Jump to content
psycho

Να απορρίψω τα τετρακύλινδρα;

Recommended Posts

Ναι....και μην σου πω σε καποιες περιπτωσεις δυνατοτερα.

Αλλα δεν ειναι η δυναμη το παν.....ειναι ο τροπος που βγαινει.

Θα μιλησω για το δικο μου καθως δνε ξερω τι παιζει στα αλλα 3κ,αν και φανταζομαι το ιδιο θα γινεται.

Η καμπυλη ροπης ειναι σχεδον επιπεδη σε ολο το φασμα στροφων,πραγμα που την κανει πολυ ευκολοοδηγητη στην πολη και κλειστες διαδρομες χωρις να χρειαζεται να παιζεις συνεχεια με τις σχεσεις στο κιβωτιο ωστε να βρεθεις στην καταλληλη περιοχη στροφων.

Σηκωνει 6η και επιταχυνει δυνατα ακομα και με 50-60 χιλιομετρα χωρις να σκορτσαρει οπως τα μεγαλα δικυλινδρα.

Να συμπληρώσω κι εγω την σφήνα-εμπειρια μεταξυ 2 και 4 κυλιδρων, με μικρές διαφοροποιήσεις, απο τον συναδελφο πιο πάνω... (τρικύλινδορς αλλα 800αρης, πιο αδύναμος, αλλα με λίγο περισσότερο τραβηγμα χαμηλότερα)

Αστικές μετακινήσεις - οικονομική οδήγηση, αλλάζω ταχύτητα στις 4.000, ανηφόρα - κατηφόρα, δικαβαλος-3κάβαλος :P

Απο 4.000 και μετα, αλλάζει ο ήχος του μοτερ, γίνεται τραχύς και τραβάει μέχρι τις 10.000. Γενικά απο 4 μέχρι 10 κάνεις οτι θες...

Όχι.

Κατά προτεραιότητα: μπλε, μπορντωκόκκινο, άσπρο, χρυσαφί.

Mιλάμε για το F που είναι και κουκλί? Το πιο σχιστομάτικο ντε!!

Τροποποιήθηκε από τον KOSTASAG

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Μια χαρά στα είπαν όλοι.

Τα 4κ είναι βιλούδο, σε 2Κ θα έχεις κραδασμούς και ίσως σπαστείς κι από κει και σε πιάσουν τα psycho-νευρωτικά σου (ελέω nickname). :P

Σου προτείνω κι εγώ ένα 4Κ, όχι όμως "όπλο" αλλά πιο τουριστικό και με κυβικά για να έχεις ροπάκλα χαμηλά.

Το bandit 1250 απ' ότι λένε όσοι το είχαν / έχουν θα είναι ταμάμ για σένα.

Επίσης, κοίτα και κατά cbf-1000 ελα ρε παιδι μου τωρα το λες και τελευταιο να ουμεεεεε και περιμενω να το διαβασω απ τα χερακια σου :peep:

(

) αν θες κάτι λίγο μικρότερο σε κυβικά. Έχει καλή ροπή χαμηλά και κάνει τέλεια γι' αυτό που θες.

Όχι.

Κατά προτεραιότητα: μπλε, μπορντωκόκκινο, άσπρο, χρυσαφί.

Δωσε πονο λεμεεεε :clapping::shoot:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εδω στο μικρό με 6η και 60χλμ δεν σκορτσάρει...

δεν εχει 6η λεμε για αυτο το εγραψα ετσι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οδηγουσα mx 2t, πα να παρω βολτα ενα vfr1000, προσεχε μου λεει ανοιγει αποτομα στις 7000 , α σα το 2τ του λεω.

οντως ετσι ηταν.

πηρα προσφατα ρ1 και μπορω να πω με ευχαριστηση, ότι έχω όσο γκάζι θέλω σε όσες στροφές το θέλω.

κάτω απο 2000 σκορτσάρει , απο 3000 και πάνω ανοίγει μια χαρά, έχει πολύ καλές ροπές, στις 8000 (περιπου) ουρλιάζει.

1η μερα που το πηρα εκανα ταξιδι κοντα 500km, τα 2/3 εξ αυτων σε εθνικη με 200+ δεν κουραστηκα καθόλου, τα υπόλοιπα στροφιλίκι

πολύ σπάνια το έχω ανοίξει πέραν των 8000rpm, στις στροφές, βάζω μια 3η και πάω ανηφορες κατηφορες πολυ ανετα.

δικάβαλο δε το έχω δοκιμάσει ακόμα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι, μπορεί να μην σκορτσάρει, αλλά αν κατάλαβα καλά ο φίλος ενδιαφέρεται και για να φορτώνει άμεσα χιλιόμετρα.

Το cbf-600 που είχα εγώ, δεν σκορτσάριζε μεν, αλλά από πολύ χαμηλά φόρτωνε σαν τεμπέλης. :lol:

Ξεμπαζώστρα :P που είχε πει και κάποιος, :tooth: (νομίζω ο Ρενεγάτος όταν δοκίμασε του indi).

Θα το ήθελα πιο άμεσο. Αυτό λάτρεψα στο 1000άρι, σε συνδυασμό με το ότι διατηρεί τον πολιτισμένο χαρακτήρα του.

Ωραιο το cbf1000. Βασικα αυτο που θα 'θελα σε μια μηχανη street all-rounder θα ηταν να τραβαει χαμηλα, και οποτε χρειαστει να δωσεις να σου δινει. Επισης να μην εχει αισθηση και ηχο κινητηρα σα να ειναι σεσουαρ μαλλιων.

Τροποποιήθηκε από τον psycho

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

GSX1400?

Υ.Γ. Ξενερωσα λιγο γιατι ειδα οτι ειναι 1402cc και θα πλερουα περισσοτερα τελη...

Τροποποιήθηκε από τον Tasos Meli

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μηπως θες tiger 1050?

Ναι το θελω.

GSX1400?

Υ.Γ. Ξενερωσα λιγο γιατι ειδα οτι ειναι 1402cc και θα πλερουα περισσοτερα τελη...

Ναι το θελω και αυτο. Ανεβαινει οντως.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αποφάσισε τί θες γιατί θα με πιάσουν εμένα τα psycho-νευρωτικά μου και είμαι και σε κρίσιμη ηλικία......

:D :lol: :tooth::tease::blow: :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θελω επισης το θηριακι MΤ-01. Αλλα αν πληρωνα τελη μετα δε θα ειχα λεφτα για βενζινες.

Το MT-01 είναι τρελός έρωτας

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

http://www.car.gr/cl...photos/6421734/

6421734_0_b.jpg

Ωραιο το Bulldog, κατι σαν προδρομος του ΜΤ-01

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αποφάσισε τί θες (ΚΑΛΟ!) γιατί θα με πιάσουν εμένα τα psycho-νευρωτικά μου και είμαι και σε κρίσιμη ηλικία......

:D :lol: :tooth::tease::blow: :P

Ενα απο καθε ειδος ειπαμε!!! :mB_kalo_e: Αλλα το μπατζετ ειναι ενα και μονο ενα γενικως. :shock:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενα απο καθε ειδος ειπαμε!!! :mB_kalo_e: Αλλα το μπατζετ ειναι ενα και μονο ενα γενικως. :shock:

Αυτά τα όνειρα θερινής νυκτός τα έχω κάνει κι εγώ πριν από σένα...... αλλά δυστυχώς θερινή νύχτα ακόμα να δούμε. :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτά τα όνειρα θερινής νυκτός τα έχω κάνει κι εγώ πριν από σένα...... αλλά δυστυχώς θερινή νύχτα ακόμα να δούμε. :lol:

Σοφά μιλάς.

Το συμπερασμα παντως απο το ποστ ειναι οτι δεν απορριπτω ακομα τα 4κυλινδρα (παρολο που ειμαι φαν των ι2,v2), αλλα θα δοκιμασω μερικα τα οποια στροφαρουν και εχουν ροπη πιο χαμηλα και ειναι πιο κοντα στα θελω μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και απο μενα μια απο τα ιδια. Απεφυψε 600αρια με 100+αλογα και πηγαινε σε 1000αρι+ με 110-140 αλογα. Στα χαμηλα θα τραβα γραμμικα, αλλά και παρα πολυ δυνατα σε σημειο να ξεφτιλιζεται το πισω ελαστικο.

Δηλαδη στο ιδιο μοτιβο κινειται κ το hornet ?Θα μου βγαλει το θεο στις χαμηλες στροφες?Σορρυ που παρεμβαινω ετσι στη συζητηση σας απλα να ξερω κ γω σαν νεος οδηγος :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδη στο ιδιο μοτιβο κινειται κ το hornet ?Θα μου βγαλει το θεο στις χαμηλες στροφες?Σορρυ που παρεμβαινω ετσι στη συζητηση σας απλα να ξερω κ γω σαν νεος οδηγος :)

Εχει περιπου 5 μηνες που πηρα το πρωτο 600 hornet (98) και εχω να πω οτι το ψοφιο στα χαμηλα ειναι πολυ σχετικο, αναλογα απο τι μηχανακι προερχεσαι.. Εγω εχω και ενα μονοκυλινδρο 400 αρι και το hornet μου φαινεται αρκετα φιλικο μεχρι τις 3Κ απο 3-5 νιωθεις οτι κινειται ανετα, απο 5-9Κ παει πολυ καλα και γεματα, και απο 9 μεχρι κοφτη αρχιζει το παρτυ..

Δοκιμαζεις, διαλεγεις, παιρνεις... Και φυσικα αναλογα τη χρηση που θελεις να κανεις, για μεσα στην πολη το οδηγω πιο ανετα απο το μονοκυλινδρο νευρικο XR400R που εχω, δεν σκορτσαρει τοσο ευκολα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι 31,μολις πηρα το διπλωμα :) .Εκανα με το ER6n το οποιο το λατρευω κ μου φανηκε αρκετα ευκολο εστω απο τις λιγες ωρες που το ειχα στη σχολη...Τωρα ειμαι αναμεσα σε αυτο ή στο hornet με ABS.Καθαρα μεσα στην πολη θα γινεται η χρηση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειμαι 31,μολις πηρα το διπλωμα :) .Εκανα με το ER6n το οποιο το λατρευω κ μου φανηκε αρκετα ευκολο εστω απο τις λιγες ωρες που το ειχα στη σχολη...Τωρα ειμαι αναμεσα σε αυτο ή στο hornet με ABS.Καθαρα μεσα στην πολη θα γινεται η χρηση.

Εφόσον, το θέλεις μόνο για μέσα στην πόλη και δε σκέφτεσαι κάποιο μικρότερο, προτείνω ER καθαρά και μόνο λόγω κατανάλωσης.

Δεν έχω οδηγήσει κανένα απ' τα δύο, απλά βάζω έναν παράγοντα επιπλέον στην εξίσωση. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Mε τέτοια εμπειρία μια χαρά θα τραβάει το Hornet.

Αντί να λες "ρε δεν πάει άμα δεν το ζορίσεις" όπως θα έλεγε ένας παλιός χεράς, θα πεις "άμα περάσεις τις 8κ γίνεται πύραυλος". Στο λέω εκ πείρας.

Αλλά μην το πάρεις μόνο για πόλη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα