Jump to content

384 ψήφοι

1. 1. Δημοψήφισμα 5/7/2015.

• Ναί. Εγκρίνω τις προτασεις των δανειστών.
      37
    • Όχι. Δεν εγκρίνω τις προτάσεις των δανειστών.
      231
    • Δεν θα ψηφίσω.
      26
  2. 2. Θα πληρώσουμε την δόση, στις 30/6 ?

• Ναί.
      29
    • Όχι.
      188
    • Δεν ξερω/δεν απαντώ.
      77

Recommended Posts

John,σκεφτόμαστε πολλοί Έλληνες με τον ίδιο τρόπο.Κάπως έτσι τοποθετούνται οι σκέψεις και στο δικό μου το μυαλό.

Αλλά.......ένα μεγάλο αλλά για την τελευταία σου πρόταση:''Ειλικρινά, προτιμώ την αβεβαιότητα του να ελπίζω πως ΊΣΩΣ κάτι μπορεί να καταφέρουμε, από την βεβαιότητα του να έχω στόχο την σίγουρη καταστροφή''.

Είναι τόσα πολλά όσα διακυβεύονται με την έξοδο από την Ευρωζώνη που ίσως κάποια στιγμή το οικονομικό κομμάτι να είναι δεύτερο ή τρίτο σε σπουδαιότητα.Είναι αποκαρδιωτικό και ατιμωτικό μαζί να νιώθω πως είτε ψηφίσω ναι είτε όχι,κάπου στο βάθος υπάρχει η λέξη καταστροφή.Μακάρι αυτή η κυβέρνηση να είχε εμφανιστεί πριν από 3-4 χρόνια,ίσως τελικά να είναι αργά σήμερα αν και δε θέλω να καταλήξει σε μνημόσυνο η συζήτηση...πάντα ελπίζουμε σε λογικές φωνές και σε επιδέξιες διπλωματικές κινήσεις έστω και την ύστατη ώρα...άλλωστε δεν έχουμε και πολλές επιλογές.

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Κατσε, όπου να'ναι θα ποσταρει ο KatemGR να σε καλίψι πλείρος....

Το αριστερο troll εννοεις.Αλλα για την ταμπακιερα κουβεντα,βλεπω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύπλοκα πράγματα.

Η προπαγάνδα καλά κρατεί.

Ο ένας λέει ψέμματα ο άλλος.....

Είδαμε τους <<φίλους>> Ευρωπαίους πως συμπεριφέρονται καιρό τώρα ....ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΤΑΤΑ μεταξύ υποτιθεμένων ίσων....εγώ πάντως ίσος δεν αισθάνομαι και θεωρώ μεγάαααλους γάτους (άσχετα με τα υπόλοιπα) τους Βρεττανούς που είπαν ΝΑΙ στην ΕΕ ένωση αλλά ΟΧΙ στην νομισματική και κάνουν το κουμάντο τους ....δεν τους κάνουνε κουμάντο...

Τα γεγονότα κατά τη γνώμη μου είναι :

-Μέσα στην νομισματική ένωση και με τα ΑΠΟΤΥΧΗΜΕΝΑ ΠΑΝΤΕΛΩΣ μέτρα τους που οικονομολόγος δεν είμαι αλλά βλέπω 5 χρόνια πως τα πήγανε (και αυτά που λέει η προηγούμενη συγκυβέρνηση να τα αφήσει για τον εαυτούλη της, εμένα τουλάχιστον δεν με πείθει), είμαστε χαμένοι από χέρι. Άλλοι ήδη έχασαν και τις ζωές τους αυτοκτονώντας ή πεθαίνοντας από καρδιά - εγκεφαλικά σκασμένοι, άλλοι υποφέρουν, άλλοι θα υποφέρουν αλλά σίγουρο είναι πως ακόμα και οι πλέον κουμανταδόροι και οικονόμοι δεν θα αντέξουν αυτή την συνεχή εξαθλίωση και πλήρωνε πλήρωνε συνέχεια .

-5 χρόνια ΠΟΥ είναι η ανάπτυξη ?

Πού είναι οι καινούργιες επιχειρήσεις?

Πού είναι οι νέες θέσεις εργασίας?

Πού είναι ΤΙ μη υφεσιακό?

Τα μέτρα ποιος τα υπαγορεύει?

Ο κκ Γερούν Ντάισεμπλουμ που συγγνώμη..ΤΙ ΠΤΥΧΙΟ έχει είπαμε και τι γνώσεις ?

Και πολλά άλλα γνωστά.....

Πάμε τώρα στην άλλη πλευρά του λόφου.

Έξω από την Ένωση ?

Όχι κατά τη γνώμη μου γιατί απλά θα έχει πολλά γεωπολιτικά μειονεκτήματα που δεν ξανακερδίζονται εύκολα.

Δεν θα κάτσουμε τώρα να κάνουμε γεωπολιτικές αναλύσεις και αναλύσεις στρατηγικής εδώ σε ένα ποστ γιατί απλά θέλει γνώση και διάβασμα ετών και δεν είναι δυνατόν να αναλυθεί γρήγορα και απλά.

Προσωπικά αν είχα τη δυνατότητα και μου δινόταν θα ψήφιζα έξω από τη νομισματική ένωση και μέσα στην Ευρωπαϊκή Ένωση.

Για το μεθαυριανό δημοψήφισμα?

Αν πιστέψω τους συμπατριώτες μου που θέλω να πιστέψω πως είναι ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ και θέλουν το καλό της ΠΑΤΡΙΔΑΣ δεν θα υποκύψω στην προπαγάνδα των όπως θέλετε πείτε τους και θα ψηφίσω ΟΧΙ.

Αν όμως είναι και αυτοί όπως ο Γιωργάκης, ο Κωστάκης, ο Αντωνάκης, ο Μητσιάκος και η Παναγιώταινα?

ΠΟΙΟΣ θάναι αυτός που θα τους τιμωρήσει για ΕΘΝΙΚΗ ΠΡΟΔΟΣΙΑ ?

Όποιος κατηγόρησε και τον Γιωργάκη που μαγείρεψε τα στοιχεία και φούσκωσε το έλλειμμα για να γίνουμε βορά του ΔΝΤ και κυκλοφορεί ελεύθερος?

Όποιος κατηγόρησε τόσους και τόσους που ξέρουν όλοι μέχρι σήμερα για Μίζενς, για διπλά βιβλία για ...για ...για....και φυλακή μόνο ο Άκης...δώστε στο πόπολο ρε ένα εξιλαστήριο θύμα να ηρεμήσει και πάμε εμείς τη δουλειά μας.

Πολιτικοί πάμφτωχοι ξαφνικά πάμπλουτοι......και πολλά άλλα ....

Ξέρετε λοιπόν πώς το βλέπω προσωπικά ?

ΜΠΡΟΣ ΓΚΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΡΕΜΑ οπότε :

Αυτό που θα κάνω θάναι να ρωτήσω τα παιδιά μου πούναι και μορφωμένα και έξυπνα και η δικιά τους ζωή παίζεται και το δικό τους μέλλον μιας και εγώ είμαι το παρελθόν ΚΑΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΖΩΗ.

Εγώ?

Εγώ έχω σιχαθεί τα πάντα και θάθελα να πάρω τα βουνά και να ζω σαν ημιάγριος σε μια καλύβα με ότι βρίσκω από τη γη.......ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ <<ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ - ΔΙΚΑΙΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ> που φτιάξανε για μένα....άει σιχτήρια λοιπόν.........

Και για αποφόρτιση τραγουδάκι :

• Like 4

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να μην ξεχνιομαστε...Ποιοι ειναι οι πολιτικοι συμμαχοι του συριζα στο δημοψηφισμα?..bingo σωστα μαντεψατε! http://www.star.gr/P...i_i_chrysi_avgi χερι-χερι στον Γκρεμο.

Η Χ.Α. δημιουργήθηκε από παρθενογένεση?

Γιατί δε ρωτάς τον δημοκράτη Βορίδη, πχ, να σου δώσει μερικές πληροφορίες παραπάνω για την Χ.Α.?

Ή τον άλλο...δημοκράτη Μπουμπούκο?

Και κάτι τελευταίο.

Το ότι δύο κοινοβουλευτικές ομάδες υποστηρίζουν το ίδιο σε ένα θέμα, τους κάνει ομοϊδεάτες/σύμμαχους?

Πλάκα μας κάνεις?

• Like 3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η Χ.Α. δημιουργήθηκε από παρθενογένεση?

Γιατί δε ρωτάς τον δημοκράτη Βορίδη, πχ, να σου δώσει μερικές πληροφορίες παραπάνω για την Χ.Α.?

Ή τον άλλο...δημοκράτη Μπουμπούκο?

Και κάτι τελευταίο.

Το ότι δύο κοινοβουλευτικές ομάδες υποστηρίζουν το ίδιο σε ένα θέμα, τους κάνει ομοϊδεάτες/σύμμαχους?

Πλάκα μας κάνεις?

Οταν σε ενα τετοιο μειζον θεμα ο μοναδικος πολιτικος κοινοβουλευτικος συμμαχος της κυβερνησης ειναι η Χρυση αυγη,κατι λεει νομιζω.Οσον αφορα τους ''δημοκρατες'' που αναφερεις δεν νομιζω οτι ειναι λιγοτερο ''δημοκρατες'' απο πολλα στελεχη του συριζα π.χ Λαφαζανης, βρισκονται σε διαφορετικα ακρα,αλλα στην ουσια ειναι το ιδιο ''δημοκρατες''.Συγγνωμη ξεχασα να αναφερω και τον ''δημοκρατη'' Διαμαντοπουλο με τα ραντεβου του στα γουναραδικα. Τροποποιήθηκε από τον Aris.kon

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να εχουμε μια πιο σφαιρικη εικονα του τι παιζει με το χρεος, πιοι ειναι καλοι και πιοι κακοι και αν γινεται να ξεχρεωσουμε μεσα απο μνημονια..

http://ithesis.gr/oikonomia/i-megali-apati-enantia-sto-kratos-ke-ton-lao/

• Like 2

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οταν σε ενα τετοιο μειζον θεμα ο μοναδικος πολιτικος κοινοβουλευτικος συμμαχος της κυβερνησης ειναι η Χρυση αυγη,κατι λεει νομιζω.Οσον αφορα τους ''δημοκρατες'' που αναφερεις δεν νομιζω οτι ειναι λιγοτερο ''δημοκρατες'' απο πολλα στελεχη του συριζα π.χ Λαφαζανης, βρισκονται σε διαφορετικα ακρα,αλλα στην ουσια ειναι το ιδιο ''δημοκρατες''.Συγγνωμη ξεχασα να αναφερω και τον ''δημοκρατη'' Διαμαντοπουλο με τα ραντεβου του στα γουναραδικα.

Αν οι εκφράσεις είναι ισοδύναμες με τα ρόπαλα, ΟΚ, πάω πάσο!!!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δημοψηφισμα ρε πολιτικα ανθρωπαρια?

Που είναι οι συνταξεις ρε ψευτες?

Και οι εφορίες ανοιχτές για εισπραξεις?

ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να μην ξεχνιομαστε...Ποιοι ειναι οι πολιτικοι συμμαχοι του συριζα στο δημοψηφισμα?..bingo σωστα μαντεψατε! http://www.star.gr/P...i_i_chrysi_avgi χερι-χερι στον Γκρεμο.

Προφανως και συμφωνουν με το δημοψηφισμα..

Αφου οι υπολοιποι ειναι πασοκ νεα δημοκρατια και ποταμι.

Το ΚΚΕ ενω εν μερη εχει δικιο, με τον τροπο που τα λενε ομως τα κανουν σκατα.''. Οχι στον εναν και οχι στον αλλον.'' Ξεκολλατε βρε μλκες επιτελους, μια φορα απο την ζωη σας. ξεκολατε. Τους λες καλημερα και σου απαντανε με οχι :crazy:

και τελος η Χα που εξαρχης ελεγε εξω απο ευρωπη και εξω απο ευρω..και καταργηση μνημονιων

Τι θες να πουνε?

Προφανως και ειναι υπερ του δημοψηφισματος. Αυτο δεν τους κανει συμμαχους, ουτε φιλους του Συριζα.

Και επιτελους παρτε το χαμπαρι ρε παιδια, οσο και αν διαφωνειτε.

Δεν γινοταν μεσα σε 5 μηνες ο Συριζα (και Ανελ) να αλλαξουν τις καταστασεις και τα μνημονια ετων.

Το οτι σου ζητανε να κανεις δημοψηφισμα δεν ειναι μαλακια..

Με λιγα λογια σημαινει οτι η κατασταση εχει φτασει στο απροχωρητο.

Μπορει να τους ψηφισαμε με βαση το τι ελεγαν ( οχι οτι τα πιστεψαμε ολα) αλλα εφοσον δεν γινοταν να γινει οπως ηθελαν(?) πρεπει να παρουν το οκ απο τον λαο για το πως θα συνεχισουν.

Αν πουμε ναι στο δημοψηφισμα θα πρεπει κανονικα, να πει.. '' Μαγκες εγω διαφωνω. Οποτε εφοσον εσεις θελετε μνημονια ενω εγω ( κυβερνηση ) οχι, τοτε παμε σε εκλογες.

ΟΧΙ να παει και να πει. '' οκ ο λαος μου θελει μνημονια οποτε προχωραμε''... Αυτο θα ειναι ξεφτυλα.. Μετα τουλαχιστον οι πολεμιοι του θα πρεπει να γραφετε εδω τα καλυτερα ετσι??

Φυσικα και αν βγει ( μακαρι ) το ΟΧΙ και παει, δεν νομιζω βεβαια οτι θα παει για διαπραγματευση, ή αν παει απλα δνε θα βγαλει καπου..

Στο μονο που εχω παραπονο τουλαχιστον εγω ειναι οτι γενικα νομιζω το καθυστερισαν πολυ.

Τροποποιήθηκε από τον HLIAS
  • Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχώς Κύριοι, έχομε εμφύλιο. Παρά τις παρακλήσεις για συγκράτηση και ψυχραιμία, είναι πασιφανές ότι έχουμε διχαστεί βαρύτατα ως λαός, ως άνθρωποι. Και ο φοβισμένος και ο έχων του -ναι- αισθάνεται πως έχει δίκιο και δεν θ'αλλάξει άποψη και ο εξαθλιωμένος και ο απελπισμένος του "όχι" το ίδιο. Και πολύ φοβάμαι πως δεν θ'αλλάξει αυτό, όποιο και να'ναι το αποτέλεσμα του δημοψηφίσματος και ακόμα παραπέρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε φιλε.. μπερδευτηκα..

dear prime minister λεει, υπογραφει σαν τσιπρας, αλλα δεν μιλαει σε καποιον prime minister..

ΚΑνω λαθος?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε φιλε.. μπερδευτηκα..

dear prime minister λεει, υπογραφει σαν τσιπρας, αλλα δεν μιλαει σε καποιον prime minister..

ΚΑνω λαθος?

Δεν υπογράφει σαν Τσίπρας Ηλία, διάβασέ το καλύτερα....μια χαρά είναι.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπογράφει σαν Τσίπρας Ηλία, διάβασέ το καλύτερα....μια χαρά είναι.

οκ οκ.. εχεις δικιο.. :) Κολλησε το μυαλο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λεφτά για συντάξεις ΤΑΠ ΟΤΕ ΔΕΥ υπαρχουν........

οι βολεμένοι δεν ξεβολευονται ποτέ

καθε στιγμη χτίζουμε εκλογικη πελατεία

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε φιλε.. μπερδευτηκα..

ΚΑνω λαθος?

απο δω = http://blogs.ft.com/brusselsblog/2015/06/29/leaked-tsipras-requests-bailout-extension-again/?Authorised=false

Υπογραφει ο Tusk, και χαμηλα μπαινουν οι κοινοποιησεις της επιστολής, όπως και ο παραλήπτης.

• Like 1

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχετε σκεφτεί της πιθανές συνέπειες του Ναι;

Πιθανότατα πέφτει η κυβέρνηση, βάζουν πρωθυπουργό τον Θοδωρακη και ψηφίζουν ενα νέο μνημόνιο. Μετα απο 6 μήνες αλλο ενα και παει Λέοντας μέχρι που κάποια στιγμή σας λένε οτι δεν παει αλλο και ή πάτε σκλάβοι στα λιγνιτωρυχεία της Κοζάνης (που μέχρι τότε θα έχουν αγοράσει με 1 € ) ή δίνεται τα πόδια σας στον Σόιμπλε για να περπατήσει. Η λύση δεν ειναι το Ναι ή το Οχι την Κυριακή, η λύση ειναι μια έντιμη διαπραγμάτευση που θα φέρει ανάπτυξη για να γεννηθεί χρήμα που θα αποπληρώσει το χρέος. Γιατι απλα με περικοπές μισθών και συντάξεων η αγορά θα πέσει και αλλο με αποτέλεσμα να κλείσουν μαγαζιά, άρα ανεργία άρα μείωση εσόδων άρα δεν βγαίνουν τα νούμερα άρα νέο μνημόνιο άρα και άλλη μείωση μισθών και παει λέγοντας. Η λύση δεν ειναι στην έξοδο απο την Ευρώπη αλλα στις διαρθρωτικές αλλαγές και τομέα στην Ελληνική Οικονομία και Κοινωνία, μόνο ετσι θα έρθουν καλύτερες μέρες για όλους.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like 5

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που θα κάνω θάναι να ρωτήσω τα παιδιά μου πούναι και μορφωμένα και έξυπνα και η δικιά τους ζωή παίζεται και το δικό τους μέλλον μιας και εγώ είμαι το παρελθόν ΚΑΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΖΩΗ.

Εγώ?

Εγώ έχω σιχαθεί τα πάντα και θάθελα να πάρω τα βουνά και να ζω σαν ημιάγριος σε μια καλύβα με ότι βρίσκω από τη γη.......ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ <<ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ - ΔΙΚΑΙΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ> που φτιάξανε για μένα....άει σιχτήρια λοιπόν.........

Χωρις να ξερω αν συμφωνω με αυτο που θα "σε βαλουν" να ψηφισεις τα παιδια σου, μονο και μονο για αυτην την σκεψη που εκανες, απο μενα εχεις ενα μπραβο και ενα ευχαριστω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

απο δω = http://blogs.ft.com/...uthorised=false

Υπογραφει ο Tusk, και χαμηλα μπαινουν οι κοινοποιησεις της επιστολής, όπως και ο παραλήπτης.

Και μεταφρασμενη = http://www.thepressproject.gr/article/78771/I-apantisi-Tusk-sto-neo-aitima-Tsipra

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Επισκέπτης
Το θέμα δεν δέχεται άλλες απαντήσεις.

• Create New...