Jump to content
ksino1100

Φωτογραφία της ημέρας vol.3

Recommended Posts

πριν 3 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Πώς αισθάνεται το τσικάκι που παίζει δεύτερο βιολί σ αυτή τη σχέση;

Η κοπέλα δεν ήρθε στην σημερινή βόλτα...κινητό και το φαστ, για βάση με TimerCamera 😄

...αλλά όταν αυτή μου ζητάει να την βγάλω μια φωτογραφία και τελικά καταλήγω να την βγάζω 100 φωτογραφίες για να επιλέξει ΜΙΑ μόνο, είναι καλά; 🤣

Νταξ το χόμπι μου είναι η φωτογραφία, δεν έχω θέμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες
πριν 16 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

...αλλά όταν αυτή μου ζητάει να την βγάλω μια φωτογραφία και τελικά καταλήγω να την βγάζω 100 φωτογραφίες για να επιλέξει ΜΙΑ μόνο, είναι καλά;

Μωρέ μαζί σου και το χω πάθει, αλλά η κοπέλα σου δε σου ζητάει να τη βγάζεις φωτό με τον έρωτα υης ζωής της. Ελπίζω όχι δηλαδή....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος costikos έγραψε:

έρωτα υης ζωής της

καλλυντικά; Θα ήτανε λίγο περίεργο αυτό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@crussifier Έπεσες πάρα πολύ κοντά, δεν είναι Λουκέρνη, είναι ένα χωριουδάκι καμιά ώρα μακριά που λέγεται Wangen an den Aare.

Αν τύχει να πας καλοκαίρι στην Λουκέρνη, στολίζουν τις γέφυρες με λουλούδια και είναι κουκλιστικες.

Δυστυχώς χειμώνα τα χρωματα είναι μουντά, αλλά με λιακάδα το νερό εκεί είναι καταγάλανο. Ήμουν σήμερα στην λίμνη της Λουκερνης και τα χρώματα ήταν παραμύθι

IMG-20210918-151756.jpg

IMG-20210918-133633.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Την 18/9/2021 at 8:42 ΜΜ, το μέλος estebahn έγραψε:

@crussifier Έπεσες πάρα πολύ κοντά, δεν είναι Λουκέρνη, είναι ένα χωριουδάκι καμιά ώρα μακριά που λέγεται Wangen an den Aare.

Αν τύχει να πας καλοκαίρι στην Λουκέρνη, στολίζουν τις γέφυρες με λουλούδια και είναι κουκλιστικες.

Δυστυχώς χειμώνα τα χρωματα είναι μουντά, αλλά με λιακάδα το νερό εκεί είναι καταγάλανο. Ήμουν σήμερα στην λίμνη της Λουκερνης και τα χρώματα ήταν παραμύθι

IMG-20210918-151756.jpg

IMG-20210918-133633.jpg

α , είδα τέτοιου τύπου γέφυρα εγώ και λέω , κλασικός όμως, "μόνο η Λουκέρνη πρέπει να έχει τέτοια γέφυρα" 😄

είχαμε πάει ένα 7ημερο , Χριστούγεννα κοντά και επισκεφθήκαμε Ζυρίχη, Βέρνη, Λουκέρνη , Λουγκάνο κλπα 

πως και Ελβετία αλήθεια , αν επιτρέπεται ? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχουν καλύτερες γέφυρες από το Ρίο - Αντίρριο, γι' αυτό και βρέθηκα εδώ :tooth:
Πέραν της (κακής!) πλάκας, αν και δεν το περιμένει κανείς, η Ελβετία έχει μπόλικη βιομηχανία και όχι μόνο σε ωρολογοποιία / φαρμακευτικές.
Μηχανολόγος Μηχανικός εγώ, οπότε μετά από περιπλανήσεις κατέληξα να δουλεύω σε μια κωμόπολη εδώ πέρα.

Στα των εκδρομών, για ολιγοήμερη επίσκεψη αξίζει και η Thun, η οποία παραμένει άγνωστη, σε αντίθεση με την Τούνη :victory: Λίμνη, βουνό, κάστρο, ποτάμι, έχει απ' όλα. Αν ξαναβρεθείς στην περιοχή, την προτείνω ως προορισμό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 12 ώρες, το μέλος estebahn έγραψε:

η Thun, η οποία παραμένει άγνωστη, σε αντίθεση με την Τούνη :victory:

Οοοοχιιιιιιι....

🥶

Ρε συ, ούτε εγώ δεν τα λέω αυτά.

🤓

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 27 λεπτά, το μέλος FlyingInADream έγραψε:

Οοοοχιιιιιιι....

🥶

Ρε συ, ούτε εγώ δεν τα λέω αυτά.

🤓

Χαχαχαχαχα πέσταααα 🤣

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 18 ώρες, το μέλος estebahn έγραψε:

Έχουν καλύτερες γέφυρες από το Ρίο - Αντίρριο, γι' αυτό και βρέθηκα εδώ :tooth:
Πέραν της (κακής!) πλάκας, αν και δεν το περιμένει κανείς, η Ελβετία έχει μπόλικη βιομηχανία και όχι μόνο σε ωρολογοποιία / φαρμακευτικές.
Μηχανολόγος Μηχανικός εγώ, οπότε μετά από περιπλανήσεις κατέληξα να δουλεύω σε μια κωμόπολη εδώ πέρα.

Στα των εκδρομών, για ολιγοήμερη επίσκεψη αξίζει και η Thun, η οποία παραμένει άγνωστη, σε αντίθεση με την Τούνη :victory: Λίμνη, βουνό, κάστρο, ποτάμι, έχει απ' όλα. Αν ξαναβρεθείς στην περιοχή, την προτείνω ως προορισμό.

Κανε κανα κονε σα συναδελφος να ρθω και εγω :biker8zj:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μάιο κλείνω και τα 24, βγάζω και το Α....μέχρι τότε "σχολείο" παρέα με το φάδερ όποτε μπορεί.

Εγώ κοιτάω προς άλλες μοτοσυκλέτες όμως για αγορά...

Από αυτές τις 3 φορές όμως που το έχω οδηγήσει μου άρεσε!

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

YFIzdtp.jpg

Σου παει πάντως το στρώμα, αν και είναι συμπαθητικό εμφανισιακά μηχανάκι και αποδεδειγμένα αξιόπιστο δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου ιδιοκτήτη του, δεν τα πάω καλά με τον πολύ όγκο, νομίζω ότι δεν θα μπορώ να το κουμαντάρω, βέβαια μια φορά που έκανα λίγες εκατοντάδες μέτρα με το 1000 που είχε ο πεθερός μου, με έκανε να χαμογελάσω μόλις άνοιξα το γκάζι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 1 ώρα, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

Σου παει πάντως το στρώμα, αν και είναι συμπαθητικό εμφανισιακά μηχανάκι και αποδεδειγμένα αξιόπιστο δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου ιδιοκτήτη του, δεν τα πάω καλά με τον πολύ όγκο, νομίζω ότι δεν θα μπορώ να το κουμαντάρω, βέβαια μια φορά που έκανα λίγες εκατοντάδες μέτρα με το 1000 που είχε ο πεθερός μου, με έκανε να χαμογελάσω μόλις άνοιξα το γκάζι!

Σήμερα από Πορταριά μέχρι Χάνια, τα τραμπάραμε με τον πατέρα μου και πήρα εγώ το στρώμα. Σε ανοιχτές στροφές είναι μια χαρά, σε κλειστές όμως μου φάνηκε κάπως...δείχνει τον όγκο του να το πω και, ναι το μπούγιο του δεν κρύβεται. Από γκάζι πολύ καλό! Ο πατέρας μου το είχε πάντα ως dream bike και προσωπικά χαίρομαι που το εκπλήρωσε (Suzuki είχε κάποτε, Suzuki πήρε για παπί, Suzuki για 3η φορά). Για ταξίδια είναι ότι πρέπει. Μου άρεσε αρκετά, αλλά για πρώτη μηχανή το αποκλείω ακόμα και τα λεφτά να μάζευα.

Για πρώτη μηχανή, προσανατολίζομαι σε κάποιο επιπέδου Α2 street. Ίσως κάποιο Inazuma 250, Ninja 250, CBR250 κλπ. Δηλαδή κάτι οικονομικό και να αποτελέσει σχολείο για να μάθω καλά την οδήγηση σε μηχανή πριν ανέβω σκαλοπάτι. Με λίγα λόγια, να βολτάρω, να κάνω ταξίδια αλλά να αποκτήσω και οικειότητα με τιμόνι, θέση οδήγησης, ταχύτητες και στρίψιμο μοτοσυκλέτας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 15 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

[...............]

Για πρώτη μηχανή, προσανατολίζομαι σε κάποιο επιπέδου Α2 street. Ίσως κάποιο Inazuma 250, Ninja 250, CBR250 κλπ. Δηλαδή κάτι οικονομικό και να αποτελέσει σχολείο για να μάθω καλά την οδήγηση σε μηχανή πριν ανέβω σκαλοπάτι. Με λίγα λόγια, να βολτάρω, να κάνω ταξίδια αλλά να αποκτήσω και οικειότητα με τιμόνι, θέση οδήγησης, ταχύτητες και στρίψιμο μοτοσυκλέτας.

Butting in εδώ και κινούμενοι off-topic, νομίζω πως με την εμπειρία που έχεις (διότι με το παπί κάνεις και πιο μακρινές διαδρομές κλπ, τις κυκλοφοριακές απαιτήσεις τις έχεις μάθει) νομίζω κάτι προς τα Z400, Duke390, MT03 έως και CB500 (είτε σε street είτε σε "ss" εκδόσεις, όλα αυτά έχουν) θα είναι καλύτερες επιλογές για σένα. Ανάλογα πάντα το budget κλπ. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 2 ώρες, το μέλος A-nik-i έγραψε:

Butting in εδώ και κινούμενοι off-topic, νομίζω πως με την εμπειρία που έχεις (διότι με το παπί κάνεις και πιο μακρινές διαδρομές κλπ, τις κυκλοφοριακές απαιτήσεις τις έχεις μάθει) νομίζω κάτι προς τα Z400, Duke390, MT03 έως και CB500 (είτε σε street είτε σε "ss" εκδόσεις, όλα αυτά έχουν) θα είναι καλύτερες επιλογές για σένα. Ανάλογα πάντα το budget κλπ. 

Δεν θα ήτανε άσχημα, αλλά το budget μου με τους προχειρούς-ταπεινούς υπολογισμούς μου αυτή την στιγμή, θα είναι κάπου στα 2400-2500€. Συνεπώς τις παραπάνω επιλογές ενδέχεται να μην τις φτάσω. Από τα 250cc, το πιο ολοκληρωμένο φαίνεται να είναι το Ninja 250R, με 33 ίππους και δικύλινδρο κινητήρα.

Μέχρι τότε, ανάλογα και το πόσα ακριβώς €€€ θα έχω μαζέψει και παράλληλα και τι θα βρεθεί από 2τροχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάτσε εκεί με το παπί μέχρι να βγάλεις το Α. Αυτά που κοιτάς πάνε 30% πιο γρήγορα απο παπάκι, τι έχουν να σου πουν; Και οταν πάρεις με το καλό το Α, παίρνεις μια μηχανή που να την ευχαριστηθείς. Στο Βόλο είσαι, δε μένεις σε νησάκι. Η εθνική οδός για σένα είναι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 14 λεπτά, το μέλος costikos έγραψε:

Κάτσε εκεί με το παπί μέχρι να βγάλεις το Α. Αυτά που κοιτάς πάνε 30% πιο γρήγορα απο παπάκι, τι έχουν να σου πουν; Και οταν πάρεις με το καλό το Α, παίρνεις μια μηχανή που να την ευχαριστηθείς. Στο Βόλο είσαι, δε μένεις σε νησάκι. Η εθνική οδός για σένα είναι.

Πάντως σε μεγαλύτερα κυβικά εως 2000κατι € με μια γρήγορη ματιά στο καρ υπάρχουν: KLE, F650GS (όχι το Funduro), Suzuki GS500E (και μερικά F), CBF500 (μοντ 2006), Kawasaki ER5.

Μέχρι τότε βλέπουμε, όταν έρθει η ώρα της αγοράς θα ανοίξω ένα θρεντ να πάρω γνώμες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 22 ώρες, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Πάντως σε μεγαλύτερα κυβικά εως 2000κατι € με μια γρήγορη ματιά στο καρ υπάρχουν: KLE, F650GS (όχι το Funduro), Suzuki GS500E (και μερικά F), CBF500 (μοντ 2006), Kawasaki ER5.

Μέχρι τότε βλέπουμε, όταν έρθει η ώρα της αγοράς θα ανοίξω ένα θρεντ να πάρω γνώμες.

Αυτά ακριβώς τα μοντέλα θα έγραφα κι εγώ(τα δικύλινδρα 500άρια), απλά δεν είπες το cb500 το παλιό. Σχολεία, αξιόπιστα και με αρκετά ψηλό ταβάνι όσον αφορά το πότε θα τα βαρεθείς. Εγώ δεν θα σε φοβόμουν ούτε για ένα er6n/f ή ένα sv650, ούτε για ένα xj6 πχ. Δεν είναι δα και πύραυλοι, ειδικά το τελευταίο που είναι 4κ. Καταλαβαίνω ότι θες να πατήσεις σε όσα παραπάνω σκαλοπάτια γίνεται, αλλά ένα inazuma πιο πολύ ζημιά θα σου κάνει παρά καλό, θα το πάρεις, θα το χαρείς μερικούς μήνες και μετά αμέσως θα θες κάτι παραπάνω και θα πρέπει να μπεις πάλι στην ίδια διαδικασία. Φυσικά, έτσι το σκέφτομαι εγώ. Αν είσαι συνειδητοποιημένος ότι θες ένα λίγο πιο γρήγορο μηχανάκι, αλλά που θα παραμένει σχετικά καινούργιο, αξιόπιστο και φθηνό στην συντήρηση, βουρ για 250/300/400. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα