Jump to content
yamahakias sr 250

την φιλησα την βαλβιδα??

Recommended Posts

plastigauge είναι ένα πράγμα σαν μακαρόνι.

Το βάζεις στο κομβίο του στροφάλου ή της μπιέλας, και βιδώνεις κανονικά.

Αυτό πατιέται, και από μακαρόνι γίνεται λωρίδα.

Ανοίγεις το κομβίο και βλέπεις τι ΠΛΑΤΟΣ έχει γίνει η λωρίδα.

Μετά κοιτάς το πινακάκι και ανάλογα το πλάτος που μέτρησες, βρήσκεις το διάκενο που έχει το κομβίο σου.

plastigauge.jpg

Αν το διάκενο είναι εκτός ορίων του κατασκευαστή, τότε αλλάζεις μέταλα, και βάζεις ανάλογα πιο χοντρά ή πιο λεπτά (αυτά ήταν τα νούμερα που σου είπε ο πωλητής)

Την δουλειά αυτή, καλό είναι να την κάνει εξειδικευμένος μάστορας και όχι ο οποιοσδήποτε, και ακόμα καλύτερα μηχανουργείο-ρεκτιφιέ.

Αν βάλεις ότι νάναι μέταλα χωρίς να μετρήσεις, είτε θα έχεις μεγάλο διάκενο (οπότε το μοτέρ θα χτυπάει και σταδιακά θα καταστραφεί το κομβίο) είτε θα έχεις πολύ μικρό διάκενο οπότε το κομβίο θα δουλεύει πολύ σφιχτό και όπου νάναι θα ακουστεί το μπαμ, είτε θα σου κάτσει κωλοφαρδία διαπλανητικού μεγέθους και θα τα πετύχεις όλα σωστά.

Στην Honda, (δεν ξέρω στις άλλες εταιρίες, λογικά το ίδιο θα συμβαίνει και σε αυτές), τα μέταλλα για κάθε κινητήρα έχουν ΧΡΩΜΑΤΑ, μια διακριτική βούλα στο πλάι σε κάποιο σημείο, πράσινο, καφέ ή κίτρινο. Οπότε αν δεν ξέρεις να βρεις το σωστό μέταλλο μετρώντας ή με μια άλλη διαδικασία που έχει να κάνει με νούμερα πάνω στις μπιέλες, στον στροφαλοφόρο και στο κάρτερ, σε περίπτωση φθοράς, απλά σημειώνεις που έβγαλες τι, και παίρνεις ίδιο να το αντικαταστήσεις, έβγαλες πράσινο, θα βάλεις πράσινο κ.ο.κ.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ρε παιδια εγω εδω που ρωτησα κανενας σχεδον στην ελλαδα δεν κλεινει μοτερ με plastigage, ολοι με το μικρομετρο και περνουν αναλογα μεταλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κοιταξα στο manual και δεν λεει κατι για το διακενο αυτο.. λεει μονο το οριο του κομβιου, το οποιο μετρας με μικρομετρο και εαν εχει περασει καποιο οριο βαζεις το επομενο μεταλλο που ειναι +0.25

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπον η μηχανη εχτες δεθηκε.. Αλλαχτηκαν κουζινετα μπιελας στροφαλου, ο στροφαλος ειχε μονο πολυ μικρες γραντζουνιες στο αριστερο κομβιο μπιελας αλλα οχι κατι τρομακτικο.. Ενας γνωστος μου που κανει ρεκτιφιε μου ειπε να του βαλω καινουρια κουζινετα και να το αφησω ετσι δεν ηθελα να το φαει και να βαλει oversize κουζινετα γιατι ειναι πολυστροφη μηχανη και ηταν λιγο ρισκο, μου ειπε οτι σε λιγο καιρο θα το σβησει μονο του και μου το εγγυηθηκε αυτο. Εκανα ρεκτιφιε στον κυλινδρο και μπηκαν πιστονια 1mm παραπανω με καινουρια ελατηρια. Τωρα τι πιστονια εβαλα θα σας ξεγελασω ολα τα ανταλαχτηκα τα κανονισε ο φιλος απο το ρεκτιφιε εγω απλως τα τοποθετησα. Εκανα και ενα τριψιμο βαλβιδων και πλανισα την κεφαλη 0,20mm τωρα την στρωνω δουλευει υπεροχα και απο μιγμα την εκανα λιγο πιο πλουσια βαζοντας ζιγκλερ 97-100. Τωρα οσο αντεξει αμα δεν αντεξει θα παω να παρω ενα μεταχειρισμενο μοτερ. Μολις την στρωσω θα της βαλω και ενα δοντι μεγαλυτερο γραναζι να δουλευει πιο χαλαρα εξω. Οσο για την τρομπα λαδιου μετρηθηκε και ειναι μια χαρα...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα