Jump to content
Captain Slow

BMW S1000 XR TEST RIDE

Recommended Posts

Πάντως απ'όσο βλέπω, φαίνεται πως το γενικό συμπέρασμα είναι ότι, παρόλο που το μούλτι "εξημερώθηκε" λιγάκι (αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον), φαίνεται να συνεχίζει να κρατάει τα ηνία υπέρ του νεουδιού της μπέμπας. Ενδιαφέρον, αν και να πω την αλήθεια ολίγον τι αναμενόμενο...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ντενη που είδες αυθαίρετα λάθος συμπέρασμα;

Δεν έβγαλα ποτέ πουθενά κανένα συμπέρασμα. Πόσο μάλλον λάθος.

Υποθέσεις είναι όλα. Αν διαβαζες σωστά αυτά που γράφω θα το καταλαβαινες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντως απ'όσο βλέπω, φαίνεται πως το γενικό συμπέρασμα είναι ότι, παρόλο που το μούλτι "εξημερώθηκε" λιγάκι (αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον), φαίνεται να συνεχίζει να κρατάει τα ηνία υπέρ του νεουδιού της μπέμπας. Ενδιαφέρον, αν και να πω την αλήθεια ολίγον τι αναμενόμενο...

Που να βρούμε το νέο μουλτι να το οδηγήσουμε ,ώστε να δούμε τι έκαναν οι

μηχανικοί της Ducati.....

Τροποποιήθηκε από τον Captain Slow

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να ερθετε λιγο στα συνκαλα σας ολοι και στην πραγματικοτητα: ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΟΔΗΓΑΝΕ ΤΗΝ ΕΙΔΑΤΕ;

Ποσο ακυρη μπορει να ειναι η οποιαδηποτε συγκριση και εκτιμηση απο μια μοτο 160 ιππων πανω στους γλυτσοδρομους;

Εχει καμια σημασια οτι το ενα εχει διαφορα 2-3 κιλα ροπη απο το αλλο; Δεν ειναι για εδω, απλα...

Τωρα μπορειτε να κανετε οτι αναλυση θελετε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για να ερθετε λιγο στα συνκαλα σας ολοι και στην πραγματικοτητα: ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΠΟΥ ΤΑ ΟΔΗΓΑΝΕ ΤΗΝ ΕΙΔΑΤΕ;

Ποσο ακυρη μπορει να ειναι η οποιαδηποτε συγκριση και εκτιμηση απο μια μοτο 160 ιππων πανω στους γλυτσοδρομους;

Εχει καμια σημασια οτι το ενα εχει διαφορα 2-3 κιλα ροπη απο το αλλο; Δεν ειναι για εδω, απλα...

Τωρα μπορειτε να κανετε οτι αναλυση θελετε...

Ρε αντε απο εκει ρε και συ να πουμε :tooth: :tooth: καθε φορα τα ιδια και τα ιδια μας λες.

Εμεις γουσταρουμε 160 αλογα στους δρομους γυαλι ασουμε ,εκει φαινεται ο αντρας ο πολλα βαρυς που εχει τα καρυδια ασουμε :tooth::sopase:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είδα αυτό το video στο fatsoβιβλίο που πόσταρε ο Δημήτρης, αδυνατώ να πιστέψω πως το 1000αράκι 4K μπορεί να ακολουθήσει τα δικύλινδρα κτήνη των 1300cc...

Τροποποιήθηκε από τον elprimerozen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν είχε όμως τον boxer του 1200; :tooth:

:lol: :lol: Μην το λες, στα νούμερα που δίνει η BMW έχει μεγαλύτερη ροπή ο Boxer από τον αναιμικό. :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και το xr το έχω οδηγήσει και εγώ,ας πώ και τη δική μου παπαριά.

Για έναν κοντά στα 40 που βαρέθηκε να στριμώχνεται σε ss μηχανάκι,είναι ο,τι πρέπει.Τα έχει όλα.Στήσιμο ss μαζί με τα γκάζια,βάζεις και τη γυναίκα επάνω στη σελάρα και φέρτε δρόμους και στροφές να γεμίσουμε χαμόγελα.

Η δε άνεση που στρίβει αλλά,και πως το υποστηρίζει αυτό που κάνει,δύσκολα το συναντάς σε 'τέτοιου είδους' μηχανάκι.Προσωπικά το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ.

Το πρόβλημα δεν είναι η τιμή του.Τα έσοδά μας είναι το πρόβλημα.

Τροποποιήθηκε από τον Navante

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

:lol: :lol: Μην το λες, στα νούμερα που δίνει η BMW έχει μεγαλύτερη ροπή ο Boxer από τον αναιμικό. :grin:

Θα ξεφτιλιζόταν παντελώς πάντως αν έβαζε αυτόν τον κινητήρα και το πλάσαρε ως αντίπαλο του multi! Τουλάχιστον τώρα λες ότι έβαλε μοτέρ από ζούπερζπορτ μηχανάκι, πάει στην ευχή! :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μιας και το xr το έχω οδηγήσει και εγώ,ας πώ και τη δική μου παπαριά.

Για έναν κοντά στα 40 που βαρέθηκε να στριμώχνεται σε ss μηχανάκι,είναι ο,τι πρέπει.Τα έχει όλα.Στήσιμο ss μαζί με τα γκάζια,βάζεις και τη γυναίκα επάνω στη σελάρα και φέρτε δρόμους και στροφές να γεμίσουμε χαμόγελα.

Η δε άνεση που στρίβει αλλά,και πως το υποστηρίζει αυτό που κάνει,δύσκολα το συναντάς σε 'τέτοιου είδους' μηχανάκι.Προσωπικά το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ.

Το πρόβλημα δεν είναι η τιμή του.Τα έσοδά μας είναι το πρόβλημα.

Συμφωνώ σε όλα εκτός από το "σελάρα". Ο-η συνεπιβάτης κάθεται πολύ ψηλά σε σχέση με τον αναβάτη, κάπως όπως είναι και το παλιό tiger και η σέλα δεν είναι ότι καλύτερο (για το συνεπιβάτη). Είναι το πρώτο πράμα που δοκίμασα πριν ακόμα το βάλω μπρος. Βέβαια αν έρχεσαι από SS, Βασίλισσα σε θρόνο θα νιώθει!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είδα αυτό το video στο fatsoβιβλίο που πόσταρε ο Δημήτρης, αδυνατώ να πιστέψω πως το 1000αράκι 4K μπορεί να ακολουθήσει τα δικύλινδρα κτήνη των 1300cc...

Φυσικα κ δεν μπορει να τα ακολουθησει....θα ειναι παντα μπροστα τους και κατα πολυ μαλιστα...

αρκει να εχεις χερια και ψυχη για να το πας το 1000κι 4Κ(οπως καθε 4Κ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φυσικα κ δεν μπορει να τα ακολουθησει....θα ειναι παντα μπροστα τους και κατα πολυ μαλιστα...

αρκει να εχεις χερια και ψυχη για να το πας το 1000κι 4Κ(οπως καθε 4Κ)

Το δικό σου το 4K το αντικατέστησε η yamaha με το δικό μου 3Κ κάτι πρέπει να σου πει αυτό...

Αν δεν σε πείθει η ίδια η yamaha εγώ πως μπορώ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και ποια ακριβως ειναι η συνδεση της απαντησης αυτης με το θεμα μας

ποιος μιλησε για 3Κ

μην απανταμε οτι να ναι....

επισης τα δυο μηχανακια που λες ειναι τελειως μα τελειως διαφορετικα

και σε καμια περιπτωση το ενα αντικαθιστα το αλλο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα στο δρομο στο βιντεο (οσο ειδα) που ειναι κλειστο με πολλα πεταλα κτλ

μεχρι να φορτωσει στροφες το 4κ, το 2κ ειναι στο επομενο πεταλο.

σε ανοιχτο δρομο και στροφιλικι, μπορει να ειναι το ιδιο ή και να χει πλεονεκτημα ενας 4κ.

Τροποποιήθηκε από τον Αλομπαρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαμπούλη μην παίρνεις παράδειγμα τον εαυτό σου ρε φίλε. Είπαμε, εσύ είσαι ΜΠιστόλι, άστο! Εγώ ας πούμε είμαι λιγότερο κουλάδι με δικύλινδρο. Άλλοι χορεύουν καλύτερα την κουκαράτσα με τον λεβιέ ταχυτήτων στα "τρελά" τετρακύλινδρα. Αυτό λέει ο άνθρωπας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η κουλαμαρα μας φταιει :tooth:

Πεστα χρυσοστομε...

επιτελους γραφτηκε ισως η μοναδικη πραγματικη αληθεια σε αυτο το θρεντ...

Και εξ αρχης αυτος ηταν ο λογος που σχολιασα αρκετες φορες ισως παραπανω απο οσο θα επρεπε ειρωνικα

Καλο ειναι να μην γραφετε σαν να κατεχετε ολη την γνωση και σαν απολυτοι χεραδες που

καταφερατε να "πιειτε" αυτα τα μηχανακια και δεν σας εφτασε κιολας η δυναμη

Αν ειχαν στομα να μιλησουν τα μηχανακια μας μονο ενα πραγμα θα ελεγαν

Κατεβα απο την σελα μου μωρη κουλομαρια.....

(Με πρωτο και καλυτερο εμενα φυσικα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε παλικαραρες μου, βρε Γιατρε μου ασυλογιστε , Δεν μπορεις να πιστεψεις οτι το ταδε μηχανακι μπορει να ακολουθησει ενα αλλο στον δρομο. Το λες εσυ αυτο που εχεις ερθει τοσες βολτες μαζι μας . Το ψαχνεις ΤΟΣΟ πολυ που θες να βγαλεις ψειρα απ το μο*νι να πουμε! Κ\

Δεν μπορω να διαβαζω οτι να ναι.Σε λιγο θα ξεχασουμε κι αυτα που ξερουμε. Θα παω να παραδωσω το διπλωμα βορειουκαγκουρα που κατεχω εδω και τοσα χρονια .

Αυτο που ξερω εγω ειναι πως 9 στα 10 μηχανακια πηγαινουν ΤΟ ΙΔΙΟ στον δρομο . Τι δεν καταλαβαινεται ? Οταν Tiger-Fazer-R 1200 GS -Multistrada-CBF1000-CB 1000 R και καποια ακομα πηγαινουν 9 στις 10 διαδρομες το ιδιο ? Το εχω δοκιμασει ,και το πετυχα με τα πρωτα 4 μοντελα που αναφερω ! Επιμενεις γιατρε? Πες μου μηχανακι να παω να το παρω να δουμε αν παει το ιδιο με τα V2 1300 αρια που εχεις φαγωθει πως δεν πιανονται με κανενα αλλο :tooth: :tooth: :sopase:

Λοφιο χρειαζεται και χαζομαρα στον εγκεφαλο ! :crazy: ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ τα μηχανακια για την κουλαμαρα μας . Δεν φταινε οι αναρτησεις ,Δεν φταινει τα φρενα,δεν φταινε τα μπουζι ,ο αριθμος κυλινδρων και η πιεση στα λαστιχα . Η κουλαμαρα μας φταιει :tooth:

Μ@λ@κα η σελα φταιει που δεν σε αφηνει να βγαλεις σωμα και να ξυσεις γονατο. Τι δεν καταλαβαινεις? Ολα τα αλλα ειναι σοσουμουτου και ιστοριες για την καφετερια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μα γιατί να κατέβεις από τη σέλα, αφού στην ευθεία το πας :crazy:

κοιτα και στην ευθεια δυσκολα ειναι αμα ροπιασει....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πεστα χρυσοστομε...

επιτελους γραφτηκε ισως η μοναδικη πραγματικη αληθεια σε αυτο το θρεντ...

Και εξ αρχης αυτος ηταν ο λογος που σχολιασα αρκετες φορες ισως παραπανω απο οσο θα επρεπε ειρωνικα

Καλο ειναι να μην γραφετε σαν να κατεχετε ολη την γνωση και σαν απολυτοι χεραδες που

καταφερατε να "πιειτε" αυτα τα μηχανακια και δεν σας εφτασε κιολας η δυναμη

Αν ειχαν στομα να μιλησουν τα μηχανακια μας μονο ενα πραγμα θα ελεγαν

Κατεβα απο την σελα μου μωρη κουλομαρια.....

(Με πρωτο και καλυτερο εμενα φυσικα)

Φωτη εισαι αρχηγος , παρακολουθω το θεμα απο την αρχη και επειδη τυχαια γνωριζω και εσενα και ξερω πως το πας το φειζερ σου ,γνωριζω και τα παιδια ομως που οδηγησανε το 1000 xr και ειδικα ο Θειος Ντενης το παει ,θελω να πω πως τσαμπα παρεξηγηση γινεται και για αυτο ισως φταιει ο γραπτος λογος .

Ο Ντενης μαλλον εννοει πως ο ιδιος σαν οδηγος προτιμαει την δικυλινδρη δυναμη ενος μεγαλου V2 ,αυτο θελει να πει εκτος κι αν κανω λαθος. Σημειωση πως ειχε και το φειζερ το δικο σου για πολλα χρονια και ειναι οδηγος που μπορει να συγκρινει .

Εσυ απο την αλλη σαν Φωτης προτιμας το ουρλιαχτο του φειζερ και το δουλεμα στις υψηλες στροφες,αυτο ειναι η κ@υλα σου. Μαζι σου.

Καλα,ο Ντοκτορ ειναι εκτος τοπου και χρονου :tooth: δεν τον παρεξηγω !! Και ο Θειος Μητσος απλα ας παει να παρει κανενα sidecar :tooth: :tooth:

Ασχετο,αλλα φανταζομαι τωρα τα μουτρα του και εχω ψοφισει απο το γελιο !! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα