Jump to content
evilnanouk

HONDA Innova 125 αλλαγη μοτερ ! Αναγκη παρακαλω...βοηθηστε ***

Recommended Posts

Καλησπερα,

ο πατερας μου 73 ετων μετακινειται με ενα innova 125 τα τελευταια χρονια. Μενει στο βουνο και με η μονη του επιλογη προσβασης με την πολη ( μενει σε νησι) ειναι αυτο το οχημα..

Δυστηχως το μοτερ καταστραφηκε...βαρεσε μπιελα απο οσο μου λεει χρειαζεται ανορθωτη και διαφορα αλλα που δεν καταλαβαινω...

Θα ηθελα τη βοηθεια σας σχετικα με καποια λυση...

Ψαχνωντας τις αγγελιες εντοπισα καποια μεταχειρισμενα μοτερ του 2004 και αλλα του 2013 αλλα δεν εχω ιδεα τι και πως....μην το παρω το αποστειλω και δεν δουελευει δλ..

Το innova ειναι μοντελο του 2008 οποτε δεν ξερω αν υπαρχουν ασυμβατοτητες με μεταγενεστερα η προγουμενα μοντελα..

Επιπλεον εχω ακουσει και για ενα συμβατο lifan μοτερ...αλλα παλι δεν εχω γνωση...θα κανει ? θα αντεξει ??

Σας παρακαλω να μου απαντησετε αμεσα καθως θα πρεπει να κανω κατι για αυτο απο Δευτερα

Σας ευχαριστω πολυ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλησπερα φιλε μου. Αν η ζημιά του υπαρχον μοτερ στο innova ειναι μεγαλη και αρκετα μεγαλη στο κοστος της, θα σου ελεγα να αγοραζες ενα μοτερακι κομπλε lifan για innova δεν ειναι τα κλασικα lifan που βγενουν για τα Astrea,glx κτλ οπου ειναι αλλος τυπος μοτερ απο του innova! Αυτο το lifan μοτερ ειναι κατασκευασμενο για innova και μπενει κουτι κομπλε με ολα μεσα δηλαδη βγαζεις βαζεις τελος. Ειναι μια καλη λυση σε αυτο που ψαχνεις.Τωρα ΑΝ αντεξει οσο άντεξε το ιννοβα δυστηχος δεν ξερω να σου πω. :rolleyes:

Υπαρχει και αλλο ενα μοτερ τυπου ιννοβα:

Fagit:390€'

Lifan:380€'

Τροποποιήθηκε από τον VitalMoto

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

400Ε για Κινεζικο μοτερ?ουτε καν.

Το πας για επισκευη και ισως σου βγει και λιγοτερα βαζοντας μαμα ανταλλακτικα και θα εισαι 2 φορες αξιοπιστος.

Ψαξε λιγο προτεινεται και τι να βαλεις για να μη ξαναχτυπησει μπιελα μιας και ειναι κλασσικο θεμα των ιννοβα αυτο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

2008 = injection.

Ας το παει σε συνεργείο, να κανουν μια κοστολόγηση συνολική των ζημιών, και να τους ρωτησει τι προτεινουν και οι ίδιοι.

Δουλειά τους ειναι.

και ενημερωσε μας σχετικά, ωστε να σου προτεινουμε κι εμεις.

Πόσα χλμ εχει πάνω του το παπί ?

Ειναι 1ο χέρι ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αρχικα σας ευχαριστω,

το παπι ειναι 1ο χερι με κοντα 50.000 χιλομετρα απο οσο γνωριζω

απο γνωστο πριν λιγες ωρες βρηκα ενα μοτερ ( απο innova ) με 38000 χιλομετρα στα 100 ευρω....λεω να το τολμησω

τι λετε ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στις 50000 θα βαρησει παλι.

Ειναι γνωστο θεμα των ιννοβα στα χιλιομετρα αυτα.θα παρεις το ρισκο, αντι να δεις να το φτιαξεις σωστα και να μην εχει θεμα ποτε του?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπάρχει δυνατότητα για τόσο μεγάλη αναμονή...επιπλεον το κόστος από όσο μου είπαν ανέρχεται σε 400 ευρω για επισκευή...

Βέβαια βρήκα κ ένα μοτέρ με 20.000 ...αλλα στα 300 ευρω...

Δε ξέρω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο μηχανικος τι σου ειπε πως χαλασε και κοστιζει 400 ευρω? ειναι γνωστο προβλημα η μπιελα στα ιννοβα. κανεις επισκευη και βαζεις μια καλη (οχι τη γνησια της honda) για να εισαι σιγουρος. αν παρεις μεταχειρισμενο μοτερ πρεπει να τσεκαρεις αν εχει αλλαξει μπιελα (δε γινεται να δεις αν δε το λυσεις) για θα ξαναχτυπησει. προτεινω να φτιαξεις αυτο που εχεις. ρωτα και σε αλλους μηχανικους για τιμες...

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο πατερας μου και το παπι βρισκονται στο νησι...κοινως λιγοτεροι μαστοροι - μεγαλυτερες αμοιβες - μεγαλυτερος χρονος αναμονης....και λιγοτερες επιλογες..

Για την ανακατασκευη επισκευη παραγελια ανταλλακτικων κ.λ.π του ειπαν για αναμονη ενος μηνα...κατι που δεν ειναι εφικτο να συμβει καθως αποκομμενος απο το κεντρο της πολης δεν εχει να φαει...

Το μοτερ που βρηκα απο οτι μαθαινω ειναι "φτιαγμενο" - "δουλεμενο" ..προσεγμενο μεσω γνωστου που εεγυαται για την αξιοπιστια του και οχι απο καποια αγγελια + οτι το κοστος του θεωρω ειναι αρκετα προσιτο χωριςβεβαια να γνωριζω και ποσα ακομα θα θελει ο τεχνικος για να το κουμπωσει

...τωρα τι και πως δεν εχω ιδεα καθοτι ασχετος...μακαρι να ημουν μεσα στο μοτερ για να μπορω να εχω αποψη

Παραταυτα ομως εχω να πω πως το αρχικο μοτερ εν τελη δε χτυπησε στα 50.000 χιλιομετρα οπως νομιζα αλλα στα 70 με 80.000 χιλιομετρα

Επαναλμβανω μιλαμε για εναν ανθρωπο 73 ετων που πηγαινει με 30 χιλιομετρα / ωρα σε ερημους δρομους του χωριου ***

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...παρεπιπτοντος εμαθα οτι το μονο που λειπει απο το νεο μοτερ ειναι μια φλατσα απο το καπακι ( καμπανα ) στη μια μερια του μοτερ.

Ειναι κατι δυσκολο η περπλοκο να φτιαχτει ?

ειναι μεγαλο τ κοστος ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λυπει η φλατζα? αρα εχει λυθει πιθανων για αλλαγη δισκων και ελατηριων καμπανας. αυτα εχουν τοποθετηθει? καιει λαδι το μοτερ η οχι?

πιστευω πως σε ενα καλο μαστορα γυρω στα 100 ευρω θα σου βγει η αλλαγη μπιελας αν δεν εχει χαλασει κατι αλλο. αν θες και αλλαγη κυλινδροπιστονου πας στα 250 ευρω ταβανι. μπορεις να κατεβασεις το μοτερ (ευκολο ειναι, η να μεταφερεις ολο το παπι) και να το πας αθηνα σε μηχανικο (υπαρχουν πολλοι) για στο φτιαξει και το παρεις ετοιμο. δε θα εδινα 300ευρω για μοτε που δεν ξερω τι εχει παθει και μπορει να χτυπησει την επομενη μερα αφου το βαλω πανω. B)

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

100 ευρω εχει...το μοτερ αλλα βρηκα μια προσφορα στα 180 ευρω απο την ιδια τη honda για πληρη επισκευη μοτερ.....καλυτερο ε ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

100+ ειναι μονο τα εργατικα για λυσε-δεσε μοτερ.

κανα 60αρι μπιελα και ρουλεμαν.

φλατζες τσιμουχες λαδια κλπ κανα 50αρι.

τωρα αμα θελει και κανα πιστονακι ανεβαινεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο πατερας μου και το παπι βρισκονται στο νησι...κοινως λιγοτεροι μαστοροι - μεγαλυτερες αμοιβες - μεγαλυτερος χρονος αναμονης....και λιγοτερες επιλογες..

Για την ανακατασκευη επισκευη παραγελια ανταλλακτικων κ.λ.π του ειπαν για αναμονη ενος μηνα...κατι που δεν ειναι εφικτο να συμβει καθως αποκομμενος απο το κεντρο της πολης δεν εχει να φαει...

Το μοτερ που βρηκα απο οτι μαθαινω ειναι "φτιαγμενο" - "δουλεμενο" ..προσεγμενο μεσω γνωστου που εεγυαται για την αξιοπιστια του και οχι απο καποια αγγελια + οτι το κοστος του θεωρω ειναι αρκετα προσιτο χωριςβεβαια να γνωριζω και ποσα ακομα θα θελει ο τεχνικος για να το κουμπωσει

...τωρα τι και πως δεν εχω ιδεα καθοτι ασχετος...μακαρι να ημουν μεσα στο μοτερ για να μπορω να εχω αποψη

Παραταυτα ομως εχω να πω πως το αρχικο μοτερ εν τελη δε χτυπησε στα 50.000 χιλιομετρα οπως νομιζα αλλα στα 70 με 80.000 χιλιομετρα

Επαναλμβανω μιλαμε για εναν ανθρωπο 73 ετων που πηγαινει με 30 χιλιομετρα / ωρα σε ερημους δρομους του χωριου ***

Ε, 70-80Κ ειναι μια χαρά που εβγαλε.

Να ρωτησεις για το μοτερ του γνωστού, ΕΑΝ φερει χαρτιά/τιμολόγιο.

Εαν δεν εχει ή στα λέει μασημενα, 99% ειναι απο κλεμένο....

Αν τελικα το πάρεις, να το δει ο συνεργας σου ΠΡΙΝ το κουμπώσει. (εχει τροπο να καταλαβει τι έχει αλλαχτεί στο μοτέρ )

Το παλιό ΔΕν θα το αφήσεις σε κανεναν.

Κρατησε το να υπάρχει, σχεδον πάντα κατι ισως να χρειαστει μελλοντικα να αφαιρεθει, ωστε να μπει σε τυχον ζημιά στο νέο.

Το κουμπωμα του νεου μοτέρ δεν ειναι δυσκολη, ουτε χρονοβορα εργασία.

Θελει λιγο προσοχη στην ηλεκτρική συνδεσμολογία του, ωστε να μην εχει προβλήματα + σβησιματα το μοτερ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα