Jump to content
Tzitziloni

Απλή αμόλυβδη vs σούπερ αμόλυβδη: Ερώτηξη!

Recommended Posts

Τί 1,795 ρε συ Κωστα? Σε νησι εισαι?

Εδω λαρισα 1,62 θυμαμαι στη σελ την v-power και 1,59 την τελευταια φορα που περασα απο εκει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Επιβεβαιώνω και γω. Σήμερα έβαλα 100άρα στη Λάρισα με 1.64

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα! Η επιλογή της βενζίνης κατά την προσωπική μου άποψη πρέπει να γίνεται με βάση την ποιότητα. Υπάρχουν ποιοτικά καύσιμα 95,97&100 οκτανίων ενώ αντίστοιχα καύσιμα χαμηλής ποιότητας.

Η διαφορά τους δυστυχώς διακρίνεται μόνο στο χημικό εργαστήριο. Ο καταναλωτής μπορεί να διαπιστώσει ορισμένες ''τρανταχτές'' περιπτώσεις (ύπαρξη νερού, προανάφλεξη) καθώς και ακριβή ποσότητα καυσίμου (γίνονται περίεργα κόλπα με τον όγκο). Μια κάπως ασφαλής ένδειξη είναι ο ποιοτικός έλεγχος που πραγματοποιούν στα πρατήρια οι εταιρίες καυσίμων. Η πιο ενδεδειγμένη λύση είναι η επιλογή ενός έμπιστου πρατηρίου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

100αρα μόνο οταν εχεις αυξησει συμπίεση, έχεις αυξημένο αβανς με πρόγραμμα ή αναφέρεται στη ταπα

Sent from my Note 4 using Tapatalk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν ξερουμε το πρατηριο αν ειναι εταιρικο, ή να βαζουμε χρονια, θελει αντιστροφη προσοχη στην τιμη...

Καποιος με πειραγμενη βενζινη θα κοιταξει να ειναι και ανταγωνιστικος στην τιμη. Προσοχη λοιπον σε αγνωστη περιοχη στα πολυ φθηνα βενζιναδικα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τί 1,795 ρε συ Κωστα? Σε νησι εισαι?

Εδω λαρισα 1,62 θυμαμαι στη σελ την v-power και 1,59 την τελευταια φορα που περασα απο εκει.

Άλλο V-Power, άλλο V-Power Racing(100αρα).

Αυτό που λέει ο telephoner. Για την 100άρα μιλάω, όχι τη V-Power που ούτως ή άλλως δεν βάζω πλέον ούτε με το πιστόλι στον κρόταφο.

Άσχετο, αλλά θυμάστε εσείς πριν καιρό να είχε διαφορά η 95άρα απ' την 100άρα 30 λεπτά? :surrender:

Πώς θυμάμαι εγώ λιγότερο? Ή γέρασα και θυμάμαι ό,τι νά 'ναι? :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό που λέει ο telephoner. Για την 100άρα μιλάω, όχι τη V-Power που ούτως ή άλλως δεν βάζω πλέον ούτε με το πιστόλι στον κρόταφο.

Άσχετο, αλλά θυμάστε εσείς πριν καιρό να είχε διαφορά η 95άρα απ' την 100άρα 30 λεπτά? :surrender:

Πώς θυμάμαι εγώ λιγότερο? Ή γέρασα και θυμάμαι ό,τι νά 'ναι? :crazy:

γιατι τι εχει η V-POWER ???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πριν δω την απαντηση σου αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ μου ηρθε στο μυαλο να γραψω χαχαχα. Εγω βαζω σελ 95. Μια φορα εβαλα bp αλλα μου φανηκε να τριζει το μηχανακι σα να θελει να βγει το πιστονι απ εξω!

Δηλαδη υπαρχει v power 95? Δεν το χω προσεξει...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το σκουτεράκι μου δεν την καίει, έσβηνε συνέχεια στα φανάρια.

Μόλις σταμάτησα να βάζω V-Power και το ξαναγύρισα σε απλή 95άρα, μια χαρά.

Έχει βιοκαύσιμα σ' ένα ποσοστό και φαίνεται ότι δεν......

Από κουβέντες με αρκετούς φίλους, είδα ότι και άλλοι έχουν παράπονα και την κόψανε.

......................

Δηλαδη υπαρχει v power 95? Δεν το χω προσεξει...

Όχι. Τη V-Power την πλασάρουνε ως 97άρα..... (Θεός να την κάνει).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγω μια φορα που εβαλα v-power (97αρα) να πω την αληθεια δεν καταλαβα καμια διαφορα !!

Στο μηχανακι μου βαζω παντα 100αρα της bp και ειμαι ικανοποιημενος !!

αλλα σκεφτομαι να την κοψω και να βαζω 95 αρα !!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα που (επιτέλους) έβαλα βενζίνη στο αμάξι, τελικά τού 'ριξα για 1η φορά 100άρα έτσι για δοκιμή και μήπως του κάνει κανά καλό κααθρίζοντας έστω και λίγο τα μπεκ (όχι ότι θα το μάθω, είπαμε, ψυχολογικό είναι το θέμα ότι φροντίζεις το όχημά σου).

Από ΕΚΟ έβαλα, εταιρικό και ελεγμένες αντλίες.

Το θετικό ήταν ότι η αντλία δεν κλέβει. 55 λίτρα ρεζερβουάρ έχω, ήμουν με αναμμένο λαμπάκι και στο trip άλλα 60km για να κάνω.

Υπολόγιζα να πάρει 47 λίτρα και πήρε στο φουλ....... 47,09 :_thumbsup:

Τσούξανε βέβαια τα 80 ευρουλάκια, αλλά δε βαριέσαι. 71 μέρες πριν είχα βάλει πάλι. :lipssealed::rolleyes:

Στα 85km που τού 'κανα ήδη, δεν πρόσεξα καμμία διαφορά στο τράβηγμα.

Ας κάνει καλό στα ενδότερα και κλάϊν-μάϊν.

Αν έχω κάποια παρατήρηση, θα γράψω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κατι που θυμηθηκα.... αυτα τα σελ ωραια βενζινη εχουν αλλα ************ οι υπαληλοι αμα δν τους πεις θελω την απλη την 95 την φιουελ σειβ σου βαζουν παντα την βε παουερ που ειναι ποιοο ακριβη,,,, και κανεις και λιγοτερα χλμ με αυτην. ΜΕΓΑ ΣΠΑΣΤΙΚΟ!

εγω μια φορα που εβαλα v-power (97αρα) να πω την αληθεια δεν καταλαβα καμια διαφορα !!

φιλε μου δεν ειπαρχει λογος να βαζεισ 100ρα σε 125σεσε.... αν ζε καει τοσο βαζε καθε 5 ντεποζητα μια σουπερ για το συχολογηκο καθαρησμα του κινητηρα

φιλε για να δεις τραβηγμα πρεπει να εχεισ κανα 16κυλινδρο με βε κινητηρα και κανα 600ρι αλογα.... τωρα τα δικα μας συμβατηκα αμαξια και τον μαγικο ζομο απο τους γαλατες να βαλεις δεν προκοιτε να δεις διαφορα

(σορρι για το ορτογραφια ντε κσερει καλα ελλινοικος :P )

Τροποποιήθηκε από τον ksino1100
Ηρακλή, μη βρίζεις ανθρώπους που προσπαθούν να κάνουν τη δουλειά τους

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

δεν καταλαβα καμια διαφορα ουτε στα παπια, ουτε στο σκουτερ, ουτε στο ςς, ουτε στα κουτια οταν εβαλα 100σταρα (σε ολα δοκιμασα 2-3 φουλ γεμισματα), οποτε βαζω απλη αμολυβδη να μην αδειαζει γρηγορα η τσεπη μου.

απλη του εβαζα, δεν εχει νοημα να βαζεις κατοσταρα B)

Τροποποιήθηκε από τον noodles

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ δεν έχω καταλάβει διαφορά ποτέ με την 100αρα

Στην αντιπροσωπεία που πήρα κόυτα τη κούκλα επιμένανε οτι δεν χρειάζεται 100αρα .Λές να μην ξέρουν ? :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Σήμερα που (επιτέλους) έβαλα βενζίνη στο αμάξι, τελικά τού 'ριξα για 1η φορά 100άρα έτσι για δοκιμή και μήπως του κάνει κανά καλό κααθρίζοντας έστω και λίγο τα μπεκ (όχι ότι θα το μάθω, είπαμε, ψυχολογικό είναι το θέμα ότι φροντίζεις το όχημά σου).

Από ΕΚΟ έβαλα, εταιρικό και ελεγμένες αντλίες.

Το θετικό ήταν ότι η αντλία δεν κλέβει. 55 λίτρα ρεζερβουάρ έχω, ήμουν με αναμμένο λαμπάκι και στο trip άλλα 60km για να κάνω.

Υπολόγιζα να πάρει 47 λίτρα και πήρε στο φουλ....... 47,09 :_thumbsup:

Τσούξανε βέβαια τα 80 ευρουλάκια, αλλά δε βαριέσαι. 71 μέρες πριν είχα βάλει πάλι. :lipssealed::rolleyes:

Στα 85km που τού 'κανα ήδη, δεν πρόσεξα καμμία διαφορά στο τράβηγμα.

Ας κάνει καλό στα ενδότερα και κλάϊν-μάϊν.

Αν έχω κάποια παρατήρηση, θα γράψω.

Δεν πρόκειται να δεις διαφορά τόσο σύντομα. Χρειάζεται κάποια χιλιόμετρα ο εγκέφαλος για να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Επίσης όταν λέμε ότι υπάρχει διάφορα μην φανταστείς ότι θα δεις +10 άλογα, αλλά σίγουρα θα τραβάει καλύτερα σε ανηφόρα και στις λίγες στροφές.

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει μέτρηση στο όχημα του με 95άρα και με 100άρα για να δει αποτελέσματα; Πολλές φορές η διάφορα στην απόδοση δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να την καταλαβαίνουν όλοι, αλλά με μια μέτρηση χρόνου με ένα v-box θα σας λυθούν πολλές απορίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ όταν έβαλα v power πετούσε ακαυτη..μπαμπ μπαπ μπαπ...

Στο αγροτικό (ranger tdi 2.5 109ps 2005) όταν βάζω v power πετρέλαιο το αυτοκίνητο είναι διαφορετικό!!

Ανοίγει για πλάκα και ούτε ίχνος μαυριλας πίσω στις αλλαγές ταχύτητας με υψηλές στροφές 3000-3500

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ όταν έβαλα v power πετούσε ακαυτη..μπαμπ μπαπ μπαπ...

Στο αγροτικό (ranger tdi 2.5 109ps 2005) όταν βάζω v power πετρέλαιο το αυτοκίνητο είναι διαφορετικό!!

Ανοίγει για πλάκα και ούτε ίχνος μαυριλας πίσω στις αλλαγές ταχύτητας με υψηλές στροφές 3000-3500

Υπάρχει Vpower πετρέλαιο?

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν εδώ οι Ελληναράδες είμαστε λίγο κορόιδα γιατί η υπόλοιπη Ευρώπη έχει σαν απλή την 93 και σούπερ την 95. Για να δεις διαφορά στην απόδοση θα πρέπει η διαφορά οκτανίων να είναι πάνω από 10 μονάδες. Δηλαδή οι Αμερικάνοι με 87 έχουν βενζίνη κάτουρο και όντος αν βάλεις τέτοια θα δεις διαφορά στην δυναμομέτρηση. Οι αγωνιστικές βενζίνες είναι 120 οκτανίων και είναι πανάκριβες. Τώρα σε ένα κινητήρα με συμπίεση κάτω από 12 η 93 είναι μια χαρά. Από εκεί και πάνω καλό θα ήταν να είναι πάνω από 95 για να αποφύγουμε τα πειράκια. Πειράκια είναι η προανάφλεξη , δηλάδή το μείγμα αναφλέγεται μόνο του ( όπως στα ντίζελ) πρίν το σημείο ανάφλεξης του μπουζί και έτσι έχω ασυντόνιστη καύση μεταξύ των κυλίνδρων και απώλεια απόδοσης με πιθανότητα μακροχρόνιας ζημιάς. Και τέλος μια ''στο τόσο 100άρα να καθαρίζει'' είναι τοπ ατάκα σε διάφορες καφετέριες και φυσικά δεν ισχύει κάτι τέτοιο....Από τί σε καθαρίζει και σε ποιά σημεία δηλαδή?

Οι αμερικάνοι χρησιμοποιούν διαφορετικό σύστημα μέτρησης αντικρουστικότητας γιαυτό έχουν αυτά τις 10-12 μονάδες διαφορά. Δεν έχουν λιγότερα οκτάνια οι βενζίνες τους.

Τώρα αυτό για τις βενζίνες το έχουν συζητήσει πολλάκις, βάζετε απλή αμόλυβδη παιδιά, δεν προσφέρει κάτι παραπάνω η "100άρα"...

Μόνο και μόνο να σκεφτείτε ότι οι βενζινάδες είναι έλληνες, φτάνει... Δεν βάζετε 100άρα, δεν υπάρχει 100άρα στο εμπόριο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υπάρχει Vpower πετρέλαιο?

Ναι!

Επίσης βάζω και αντιμηκυτοκτονο ειδικά όταν έχω απλό πετρέλαιο! Και στο v power βάζω αλλά καμιά φορά μένει έτσι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι βενζίνες δεν έχουν Βιοκαύσιμο, βιοκαύσιμο μπαίνει μόνο στο diesel.

Η vpower δεν ειναι 97, ειναι 95 με πρόσθετα ( παλαιότερα έπεσε χοντρό πρόστιμο που δεν έλεγαν ποσά οκτάνια ειναι)

Η 95 με την 100 έχουν διαφορα στην διυλυση, δεν ειναι το ίδιο προϊόν με πρόσθετα για τα οκτάνια, τα οκτάνια δεν ειναι στραγάλια να εχεις μια δεξαμενή και να ρίχνεις.

Βρείτε ενα καλο και ελεγμένο βενζινάδικο και βάζετε 95, η 100 ειναι για τους μπαγκοσμιους

Sent from my iPhone using Tapatalk

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν πρόκειται να δεις διαφορά τόσο σύντομα. Χρειάζεται κάποια χιλιόμετρα ο εγκέφαλος για να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα. Επίσης όταν λέμε ότι υπάρχει διάφορα μην φανταστείς ότι θα δεις +10 άλογα, αλλά σίγουρα θα τραβάει καλύτερα σε ανηφόρα και στις λίγες στροφές.

Έχει δοκιμάσει κανείς να κάνει μέτρηση στο όχημα του με 95άρα και με 100άρα για να δει αποτελέσματα; Πολλές φορές η διάφορα στην απόδοση δεν είναι τόσο μεγάλη ώστε να την καταλαβαίνουν όλοι, αλλά με μια μέτρηση χρόνου με ένα v-box θα σας λυθούν πολλές απορίες.

ειμαστε στην ελλαδα ομως ηλια μην το ξεχνας. ειμαστε σιγουροι πως η 100ασταρα εχει οντως αυτα τα 5 οκτανια παραπανω? θα καθησω να μετρησω με vbox αν εχει διαφορα η βενζινη σε ενα στοκ (αντε 1ου σταδιου) οχημα? βαζω μεθανολη και ξεμπερδευω αν θελω να δω διαφορα.

εσυ στο κουτι βαζεις 100σταρα? το εχεις μετρησει και εχεις δει διαφορα? βρηκες τοσο εμπιστο και καλο βενζινοπωλη? τα αξιζει οντως τα 20 ευρω παραπανω σε καθε γεμισμα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα