Jump to content

384 ψήφοι

1. 1. Δημοψήφισμα 5/7/2015.

• Ναί. Εγκρίνω τις προτασεις των δανειστών.
      37
    • Όχι. Δεν εγκρίνω τις προτάσεις των δανειστών.
      231
    • Δεν θα ψηφίσω.
      26
  2. 2. Θα πληρώσουμε την δόση, στις 30/6 ?

• Ναί.
      29
    • Όχι.
      188
    • Δεν ξερω/δεν απαντώ.
      77

Recommended Posts

δεν χρειαζεται η ειρωνια

5 μηνες ερχεται κ παμε κατα διαολου ολοο και χειροτερα

ερχεται,πλησιαζει ειμαστε κοντα

μια βδομαδα χωρις ela θα γινει πανικος στην αγορα

Πλακιζω, δεν ειρωνευομαι καν.

Το να μου γραφεις ομως ακομη ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ για ρυζια μακαρονια (ατμ δε ? καυσιμα δεν? ) με βαζει σε σκεψεις...

Χορτασαμε 1 βδομαδα ΠΟΛΕΜΟ απο τα καναλια.

Εσυ ?

Οι 5 μηνες, ειναι 5 χρόνια.

Ναι, μαγαζί εχω.

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

οκ εχουμε επαρκεια στα παντα,4 μηνες φαρμακα 6 μηνες καυσιμα ελεγε ο βαρου,κ την επομενη την εκανε

εγω βλεπω κοσμο της αγορας να κλαιει κανονικα,δεν τους βλεπεις γυρω σου?

για τους νεφελιμ ρωτα τον καμμενο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι δεν κλαιγανε 5 χρονια τωρα.

Τωρα τους θυμηθηκανε.

Τροποποιήθηκε από τον Dant3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

φυσικα κ κλαιγανε,βελαξανε!καποιοι τη σκαπουλαρανε ομως

τωρα βλεπω κλεισιμο με το πατημα ενος κουμπιου πολυ κοσμου

μονο να πετυχουμε ευχομαι και μακαρι να εχετε δικιο.

αλλα δεν μπορω να αφεθω σε αυτο το μυθο,μου πηρε 4 χρονια να σταθω στηνοντας ποπο κ την εφαγα στην κεφαλα τωρα με ολα να τρεχουν..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω βλεπω κοσμο της αγορας να κλαιει κανονικα,δεν τους βλεπεις γυρω σου?

Ναι, τα βλέπω.

Επίσης, να σε πληροφορήσω ότι ζω σε ενα τόπο με το μοναδικό ευρωπαικό ''προνόμιο'' του σεισμού 2014, που μας κατεστρεψε οδικα δικτυα, υδρευση, αποχετευση, λιμάνι, εμπορικη + οικονομικη δραστηριότητα, 220 σπιτια κόκκινα, και τελειωμο δεν εχει.

Λάβαμε βοηθημα άπαξ 583ε ανα ατομο.

Και τελος.

Οσοι θελαν, επαιρναν και κατι δανεια 30Κ με 20% επιδότηση-δωρακι απο το κρατος.

Προσωπικα δεν το πηρα, διοτι δεν εχω διαβει ποτε στη ζωη μου το κατωφλι τραπεζας.

Οι δημαρχαίοι + οι υπουργαρες που παρελάσαν απο δω, μοιρασαν εκατομμυρια. Σε λόγια.

Οι ημετεροι εξυπηρετηθηκαν, και για να μην κουρασω, ειμαστε μια μικρογραφία της ελλαδας.

Θα σου πω.

Αυτό.

υγ. Και φυσικά, κουναει καθημερινά. Οι τουριστες όμως, ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ. Ξερουν ΠΟΥ ερχονται. Και δεν τους φοβιζει.

Ξερεις γιατί ?

Διοτι, δινουμε τον καλύτερο εαυτό μας. (Και πηραμε και το μαθημα μας, και χτίζουμε απο τότε, άριστες κατασκευες)

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

επειδη η συμφωνια "ερχεται" στοκαρετε κ λιγο φαγητο.

μακαρονια κ ρυζι,κρατανε για χρονια κ θα βγειτε και κερδισμενοι

Εγω προχτες πηγα σε ενα γαμο και ολοι οι καλεσμενοι κρατησαμε το πουγκι με το ρυζι που ριχνουν στο χορο του Ησαια,γιατι ερχονται δυσκολες μερες.

Τροποποιήθηκε από τον sxizo
  • Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ασε την ειρωνια φιλε μου...ατακτη χρεωκοπια δεν εχει ζησει η γενια μας,κ ενα 10% ναι ειναι μου ειναι αρκετο

δεν εχω στηθει σε καμια ουρα,ουτε για φραγκα ουτε για τροφη,μια καβατζα για να μην στηθω(πες 5%) θα την κανω παντως

ιννοβα μην συγκρινεις τον τοπο σου με τη μυρμηγκοφωλια που ζουμε εδω,σε 5 λεπτα τα εχουν σκισει ολα αν πανικοβληθουν..

εδιτ,ο τσακαλωτος νεος οικονομικων.

μπορει κ να τους αρεσει αυτος.

Τροποποιήθηκε από τον John247
  • Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ασε την ειρωνια φιλε μου...ατακτη χρεωκοπια δεν εχει ζησει η γενια μας,κ ενα 10% ναι ειναι μου ειναι αρκετο

δεν εχω στηθει σε καμια ουρα,ουτε για φραγκα ουτε για τροφη,μια καβατζα για να μην στηθω(πες 5%) θα την κανω παντως

ιννοβα μην συγκρινεις τον τοπο σου με τη μυρμηγκοφωλια που ζουμε εδω,σε 5 λεπτα τα εχουν σκισει ολα αν πανικοβληθουν..

όσο μπαινεις στην διαδικασία σκεψης ''να κανω καβατζα εστω και 1%'', αυτο-τρομοκρατείσαι.

Εζησα 33 χρονια Αθήνα.

Τα παράτησα όλα, κι εφυγα.

Ολοι οι δικοί μου, με χαρακτηριζαν τρελό, το 2003....

Τις εποχές της μεγαλης μασας....

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και καλα εκανες

εκτος την αθηνα,η ελλαδα ειναι εξωτικο μερος με ολη τη σημασια της λεξης..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αυτο που λεει ο ιννοβα

Ενταξει αηδια καταντησε.

Οι νεφελιμ ποτε σκανε?

Όταν τους ξετρυπώσουν οι ελλοχίμ από τις πηγές της Στυγός :grin:

Τροποποιήθηκε από τον naftilos
  • Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μόλις παρακολούθησα τις δηλώσεις όλων των πολιτικών αρχηγών. Ντροπή για τις δηλώσεις ΝΔ και Πασοκ, και εντελώς απαράδεκτη η στάση του ΚΚΕ σε τόσο κρίσιμες στιγμές για τη χώρα! Κλείστε το κόμμα σας επιτέλους! Δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης!

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981
  • Like 8

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να σταματησεις ενα χερι να σε χτυπα πρεπει να το δαγκωσεις!!

λενε επισης οτι δεν χτυπας μπουνιες στο μαχαιρι!!

Οποτε οι αποψεις διίσθαντε. το μονο σοφο που βλεπω ειναι να περιμενω να δω για να κρινω. ας μην κρινουμε αυτο που δεν εχει συμβει ακομα γιατι μπορει και να μην συμβει ποτε...

Νομιζω οτι χωρις να δυσκολευτούμε ολοι δεν προκειτε να αλλαξει τιποτα, πρεπει να χασουμε την ρουτινα μας και την βολη μας και ΙΣΩΣ καταφερουμε κατι..

Η ρουτινα ειναι ομορφη γλυκια δενεσαι μαζι τις ,καποια στιγμη ισως αξιζει να την χασεις.

Οσοι παλι θεωρουν ολα αυτα που μας επιβαλουν και με τον τροπο που μας τα επιβαλουν σωστα, σεβαστό.

Απλα να συμμεριζομαστε ο ενας την αποψει του αλλου, να σκεφτομαστε τι τον εχει οδηγίσει να εχει αυτη την αποψη..νομιζω ετσι μπορει να ερθουμε ακόμα πιο κοντα σαν λαός.

Σημαντικό να σεβομαστε ο ενας τον αλλο!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ιννοβα μην συγκρινεις τον τοπο σου με τη μυρμηγκοφωλια που ζουμε εδω,σε 5 λεπτα τα εχουν σκισει αν πανικοβληθουν

Σωπα καλε, γιατ το λες αυτο...

image.jpg

Απο το "χασαπη της γειτονιας" σαββατο γυρω στις 12, με ουρα μεχρι οξω σαν τα ΑΤΜ. Ειχαν τελειωσει βασικα κρεατοειδη γιατι εβλεπες θειους-θειες-γερους-γριες-νεους-νεες να γεμιζουν ασφυκτικα 2-3 καλαθακια. Μιλαμε για μαλακια διχως ορια. :tooth:

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μόλις παρακολούθησα τις δηλώσεις όλων των πολιτικών αρχηγών. Ντροπή για τις δηλώσεις ΝΔ και Πασοκ, και εντελώς απαράδεκτη η στάση του ΚΚΕ σε τόσο κρίσιμες στιγμές για τη χώρα! Κλείστε το κόμμα σας επιτέλους! Δεν έχει κανένα λόγο ύπαρξης!

Δεν γινεται.

Ειναι νόμιμα εκλεγμενοι.

Το 1 βημα για να κλείσει, ειναι να ΜΗΝ καταφερουν να εκλεγούν.

Ατομικά, ο καθενας τους....

Για να ΜΗΝ επανεκλεγούν, κάποιοι θα χρειαστει να ΜΗΝ δεχθουν τον οβολό που τους πασαρουν 200 χρόνια τωρα.

Οταν φτασουμε εκει, το 2ο βημα ειναι ευκολο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά, μέχρι χθες έβριζαν ο ένας τον άλλον, δεν γίνεται ξαφνικά σήμερα να συμφωνούν χωρίς να πουν "μα" και "μου"...

You can't teach an old dog new tricks, που λένε στο χωριό μου....

Η ουσία είναι ότι πλέον πάμε με πρόταση που στηρίζεται από όλες τις φιλοευρωπαϊκές πολιτικές δυνάμεις της ελληνικής βουλής!

Οι μόνοι που είναι απ' έξω είναι οι ξεκάθαρα αντιευρωπαϊστές ΧΑ & ΚΚΕ....

Για να δούμε την ΕΕ τώρα, τι καπνό φουμάρει;....

• Like 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πανευρωπαϊκό ψήφισμα: ΟΧΙ στη λιτότητα

https://secure.avaaz.org/el/stand_with_greece_loc_el/?bhiCAfb&v=61530

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

η ΕΕ αν αποφασισει να δειξει τον αληθινο της εαυτο θα μας κοντραρει ανοιχτα με στοχο την εσωτερικη (μας) διαμαχη προς οφελος της.

αν θελει να παιξει διπλωματικα θα μας λασκαρει...

το σιγουρο ειναι οτι ο κοσμος που στηριζει την κυβερνηση ειναι ο ιδιος που την εξελεξε κ εχει απαιτησεις.οχι αλλα ασκοπα πανε-ελα κ γιουρογκρουπ...

δυο φορες μεσα σε 5 μηνες ο λαος ηταν παρων κ ανταποκριθηκε δυνατα!!

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

«Η πρόσφατη ετυμηγορία του Ελληνικού Λαού δεν συνιστά εντολή ρήξης, αλλά εντολή συνέχισης και ενίσχυσης της προσπάθειας για την επίτευξη μιας κοινωνικώς δίκαιης και οικονομικώς βιώσιμης συμφωνίας.

Προς αυτή την κατεύθυνση η Κυβέρνηση αναλαμβάνει την ευθύνη για την συνέχιση των διαπραγματεύσεων. Και ο κάθε Πολιτικός Αρχηγός θα συμβάλλει, αντιστοίχως, στο πλαίσιο του θεσμικού και πολιτικού του ρόλου.

Κοινός στόχος είναι η επιδίωξη λύσης η οποία θα διασφαλίζει:

• Την επαρκή κάλυψη των χρηματοδοτικών αναγκών της Χώρας.

• Αξιόπιστες μεταρρυθμίσεις, με κριτήριο την δίκαιη κατανομή των βαρών και προώθηση της ανάπτυξης, με τις κατά το δυνατόν λιγότερες υφεσιακές επιπτώσεις.

• Ισχυρό, εμπροσθοβαρές, αναπτυξιακό πρόγραμμα, πρωτίστως για την καταπολέμηση της ανεργίας και την ενθάρρυνση της επιχειρηματικότητας.

• Δέσμευση για την έναρξη ουσιαστικής συζήτησης ως προς την αντιμετώπιση του προβλήματος της βιωσιμότητας του ελληνικού δημόσιου χρέους.

Άμεση προτεραιότητα αποτελεί η αποκατάσταση της ρευστότητας στο χρηματοπιστωτικό σύστημα, σε συνεννόηση με την ΕΚΤ.

Ο Πρωθυπουργός δεσμεύθηκε να ενημερώσει τους Πολιτικούς Αρχηγούς, αμέσως μετά την προσεχή Σύνοδο Κορυφής, για τα πρώτα συμπεράσματα που θα εξαχθούν και για την εν γένει πορεία των διαπραγματεύσεων.»

http://www.zougla.gr...-to-oxi-1203446

πιαστ'αυγό και κούρεφτο.

Η ερμηνεία της καθε πρότασης της κοινης ανακοίνωσης....

Για πείτε. :clapping: :clapping:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Podemos: «Η Ισπανία δεν είναι Ελλάδα»

B724749650FB7FD8BBDAF00FF024DB8D.jpg «Εχουμε μεγάλη φιλία με τον ΣΥΡΙΖΑ, ευτυχώς όμως η Ισπανία δεν είναι Ελλάδα» τόνισε ο ισπανός ηγέτης του Podemos Πάμπλο Ιγκλέσιας (Φωτογραφία: Reuters )

• 8

Μαδρίτη, Ισπανία

«Το μήνυμα είναι ξεκάθαρο. Οι έλληνες πολίτες είπαν “όχι” στη λιτότητα ως τρόπο λύσης της οικονομικής κρίσης», επανέλαβε τη Δευτέρα ο ισπανός ηγέτης του Podemos Πάμπλο Ιγκλέσιας κρατώντας ωστόσο αυτή τη φορά ασφαλείς αποστάσεις από εκείνους που συγκρίνουν την Ελλάδα με την Ισπανίας.

Εν όψει των ισπανικών βουλευτικών εκλογών, οι οποίες αναμένεται να διεξαχθούν έως τα τέλη του έτους, και γνωρίζοντας καλά ότι η κατάσταση στην Ελλάδα μπορεί να γυρίσει μπούμερανγκ και να επηρεάσει αρνητικά τους πιο μετριοπαθείς ψηφοφόρους του, ο Ιγκλέσιας ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός μιλώντας το πρωί στον ραδιοσταθμό Cadena Ser.

«Εχουμε μεγάλη φιλία με τον ΣΥΡΙΖΑ, ευτυχώς όμως η Ισπανία δεν είναι Ελλάδα. Είμαστε μία οικονομία πολύ πιο ισχυρή στην ευρωζώνη και μία χώρα σε πολύ καλύτερη οικονομική κατάσταση. Οι συνθήκες είναι διαφορετικές και νομίζω ότι δεν έχει νόημα να κάνει κανείς συγκρίσεις», τόνισε ο ηγέτης του Podemos.

Η κατάσταση στην Ελλάδα έχει αποτελέσει ένα από τα ισχυρότερα επιχειρήματα του κυβερνώντος Λαϊκού Κόμματος του Μαριάνο Ραχόι, προκειμένου να δικαιολογήσει με τη σειρά του την επιβολή μίας σειράς σκληρών μέτρων λιτότητας.

Ο Ιγκλέσιας δεν παρέλειψε να σχολιάσει και την παραίτηση του Γιάνη Βαρουφάκη από το υπουργείο Οικονομικών. «Λυπήθηκα πολύ διότι πιστεύω ότι είναι ένας εξαίρετος οικονομολόγος. Εκτιμώ όμως ότι η παραίτησή του είναι μία έντιμη πράξη, καθώς θα βοηθήσει στην ώθηση για μία συμφωνία την οποία η χώρα έχει ανάγκη».

Ο ηγέτης του Podemos δήλωσε πως η επικράτηση του «όχι» στο ελληνικό δημοψήφισμα ενίσχυσε τη διαπραγματευτική θέση της ελληνικής κυβέρνησης, για την οποία είναι πεπεισμένος ότι θα επιτύχει μια συμφωνία με τους πιστωτές της μέσα στις επόμενες ημέρες.

«Το "όχι" στο δημοψήφισμα ενισχύει τη διαπραγματευτική θέση της Ελλάδας για να επιτύχει μια λογική συμφωνία» δήλωσε σε συνέντευξη Τύπου ο Πάμπλο Ιγκλέσιας, επικεφαλής του Podemos.

«Είμαι πολύ αισιόδοξος, είμαι σίγουρος ότι στις επόμενες ημέρες θα έχουμε μια συμφωνία» σημείωσε.

Ερωτηθείς αν το δημοψήφισμα ήταν καλό για το κόμμα του, ο Ιγκλέσιας δήλωσε: «Δεν είναι ότι το 'όχι' είναι καλό για το Podemos, είναι καλό για τον λαό της Ευρώπης... Δεν πρέπει να μας ανησυχεί η δημοκρατία».

http://news.in.gr/world/article/?aid=1500010454

ποδεμος η νο ποδεμος?

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αποτέλεσμα βγήκε. Πρέπει να πω πως στην κατάσταση που συντονισμένα οδηγήθηκε η χώρα (κυρίως έσωθεν) ήμουν υπέρ του ΝΑΙ. Τώρα δεν έχει σημασία. Ελπίζω να προχωρήσουμε ως ένα γιατί ως ένα θα υποστούμε τις συνέπειες. Ας έχει γεια ο Γιάνης να βγάζει λεφτά σε διαλέξεις περιγράφοντας πως εφάρμοσε τις σπουδές του στην πλάτη μας. Γιατί ασχέτως του αποτελέσματος που θα δούμε στο μέλλον, αυτό έκανε. Και είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ, ΑΝΗΘΙΚΟ και πιο λαϊκά ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΥΣΤΙΑ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

• Αξιόπιστες μεταρρυθμίσεις, με κριτήριο την δίκαιη κατανομή των βαρών και προώθηση της ανάπτυξης, με τις κατά το δυνατόν λιγότερες υφεσιακές επιπτώσεις.

• Ισχυρό, εμπροσθοβαρές, αναπτυξιακό πρόγραμμα, πρωτίστως για την καταπολέμηση της ανεργίας και την ενθάρρυνση της επιχειρηματικότητας.

Αυτά περιμένω πέντε χρόνια τώρα. Από το πρώτο μνημόνιο που σήμαινε οτι κοντεύαμε στον πάτο...

Ούτε τους τελευταίους μήνες έχω δει μια κίνηση, να πεις οτι κάτι πάει να γίνει ρε παιδί μου, μόνο δημοψηφίσματα και διαπραγματεύσεις με τους κακούς ευρωπαίους, για τους κακούς ντόπιους που είναι ο λόγος που έχουμε φτάσει μέχρι εδώ ούτε κουβέντα.

Συνεχίζω να περιμένω...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...