαιρετω λοιπον τους φιλοξενους οικοδεσποτες μου και ξεκινω για την πολη. Μικρη σταση για να ελεγξω τα λαδια να βαλω βενζινη και να να βγαλω κανα δυο φωτο σιδηροδρομικου ενδιαφεροντος που ειναι και το μακροβιοτερο χομπι μου.

Το παλιο εργοστασιο Ξυστρη στην Ερ. Σταυρου. Γραμμη Πυργος - Κατακωλο. (η αρχαιοτερη υπεραστικη γραμμη στην Ελλαδα)

WP_20150706_08_15_32_Pro.jpg

WP_20150706_08_15_25_Pro.jpg

Ο Σταθμος στου Πυργου....

WP_20150706_08_25_21_Pro.jpg

WP_20150706_08_25_07_Pro.jpg

Φευγοντας αγοραζω και μια εφημεριδα Πατρις να χω να θυμαμαι τη μερα και σιγα σιγα ανηφοριζω για την Πατρα.....Αναμεικτα τα συναισθηματα, φευγω χωρις να εχω χορτασει τον τοπο μου και χωρις να ξερω ποτε θα ξαναπατησω τα αγια χωματα του....Την τελευταια φορα χρειαστηκε ολοκληρα χρονια...

Στο δρομο οπου σταματησα εβγαζα και φωτο χωρις καποιο ενδιαφερον, ηθελα μονο να κλεψω λιγο απο τα χρωματα αυτης της ευλογημενης γης.

WP_20150706_08_11_32_Pro.jpg

WP_20150706_08_39_33_Pro.jpg

WP_20150706_08_53_47_Pro.jpg

Μπαινουμε λοιπον σιγα σιγα Αχαια και ετοιμαζομαστε για το χαηλαητ της εκδρομης αυτης.....Την συναντηση με τους Πατρινους mybikers!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδω και καιρο λοιπον ηθελα να γνωρισω το Πατρινο τημ του μαημπαηκ....Και γιατι ειμαστε κοντοχωριανοι αλλα και γιατι μεσα απο την οποια επαφη μας εδω με αρκετους ενοιωθα σαν να γνωριζομαστε καιρο και σαν να μας συνδεει κατι. Βεβαια η μερα ηταν ακυρη και δυσκολη για να μαζευτει κοσμος, οποτε μιλωντας με τον Ksino του Σαββατο, ειπαμε να μαζευτουμε οσοι τα καταφερουμε εστω να πιουμε ενα καφε. Ραντεβου λοιπον στην εξοδο της περιμετρικης με τον Ksino και το εtοιμοπολεμο YBR....Ταπα στο δρομο ο φιλτατος με δυσκολια ακολουθω αλλα κανω τον κινεζο και κοιταζω αριστερα δεξια ντεμεκ οτι kοιταω τα γκομενακια με τα μινια, τα δεντρα και τα υπολοιπα αξιοθεατα μη μας περασουν για κουλαδια, ακομα δεν ειπαμε ενα γεια καλα καλα. Στο δρομο μαζευουμε τον Telephoner και φτανουμε στο λιμανι οπου ηδη μας περιμενει ο Bloody...

WP_20150706_11_00_56_Pro.jpg

WP_20150706_11_01_02_Pro.jpg

WP_20150706_14_43_12_Pro.jpg

Μαθαινω οτι το αντιπαλο δεος πατρων ο γνωστος Χαματσαιος αληταρας ονοματι klab δεν μπορει να ερθει λογω εργασιας. Αυτο μου χαλαει τα σχεδια, καθοτι ειχα αυστηρες εντολες απο το Ιβατα να προβω σε υπουλο σαμποταζ. Μην ξεροντας βεβαια τι τον περιμενει καταφερνει και φευγει λιγο νωριτερα και σκαει μυτη δραματικα με χαρακτηριστικες τετρακυλινδρες ξερογκαζιες!

WP_20150706_14_43_21_Pro.jpg

Λεμε τα κουτσομπολια μας πινουμε το καφεδακι μας με ρωτανε τα καθεκαστα για το ταξιδι....Τους λεω για την ατυχια μου με τα ακουστικα στην αρχη του ταξιδιου και ο Bloody προσφερεται να μου φερει απο το αυτοκινητο ενα ζευγαρι για να χω τουλαχιστον μουσικη στην επιστροφη. Φευγει λοιπον και η ωρα περναει και καποια στιγμη αντιλαμβανομαι οτι εχει περασει κανα μισαωρο. Γυρναω στα παιδια "που διαολο παρκαρε ρε παιδια"? Σπιτι του μου λενε....Εκεινη την ωρα συνειδητοποιω οτι οντως ειχε ερθει με το μηχανακι. Το παλληκαρι λοιπον τραβηχτηκε σπιτι του για ενα ζευγαρι ακουστικα για να μην μεινω χωρις μουσικη στο ταξιδι! Ειναι πολυ συγκινητικο να δεχεσαι τετοια βοηθεια απο ατομα που εχεις γνωρισει απο κοντα μολις πριν λιγο. Ενα τεραστιο δημοσιο λοιπον ευχαριστω στον φιλο Bloody!!!!! (και για να βλεπετε κι εσεις κουφαλες που λετε οτι οι Πυργιωτες και οι Πατρινοι ειμαστε κωλοπαιδα :crazy: )....

WP_20150706_14_43_38_Pro.jpg

WP_20150706_14_43_31_Pro.jpg

Ημασταν γενικα τοσο ωραια παρεα που η ωρα περνουσε καταιγιστικα χωρις να το καταλαβουμε....Εχει φτασει ηδη 3 παρα και πρεπει πλεον να φυγω οπωσδηποτε καθως εχω ηδη αργησει αρκετα σε σχεση με το προγραμμα που ειχα στησει. Παμε με τον klab να τιμησουμε την ντοπια σουβλακοκουζινα και απο κει με βγαζει στην γεφυρα και αποχαιρετιομαστε...Εις το επανειδειν φιλαρακια μου....Συντομα ελπιζω!

Η εντυπωσιακοτατη γεφυρα θα με παιρνε σε λιγα λεπτα και παλι μακρια απο την αγαπημενη μου Πελοποννησο

WP_20150706_15_38_03_Pro.jpg

Και μια πιο μακρυνη ανεβαινοντας την Κλοκοβα

WP_20150706_15_47_34_Pro.jpg

συνεχιζεται.....

Τροποποιήθηκε από τον Torakusu Yamaha

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφού άντεξες εκείνη τη ρημάδα Πύργου-Πατρών δε σε φοβάμαι...

Ασε ευτυχως που ως ντοπιος ξερω τι παιζει και φυλαγομουν, αν ημουνα ξενος ακομα χτυποκαρδι θα ειχα..... :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+1000 είσαι ωραίος. Γεμιζεις πόνο όσους έχουν 600cc+ και φοβούνται να το τολμήσουν. Μπράβο σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανεβαινοντας την Παλιοβουνα συναντησα 2 Αυστριακους μοτοσυκλετιστες με GS πιασαμε χαλαρη κουβεντουλα για τα ταξιδια αλλα και την πολιτικη....Κανω ενα τσιγαρο και ξεκιναω γιατι πηγε απογευμα και μενει ακομα πολυς δρομος για το σπιτι...

Σταση για βενζινη στο Μεσολογγι καθως και γιια να φωτογραφισω προχειρα τη γραμμη ενος απο τα αγαπημενα μου και πιο αδικοχαμενα σιδηροδρομικα δικτυα της χωρας, τους ΣΒΔΕ. Καποια στιγμη εχω πλανο να κατεβω για ενα καλο οδοιπορικο σε εκεινη τη γραμμη...

(more info about ΣΒΔΕ)

Η γραμμή των ΣΒΔΕ (Σιδηρόδρομοι ΒόρειοΔυτικής Ελλάδας) πρωτολειτούργησε το 1890. Ήταν έργο του Χαρίλαου Τρικούπη που είχε αρχίσει να κατασκευάζει σιδηρόδρομο σε όλο το νεοσύστατο τότε Ελληνικό κράτος. Το συγκεκριμένο σιδηροδρομικό δίκτυο λειτούργησε μέχρι το 1970 αποτελώντας άξονα της ανάπτυξης για την περιοχή, εξυπηρετώντας τους πολίτες. Το 1997 και το 2002 άρχισε η ανακατασκευή του με σκοπό την επαναλειτουργία του. Το 2004 ολοκληρώθηκε το μεγαλύτερο μέρος των έργων ώστε κυκλοφόρησε στη γραμμή δοκιμαστικά η καινούργια αυτοκινητάμαξα «Standler GTW Rail Bus». Έκτοτε η γραμμή παραμένει εγκαταλειμμένη, η αυτοκινητάμαξα μεταφέρθηκε αλλού και έχουν αρχίσει να παρατηρούνται σημαντικές φθορές στο δημόσιο έργο.

WP_20150706_16_21_23_Pro.jpg

Συνεχιζοντας την διασχιση της αιτωλοακαρνανιας ειχα σταμπαρει απο το κατεβασμα την μεγαλη γεφυρα του Αχελωου και ετσι σταματησα για φωτο. ΜΟυ κανε εντυπωση η απιστευτη καθαροτητα των νερων, εβλεπα κατω ανονικα το βυθο που δεν την εχω ξαναδει σε ποταμι τετοιου μεγεθους.

WP_20150706_16_58_08_Pro.jpg

WP_20150706_16_58_00_Pro.jpg

Συνεχιζω και κανω μονο πολυ συντομες τσιγαροστασεις γιατι θελω να προλαβω να φωτογραφησω τις πανεμορφες οχθες του ΛΟυρου μπαινοντας στους Νομους Πρεβεζης και Ιωαννινων.....Λιγες ωρες μετα λοιπον....

WP_20150706_18_34_21_Pro.jpg

WP_20150706_18_34_35_Pro.jpg

WP_20150706_19_05_30_Pro.jpg

WP_20150706_19_06_09_Pro.jpg

WP_20150706_19_09_43_Pro.jpg

WP_20150706_19_08_56_Pro.jpg

WP_20150706_19_09_38_Pro.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λιγο αργοτερα και αφου η δροσουλα του ποταμου αναζοωγονησε σωμα και πνευμα ανηφοριζω προς Γιαννενα και αφου φυσικα κανω μια σταση για να προμηθευτω Γιαννιωτικο μπακλαβαδακι για το σπιτι μπαινω ξανα στην ατελειωτη Εγνατια....Πλεον εχει σουρουπωσει και δεν σταματαω πια για φωτο παρα μονο για τσιγαρο και ξεπιασμα. Στο μετσοβο συναντω ολα τα λεφτα Θεσσαλονικιο νταλικερη και πιανουμε κουβεντα ανταλλασουμε κερασματα και φευγω με ενα μικρο χαμογελο....τετοια μικρα απλα και αναπαντεχα πραγματα ειναι αυτα που κανουν τα ταξιδια τοσο ομορφα και μοναδικα. Μια κουβεντα με εναν ξενο. Ενα παραξενο δεντρο οι διαφορετικες μυρωδιες απο το τοπο σε τοπο και πολλα αλλα. Καταφερνω να φτασω σενιος μεχρι πολυμυλο Κοζανης οπου σταματω για να βαλω επενδυση καθως ειχε αρκετη ψυχρα και εκει με πιανει μια νυστα ολα τα λεφτα...Τρωω ενα μπακλαβαδακι για να ανεβασω ζαχαρο και ξεκιναω με ανοιχτη τη ζελατινα για την τελευταια σταση για βενζινη στη Βεροια. 12μιση τελικα φτανω στην καλαμαρια, πολυ κουρασμενος αλλα και πολυ πιο πλουσιος σε εμπειριες και συναισθηματα....To ταξιδι με δυο τροχους ειναι μαγικο ανεξαρτητως αλογων, οταν το αγαπας και ξερεις να το απολαυσεις αναλογα με τις αναγκες σου...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και να αφιερωσω το τελευταιο ποστ στο πιστο Xenterακι μου που αγογγυστα ανεχεται τη μ@λ@κι@ που με δερνει και το τραβολογαω απο δω κι απο κει στα ρεπο αντι να το αφηνω να ξεκουραστει απο την δυσκολη και απαιτιτικη εβδομαδα....Δεν εκανε ουτε κιχ πουθενα, δεν εκαψε σταγονα λαδι, με πηγε και με εφερε (1200+ χλμ) με μολις 49 ευρω....

ΟΙ φωτο απο τον Ksino 1100

DSC_1063.jpg

ευτυχως λιγο σκια και δροσια μας πεθανε ο χοντρος στους καμπους και τον ηλιο

DSC_1065.jpg

DSC_1072.jpg

Ειμαι και πολυ μουρη ομως....

DSC_1062.jpg

Τροποποιήθηκε από τον Torakusu Yamaha

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aξιο μηχανάκι,άξιος αναβάτης.. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κοιτα που ειναι πατριωτης Χαμουτζης κ δεν το ξερα....

εβγαλες κ φωτο απο την ανηφορα πριν τα Χανακια...αρχοντας λεμε!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα