Jump to content
panoulis1337

Πάλι καιέι λάδια..τι συμβαίνει;;

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδία αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με ενα Townmate που έχω...

Λοιπόν το μηχανάκι είχε κολλήσει διότι δεν το είχα αλλάξει η έστω συμπληρώσει λάδια και τα έκαιγε χωρίς να βγάζει καπνό απο την εξάτμιση η να μυρίζει, χάνει και τα λοιπά, το έβαλα τέλος πάντων καινούργιο κυλινδροπίστονο στα 47mm Japan και όχι China (80cc - 80άρι ήταν και πρίν κολλήσει) μαζί με καινούργιες βαλβίδες, φλάτζες, δισκάκια, λάδια, μπουζί κτλπ. Όλα καλα μέχρι εκεί, το θέμα μου είναι πως το μηχανάκι το πηρα απο το συνεργέιο πριν 4-5 μέρες και σήμερα το πρωί πρόσεξα πως καίει λιγο λάδι..ακομα το στρώνω εντωμεταξύ..! :pinch: Μπορεί κάποιος να μου πεί γιατί συμβαίνει αυτό; Επίσεις να πώ πως δεν έβγαζε καπνό απο την εξάτμιση στο συνεργείο οταν πήγα να το πάρω..ολα καλά..τώρα άρχισε να καιέι και μου φένεται λίγο περίεργο..το μηχανάκι δεν το ζορίζω ειδικά πάνω στο στρώσιμο..ούτε δικάβαλο δεν πέρνω χαχαχαχ :grin:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τροποποιήθηκε από τον panoulis1337

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ισως να εχουν προβλημα τα τσιμουχακια των βαλβιδων σου ή ακομα και το λαδι που χρησιμοποιεις να μην ειναι το καταλληλο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πως κατάλαβες οτι καίει λαδι?

Το πρωι που το εβαλες μπροστά ηταν το πρώτο ξεκίνημα τις μοτο σου?

Αν ναι ενδέχεται απλά να ειναι σε λογικα πλαίσια υγρασίας λαδιού.. (

Αν βγαζει πισω καπνο η μυριζεις λαδι κατα την βολτα σου τοτε σιγουρα δεν ειναι υγρασια λαδιου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

VaggosGLX - Για τα τσιμουχάκια είμαι σίγουρος πως όχι γιατί αλλάχτηκαν και αυτα μαζί με τις βαλβίδες..τώρα για το τι μάρκα λάδια μου έβαλε δεν είμαι σίγουρος πάντως είναι 20-50..απλά αυτό δεν το έκανε στην αρχή τώρα πριν 2 μέρες άρχισε να το κάνει..περίεργο

VitalMoto - Πάντα το αφήνω να ζεσταθέι για 2 λεπτά περίπου οπότε λίγο δύσκολα..πάντως βγάζει λίγο καπνό απο την εξάτμιση και μυρίζει...το μοτέρ λειτουργέι άψογα..ακόμα στο στρώσιμο είναι. Anyways, θα βγάλω τα λάδια να δώ πόσα ML είναι και αν έκαψε πολύ θα το πάω ξανά μια γύρα προς το συνεργείο μήπως και παίχτηκε τίποτα με το ελατήριο λαδιού στο πιστόνι..αν και δεν νομίζω αλλα εντάξει..θα το βάλω Motul να στρώσει χαρακτήρα :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

VitalMoto - Πάντα το αφήνω να ζεσταθέι για 2 λεπτά περίπου οπότε λίγο δύσκολα..πάντως βγάζει λίγο καπνό απο την εξάτμιση και μυρίζει...το μοτέρ λειτουργέι άψογα..ακόμα στο στρώσιμο είναι. Anyways, θα βγάλω τα λάδια να δώ πόσα ML είναι και αν έκαψε πολύ θα το πάω ξανά μια γύρα προς το συνεργείο μήπως και παίχτηκε τίποτα με το ελατήριο λαδιού στο πιστόνι..αν και δεν νομίζω αλλα εντάξει..θα το βάλω Motul να στρώσει χαρακτήρα :mB_kalo_e:

Άλλο σε ρώτησα...

Το μηχανακι λες το πρωι που του τραβας μανιβελα και το αφηνεις να ζεσταθεί βγαζει λαδι λες!

Και σε ρωταω, οταν το ζεστενεις το παρατηρείς η και εν κίνηση? π.χ σε ενα φαναρι βραδυ φώτα ι.χ απο πισω σου βγαζει ντουμανια συνεχόμενα?

Τροποποιήθηκε από τον VitalMoto

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βγάζει καπνό αλλά οχι όπως οταν κόλλησε..σαν 2χρονο έκαιγε.. :lipssealed: Εν κίνηση δεν φένεται να βγάζει καπνό..το πρωί οταν ειναι κρύο και το ζεστένω βγάζει ελάχιστα αλλα μυρίζει οπότε τσιμπάει λιγο λάδακι..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορει τα τσιμουχακια να μην ειναι τα σωστα ή τα ελατηρια του πιστονιου να μην ειναι στην σωστη θεση εφοσον εχει καινουργιο πιστονι.Επισης δες μηπως περναει λαδι απο την την φλατζα καυσεως στον χωρο καυσης αν και αυτο ειναι λιγο δυσκολο για mm σου :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

propapias - Άσπρο..

astreatrelo - Αμφιβάλλω γιατί το έδεσε καλά το παλικάρι στα ταούνια ειδικά ειναι πρώτος..απλά μήπως ειναι το λάδι μούφα γιατί τον ρώτισα και μου είπε πως το έβαλε Suzuki 20W-50 (Απο πότε βγάζει η Suzuki λάδια;; :shock:)..πάντως αμα το δώσω καμία ξερογκαζιά βγάζει άσπρο καπνό κ μυρίζει αλλα όχι πολύ.. :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα πας να βαλεις ενα καλο λαδι 15w30 ή 10w40 αλλα δεν χρειαζεται 10w40 το Τ80 και μετα θα μας ξαναπεις

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα πας να βαλεις ενα καλο λαδι 15w30 ή 10w40 αλλα δεν χρειαζεται 10w40 το Τ80 και μετα θα μας ξαναπεις

Στο στρωσιμο βαζουν 20W-50 αλλα μετα ισως το κανουν μικροτερο το νουμερο.Παντως επειδη ειμαι στο στρωσιμο κι εγω μετα απο αλλα 50 σε 80άρι δεν εχω δει τιποτα απο καπνο.Μηπως εχουμε καμια αστοχια υλικου στο ελατηριο;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα