Jump to content
freediver73

Honda CRF1000L Africa Twin (2015)

Recommended Posts

αυτές οι φώτο είχαν δημοσιοποιηθεί ως project ακόμη, δεν είναι στην τελική φάση εξέλιξης

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Οποιος θελησει να δωσει κανενα ομορφο και μεγαλο (απο 800κ.εκ. και πανω) ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ, κανενα tiger κανενα ΚΤΜ αψηλο ή κανενα ομορφο Ντουκατι για να παρει το νεο της Honda να με ενημερωσει.

Πολυ προθυμα θα τον απαλλαξω.

SS ή ST μην ενοχλειτε. Δεν θα παρω.

:tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aυτο το ακουσα και απο φιλο που μολις απεκτησε 800GS.Tελικα μηπως το adventure ειναι μονο στο μυαλο μας?

Σόρρυ αλλά εγώ ξέρω ζευγάρι 50άρηδων που μια ζωή δικάβαλοι πάνε παντού και τώρα με το F800 τους επίσης (με επιπλέον μόνο κάγκελα,χωμάτινο σταμπιλιζατέρ και τριβάλιτσο) και δε μασάνε (για να μην επαναλάβω για τον πυροβολημένο μπαγάσα με το χιλιοσπασμένο Άφρικα 750 στα trail ride κάποτε...). Και τα κάγκελα μπήκαν με μισή καρδιά λόγω ηλικίας έναντι βάρους και κόστους πλαστικών για την παραμικρή σαβούρδα.

Αν θες να το δείχνεις και μόνο το αντβέντσουρ πνέυμα όλα τα μηχανάκια καλά είναι και μούρικα.

Τα ΚαΤεΜια τα θεωρώ ότι πιο κοντινό σε Αντβ πνεύμα αλλά έρχονται από την γκαγκάν σπορ μεριά με όλα τα κουσούρια της σπορ μεριάς και εμένα που δεν είμαι αθλητής δε με ψήνουν (αν και έχω εμπειρία μόνο μέχρι το 640 και τα δικύλινδρα δεν αξιώθηκα...).

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εξατμιση ειναι αυτη ή θερμοσιφωνας;

Πιστεύω ότι μέχρι να βγει στο δρόμο, οι έλληνες που αναπτύσσουν το προγραμματιστήρι για την ECU των Honda θα έχουν επιτέλους καταλήξει σε λειτουργικό προϊόν για να μην αρχίσουν πάλι τα κομμάντερ και τα λοιπά χαζόκουτα με το που θα φύγει αυτή η εξάτμιση.

Γιατί δεν διαφαίνεται ψηλά καταλύτης αλά NC και μάλλον με το που θα τη βγάζεις θα το ξεκουρδίζεις ως συνήθως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ ομορφο μηχανακι, με σωστες αναλογιες και λεπτομερειες. Ειλικρινα ομως δεν καταλαβαινω, για πρεπει να παρω για adventure ταξιδια μια τοσο ογκωδη και μεγαλη μοτοσυκλετα με μεγαλη ροπη απο εναν τεραστιο χιλιων κυβικων κινητηρα, οταν για να κανω το περιπετειωδες ταξιδι μου, βολτα, επος, με ενα 600αρι μονοκυλιδρο θα ανεβω τα Ιμαλαια; Ο μεσος ορος ηλικιας των αναβατων που μπορουν να δωσουν περα των υποχρεωσεων τους, απο 12 εως 20χιλ., ειναι απο 33-35 και πανω, γενικα σε ολο τον κοσμο. Ποσος κοσμος απο αυτους εχει την φυσικη κατασταση και την οικονομικη να σαβουρνταει τον ελεφαντα σε καθε "adventure" βολτα;

Μηπως ολα γινονται για τις εκθεσεις; Βιομηχανικος σχεδιασμος δεν ειναι αυτο που σχεδιαζεις και κατασκευαζεις, να ολοκληρωνει αυτο που προτεινεις;

Τα uncut βιντεάκια με τους πρωταθλητες εντουρο να τα κουτρουβαλανε σε χωματοδρομους, πραγματικα τα βαρεθηκα!

Θελω μια φορα, να δω κατι πραγματικα τιμιο! Αυτος ειναι ο πραγματικος σχεδιασμος...

Τροποποιήθηκε από τον vittorio

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
................

Θελω μια φορα, να δω κατι πραγματικα τιμιο! Αυτος ειναι ο πραγματικος σχεδιασμος...

Αυτά πέθαναν κάπου στον δρόμο του εντυπωσιασμού και του μάρκετινγκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ποσος κοσμος απο αυτους εχει την φυσικη κατασταση και την οικονομικη να σαβουρνταει τον ελεφαντα σε καθε "adventure" βολτα;

Μία τυχαία περίπτωση: Άνθρωπος που έφυγε από Πειραιά για Καρδίτσα μετά της συζύγου και που θέλει ένα αρκούντως ικανό και μεγάλο ον-οφφ μηχανάκι για δικάβαλο συν λίγο φορτίο να μην το σκέφτεται να πεταχτεί τριγύρω συν να μη φοβάται το χώμα των Αγράφων γιατί το μαγαζί του δεν του αφήνει χρόνο για κανονικές εκδρομές με μονοκύλινδρο+προετοιμασία.

Θέλει τσακ-μπαμ να πετάει δυο πράματα πάνω με τη γυναίκα, να βολτάρει σαν άνθρωπος και όχι αθλητής μια ολόκληρη μέρα, το πολύ μιάμιση και να γυρίζει χωρίς να ασχολείται πολύ με το μηχανάκι ή να ζορίζεται σε μεγάλα συνδετικά κομμάτια αν είνιαι μικρό.

Πόσα δικύλνδρα στην αγορά καλύπτουν τις ανάγκες του αυτή τη στιγμή?

Το εξής ένα, το F800GS

ΑΛΛΑ

δε θέλει με κανένα τρόπο να του πιάσει τον λώκο η Μπεμβέ η οποία πλέον έχει βγάλει και αύρα αναξιοπιστίας πέρα από ακριβή.

Πήγα στο μαγαζί του τις προάλες και αμέσως μετά το πολυκαιρισμένο "γεια σου" μου λέει περίπου "άντε να έρθει ο Σεπτέμβρης - άκουσες που βγαίνει καινούριο Άφρικα??" αφήνοντας με εμβρόντητο από την ένταση του πόθου.

Γι'άυτό λέω, πολύς κόσμος περιμένει μια Χόντα-όλο-προσόντα πρόταση στην κατηγορία.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ ομορφο μηχανακι, με σωστες αναλογιες και λεπτομερειες. Ειλικρινα ομως δεν καταλαβαινω, για πρεπει να παρω για adventure ταξιδια μια τοσο ογκωδη και μεγαλη μοτοσυκλετα με μεγαλη ροπη απο εναν τεραστιο χιλιων κυβικων κινητηρα, οταν για να κανω το περιπετειωδες ταξιδι μου, βολτα, επος, με ενα 600αρι μονοκυλιδρο θα ανεβω τα Ιμαλαια; Ο μεσος ορος ηλικιας των αναβατων που μπορουν να δωσουν περα των υποχρεωσεων τους, απο 12 εως 20χιλ., ειναι απο 33-35 και πανω, γενικα σε ολο τον κοσμο. Ποσος κοσμος απο αυτους εχει την φυσικη κατασταση και την οικονομικη να σαβουρνταει τον ελεφαντα σε καθε "adventure" βολτα;

Μηπως ολα γινονται για τις εκθεσεις; Βιομηχανικος σχεδιασμος δεν ειναι αυτο που σχεδιαζεις και κατασκευαζεις, να ολοκληρωνει αυτο που προτεινεις;

Τα uncut βιντεάκια με τους πρωταθλητες εντουρο να τα κουτρουβαλανε σε χωματοδρομους, πραγματικα τα βαρεθηκα!

νομιζω η χρυση τομη στη κατηγορια θα ηταν ενας δικυλινδρος σε σειρα 600 κυβικα.

μια μηχανη δηλαδη με το γκαζι και το βαρος ενος versys.

ενα 800gs λιγο πιο χωματινο και αγριο θα ηθελα σε γιαπωνεζικο.

αν ομως η χοντα εχει πετυχει τη συνταγη στο africa παλι οι δυνατοτητες θα ναι μεγαλες και το εξτραγκαζι νοστιμοτατο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Με 8Κ κόφτη αν δε μέτρησα λάθος, 1000άρι με άλογα 750-800ριού και κατανάλωση 600αριού δικύλινδρου προβλέπω. Και για μένα είναι ακριβώς αυτό που θέλω αν βγει γεμάτο 210 κιλά με εξελιγμένο DCT.

Τροποποιήθηκε από τον Mi_ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Ειλικρινα ομως δεν καταλαβαινω, για πρεπει να παρω για adventure ταξιδια μια τοσο ογκωδη και μεγαλη μοτοσυκλετα με μεγαλη ροπη απο εναν τεραστιο χιλιων κυβικων κινητηρα, οταν για να κανω το περιπετειωδες ταξιδι μου, βολτα, επος, με ενα 600αρι μονοκυλιδρο θα ανεβω τα Ιμαλαια; Ο μεσος ορος ηλικιας των αναβατων που μπορουν να δωσουν περα των υποχρεωσεων τους, απο 12 εως 20χιλ., ειναι απο 33-35 και πανω, γενικα σε ολο τον κοσμο. Ποσος κοσμος απο αυτους εχει την φυσικη κατασταση και την οικονομικη να σαβουρνταει τον ελεφαντα σε καθε "adventure" βολτα;

Μηπως ολα γινονται για τις εκθεσεις; ...

Οι καταναλωτές ανέβασαν τις απαιτήσεις στα ονοφ με τα οποία πλέον κάνουν τα πάντα μέχρι να μπαίνουν και πίστα

Έως αρχές '90 αγόραζαν σπορ τουρινκ, ενώ τα ονοφ ήταν μονοκυλινδρα ψηλόφτερα ως κανόνας

Την ίδια απορία την είχες οταν παρουσίασαν η κτμ το 950 & 990 (δε συζητάω καν για την συνέχεια με τα νεότερα μοντέλα);

Άρα γιατί το f800gs "κάνει" και κάποιο άλλο όχι;αφού τα 225 κιλάκια τα εχει..

Βάλε λίγο και το Παρίσι Ντάκαρ που ψιλό έσκισε κάποιες επιθυμίες συνειδήσεις

Και για μένα με ενα xt600e μπορείς να κανείς πραγματικό adventure trip over the world και κατα πάσα πιθανότητα να μη πάθει και τιποτα

Ομως εαν ο άλλος επιθυμεί να εχει το θηρίο με μπαγκαζιέρες φορτωμένο τέρμα η άποψη οποιουδήποτε αλλού για οτιδήποτε άλλο περισσεύει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμενα δεν με πειραζει τιποτα...ολα καλα ειναι.Το μονο που με ενοχλει ειναι πως η ψαλιδα στα οικονομικα στοιχεια ανοιγει πολυ.

Σε 10 χρονια θα δινουμε παραδειγματα στο στυλ αλλο ΚΙΑ κι αλλο FERARI μου φαινεται..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άμα παραανοίξει μην ανησυχείς, δεν θα έχουμε προδιαγραφές ΓιούροΨι να καλύψουμε σε αυτά που θα φτιαχν' ο Γκοργκολης και θα βάζουμε ότι εξάτμιση θέμε αμά λαχ να πουμ :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολύ καλό το πινακάκι αν και μου φαίνεται λίγο αισιόδοξο για κάποια συγκεκριμένα μοντέλα. Νομίζω πως το άφρικα θα πετύχει τη χρυσή τομή μεταξύ αίγλης μαστόδοντων και "πραγματικών" ον-οφ δυνατοτήτων

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

perceived-gap-on-adv-market.jpg

Ωραίος πίνακας.

Παρατηρήστε την θέση του KLR 650.

Μου θυμισε την θεση που ειχε πάρει στο 1ο MegaTest MOTO με ξενους δημοσιογραφους στα βουνα της Ελλάδας το '97 (?) το KLX 650.

Αν δεν ηταν και τόσο ακριβό τότε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλός είναι...υπάρχει βέβαια μια σχετική ευελιξία για κάθε μοντέλο η οποία εξαρτάται και από τον αναβάτη αλλά και από τη χρήση που κάνει.

Επίσης να τονίσουμε την απουσία κάποιων (street κυρίως)μοντέλων όπως BMW S1000XR,Versys 1000,Varadero,KTM 1290,Crossrunner,Vstrom 650 XT,Pegaso,Transalp,KTM 1050

Τροποποιήθηκε από τον efkola

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα ας το βγαλει κανα 14 αρι plus και να μπει στο πεδιο τιμων των μαστοδοντων και θα δουμε ποσο χρυσες τομες θα κανει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλα ας το βγαλει κανα 14 αρι plus και να μπει στο πεδιο τιμων των μαστοδοντων και θα δουμε ποσο χρυσες τομες θα κανει.

κ βαλεεεεε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άμα το πάνε στο 14άρι βλέπω να ξυπνάνε οι καφασακαίοι και να λανσάρουν και στας Ευρώπας το Αμερικάνικο KουLούRι με ψεκασμό και καλύτερη σέλα ξέρω γω και να τους παίρνουν όλους τα σώβρακα με το δικό τους τρου αντβέντσουρ. Μάλλον wishful thinking όμως...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσο για τον πινακα... Γιατι εχω την εντυπωση οτι το exc 300f δεν υπαρχει καν σαν μοντελο? :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και κάποιες ακόμα φωτογραφίες από διάφορες γωνίες

http://www.bikeit.gr/new-models/honda/6426-nea-montela-2015-honda-crf-1000-l-africa-twin-patent-photos-2.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βλέποντας και ξαναβλέποντας την φώτο, έχω την εντύπωση πως συμβαίνει το εξής: Τα φωτιστικά σώματα είναι σε κόχες και, επειδή η φώτο είναι τραβηγμένη από πιο ψηλά, το επάνω μέρος της εσοχής που φωλιάζουν τα φώτα λειτουργεί σαν γείσο κρύβοντάς μας το πάνω μέρος του φωτιστικού.

CRF1000LAfricaTwin1.jpg?mode=max&quality=90&scale=down

Προσέξτε την σαγρέ επιφάνεια στο κάτω μέρος και στο πλάι της εσοχής και το βάθος που δείχνει να έχει και φανταστείτε το αντίστοιχο βάθος και στο επάνω μέρος να κρύβει ένα μέρος από τα φώτα.

2016-Honda-Africa-Twin-CRF1000L-grayscale-04.jpg?resize=635%2C476

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρατήρησε κάποιος άλλος ότι τα χειριστήρια και πιθανότατα και όλα τα άλλα πλάνα που φαίνονται (και ακούγονται) είναι από αυτόματο προφανώς DCT μηχανάκι?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα