Jump to content
Sign in to follow this  
zentakias

Led λαμπακια στο κοντερ και τα οργανα.

Recommended Posts

Θελω να αλλάξω τα λαμπάκια στο κοντέρ απο τη μηχανη και να βαλω λαμπακια λεντ, αλλά χρειαζομαι λιγη βοηθεια, γιατί ειμαι ασχετος.

Απο οσο ρωτησα τα κοντερ μας παιρνουν led τυπου t10.

Τα smd καταλαβα οτι ειναι ο αριθμος απο τα λαμπακια που εχει καθε led.

Αυτο που δεν ξερω ειναι τί διαφορες υπαρχουν αναμεσα στα 5050, 3020, 3528 και κατι αλλοι κωδικοι 194, 168 κλπ.

Τί δειχνουν με λιγα λογια αυτοι οι κωδικοι?

Θελω να παρω ασπρα, που να εχουν δυνατο φως

αλλά να μην ανεβαζουν καμια μεγαλη θερμοκρασια και μου βρασουν και τα καντράν

(αν συμβαινει κατι τετοιο με τις λεντ λαμπες κιολας, δεν ξερω)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Το LED είναι ένα λαμπάκι από μόνο του. Το SMD είναι τύπος LED που είναι φτιαγμένος να κολλιέται πάνω στην επιφάνεια μιας πλακέτας, δηλαδή δεν έχει τα μακρουλά αυτά ποδαράκια. Οι αριθμοί αυτοί που βρήκες είναι τύποι LED και νομίζω πως το μόνο που διαφέρει μεταξύ τους είναι το σχήμα, σαν φωτεινότητα είναι όλα το ίδιο. Τέλος δεν έχεις κανένα θέμα με θερμοκρασίες από τη στιγμή που οι τάσεις σου θα είναι σωστές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SMD είναι ο τύπος του led που βγάζουν αρκετό φως.

Το 5050 έχει να κάνει με της κίτρινη επιφάνειας που παράγει το φως 5x5 χιλιοστά

Δες εδώ τον πίνακα: http://en.wikipedia.org/wiki/SMD_LED_Module

To T5-T10 κλπ έχει να κάνει με το τύπου του βύσματος Τ5 είναι τα μικρά και Τ10 τα μεγάλα που έβαλα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ελα ρε προεδρε Γιωργαρε Κλαμπαρε!!! :worshippy:

Τωρα 11 το βραδυ μου ηρθε η ιδεα, που ξερω γω αν σε παρω τηλ και σε κοψω απο τιποτα "δουλειες" ?? :spiteful:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είχα αλλάξει και εγώ πριν χρόνια στο καντράν τις λαμπίτσες με smd και η διαφορά ήταν τεράστια!

Από κατανάλωση ξοδεύουν ΠΟΛΥ λιγότερο και παράγουν περισότερο έργο!

Εμένα του καντράν μου οι λάμπες ήταν Τ5 και τις άλλαξα με τις αντίστοιχες Τ5 led smd!

Είχα αλλάξει και το stop/πορείας καθώς και τα φλας και ήταν απίστευτο το φως που έβγαζαν! Ειδικά το στοπ/πορείας που είναι 21/5W (στην ίδια λάμπα δηλαδή στοπ/πορείας). όταν άλλαξα με led τα φώτα ήταν ΠΟΛΥ πιο ξεκάθαρα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εχω βρει 2 ειδων t10.

Τα μεν ειναι με αυτα τα κιτρινα smd απο 5 το καθενα, τα δε ειναι σαν γλομπακια με γυαλακι δηλαδη. Θα δω ποια χωρανε και θα παραγγειλω, γιατι τα πρωτα μου φαινεται εχουν μεγαλυτερο υψος. Λινκ οταν μπω απο τον υπολογιστη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα γλομπάκια που λες, φωτίζουν πολύ λίγο.

Μπορεία και λίγότερο από τα κανονικά (πυρακτώσεως)

Υπάρχουν Τ10 με 1smd στην κορυφή και κάνουν την δουλειά που θες, δεν χρειάζεται να πάρεις με 500 πηγές φωτός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιωργη, απο οτι ειδα ο Γιωργης ο wolfi που ειχε αγορασει τ10, τα εφαγε με λιμα για να στενεψουν.

Μπας και τελικα τα λεντακια που παιρνουν τα κοντερ μας ειναι τ5 τυπου?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν παίζει αυτό που λές, το βύσμα ή θα είναι Τ5 ή Τ10.

To πρόβλημα του wolfie είναι το πάνω μέρος που είναι τα SMD και όχι το βύσμα για αυτό σου λέω μην πάρεις με 5-6 εστίες φωτός

Για το πόσα T5 ή Τ10 θα πρέπει να πάρεις δεν μπορώ να σου πω γιατί είναι διαφορετικά τα κοντέρ μας.

Τ5 σίγουρα μπαίνουν στις ενδείξεις για τα φλας-νεκρά-μεγάλη σκάλα στα φώτα (εμένα έχει και στο βενζινόμετρο) τα υπόλοιπα που έβαλα ήταν Τ10

Βγάλε το όργανα να τα δεις με τα μάτια σου πόσα θες από το καθένα και ξαναλέω απέφυγε αυτά με τα πάρα πολλά SMD.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δες αρχικά τι χωράει στην θέση που μπαίνει το φωτάκι. (το μάκρος κυρίως)

0141366_t10-5050-smd-9-led-06w-50ma-5000-6000k-12v-white-light-car-bulb-pair.jpeg

UT8qUmGXoXcXXagOFbXJ.jpg

Θέλεις κάτι τέτοιο, και κυρίως να έχει στο πάνω μέρος led.

Και αυτό καλό είναι -αν θυμάμαι καλά-

auto-smd-led-t10-05w-193.jpg

ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ:

sku_154250_1.jpg

-Γιατί όχι ρε Δημήτρη;

Αυτά τα Led είναι κυρίως για πίνακες ένδειξης, ή για Υποτυπώδες φωτισμό σε χώρους με απόλυτο σκοτάδι.

Και μόνο για αυτά. Καταναλώνουν ελάχιστα -αν κάποιος ψαχτεί, παίζει να ανάβει τέτοιο λαμπάκι, απλά από τα ηλεκτρομαγνητικά κύματα-.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υπάρχει λόγος που ο κατασκευαστής έχει επιλέξει μια συγκεκριμένη φωτεινότητα για το καντράν. Από ένα σημείο και πάνω σου αποσπά την προσοχή από την οδήγηση ή απλά σου σπάει τα @@.

Για τον ίδιο λόγο η φωτεινότητα στο καντράν των αυτοκινήτων ρυθμίζεται.

Έχε το και αυτό υπ΄όψιν

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

υπάρχει λόγος που ο κατασκευαστής έχει επιλέξει μια συγκεκριμένη φωτεινότητα για το καντράν. Από ένα σημείο και πάνω σου αποσπά την προσοχή από την οδήγηση ή απλά σου σπάει τα @@.

Για τον ίδιο λόγο η φωτεινότητα στο καντράν των αυτοκινήτων ρυθμίζεται.

Έχε το και αυτό υπ΄όψιν

Εχεις μεγαλο δικαιο. Τσεκαρισμενο χιλιαδες φορες, οσο και αν αστειο ακουγετε θελει προσοχη.

Οσο χαζο και αν ακουγετε κουραζει παρα παρα πολυ τα ματια το εντονο φως στα περιφεριακα δεν μπορω να το εκφρασω διαφορετικα.

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι οκ αλλά.....

Ο λόγος που το έκανα εγώ είναι ότι μιλάμε για κοντέρ 20ετίας που οι πλάκες τους έχουν μαυρίσει και δεν περνάει το φως της λάμπας με τίποτα.

Εδώ με έχουν ρωτήσει πρόσφατα αν είναι καμένα τα λαμπάκια του κοντέρ (μετά την αλλαγή σε smd's) για τόσο χάλι λέμε.

Μόνο αλλαγή των πλακών με σώζει, είδα καινούργιες και έπαθα πλάκα σαν προβολείς μου φάνηκαν σε σχέση με τις δικές μου χαχαχα :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε πολλές μηχανές όταν κοιτάς μπροστά το καντράν δεν είναι στο οπτικό σου πεδίο, οπότε δεν έχεις κάποιο πρόβλημα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το δικο μου κοντέρ έχει μαυρο καντράν με κόκκινες ενδείξεις και το φως με τα υπάρχοντα λαμπάκια είναι χαμηλό και ανεπαρκές (βεβαια ισως ο κινεζος εχει βαλει χοντροκομμενες πλακες ενδειξεων) οποτε για μένα το να φαίνονται εντονότερα θα είναι βελτίωση.

αύριο ή μεθαύριο θα βγάλω ζελατίνα και θα ανοιξω και το κοντέρ να δω τελικά τί λάμπες θα πάρω.

έχω βρει με 4smd (2 πανω και 2 δίπλα) και αυτά τα θέλω για το καντραν.

Για τις μεμονομενες ενδείξεις νεκράς,φλας,μεγάλη σκαλα,λάδια θα τις βάλω με 1 άντε 2 smd πανω.

Γερασιμε μπας και σώσω λίγο την κατασταση εστω, το ξέρω οτι θα παραμείνει έτσι το καθήμενο. :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το δικο μου κοντέρ έχει μαυρο καντράν με κόκκινες ενδείξεις και το φως με τα υπάρχοντα λαμπάκια είναι χαμηλό και ανεπαρκές (βεβαια ισως ο κινεζος εχει βαλει χοντροκομμενες πλακες ενδειξεων) οποτε για μένα το να φαίνονται εντονότερα θα είναι βελτίωση.

αύριο ή μεθαύριο θα βγάλω ζελατίνα και θα ανοιξω και το κοντέρ να δω τελικά τί λάμπες θα πάρω.

έχω βρει με 4smd (2 πανω και 2 δίπλα) και αυτά τα θέλω για το καντραν.

Για τις μεμονομενες ενδείξεις νεκράς,φλας,μεγάλη σκαλα,λάδια θα τις βάλω με 1 άντε 2 smd πανω.

Γερασιμε μπας και σώσω λίγο την κατασταση εστω, το ξέρω οτι θα παραμείνει έτσι το καθήμενο. :crazy:

Πρόσεξε να χωράνε στο socket, γιατί αυτές οι λαμπίτσες που έχουν και στο πλάι παραείναι χοντρές!

Κοίταξε και led που έχουν μόνο πάνω! Εϊναι εξίσου δυνατές!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε πολλές μηχανές όταν κοιτάς μπροστά το καντράν δεν είναι στο οπτικό σου πεδίο, οπότε δεν έχεις κάποιο πρόβλημα!

Δεν χρειάζεται να είναι στο οπτικό σου πεδίο, βάλε ένα φακό τη νύχτα κάτω από το πρόσωπο σου και κοιτά μπροστά.

dsc9300-small.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άσε που στην φώτο ο φακός είναι στο οπτικό σου πεδίο (η δέσμη χτυπάει στο μάτι, μέσω περιφερειακής όρασης)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειχα βαλει στο κοντερ και στα λαμπακια ενδειξεων led T10 (στο tdm850) λευκο φως.

Aποτελεσμα το φως που βγαζαν τα led βαρουσε μονο μπροστα κατι που στα καδραν του tdm δεν βοηθαει και ετσι ειχα παρα πολυ χαμηλο φωτισμο.Στις ενδειξεις που εβαλα και εκει led ειχα επιπλοκες καθως το ρευμα που περισσευε (καθως το led καιει λιγοτερο) πηγαινε απο δω και απο εκει.Πατουσα φρενο και αναβε το λαμπακι της νεκρας και το φως πορειας.Τα εβγαλα ολα και εβαλα λαμπες πυρακτοσεως ασπρες (μπλε γυαλι).

Τροποποιήθηκε από τον ger_zoym

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κατι τετοιο σκεφτομαι για το καντραν, εχει και πανω και γυρω.

http://www.ebay.com/itm/281418898608?_trksid=p2060353.m1438.l2649&var=580444413066&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

στα αλλα τα μεμονωμενα νεκρας κτλ, θα βρω τα απλα με 1smd πανω.

ger_zoum με σβηστα φωτα σου συνεβαινε αυτο με το ρευμα που περισσευε??

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Eγώ έβαλα αυτάQ

Led smd T5

mccIBpFqucgGC3Qw-15YWIw.jpg

και είχα αυτό το αποτέλεσμα:

Τροποποιήθηκε από τον st3li0s

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα