Jump to content
kpapageo

Απορίες νέων αναβατών

Recommended Posts

Το σημείο τομής καμπυλων ροπής και ισχύος καμία σχέση δεν έχει με τη μεγιστη οικονομία. Το 5252 rpm ισχύει για συγκεκριμένες μονάδες (hp/Nm) και φυσικά για διαφορετικές μονάδες (kw, lbsft κτλ) αλλάζουν και οι στροφές που τέμνονται.

Τώρα για τη μέγιστη οικονομία (σε cruising) δεν μπορεί να βγει κανένα συμπέρασμα απο αυτά τα δεδομένα αφού αφενός ανα φέρονται σε WOT (τέρμα γκάζι) λειτουργία, αφετέρου όταν μιλάμε για cruising αναφερόμαστε σε μια κατάσταση ισορροπίας των αντιστάσεων σε μερικό φορτίο. Με τα διαγράμματα των δυναμομέτρων (και για την ακρίβεια με το προκύπτον διάγραμμα βαθμού απόδοσης vs rpm) θα μπορούσε κάποιος να ξέρει που μπορέι να έχει την μέγιστη οικονομία σε επιταχυνση τέρμα γκαζιου και μόνο.. Δηλαδή με λίγα λόγια πως να κάνει τις πιο αποδοτικές ενεργειακά εκκινήσεις. Απο εκεί και πέρα για τα μερικά φορτία( άνοιγμα πεταλούδας στο Otto πρακτικά) οι καμπύλες τόσο ροπής, όσο και β.α αλλάζουν πολύ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μια άλλη ερώτηση

Είμαι με 3η σχέση στο κιβώτιο και φρεναρω για να πάω σε 2α ...και μόλις κουμπώνει τσουπ πετάει ο πίσω τροχός .

Σήμερα το παρατήρησα .. Είναι φυσιολογικό η όχι και πως πρέπει να συμπεριφέρομαι για να μην γίνεται ?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις που θα ρθουν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια άλλη ερώτηση

Είμαι με 3η σχέση στο κιβώτιο και φρεναρω για να πάω σε 2α ...και μόλις κουμπώνει τσουπ πετάει ο πίσω τροχός .

Σήμερα το παρατήρησα .. Είναι φυσιολογικό η όχι και πως πρέπει να συμπεριφέρομαι για να μην γίνεται ?

Τέσσερα πράγματα πρέπει να κάνεις στη φάση φρεναρίσματος

• μεταφορά του σώματος (κwλου) προς τα πίσω (για περισσότερο βάρος στον πίσω τροχό) και σταθεροποίηση βάζοντας δύναμη στους μηρούς πάνω στο ρεζερβουάρ
  • εξισορρόπηση στροφών του κινητήρα με ελαφρύ στροφάρισμα όταν ο συμπλέκτης είναι πατημένος και τείνει να συμπλέξει και πάλι
  • μείωση της ταχύτητας απελευθέρωσης της μανέτας συμπλέκτη, στην περιοχή που αποσυμπλέκει/συμπλέκει
  • στη φάση του κατεβάσματος, μείωσε ελαφρώς το (έτσι κι αλλιώς λίγο) φρενάρισμα του πίσω τροχού

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφήνεις πολύ απότομα τον συμπλέκτη στο κατέβασμα, να το κάνεις πιο αργά-προοδευτικά για να μην μπλοκάρει ο τροχός.

Θα το συνηθίσεις και μετά θα είναι παιχνίδι.

ΥΓ Σεντόνι έγραψε ο άλλος πάλι χαχαχα :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορείς να κατεβάσεις από ένα τορεντ να δεις το twist of wrist 2. πριν λίγο καιρό βγήκαν και ελληνικοί υπότιτλοι. Περιέχει όλα όσα πρέπει να ξέρει ένας αρχάριος οδηγός για να οδηγεί σωστά και με ασφάλεια. Μην ακούς συμβουλές από εδώ και από εκεί δες το βίντεο! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορείς να κατεβάσεις από ένα τορεντ να δεις το twist of wrist 2. πριν λίγο καιρό βγήκαν και ελληνικοί υπότιτλοι. Περιέχει όλα όσα πρέπει να ξέρει ένας αρχάριος οδηγός για να οδηγεί σωστά και με ασφάλεια. Μην ακούς συμβουλές από εδώ και από εκεί δες το βίντεο! :_thumbsup:

Και γιατί θα πρέπει να ακούσει τη δική σου συμβουλή Alex21?

Έχεις το κοκκαλάκι της νυχτερίδας?

Αν δε σου αρέσει να διαβάζεις γνώμες άλλων, δικαίωμά σου.

Το να υποβιβάζεις όμως όλους τους άλλους είναι λάθος.

Το μέλος ρώτησε εδώ, απάντησαν ήδη 2, πιθανότατα να απαντήσουν κι άλλοι.

Την λογική «κανείς δεν ξέρει πλην εμού, αλλά το κρατάω για την πάρτη μου» κράτα την για σένα και τους 800 και 88 λόγους που μπορεί να έχεις στο μυαλό σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω κατάλαβα , το πιο βασικό είναι δηλαδή να μην παρατάω τον συμπλέκτη όταν μόλις κούμπωσε η 2α αλλα να το κάνω προοδευτικά και με ελάχιστο γκάζι (?) , ε ;

Επίσης πιο απαλά πίσω φρένο και πιο πίσω το σώμα μου στη σέλα .

Όσο για το βίντεο θα το κατεβάσω και θα το δω μόλις ξεμπλεξω με αυτό το κολωμαθημα που δίνω .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και γιατί θα πρέπει να ακούσει τη δική σου συμβουλή Alex21?

Έχεις το κοκκαλάκι της νυχτερίδας?

Το να υποβιβάζεις όμως όλους τους άλλους είναι λάθος.

Το μέλος ρώτησε εδώ, απάντησαν ήδη 2, πιθανότατα να απαντήσουν κι άλλοι.

Την λογική «κανείς δεν ξέρει πλην εμού, αλλά το κρατάω για την πάρτη μου» κράτα την για σένα και τους 800 και 88 λόγους που μπορεί να έχεις στο μυαλό σου.

χαχαχαχαχαχαχααχαχχαχαχαχααχαχαχαχ να σαι καλά.

Δεν νομίζω να έδωσα καμιά συμβουλή και ούτε προσβάλω κανέναν... αυτή είναι η γνώμη μ ότι οδικές συμβουλές δεν πρέπει να δίνουμε όπως λέει και ο Keith code.

Το να μου πετάς άσχημα υπονοούμενα όμως είναι λάθος.

αν καταλαβαίνω σωστά για τους 800 και 88 λόγους τι υπονοείς στα @@ μου και οι 800 και οι 88 και οι 888.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν νομίζω να έδωσα καμιά συμβουλή και ούτε προσβάλω κανέναν... αυτή είναι η γνώμη μ ότι οδικές συμβουλές δεν πρέπει να δίνουμε όπως λέει και ο Keith code.

Τι ακριβώς εννοείς λοιπόν με το «Μην ακούς συμβουλές από εδώ και από εκεί δες το βίντεο!»?

Συμβουλεύεις να μη διαβάζει εδώ μέσα, γιατί λέμε μ@λ@κίες?

Συμβουλεύεις να διαβάσει/δει keith code?

Που ακριβώς λέει ο keith code να μη λέμε οδικές συμβουλές?

Μπορείς να μας το υποδείξεις?

Εμένα μου αρέσει να διαβάζω γνώμες άλλων συνομιλητών.

Όπως και να δίνω συμβουλές αν είμαι σίγουρος γι αυτό που λέω.

Και δεν υποχρεώνω κανέναν να τις ακολουθήσει, υπάρχει ελεύθερη βούληση.

Εσύ έχεις πρόβλημα με το να γράφουμε στο forum.

Και προσβάλλεις όσους γράφουν.....

Και αυτό, ΔΕΝ είναι δικαίωμά σου!

Το να μου πετάς άσχημα υπονοούμενα όμως είναι λάθος.

αν καταλαβαίνω σωστά για τους 800 και 88 λόγους τι υπονοείς στα @@ μου και οι 800 και οι 88 και οι 888.

Όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται.

Δε με νοιάζει τι σκέφτεσαι να γράψεις στα μέζεα του στεατοπυγικού σου υποσυστήματος, πρόσεξε μόνο μήπως από το πολύ γράψιμο γίνουν ευαίσθητα και αναζητήσεις τη θαλπωρή καπέλων της Rizla+

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι ακριβώς εννοείς λοιπόν με το «Μην ακούς συμβουλές από εδώ και από εκεί δες το βίντεο!»?

Συμβουλεύεις να μη διαβάζει εδώ μέσα, γιατί λέμε μ@λ@κίες?

Συμβουλεύεις να διαβάσει/δει keith code?

Που ακριβώς λέει ο keith code να μη λέμε οδικές συμβουλές?

Μπορείς να μας το υποδείξεις?

Εμένα μου αρέσει να διαβάζω γνώμες άλλων συνομιλητών.

Όπως και να δίνω συμβουλές αν είμαι σίγουρος γι αυτό που λέω.

Και δεν υποχρεώνω κανέναν να τις ακολουθήσει, υπάρχει ελεύθερη βούληση.

Εσύ έχεις πρόβλημα με το να γράφουμε στο forum.

Και προσβάλλεις όσους γράφουν.....

Και αυτό, ΔΕΝ είναι δικαίωμά σου!

Όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται.

Δε με νοιάζει τι σκέφτεσαι να γράψεις στα μέζεα του στεατοπυγικού σου υποσυστήματος, πρόσεξε μόνο μήπως από το πολύ γράψιμο γίνουν ευαίσθητα και αναζητήσεις τη θαλπωρή καπέλων της Rizla+

ναι σε όλα συμφωνώ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν συμφωνείς σε όλα, σημαίνει πως γράφουμε μ@λ@κίες και έχεις πρόβλημα με το ότι γράφουμε εδώ.

Επομένως, τι ακριβώς κάνεις εδώ Alex21?

Γιατί τέτοιο...κόλλημα με το mybike.gr βρε συ?

Διάλεξε κάτι που σου ταιριάζει καλύτερα, άφησε την πλέμπα στην ησυχία της και τη μ@λ@κία της.

Υ.Γ.: Μη ξεχάσεις το καπελάκι. Θα σου χρειαστεί

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν συμφωνείς σε όλα, σημαίνει πως γράφουμε μ@λ@κίες και έχεις πρόβλημα με το ότι γράφουμε εδώ.

Επομένως, τι ακριβώς κάνεις εδώ Alex21?

Γιατί τέτοιο...κόλλημα με το mybike.gr βρε συ?

Διάλεξε κάτι που σου ταιριάζει καλύτερα, άφησε την πλέμπα στην ησυχία της και τη μ@λ@κία της.

Υ.Γ.: Μη ξεχάσεις το καπελάκι. Θα σου χρειαστεί

ναι έχεις δίκιο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νέα απορία!

Έχω αμελήσει να ρυθμίσω τις προφορτίσεις και τις αποσβέσεις του εμπρός και πίσω συστήματος. Φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία. Για την πίσω προφόρτιση βρήκα αυτό το βίντεο που είναι και από το αδερφάκι (er6n) του δικού μου (versys).

Να προσπαθήσω να το ακολουθήσω ή καλύτερα να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό? Επίσης βρήκα και αυτό:

https://www.youtube.com/watch?v=MsiO5PRRj5w

H απόσβεση σε αριθμούς δεν μετριέται κάπως? Το βρίσκεις μόνο εμπειρικά?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια άλλη ερώτηση

Οταν κατεβαζεις ταχυτητα πρεπει να γκαζωσεις ελαχιστα με πατημενο συμπλεκτη,οχι να φρεναρεις.Αν φρεναρεις και κατεβασεις  (εκτος αν πας πολυ αργα) τοτε υπαρχει μεγαλη διαφορα στροφων και θα σε πεταει μπροστα.Κανεις ενα τσακ το γκαζι,και το κατεβασμα ουτε που το καταλαβαινεις,και μετα φρεναρεις.Αλλιως αν ειναι αναγκη φρεναρεις γρηγορα και κατεβαζεις οταν σταματησεις.

Δεν ειμαι κανενας επιστημονας απλα απο την δικη μου εμπειρια αυτο γινεται

Τροποποιήθηκε από τον dainc

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω κατάλαβα , το πιο βασικό είναι δηλαδή να μην παρατάω τον συμπλέκτη όταν μόλις κούμπωσε η 2α αλλα να το κάνω προοδευτικά και με ελάχιστο γκάζι (?) , ε ;

Επίσης πιο απαλά πίσω φρένο και πιο πίσω το σώμα μου στη σέλα .

Όσο για το βίντεο θα το κατεβάσω και θα το δω μόλις ξεμπλεξω με αυτό το κολωμαθημα που δίνω .

Μην παρατάς τον συμπλέκτη, αλλά άφηνέ τον πιο μαλακά στο σημείο που συμπλέκει/αποσυμπλέκει.

Συγχρόνως πρέπει να έχεις το γκάζι τόσο ανοικτό ώστε οι στροφές του κινητήρα να μην μεταβληθούν μετά την σύμπλεξη, άρα να μην υπάρχει λόγος για να σπινιάρει το τροχός. Για να στο κάνω πιο λιανά, εάν κατεβάζεις από 3η στις 4000 στροφές σε 2α, θέλοντας να διατηρήσεις την ίδια ταχύτητα, ο κινητήρας θα πρέπει να δουλεύει πχ στις 5500 στροφές (σε 2α). Κατά το κατέβασμα, όσο πιο κοντά είναι οι στροφές (που εσύ ρυθμίζεις με το γκάζι) στις 5500, τόσο λιγότερο θα πρέπει να ασχοληθείς με τον συμπλέκτη και το φρένο.

Θα το βρεις σιγά σιγά το κόλπο. Θέλει χρόνο και επανάληψη.

Πολύ σημαντικό είναι και το σε πιο χρονικό σημείο πριν την στροφή φρενάρεις και κατεβάζεις. Εάν κάνεις όλη αυτή την διαδικασία μέσα στην στροφή και υπό κλίση, το σπινιάρισμα θα είναι αρκετά πιο έντονο και επικίνδυνο.

Νέα απορία!

Έχω αμελήσει να ρυθμίσω τις προφορτίσεις και τις αποσβέσεις του εμπρός και πίσω συστήματος. Φοβάμαι μην κάνω καμιά βλακεία. Για την πίσω προφόρτιση βρήκα αυτό το βίντεο που είναι και από το αδερφάκι (er6n) του δικού μου (versys).

Να προσπαθήσω να το ακολουθήσω ή καλύτερα να απευθυνθώ σε κάποιον ειδικό? Επίσης βρήκα και αυτό:

Υπάρχουν αναλυτικοί οδηγοί και βίντεο για να ρυθμίσεις, με την βοήθεια 2ου ατόμου, την προφόρτιση του ελατηρίου. Από κει ξεκινάς.

Μόλις ρυθμίσεις το sag, προχωράς στα υπόλοιπα, τα οποία προσωπικά τα επανέφερα στην μαμά ρύθμιση και έπειτα το ρύθμιζα ένα ένα με συνεχείς δοκιμές, μέχρι να έρθει στα μέτρα μου.

Βρες κάνα φιλαράκι που έχει εμπειρία να σε βοηθήσει. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις ρυθμισμένη μοτοσυκλέτα στα μέτρα σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το εύρος των τιμών rider και static sag είναι ίδιο για όλες τις μοτοσυκλέτες και αναρτήσεις? Πχ για την πίσω ανάρτηση το 30-40mm rider sag ισχύει σε όλες τις μοτό?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+1 Στο μην διαβάζεις συμβουλές από εδώ, όχι επειδή έχω την απόλυτη γνώση αλλά επειδή είμαι ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΣ όπως όλοι σας φαντάζομαι εδώ μέσα, και σε καμία περίπτωση qualified για να μεταδώσω γνώση. 

Για παράδειγμα, ρωτάει κάποιος Α, και του λένε όλοι "ΑΑΑ ΚΑΝΕ ΤΟ Χ,Ψ,Ζ" χωρίς να ασχοληθεί κανείς με το 

α) έχω δίκιο ή απλά το έχω δεχτεί ως κάτι που οκ λειτουργεί για εμένα προς το παρόν

β) να εξηγήσει ΓΙΑΤΙ συμβαίνει αυτό το φαινόμενο και να δώσει έναυσμα να το σκεφτεί και ο άλλος μόνος του με τρόπο που να του βγάζει νόημα.

Ναι υπάρχουν πράγματα που είναι πολύ πιο απλά όπως το "να βάζω νερό αντί για βενζίνη?" αλλά πιστεύω στα λίγο πιο θολά που έχουν να κάνουν με τεχνική, είναι ύπουλο πράγμα οι συμβουλές από φόρουμ, δεδομένης της παραπληροφόρησης και των μύθων που υπάρχουν.

Ρώτησε το παιδί για την αναπήδηση του πίσω τροχού και ένας χριστιανός δεν του είπε γιατί συμβαίνει, ώστε να καταλάβει πόσες επιλογές υπάρχουν.

Να λοιπόν.

Συμβαίνει επειδή η χαμηλότερη σχέση που κουμπώνεις, επιβραδύνει τον τροχό πάρα πολύ με αποτέλεσμα να χάνει πρόσφυση και να αναπηδάει στο οδόστρωμα. O τροχός προσπαθεί να φτάσει την ταχύτητα του μοτέρ. Η λύση είναι να ΜΗΝ είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην ταχύτητα του τροχού και του μοτέρ μετά την αλλαγή.

Επιλογές.

α) Επιβράδυνε και ρίξε τις στροφές σου πριν κατεβάσεις

β) Κάνε rev-matching, με συμπλέκτη και "blip" το γκάζι. Θέλει προπόνηση

γ) Άφηνε πιο γλυκά και προοδευτικά τον συμπλέκτη ώστε να έχει χρόνο να "βρει" τις στροφές του

Και πάλι όσα λέω είναι αυτά που ξέρω εγώ και έχω διαβάσει και βιώσει εγώ. ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΕΩ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΟΜΩΣ, ή να έχω παρεξηγήσει πράγματα ή παρερμηνεύσει ή να έχω συνδυάσει λάθος! Γι'αυτό είναι άκρως προτιμότερο να περιγράφουμε τον ΛΟΓΟ που προκαλείται το φαινόμενο και να προτείνουμε συμβουλές από επαγγελματίες.

Το καλύτερο κατ'εμέ θα ήταν "συμβαίνει για τον Χ λόγο, εγώ κάνω το Ψ και φαίνεται να δουλεύει, αλλά διάβασε ΑΥΤΑ τα link για λεπτομερέστερη ανάλυση"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νέα απορία!

Εκανες κατι με τις αναρτησεις τελικα?

Τα βιντεο που βρηκες ειναι πολυ καλα για αρχη,τα νουμερα μη τα παιρνεις σα δεδομενα

αν και τις περισσοτερες φορες στον ιδιο τυπο μοτο ειναι πολυ κοντα.

Βρες απ τα τεχνικα χαρακτηριστικα τις  διαδρομες των αναρτησεων σου και τι ρυθμισεις δεχονται καθως και που βρισκεται ο καθε ρυθμιστης.

Ρυθμισε τη προφορτηση με βαση του πως καβαλας συχνοτερα,μονος-διπλος,εξοπλισμο κλπ.

Καλο ειναι πριν αρχισεις τις ρυθμισεις να κανεις μια βολτα να ζεσταθει λιγο το λαδι στις αναρτησεις.

Η επαναφορα δε μετριται σε αριθμους αλλα βυθιζοντας τη μοτο και βλεπωντας πως επιστρεφει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω μπερδευτεί με τα νούμερα... Πχ στο βίντεο με το er που φοράει ίδια ανάρτηση με το δικό μου λέει για sag 30-40mm ενώ εδώ για το ίδιο το versys λέει 36-51mm. Δεν είναι σημαντική η διαφορά?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι διαδρομη εχει η αναρτηση σου,βρηκες?

Ok an ayto http://motorcycles.axlegeeks.com/l/1212/2013-Kawasaki-Versys

ειναι σωστο,τοτε εχεις 14,47εκ διαδρομη πισω,οποτε με σενα πανω(rider sag)ειναι καλο

να αρχισεις με 4,8εκ βυθισμα πισω.Ελευθερο sag πισω θες περιπου 1,5-2εκ

Και μπροστα 4.9.εκ rider κ ελευθερο 2εκ

Οποτε δεν εχεις τις ιδιες αναρτησεις με το er6 :)

An ειναι σωστο το λινκ,και παλι αυτη ειναι μια βαση για να ξεκινησεις και να δεις πως το νιωθεις στο δρομο.

Κανε μια βολτα,βουλιαξε λιγο τις αναρτησεις κ μετα παρε ενα φιλο κ μετρα

Τροποποιήθηκε από τον Krosfala

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τι διαδρομη εχει η αναρτηση σου,βρηκες?

To manual λέει 150mm μπροστά και 145mm πίσω. Βέβαια απ'ότι διάβασα αλλού, το πραγματικό μήκος της μπροστά ανάρτησης όταν ο τροχός δεν ακουμπάει το έδαφος είναι περίπου 170mm.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ θα το δοκιμάσω! Τα νούμερα πως προκύπτουν? Το 33% της συνολικής διαδρομής?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι το 1/3 χοντρικα;,εχε στο νου σου οτι τα ελατηρια ειναι για κατηγοριες κιλων.

Αρα αν σου βγουν τα sag ελευθερο κ rider χωρις να τερματησεις τις προφορτησεις

τοτε τα ελατηρια ειναι καλα για τα κιλα σου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια ακόμη ερώτηση :

Είμαι στην στροφή και σπρώχνω για να πέσω λίγο πιο χαμηλά.  Αν αρχίσω ταυτόχρονα να τραβάω από την αντίθετη κατεύθυνση το τιμόνι παρατηρώ ότι στρίβω πολύ πιο απότομα . Αυτό είναι καλό σαν τεχνική η οδηγεί σε απώλεια σταθερότητας? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα