Jump to content
freediver73

Honda CRF1000L Africa Twin (2015)

Recommended Posts

Λογικά η honda θα το κάνει να έχει ελαφριά αίσθηση και να κρύβει το μόνο λάθος της μοτοσυκλέτας που είναι ο κυβισμός της.

Ποιος χρειάζεται 1000 κυβικά και γιατί, είναι ένα μυστήριο για μένα. Το νέο africa θα είναι ένα καταπληκτικό μηχανάκι αν έχει "λογική" τιμή αγοράς και αν χρησιμοποιεί το μοτέρ του jazz που είναι τέλειο για τα δεδομένα της εποχής που απαιτεί χαμηλή κατανάλωση και μακροζωία από τους κινητήρες.

Αν η yamaha παρουσιάσει κάποιο tenere με τον κινητήρα του mt-07 τότε το honda θα είναι το δεύτερο καλύτερο travel enduro του κόσμου.. :)

Τροποποιήθηκε από τον Naruse Mikio

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ποιος χρειάζεται 1000 κυβικά και γιατί, είναι ένα μυστήριο για μένα. Το νέο africa θα είναι ένα καταπληκτικό μηχανάκι αν έχει "λογική" τιμή αγοράς και αν χρησιμοποιεί το μοτέρ του jazz που είναι τέλειο για τα δεδομένα της εποχής που απαιτεί χαμηλή κατανάλωση και μακροζωία από τους κινητήρες.

Απαντάς μόνος σου: Περιμένω να είναι Χιλιάρι με απόδοση αλόγατων 750 γιατί θα έχει χαμηλά κόκκινο αλλά με φυσικά με χαμηλόροπη ροπή Χιλιαριού. Δηλαδή ένα μεγαλωμένο και ένα τσικ πιο άγριο και στροφαριστό μοτέρ σε στυλ NC.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ γιατί νομίζω ότι θα μας εκπλήξει και στα κιλά...κατά πολύ κιόλας.

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ γιατί νομίζω ότι θα μας εκπλήξει και στα κιλά...κατά πολύ κιόλας.

Μακαρι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο κυβισμός του και η τιμή....του θα είναι τα προβλήματα (αν μπορούμε να πούμε κάτι τέτοιο, όταν το κοινό που απευθύνεται είναι διαφορετικό απο αυτό που αρέσει η μηχανή) που θα έχει . Χώμα και 1000cc θα υπάρχει πάντα η σχετικότητα ,όσο ελαφρύ και να είναι (220 κ είναι το nc). Στόχο θα έχει και αυτό την κατανάλωση (dct η οχι),την άνεση και τη χρηστικότητα....δεν θα είναι μηχανή πόλης όμως

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μας φάγανε τα κυβικά,λες και όποιος έχει ον-οφ κάτω από 1200cc δε τη κάνει την δουλειά του...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μας φάγανε τα κυβικά,λες και όποιος έχει ον-οφ κάτω από 1200cc δε τη κάνει την δουλειά του...

Με δεδομένη την ανάγκη ροπής σε ταχύτητες-σαλ έμφορτου αυτοκινητοδρόμου, όπως φαίνεται από το NC κάτω από 700-750 δικύλινδρο δεν παίζει σήμερα με τις συνήθεις ταχύτητες τις υπόλοιπης κίνησης για να μην είσαι ριγμένος στο προσπέρασμα. Οπότε αν μεγαλώσεις λίγο το μηχανάκι και θες και λίγο περισσότερο γκάζι, τα 1000 δικύλινδρα δεν είναι παράλογα (προσοχή, δε μιλάω για άλογα αλλά για ροπη δηλαδή δύναμη σε ταχύτητες στροφαρίσματος ταξιδίου).

Πάνε οι εποχές που ένα 600 μονοκύλινδρο ήταν βασιλιάς στην ελληνική εθνική που τα 110 ήταν υπερβολικη ταχύτητα για τα Datsun 120Y.

Ο Ι2 πάντως, ''βρωμάει'' καινουργίλα μοτέρ.....

Βασικά όπως τον ακούω στο βίντεο και έχοντας στο νου το NC θα έλεγα καινούργια φιλοσοφία μοτέρ εν γένει, αφού πλέον αρχίζει να επεκτείνει το σχέδιο μετά την επιτυχία του πειράματος NC.

Εμένα μου αρέσει αυτή η ρότα που τραβάει η Χόντα σήμερα - μπούχτησα από επιθετικά άλογα και μαμάουα μοτόρια κάθε χρόνο και πιο γουάου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με δεδομένη την ανάγκη ροπής σε ταχύτητες-σαλ έμφορτου αυτοκινητοδρόμου, όπως φαίνεται από το NC κάτω από 700-750 δικύλινδρο δεν παίζει σήμερα με τις συνήθεις ταχύτητες τις υπόλοιπης κίνησης για να μην είσαι ριγμένος στο προσπέρασμα. Οπότε αν μεγαλώσεις λίγο το μηχανάκι και θες και λίγο περισσότερο γκάζι, τα 1000 δικύλινδρα δεν είναι παράλογα (προσοχή, δε μιλάω για άλογα αλλά για ροπη δηλαδή δύναμη σε ταχύτητες στροφαρίσματος ταξιδίου).

Πάνε οι εποχές που ένα 600 μονοκύλινδρο ήταν βασιλιάς στην ελληνική εθνική που τα 110 ήταν υπερβολικη ταχύτητα για τα Datsun 120Y.

Βασικά όπως τον ακούω στο βίντεο και έχοντας στο νου το NC θα έλεγα καινούργια φιλοσοφία μοτέρ εν γένει, αφού πλέον αρχίζει να επεκτείνει το σχέδιο μετά την επιτυχία του πειράματος NC.

Εμένα μου αρέσει αυτή η ρότα που τραβάει η Χόντα σήμερα - μπούχτησα από επιθετικά άλογα και μαμάουα μοτόρια κάθε χρόνο και πιο γουάου.

μαλλον δεν εχεις οδηγησει 800ρι τρικυλινδρο !!! οοοολα αυτα που θες τα εχει το Τ 800 Τροποποιήθηκε από τον Doufe

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι τρικύλινδρο δεν θα ήθελα για μικτή χρήση, σόρυ (άαααααμα καβαλήσω θα το επιβεβαιώσω κιόλας :blush2: )

Για μένα 3+ κύλινδροι σημαίνει βασική χρήση άσφαλτος και για εκεί θα έπαιρνα Tracer.

Άξονα δεν μπορούσαν να βάλουν;;;

Για να γίνει βαρύτερο, πολυπλοκότερο, με υψηλότερη αδράνεια στο ψαλίδι, να μη μπορείς να παίξεις με γρανάζια να το φέρεις στα μέτρα σου και ακόμα χειρότερα, να τραβάς τα β#ζιά σου όταν χρειαστεί συντήρηση στο να φέρεις σωστά την επιφάνεια επαφής κορώνας-πηνίου?

Διάβαζα γκρίνια για GS και Σουπερ Τενεκέ για το συγκεκριμμένο θέμα.

Για να μη πω τι γίνεται αν βάλει νερά από χαζά τοποθετημένη τρύπα κυκλοφορίας αέρα (πχ Moto Guzzi).

Γενικά άξονας και μεγάλη διαδρομή ανάρτησης δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός. Για μένα έχει νόημα μόνο σε μεγάλα μηχανάκια, ώστε η μάζα του αξονάτου ψαλιδιού να είναι μικρή συγκριτικά με το σύνολο της μάζας οχήματος.

Αλυσιδούλα, ένα Σκοτόιλερ και τέλος...

Τροποποιήθηκε από τον Mi_ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιο φαινεται αλλα οπως είπαν και αλλοι, θα φέρει ο σαρακάκης 2-3 κομμάτια και θα πει "ΩΠ αυτο γραφει Αfrica Twin πάνω, ε 2-3 κ πουλανε τις προιστορικές

η χοντα λεει να το βάλω 12κ Ε με απλα μαθηματικα , 3χ11-3χ12-3χ15 + 11 ας το βάλω 14.500 ευρώ ,εδω αγοράζουν 750 cc αυτόματο με 45 αλογα 9κ" :crazy:

Τροποποιήθηκε από τον Denzo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τότε, εγώ άμα τα πιάσω τα φράγκα θα πάω στο φιλαράκο ηλεκτρολόγο στη Βάρνα Βουλγαρίας να το ψωνίσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραιο φαινεται αλλα οπως είπαν και αλλοι, θα φέρει ο σαρακάκης 2-3 κομμάτια και θα πει "ΩΠ αυτο γραφει Αfrica Twin πάνω, ε 2-3 κ πουλανε τις προιστορικές

η χοντα λεει να το βάλω 12κ Ε με απλα μαθηματικα , 3χ11-3χ12-3χ15 + 11 ας το βάλω 14.500 ευρώ ,εδω αγοράζουν 750 cc αυτόματο με 45 αλογα 9κ" :crazy:

Ναι αλλά με την παγκόσμια πληροφόρηση που έχουμε πλέον όλοι ανά πάσα ώρα και στιγμή μέσω internet, θα φάει ντομάτες στη μάπα αν οι άλλες χώρες το βάλουν στα 12κ κι αυτός 14,5κ.

Δεν τους παίρνει πλέον...... τα καλά της παγκοσμιοποίησης και του internet.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι αλλά με την παγκόσμια πληροφόρηση που έχουμε πλέον όλοι ανά πάσα ώρα και στιγμή μέσω internet, θα φάει ντομάτες στη μάπα αν οι άλλες χώρες το βάλουν στα 12κ κι αυτός 14,5κ.

Και σιγά μην ιδρώσει το αυτί του... Που ζείς;;;!!! :greece:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κάπως έτσι περιμέναμε το r320 βία 5κ και νάσου 5750.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και σιγά μην ιδρώσει το αυτί του... Που ζείς;;;!!! :greece:

Το Tracer πώς βγήκε στα 10κ, όσο και έξω?

Ρε θα πέσει (ελπίζω) ντομάτα που θα πάει σύννεφο. Δεν είναι να τ' αφήνεις αυτά να περνάνε έτσι.

Εγώ τουλάχιστον θα τους έκραζα. Θα τους έπαιρνα συνέχεια τηλέφωνα να τους ειρωνεύομαι μέχρι ν' αγανακτήσουνε.

κάπως έτσι περιμέναμε το r320 βία 5κ και νάσου 5750.

Ναι, άμα όμως το διαπραγματευτείς λιγάκι, το παίρνεις μια 500άρα+ κάτω.

Το cbf-600 που πήρα το 2004 είχε 8.000, εγώ το πήρα 7.500 και με πινακίδα.

Υποψιάζομαι λοιπόν ότι αυτοί ξέρουν πως εδώ παίζουν και παζάρια, οπότε βάζουν κάτι παραπάνω υπολογίζοντας αυτή τη φύρα.

Οι χαμένοι φοβάμαι ότι είναι όσοι δεν παζαρεύουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

μικα..συγνωμη φιλε μου αλλα δεν μπορω να παρω σοβαρα το οτι οι 3κ δεν ειναι για ΝΤΟΥΑΛ επειδη εσυ εισαι κολλημενος με το DCT nc.

αυτο που οδηγω εχει την γραμμικοτατη ροπη που θες εχει το γκαζι του για να βγεις εθνικη αλλα δεν καιει οσο το NC.

OΔΗΓΗΣΤΕ ΠΡΩΤΑ κ μετα βαλτε στην συναρτηση το πως θα το ηθελα να ειναι κ με το ζορι να το φυτεψω σε ολους !!!!!!!

ααααα κ ειναι κ πιο φτηνο κ απ το 700 κ φυσικα θα ειναι κ πιο φτηνο κ απ το αφρικα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακουστικά το λέω και από τα βίνδεο που βλέπω - από το Κ750 που πρωτάκουσα και είδα πριν 25+ χρόνια το πράμα είναι πολύ δρομίσιο στα αυτιά μου σαν δούλεμα. Δικύλινδρο έχω εμπειρία στο χώμα όπως και λίγο τετρακύλινδρο σε άσφαλτο και όπως το βλέπω, όσο περισσότερο στροφιλίκι (ή χώμα) τόσο ολιγότεροι κύλινδροι μου ταιριάζουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα