Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα σας παιδιά μόλις απόκτησα ένα CB400 και το χαίρομαι ήδη 3 μέρες (ουαου) βέβαια του είχαν κλέψει τα καντράν και έβαζε κόφτη πολύ νωρίς.. Αυτό φτιάχτηκε πολύ νωρίς από την ηλεκτρονική.

Η κατάσταση του CB καλή όχι τέλεια απλά καλή αλλά μου γεννά απορίες τι Μοντέλο είναι γιατί στο μοτέρ γράφει NC23 και στον λαιμό NC30!!!

Η σκέψη μου για καντράν από ebay να υλοποιηθεί η μπα άραγε?

..........

Άλλη σκόρπια σκέψη δεν μου έρχεται τώρα παρά μόνο ότι η είναι μπουκωμενο η δουλεύουν μόνο οι τρεις κύλινδροι και θέλει μπουζί??,

Βασικά πάω για ύπνο ότι σκόρπια σκέψη είχα σας την είπα.

Οι επόμενες άλλη φορά....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

κατ αρχαν οι προβληματισμοι σου ειναι ΟΝ τοπικ :)

κατα δευτερον υπαρχουν καποιοι κατοχοι cb εδω και θα σε βοηθησουν (βλ zentakias, klab ktl)

τελος, ο ζεντακιας(Στελιος) εχει αλλαξει το καντραν του με ενα απ το ebay στα 60€ αν θυμαμαι καλα.

Οσο για το μπουκωμα μπορει να ειναι μπουζι, αλλα μπορει και να θελει ρυθμιση το καρμπυρατερ. Δεν το πηγες για σερβις οταν το πηρες?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

NC23 είναι ο κωδικός των CBR400 αν θυμάμαι καλά.NC30 είναι ο κωδικός των VFR400R.Μπορείς να βάλεις μια φωτογραφία;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν λέει nc30 στο πλαίσιο, συγχαρητήρια αγόρασες ένα όχημα με χτυπημένα νούμερα αλλού οχήματος.

NC30 είναι το vfr400 το μονόμπρατσο το μονομπουλονο

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο αριθμός του κινητήρα (NC23E) είναι σύμφωνος με το μοντέλο.Στο πλαίσιο θα μπορούσε να λέει NC31 ή 39 ή 42,ή και 27 αν μπερδεύεις το μοντέλο σου με το CB1.Αν όντως γράφει NC30,υπάρχει πρόβλημα,όπως σου λέει και ο Flying απο πάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν το πλαίσιο γράφει NC30 υπάρχει πρόβλημα :police: , ξανακοίταξε το το είναι σοβαρό !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το καντράν 60 ευρώ από ebay είναι πολύ καλά αλλά μου είπανε ότι μπορεί να μην διαβάζει τις ενδείξεις κανονικά. (βενζίνη, Χιλιόμετρα ανά ώρα, στροφές) και τώρα που το ξανακοίταξα ζήτω και μια συγγνώμη παιδιά τελικά στον λαιμό γράφει NC31 και όχι NC30 πως τα μπερδεψα έτσι ούτε και ξέρω....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όλα εντάξει τότε.Για να ξέρεις ακριβώς το μοντέλο σου:

NC31-100=CB400F2N

NC31-120=CB400F2R

NC31-130=CB400F2S

NC31-135=CB400F3S

NC31-140=CB400F2T

NC31-145=CB400F3T

NC31-150=CB400F2V ή F3V

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οσο για service έκανα μόνο αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού γιατί το budget είναι λίγο έως πολύ αραιωμένο.

Νippon φίλε μου σε ευχαριστώ για την πληροφορία με τα μοντέλα και το έψαχνα γιατί κάτω από την σέλα το χαρτί που έχει και λέει το μοντέλο έχει σβηστεί..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οσο για service έκανα μόνο αλλαγή λαδιών και φίλτρο λαδιού γιατί το budget είναι λίγο έως πολύ αραιωμένο.

Νippon φίλε μου σε ευχαριστώ για την πληροφορία με τα μοντέλα και το έψαχνα γιατί κάτω από την σέλα το χαρτί που έχει και λέει το μοντέλο έχει σβηστεί..

στην σέλα έχει έναν κωδικό μαζί και μοντέλο, στον κινητήρα πάνω έχει άλλο,και στον σκελετό έχει άλλο.

Έτσι είναι τα CB400 τα περισσότερα.Σε φίλου μου έχει διαφορά ο σκελετός με το κινητήρα αλλά ανήκουν στο ίδιο manual όπως αναγράφει η εταιρία (CB400 SF 92' NC31 γάρ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα ρε παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο το βεντιλατερ στο CB αργεί να πάρει? Η όχι.

Ρωτάω γιατί δεν μου έχει ανοίξει μέχρι τώρα και επειδή πιάνω τον σωλήνα του ψυγείου και είναι σκληρός αντί για μαλακός που πρέπει σκέφτομαι μην θέλω κάνα θερμοστάτη τι λέτε....!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τώρα ρε παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο το βεντιλατερ στο CB αργεί να πάρει? Η όχι.

Ρωτάω γιατί δεν μου έχει ανοίξει μέχρι τώρα και επειδή πιάνω τον σωλήνα του ψυγείου και είναι σκληρός αντί για μαλακός που πρέπει σκέφτομαι μην θέλω κάνα θερμοστάτη τι λέτε....!

έκδοση με ventilater ?Άρα δεν έχεις το CB400SF :P

Ενώ ο κωδικός είναι NC31 τι φάση; να σε πουν οι σχετικοί.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αργεί να πάρει ! Πρέπει να πέσεις σε πολύ κίνηση και να πλησιάσει κόκκινα για να ξεκινήσει! Αλλά αργεί και να κρυώσει! Καλό είναι να πηγαίνεις ήρεμα κανένα χιλιόμετρο πριν πας σπίτι να την παρκάρεις για να κρυώσει !!!!

Άνοιξε, καλού κακού, το πλαϊνό καπάκι με ένα αλενακι Και κοίτα αν έχει ψυκτικό υγρό μέσα και πόσο!

Τροποποιήθηκε από τον mararn

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

τα κοντέρ σου έχουν δείκτη θερμοκρασίας?

αν ναι, εμενα άναβε μονο όταν κινουμουν στο κεντρο της Αθήνας, απο Μάιο μέχρι και τέλη Σεπτέμβρη που είχε ζεστες και η ένδειξη ηταν στα 3/4 απο κρύο προς τα κόκκινα.

γράψου στο go4it.gr που θα βρεις το επισημο φόρουμ των cb400 super four. θα σου λυθουν παρα πολλές απορίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ψυκτικό υγρό έχει μέσα και μάλιστα πολύ πάνω από το Max.

Κοντέρ δυστηχώς δεν έχει γιατί τα κλέψανε (έτσι μου είπε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης)

Αλλά παιδιά σας ευχαριστώ μου λυσατε μερικές απορίες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραία.

1- Βρες τον διακόπτη που ενεργοποιεί το βεντιλατέρ, είναι πάντα βιδωμένος σε κάποια πλευρά του ψυγείου

Radiator-Fan-Switch-Coolant-Water-Temperature-Sensor-for-MAGNA-CBR-CB400-VFR-SHADOW.jpg

και βγάλε, γείωσε το φισάκι δλδ ακούμπα σε αγώγιμο πλαίσιο.

Αν ακούσεις να ενεργοποιείται το βεντιλατέρ, τότε είναι ΟΚ ο μηχανισμός του, και πας στο (2)

Αν δεν ακούσεις το βεντιλατέρ, τότε κάτι στο κύκλωμα είναι κομμένο-αποσυνδεμένο ή ακόμα χειρότερα έχει χαλάσει το μοτέρ του ή απλά έχει καεί η ασφάλεια του βεντιλατέρ (έχει ξεχωριστή δική του, και αν θυμάμαι καλά, και το φις της κλειδαριάς του τιμονιού, δίνει ξεχωριστό καλώδιο μόνο για το κύκλωμα βεντιλατέρ)

2- Προυποθέτει κάποια δουλειά. Αδειάζεις το ψυκτικό από την τάπα στην αντλία του, ξεβιδώνεις τον διακόπτη, και παίρνεις γκαζάκι, μπρίκι με νερό και πολύμετρο.

Μετράς αγωγιμότητα διακόπτη κρύος, αν έχεις διακόπτη με 2 ποδαράκια μεταξύ τους, αν έχεις με 1 ποδαράκι από το σώμα στο ποδαράκι. Πρέπει να μην έχει αγωγιμότητα.

Βάζεις μπλούμ να βράσει και όταν δεις να βράζει το νερό, μετράς αγωγιμότητα, πρέπει να είναι πλήρως αγώγιμο.

Αν έχεις και ένα θερμόμετρο μαζί στο νερό, θα δεις και σε ποια θερμοκρασία ενεργοποιείται.

Εννοείται αν δεν ενεργοποιείται, πας και παίρνεις έναν καινούριο.

Τόσο για όργανα, όσο και για δαικόπτη βεντιλατέρ, ψάξου και εδώ εκτός από ebay

http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20150517221546&SearchText=cb400+meters

http://www.aliexpress.com/wholesale?SearchText=cb400sf+radiator+switch&origin=y&catId=0&initiative_id=SB_20150517222800

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το φουρφούρι έχει πάρει 1 φορά μπροστά όσα χρόνια το έχω και αυτό γιατί Α) είχε πέσει πολύ η στάθμη των υγρών του ψυγείου Β) ηταν κατακαλόκαιρο και Γ) είχα κολλήσει σε κίνηση για αρκετή ώρα.

Γενικά δεν θα το δεις πολλές φορές να δουλεύει σε σημείο να ανησυχείς μήπως κάτι δεν πάει καλά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βασικά θα το πάω στον μάστορα γιατί είδα κάτι σταγόνες Παραφλου στο πλάι και μου έσβησε το μοτέρ μακάρι να μην είναι η φλατζα και το φάμε στην μούρη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όργανα απο ebay είχα πάρει και γώ και ήταν μια χαρά. Απλά βρες τα σωστά για το μοντέλο σου γιατί έχουν μικροδιαφορές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα έχω βρει τα σωστά όργανα αλλά άμα διαβάσεις παραπάνω η μηχανή είναι συνεργείο τώρα οπότε περιμένω τα αποτελέσματα.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα