Jump to content
teochris

Χιλιάδες χιλιόμετρα, μακρινά ταξίδια με... παπάκι!

Recommended Posts

Το παπι που εχω στην κατοχη μου ανακατασκευαστηκε προσφατα, και βελτιωθηκε ως ενα βαθμο, το μοτερ ειναι απο Crypton 105 και αυξηθηκε στα 124cc, εγινε ροϊκη εξελιξη στην κεφαλη, εχει εκκεντροφορο 5ου σταδιου (τελικες) καρμπυρατερ 24αρι, φυσικα εξατμηση ορθανοιχτη, γραναζωμα τελικης και το τελικιασα σε κατηφορακλα με μενα 80 κιλα σκυμμενο, το αποτελεσμα που εγραψε το GPS του κινητου ηταν 127 km/h, και εχει πανω απο 10 αλογα το μοτερ.

Σε ευθεια επιανε 110-115 αναλογα τον αερα στο GPS.

Αφου λες οτι ειχες και μεγαλες μου φαινεται περιεργο που μιλας για τελικη 150 σε παπι, ισως πισω απο τη ζελατινα του Dero να μη σε επιανε ο αερας και να νομιζεις οτι και στα γυμνα ειναι το ιδιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το παρακάτω 125αρι κοστίζει όσο 3 Jetix, έχει πραγματικό στήσιμο, κινητήρα και περιφερειακά μοτοσυκλέτας αλλά πιάνει μόλις τα 123χλμ!

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

χαχαχα troller.. πρεπει να εισαι πολυ χαζος αν πιστεύεις αυτα που γραφει το κοντερ του kymco

υπολόγιζε ανετα -40 απο οτι γραφει το κοντερ και θα εισαι στην πραγματικη τελικη..

στα 110 κοντερ πραγματικα ειναι 85. ποιο πανω χανει και ποιο πολύ

ενα 125παπι σπανια να παει πανω απο 100 πραγματικα χιλιομετρα. αντε 110 με πολυ μακρύ γραναζομα.

140 και 150 δεν πιανουν ουτε τα διχρονα 125 παπια που εχουν τα διπλα αλογα απο το δικο σου

115-120 παει το crypton x που εχει +5 αλογα απο εσενα.

εγω εχω 110 μοτερ και ταξιδευω με 60-65 πραγματικα χιλιόμετρα. επισης καιω κατω απο 2 λιτρα στα 100 χιλιομετρα.

εχω κλεισει και 12σχεδον συνεχομενες ωρες οδήγησης με αυτο. απο λαδια δεν καιει τιποτα

τελικη εχει καπου στα 90km/h αλλα φυσικα παω με τα 60-70 για να μην χαλασει μακροπροθεσμα το μοτερ

και εχω και γραναζια για τελικες.

αν εχεις κανα crypton x ταξιδευεις με 100..

τα χιλιομετρα που λες εσυ ταιριαζουν σε 250αρα μηχανη και οχι σε παπακι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν έχω δει ποτέ τις ταχύτητες με gps παρά μόνο με το κοντέρ αλλά νομίζω ότι είναι πραγματικές γιατί και τα κανονικά οδηγούμενα αμάξια στον δρόμο πάνε μαζί μας στα 115-120. Από περιέργεια θα το τεστάρω με το gps του κινητού κάποια στιγμή.

Και να διευκρινήσω και ότι δεν επιταχύνει από σταματημένο σε 115 σε 5" αλλά σε 55"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά εγώ με μαμά 125cc και με 18 άλογα έπιανα κοντέρ +-160χλμ/ώρα και πήγαινα σα κομπρεσέρ!

Με GPS η απόκλιση ήταν της τάξεως των 8-9χλμ/ώρα!

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

150 χλμ μονο???

ενα φιλαράκι μου σε παπι ειδε 299 και ανεβαζε κιαλο αλλα το κοντερ ηταν ηλεκτρονικό και καταλαβαίνεις .....

αρε kymco μονο 150χλμ??

περα απο την πλακα να ηταν κανα fx να πω ενταξει (οχι οτι θα ηταν αληθινά , αλλα σιγουρα θα ηταν αρκετα) αλλα με το kymco που πας ρε συ??

(ΑΝ ΔΕΝ ΤΡΟΛΛΑΡΕΙΣ)

χαρα στο κουραγιο σου, καλη συνέχεια! !!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τρελάθηκε το κοντέρ σου που οφείλεται στο ώρα γρανάζωμα

Εαν θέλεις αξιοπιστία βάλε τα μΑμα πανω

Πορεια μπορείς να κανείς για όσες χιλιάδες χιλιόμετρα ταξιδιών με 70-80km/h δε συνίσταται παραπάνω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατι λετε παντα οτι << αμα εχεις αλλο γραναζωμα μετρανε λαθος χλμ/ω >> αφου ο μπροστα τροχος μετραει ? Το γυρισμα του μπροστινο τι σχεση εχει με τον πισινω?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πόσα δόντια να βάλω πίσω για να πάω με 200 στο club;

Εξαρτάται τι δόντια θέλεις να βάλεις...

images.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τρολλάρεις - έμαθα και νέα λέξη σήμερα = για όσους δεν την γνωρίζουν ας δουν εδώ όπως έκανα και εγώ

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CF%81%CE%BF%CE%BB_%28%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF%29

Όχι δεν τρολλάρω γιατί δεν με ενδιαφέρει να ανοίξουμε θέμα για το εάν το kymco βγάζει η όχι τόσα!

Πιθανόν να κλέβει το κοντέρ πάντως τα βλέπω αυτά που λέω.

Ο σκοπός του θέματος αυτού είναι να πάρω ιδέες για πιο άνετα μακρινά ταξίδια με παπί

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά εγώ με μαμά 125cc και με 18 άλογα έπιανα κοντέρ +-160χλμ/ώρα και πήγαινα σα κομπρεσέρ!

Με GPS η απόκλιση ήταν της τάξεως των 8-9χλμ/ώρα!

dinamic.. αλλος μεγιστος κλέφτης χιλιομετρων μαζι με το z125. ειχα και εγω μια εποχη τετειο

μπορει το κοντερ να λεει μεχρι και 170 αλλα αν ανοιξεις με κανα crypton x θα δεις οτι πραγματικα ειναι δεν ειναι πανω απο 130km/h

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με -7 δόντια πίσω και +2 εμπρός, η 1η θα έπιανε 100χλμ σε 60 δευτερόλεπτα :crazy:

Και να διευκρινήσω και ότι δεν επιταχύνει από σταματημένο σε 115 σε 5" αλλά σε 55"

Μπαμ έπεσα ο φούστης! :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εμενα το glx πειραγμενο ως αηδιας και εβγαζε 130 χλμ με το ζορι .... ειχε τρελη επιταχυνση αλλα οχι και ετσι ...

στο θεμα σου τωρα οσο αντεχεις παει το παπακι αρκει να μην το ζεσταινεις παααρα πολυ ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τρολλάρεις - έμαθα και νέα λέξη σήμερα = για όσους δεν την γνωρίζουν ας δουν εδώ όπως έκανα και εγώ

http://el.wikipedia....%CF%85%CE%BF%29

Όχι δεν τρολλάρω γιατί δεν με ενδιαφέρει να ανοίξουμε θέμα για το εάν το kymco βγάζει η όχι τόσα!

Πιθανόν να κλέβει το κοντέρ πάντως τα βλέπω αυτά που λέω.

Ο σκοπός του θέματος αυτού είναι να πάρω ιδέες για πιο άνετα μακρινά ταξίδια με παπί

Νομίζω δεν υπάρχει κάτι παραπάνω να κάνεις! Μετά ξεφεύγεις και από την φιλοσοφία του παπιού!

Ταξίδι με παπί θέλεις, κάνεις πολλές παραχωρήσεις!

dinamic.. αλλος μεγιστος κλέφτης χιλιομετρων μαζι με το z125. ειχα και εγω μια εποχη τετειο

μπορει το κοντερ να λεει μεχρι και 170 αλλα αν ανοιξεις με κανα crypton x θα δεις οτι πραγματικα ειναι δεν ειναι πανω απο 130km/h

Γιατί το Crypton τι είναι? :tooth: Σημείο αναφοράς για σύγκριση?

Οι ταχύτητες συνήθως είναι αξιόπιστες με μέτρηση GPS!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχαχα! Εγώ πάντως με το versys φορτωμένος με τριβάλιτσο και χωρίς συνεπιβάτη, δε μποράω να πάω πάνω από 150 χαω...μήπως να πάρω πάπια; :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Χαχαχα! Εγώ πάντως με το versys φορτωμένος με τριβάλιτσο και χωρίς συνεπιβάτη, δε μποράω να πάω πάνω από 150 χαω...μήπως να πάρω πάπια; :crazy:

Είναι χαλασμένο...να το κοιτάξεις.... :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

άμα δε βάλεις foto απο τα ταξίδια σου με το παπάκι η κουβέντα δε προχωράει και είναι τρολάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν παπάκι με γρανάζωμα φτάνει τα 150, αναλογικά το δικό σου με γρανάζωμα παίζει να πιάσει και 400.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Που είσαι συ μωρή τρέλλα?

Κατέβα κάτω καμμιά μέρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και στη δικη μου εποχη,ακουγαμε τετοια κουφα:τα 250 τα διχρονα πανε τουλαχιστον 220 χιλιομετρα τελικη,τα 400 πηγαινανε ανετα 230 και αλλα κουφα(βλεπεις διαβαζαν ΜΟΤΟ).Στην προ εποχη μου ,κατι μαγκες,ειχανε 6αρακια(για οσους τα προλαβαν)και παταγανε οτι υπηρχε σε δυο τροχους.Δεν πειραζει,μεγαλωνεις και κοβεις να λες αυτες τις παπαριες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

προφανως και το βιντεο ειναι αλλουνου, γιατι δε βλεπω ουτε ζελατινα, ουτε φαινεται να εχει καθρεφτες...

Κατι δικο σου δειξε μας.

Μόλις στα 23.000χλμ άρχισε να πίνει λάδια με ιδιαίτερη λαιμαργία!

πηγαινε να του αλλαξεις ελατηρια πιστονιου ρε συ.

Και σε μια μαντρα, να βρεις μια πισω ροδα και εισαι ετοιμος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Και στη δικη μου εποχη,ακουγαμε τετοια κουφα:τα 250 τα διχρονα πανε τουλαχιστον 220 χιλιομετρα τελικη,τα 400 πηγαινανε ανετα 230 και αλλα κουφα(βλεπεις διαβαζαν ΜΟΤΟ).Στην προ εποχη μου ,κατι μαγκες,ειχανε 6αρακια(για οσους τα προλαβαν)και παταγανε οτι υπηρχε σε δυο τροχους.Δεν πειραζει,μεγαλωνεις και κοβεις να λες αυτες τις παπαριες. "

ναι ναι..παπι που να μην πιανει 120 δεν υπηρχε!

καλα αυτα τα 400αρια...τι απιστευα ειχα ακουσει

στα δικα μου τα χερια γιατι δεν ανεβαζαν πανω απο απο 160 δεν ξερω..

Τροποποιήθηκε από τον John247

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα