Jump to content
A-nik-i

Μοτοσυκλετιστικά "στερεότυπα"

Recommended Posts

Θα μπορουσα να γραψω πολλα για το εν λογω θεμα.....και για τους μεν και για τους δε......

Συνηθως κραζουν αυτους που εχουν κατι καλυτερο απο το δικο τους......θα φερω παραδειγμα χωρις να θελω να θιξω κανεναν....ειναι ο αλλος με το αφρικα η το τρανσαπλ και θα σχολιασει ως ποζερα τον τυπο με το gs,ειναι ο αλλος με το bandit και θα σχολιασει αυτον που πηρε το streetfighter ως καφετεριακια και ποζερα.....και παει λεγοντας.

Την κομπλα την τρωει αυτος με το υποδεεστερο μηχανακι.....κοινως οσα δεν φτανει η αλεπου......

Ασχημο πραγμα η κακη "ζηλια"........

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Θα μπορουσα να γραψω πολλα για το εν λογω θεμα.....και για τους μεν και για τους δε......

Συνηθως κραζουν αυτους που εχουν κατι καλυτερο απο το δικο τους......θα φερω παραδειγμα χωρις να θελω να θιξω κανεναν....ειναι ο αλλος με το αφρικα η το τρανσαπλ και θα σχολιασει ως ποζερα τον τυπο με το gs,ειναι ο αλλος με το bandit και θα σχολιασει αυτον που πηρε το streetfighter ως καφετεριακια και ποζερα.....και παει λεγοντας.

Την κομπλα την τρωει αυτος με το υποδεεστερο μηχανακι.....κοινως οσα δεν φτανει η αλεπου......

Ασχημο πραγμα η κακη "ζηλια"........

Άσχημο πράγμα ο φθόνος αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Υπάρχουν κι αυτοί που θέλουν να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, σαφώς. Υπάρχουν κι οι άλλοι όμως που το βλέπουν αντικειμενικά.

Ας πάρω παράδειγμα εμένα. Έχω μια μηχανή που κοστίζει περίπου 5000€ και είναι μια μηχανή για ταξίδια/βόλτες. Εάν εγώ δω έναν με μια R1/GSXR1000/CBR1000RR του 2002 (φθηνότερη δηλαδή), που την έχει μόνο για την καφετέρια, τι να τον πώ; Συνειδητοποιημένο μοτοσυκλετιστή;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άσχημο πράγμα ο φθόνος αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Υπάρχουν κι αυτοί που θέλουν να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα, σαφώς. Υπάρχουν κι οι άλλοι όμως που το βλέπουν αντικειμενικά.

Ας πάρω παράδειγμα εμένα. Έχω μια μηχανή που κοστίζει περίπου 5000€ και είναι μια μηχανή για ταξίδια/βόλτες. Εάν εγώ δω έναν με μια R1/GSXR1000/CBR1000RR του 2002 (φθηνότερη δηλαδή), που την έχει μόνο για την καφετέρια, τι να τον πώ; Συνειδητοποιημένο μοτοσυκλετιστή;

Και προσθέτω ότι με τις σημερινές τιμές των μεταχειρισμένων, οι μηχανές που δεν φτάνει η μέση αλεπού είναι λίγες. Άσε που το πιο θαμμένο στερεότυπο είναι ο μέσος οδηγός scooter και σιγά τι τιμές που έχουν τα scooter

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί πολλοί με scooter πάνε με την ταυτότητα στο στόμα!!!! Μου έτυχε σήμερα να ανεβαίνω από Γλυφάδα και μπροστά είχα ένα ολοκαίνουργιο Beverly και μάλιστα ο αναβάτης δεν ήταν πιτσιρικάς, κάνω το λάθος να τον περάσω (και μην σας μπει καμία ιδέα στο χαλαρό με 80-90 και από μεσαία λωρίδα) και ο τύπος απλά έκανε σαν να τον μείωσα…… με αποκορύφωμα όταν μπλέξαμε σε ψιλό κίνηση που έκανε τις τρελές σφήνες απλά για να περάσει μπροστά μου! Ααααα και χωρίς κράνος εννοείται!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγω tmax εχω, μακαρι να μπορουσα να βαλω face control στη yamaha να μη το παιρνουν οσοι νομιζουν οτι ειναι status symbol χαχαχαχαχαχαχ.

Τι να κανεις δυστυχως αμα εχεις το χρημα στο δινουν και δεν σκεφτονται εμας τους υπολοιπους που βλεπουμε το μακακα πανω να κανει το τσολι.

Βεβαια οποιος και να το παιρνει δεν με νοιαζει γιατι εγω το λατρευω και θα το ξαναπαιρνα ξανα και ξανα. Ποτε δεν χαρακτηρισα ενα μηχανακι απο τους μακακες που το καβαλανε μετα δεν θα χα παρει ποτε στη ζωη μου street για τους καγκουρες που νομιζουν οτι η αθηνα ειναι πιστα, η δεν θα παιρνα mt για αυτους που σε καθε φαναρι το τραβανε σουζα και νομιζουν οτι λεμε α να ο μαγκας...

Τροποποιήθηκε από τον babaman

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμένα μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί πολλοί με scooter πάνε με την ταυτότητα στο στόμα!!!! Μου έτυχε σήμερα να ανεβαίνω από Γλυφάδα και μπροστά είχα ένα ολοκαίνουργιο Beverly και μάλιστα ο αναβάτης δεν ήταν πιτσιρικάς, κάνω το λάθος να τον περάσω (και μην σας μπει καμία ιδέα στο χαλαρό με 80-90 και από μεσαία λωρίδα) και ο τύπος απλά έκανε σαν να τον μείωσα…… με αποκορύφωμα όταν μπλέξαμε σε ψιλό κίνηση που έκανε τις τρελές σφήνες απλά για να περάσει μπροστά μου! Ααααα και χωρίς κράνος εννοείται!

Μου έχει τύχει πολλές φορές και εμένα ειδικά με όσους έχουν μικρά μηχανάκια. 8 στις 10 φορές προσπαθούν να μπούν μπροστά σου χωρίς φυσικά να κερδίζουν τίποτα εκτός απο λίγα μέτρα δρόμου αφού πιο μπροστά έχει άλλα μηχανάκια (μιλάω πάντα σε δρόμους με κίνηση που εμείς οι μηχανόβιοι περνάμε ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα). Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιός ο λόγος να σκυλιάζουν για λίγα μέτρα δρόμου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε παιδιά στερεότυπα υπάρχουν παντού και πάντα και άλλοτε είναι «αρνητικά» και άλλοτε «θετικά» . Έτσι πάντα θα υπάρχει ο «Αφρικανός» (συνειδητοποιημένος, γνώστης από μηχανές –εξ ου και ιδιοκτήτης Χόντα- και σωστός), πάντα θα υπάρχει ο «προπελάκιας» (ποζεράς, φάτσα-μόστρας, δεν μπόρεσε να πάρει Ζ3 και πήρε GS) , o «Στρωμάς» (πρώην άσχετος κουτάκιας που πήρε ότι του χτύπησε στο μάτι χωρίς να ξέρει πως δεν κάνει για τίποτα, ή μεταμφιεσμένο σκούτερ σε μοτο, ο wannabe Αφρικανός που δεν έφταναν τα πόδια του να πατάνε κάτω σε Αφρικα ή Βαραντέρο), ο «σκουτεράς» (πάλι κουτάκιας που δεν άντεχε να πληρώνει τη βενζίνη του κουτιού του) κτλπ κτλπ κτλπ. Προς τι το κακό? Κάθε στερεότυπο έχει φτιαχτεί από πλήθος χρηστών που εμπίπτουν σε μια ομοειδή κατηγορία με κοινά χαρακτηριστικά , κοινή συμπεριφορά και αρκετές φορές κοινό μορφωτικό και βιοτικό επίπεδο. Το ενδεχόμενο μια κατηγοριοποίηση στερεοτύπου να μεταλλαχτεί με τα χρόνια από θετικό σε αρνητικό και τούμπαλιν το έχετε σκεφτεί? Οι «XRάκηδες» στη γενιά μου ήταν οι πιτσιρικάδες που δεν είχαν αγοράσει δίχρονο, οδηγούσαν με άσπρο σαμπό και είχαν αφήσει το πλεκτό 10ποντο κοτσιδάκι, τώρα που έχουν γίνει πενηντάρηδες, έτσι και πεις πως ήσουν ή είσαι «XRάκιας» τότε θεωρέισαι cool, συνειδητοποιημένος μοτοσικλετιστής (και μάλιστα Χοντέος) από τους τυχερούς που ξέρανε τι και για ποιο λόγο το αγοράζανε (άσχετα αν τότε το αγοράσανε για τις διαδρομές Πλατεία Νέας Σμύρνης – Φάληρο – Λύκειο). Μετά από αυτό αν συνειδητοποιήσω πως σε 30 χρόνια οι «Στρομάδες» θα θεωρούνται κουλ και συνειδητοποιημένοι εντουράδες θα ζητήσω να πεθάνω από τώρα για να μην δω τέτοιο πράγμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ααααααααααα πάρα πολύ ωραία ^_^

Χαίρομαι που κι εσείς οι άντρες μηχανόβιοι έχετε τέτοια προβλήματα με μοτο-στερεότυπα. Αν σας παρηγορεί, υπάρχουν και χειρότερα, αν τύχει να είσαι γυναίκα... :P

Ε τώρα μας φούντωσες την περιέργεια. Πες κανένα καλό σκηνικό.

Υ.Γ. Δεν πιάνεται για αυτή τη συζήτηση γιατί το είπε κοπέλα που δεν είναι καν μηχανόβια, αλλά το καλύτερο που έχω ακούσει είναι ότι δεν της αρέσει να βλέπει γυναίκες να οδηγούν μηχανή, γιατί λέει τους αφαιρεί τη θηλυκότητα να είναι αυτές στο τιμόνι. Σαν να λέμε ότι η θέση μιας γυναίκας πάνω σε μια μηχανή είναι "κάτσε πίσω μωρή αποσκευή" αλλιώς δεν είναι γυναίκα, και να στο λέει και γυναίκα αυτό :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε τώρα μας φούντωσες την περιέργεια. Πες κανένα καλό σκηνικό.

Υ.Γ. Δεν πιάνεται για αυτή τη συζήτηση γιατί το είπε κοπέλα που δεν είναι καν μηχανόβια, αλλά το καλύτερο που έχω ακούσει είναι ότι δεν της αρέσει να βλέπει γυναίκες να οδηγούν μηχανή, γιατί λέει τους αφαιρεί τη θηλυκότητα να είναι αυτές στο τιμόνι. Σαν να λέμε ότι η θέση μιας γυναίκας πάνω σε μια μηχανή είναι "κάτσε πίσω μωρή αποσκευή" αλλιώς δεν είναι γυναίκα, και να στο λέει και γυναίκα αυτό :lol:

Για αυτην εδω λες:

Εμένα με ξενερώνουν απίστευτα γυναίκες πάνω σε μηχανές. Πόσο μάλλον σε ψηλόφτερο.

Καμια βεσπα, κανένα fly ή στην χειρότερη PCX (φτου, φτου) ειναι πιο του χαρακτηρα τους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιατί χαλιέστε ρε?

Όσο παίρνει ο καθείς αυτό που του αρέσει και δεν σας ενοχλεί, τί σας νοιάζει αν το πήρε γιατί το χρειαζόταν, ή επειδή ήθελε να κάνει τον ποζερά στη δουλειά, στην καφετέρια, στην παρέα, στη γειτονιά? Αυτός ξοδεύεται, αυτός ξεφτιλίζεται.

Αντικείμενα (γενικώς και αδιακρίτως) που έχουν κατά καιρούς θεωρηθεί "ελιτίστικα" είναι πολλά. Θυμάστε έναν καιρό τί γινόταν με τα Swarovski? Ο κακός χαμός μιλάμε. Παντού τα βάζανε και κάθε μλκισμένη κυράτσα που ήθελε να το παίξει "κάποια" στον κύκλο της, έκανε και συλλογή. Έχουνε βουλιάξει ράφια από δαύτααααα.....

Εκεί που ενοχλούμαι είναι αν έρθει ο άλλος και προσπαθήσει να με μειώσει (που έχω κάτι ταπεινό κι αυτός είναι χάϊ), ή να μου κορδώνεται για να το παίξει σπουδαίος.

Εκεί πέφτει ειρωνία και δούλεμα που πάνε σύννεφο λέμε.... :mB_kalo_e: και μια χαρά περνάω να σας πω την αλήθεια, η καλύτερή μου είναι.... :spiteful::secret:

Βλέπετε, αυτά τα τυπάκια σχεδόν πάντα είναι και βλαμμένα απ' το πολύ το πόζερ, οπότε δεν πολυκαταλαβαίνουν ότι τους δουλεύεις κιόλας.

Άντε, το ξαναγράφω.

Το παν είναι να ζεις για τον εαυτό σου και όχι για τους άλλους.

Όποιος μπορεί και το κάνει στη ζωή του πράξη, αγγίζει την ευτυχία.

Τροποποιήθηκε από τον Kostas-MotoLover

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρά πιάνεται...

Στερεότυπα για γυναίκες που οδηγούν μηχανές... τι να πρωτοσκεφτώ... ΜΟΝΟ για το χώμα, και ήδη είναι αρκετά...

Οτι μας θεωρούν "εύκολες" και "χαλαρών ηθών"?

Οτι αν δεν τους κάτσουμε με το παραπάνω σκεπτικό, μας θεωρούν αντρογυναίκες ή/και λεσβίες ή/και ψωνάρες

Οτι τα ίδια λάθη να κάνουμε με άντρες, εμείς είμαστε "τα καημένα/άχρηστα τα κορίτσια" ενώ οι άντρες "ε τώρα μαθαίνει"...

Οτι "κλαίμε εύκολα" (?!??!)

Οτι θα βγάλουμε το κράνος και από μέσα θα είναι η γκομενάρα Miss Supercross, χτενισμένη και βαμμένη, και όχι μια νορμάλ κοπέλα, αναμαλιασμένη και ιδρωμένη από την οδήγηση...

Οτι καβαλάμε επειδή ψαχνόμαστε για γκόμενο

Οτι καβαλάμε επειδή θέλουμε να αρέσουμε (Θεε μου, τι έχουμε ακούσει...)

Οτι τα φόντα μας είναι ΡΟΖ επειδή είμαστε κοριτσάκια... και πακέτο πάνε οι στολές και οτιδήποτε γυναικείο...

κλπ κλπ κλπ...

για να μην ξεχάσω τα κλασσικά:

"Σιγά μην βρεις γκόμενο με αυτά που ασχολείσαι"

Γουστάρουν να έχουν γκόμενα να καβαλάει, αλλά όχι χωρίς αυτούς μαζί

Τι μηχανές και μαλακίες, να κάτσεις να κάνεις οικογένεια

και έχει κι άλλα...

Τροποποιήθηκε από τον dirty_girl

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Tα οχήματα μας είναι και ο καθρέπτης της προσωπικότητας μας. Οπως και το στυλ οδήγησης μας.

Μοιραία λοιπόν δημιουργούνται κάποια στερεότυπα.

+φωνο Ειμαστε ο,τι τρωμε , ο,τι λεμε, ο,τι κανουμε ,ο,τι φοραμε , ο,τι ΚΑΤΕΒΑΖΟΥΜΕ , ο,τι διαβαζουμε, γιατι οχι και ο,τι οδηγαμε.

Ας πουμε οτι εγω κληρωνομισα ενα σκουτερακι ενω εχω στην κατοχη μου ενα SS που το σεβεμαι και με σεβετε καποιος που θα με δει να παω ταπα το σκουτερακι θα πει δες τον ΜΑΚΑΚΑ νομιζει εχει SS .

πολες φορες δεν εχει να κανει με στερεοτυπα αλλα με ενα αλλο φαινομενο που λεγετε προβολη.

Δηλαδη προβαλουμε η αν θες καταλογουμε στους αλλους ολα τα δικα μας αρνητικα. Γιατι ο ψαρακας με το GS να ειναι βλαξ επιδη ειπε κατι αστειο??? Εσυ δηλαδη που το λες βλαξ δεν ειπες ποτε δεν εκανες ποτε στο παρελθον κατι αντιστοιχο. Οταν ξεκινησες τα γνωριζες ολα??

Αλλες φορες ειναι ζηλεια..... Ο βλαξ με το GS που το εχει για τον καφε του και δεν ξερει να το παει οπως ΕΓΩ¨??????

και ΕΓΩ που μπορω να το παω να μην το εχω??????

Τελος κατα την γνωμη μου τα στερεοτηπα ειναι οι καθαρα δικοι μας δογματισμοι φοβιες ανασφαλειες και ανεπαρκειες που απλα τους "Προβαλουμε" στους αλλους.

Οι μεγαλοι ανθρωποι ασχολουντε με τις ιδεες τους με τον εαυτο τους και την προσοπικη τους βελτιωση.

Οι μικροι ανθρωποι ασχολουντε με τους αλλους.

Τροποποιήθηκε από τον lost_angel

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ότι αυτός με το ss δεν έχει άλλο όχημα και με αυτό πάει για καφέ και με αυτό στην πιστά δεν υπάρχει;

Ότι αυτός με το gs δεν γουστάρει να βάζει αυτοκόλλητα αλλά έχει γράψει 200χ klm ούτε αυτό παίζει;

Ο σκουτεράς να έχει ένα panigale αλλά δεν θέλει να το κινεί στην πολύ, ούτε αυτό παίζει;

Ξεκολλήστε βρε, όλοι δυο ρόδες καβαλάμε και άμα τύχει η στραβή ο δίτροχος θα σταματήσει να σας βοηθήσει, μην τον απαξιώνετε

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όσο κι αν μας φαίνεται "άκυρο" και ποζεριά να'χει κάποιος το μεγαθήριο της μπεμπέ (παράδειγμα) για καφέ και σούπερ μάρκετ, δεν είναι δουλειά κανενός μας να του την λέμε γι'αυτό. Ούτε είμαστε ανώτεροι επειδή ταξιδεύουμε ένα κλικ παραπάνω, ούτε επειδή πήραμε κι ένα σκούτερ εκτός απ'το δικό μας ΜΠιστόλι για να κάνουμε τις δουλειές μας ξέρω γω. Το γούσταρε, είχε τα φράγκα και το πήρε και το κάνει ότι γουστάρει. Και εκεί έληξε η υπόθεση.

Να μου πεις ότι τυπάς σε ταμείο ανεργίας δανείστηκε από τοκογλύφους για να πάρει μεγαθήριο για ντεμέκ status symbol οκ, κράξ'τον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρά πιάνεται...

Στερεότυπα για γυναίκες που οδηγούν μηχανές... τι να πρωτοσκεφτώ... ΜΟΝΟ για το χώμα, και ήδη είναι αρκετά...

Οτι αν δεν τους κάτσουμε με το παραπάνω σκεπτικό, μας θεωρούν αντρογυναίκες ή/και λεσβίες ή/και ψωνάρες

Οτι τα ίδια λάθη να κάνουμε με άντρες, εμείς είμαστε "τα καημένα/άχρηστα τα κορίτσια" ενώ οι άντρες "ε τώρα μαθαίνει"...

Οτι θα βγάλουμε το κράνος και από μέσα θα είναι η γκομενάρα Miss Supercross, χτενισμένη και βαμμένη, και όχι μια νορμάλ κοπέλα, αναμαλιασμένη και ιδρωμένη από την οδήγηση...

Οτι τα φόντα μας είναι ΡΟΖ επειδή είμαστε κοριτσάκια... και πακέτο πάνε οι στολές και οτιδήποτε γυναικείο...

κλπ κλπ κλπ...

και έχει κι άλλα...

Πάντως άν ένας άντρας κάνει μια φορά μεγάλη σχέση με κοπέλα που έχει δική της μηχανή και ταξιδεύουν παρέα με 2 μηχάνες μετά πολύ δύσκολα ευχαριστιέται να ανεβάζει στην μηχανή του άλλη κοπέλα για ταξίδι. καλομαθαίνεις να οδηγάς μόνος χωρίς συνεπιβάτη, καλομαθαίνεις να έχει και η κοπέλα σου μηχανή και μετά όλα σου φαίνονται κάπως..

Γιαυτό μάγκες μακριά απο κοπέλες που οδηγάνε μηχανή :crazy: (δεν φτάνουν για όλους μας!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λεπον μια μιερα ανεβαινα στο σπιτι μου με το σκουτερακι.Ανηφορα του Ολυμπιακου Χωριου για οσους δεν ξερουν εχει και κλιση απο ενα σημειο και πανω και γενικα δρομος που ανοιγουν πολλοι και με διαφορα οχηματα.Εγω μπουφαν κρανος γαντια με το σκουτερακι να αγκομαχαει εκει γυρω στο 100+.ΜΕ πιανει φαναρι κοντα στο ΙΓΜΕ πανω απο το Ολυμπιακο Χωριο.Σκαει ΤΔΜας καγκουροβιτς μου λεει κριμα το κρανος ρεεεε (ενα Shoei) και ανοιγει μια και φευγει.....

ΤΗν μεθεπομενη μερα τον πετυχα με το Τiger......τοτε φυσικα δεν προλαβε να μιλησει .....

Μαγκες ξεκολλατε επιτελους με τι οδηγαει ο καθενας και που το παει και πως το παει....

Υπαρχουν και χεραδες που ειναι με παπια γτ δεν υπαρχει σαλιο και κουλοι με 1000 supersport 1200 gs κοκ. που το πανε σπιτι δουλεια και καφετερια.Ο αλλος εχει παρει HD γτ ετσι γουσταρε,του γυαλισε,την ειδε SOA κοκ....

Ε και?Νταβατζηδες στ @@ τους ειστε και ασχολειστε?

Γτ αν αγοραζαμε πραγματικα οτι ειχαμε αναγκη και οχι οτι μας γυαλιζε δεν θα γεμιζε ο τοπος Iphone,galaxy,tablet των 500+ ευρω,αφου και μ ενα πιο ταπεινο την δουλεια σου την κανεις,.ΔΕν θα γεμιζε η Μυκονος για να ζησουν μερικοι το γκλαμουρ,ουτε θα ειχαμε γεμισει προ κρισης με Porshe

Ο καθενας μας αγοραζει οτι θελει γτ στην τελικη ειναι δικια του αποφαση πως χαλαει τα λεφτα του και αν ετσι αισθανεται σουπερ καλα κανει.

Δηλαδη επειδη εχει ο αλλος σουπερσπορτ πρεπει να ναι στην τσιτα συνεχεια και να μπαινει καθε track day πιστα ή ο αλλος με το Gs να φευγει πσκ και να φτανει στον Γραμμο?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σπανια θα βρεις πάπια να οδηγείται απο νεαρό και θα έχει καθρέφτες.

Έχω και τους δύο καθρέφτες πάνω. Τι κερδίζω; :mB_kalo_e: Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να κρίνουμε τις επιλογές την μηχανόβιων ανάλογα με το αν ''το πάνε'' όπως πρέπει ή όχι. Ο καθένας αγοράζει ότι τον κάνει ευτυχή και σηκώνει η τσέπη του.

Τροποποιήθηκε από τον Anakin

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρά πιάνεται...

κλπ κλπ κλπ...

και έχει κι άλλα...

"Ανατινάχτηκες" βλέπω, μαζεμένα τα είχες και έψαχνες αφορμή να τα πεις να ξεσκάσεις :lol:

Γενικά πάντως συμφωνώ με αυτό που λένε αρκετοί. Το τι οδηγάμε και πόσο χεράδες ή κουλοί είμαστε είναι θέμα δικό μας. Όποιος χαλιέται, ας μας πληρώσει ένα CSS, να μας χαρίσει κι ένα 690 SMC και θα τον αποζημιώσουμε με την πρόοδό μας, αλλιώς από το ένα μπαίνει από το άλλο βγαίνει. Προσωπικά, κριτική και θα δεχτώ και θα κάνω, αλλά σε θέματα που αξίζει. Αν ο άλλος έρθει και απλά μου κάνει καζούρα τον έχω γραμμένο, αν ερθει να μου πει ότι βρήκε το τάδε λάθος που κάνω στην οδήγησή μου θα τον ακούσω για να βελτιωθώ. Αντίστοιχα το ίδιο σε θέματα που έχουν να κάνουν με οδική ασφάλεια και συμπεριφορά σε κανονική κυκλοφορία, εκεί προφανώς αν ο άλλος είναι δολοφόνος που τρώει τα κόκκινα και πάει χωρίς αύριο δίπλα μου θα τον κράξω. Για τα υπόλοιπα δεν αξίζει να ασχολούμαστε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτά τα στερεότυπα δεν υπάρχουν μόνο στις μοτοσυκλέτες αλλά κ γενικότερα... Θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω που ανέφερε το οικονομικό κομμάτι, το οποίο παίζει πρωταρχικό ρόλο... Αυτό που δεν φτάνουμε και για εμάς είναι απρόσιτο, για κάποιον που είναι παιχνιδάκι να το αποκτήσει μπορεί να καταφύγει στην υπερβολή. Ε και; Γιατί να τον κράξω; Υπάρχουν ζευγάρια που ζουν σε γκαρσονιέρες, υπάρχουν κ ζευγάρια που ζουν σε 200 τ.μ. σπίτι. Για να ζήσεις σε τέτοιο σπίτι πρέπει να κάνεις 8 παιδιά για να δικαιολογήσεις το μέγεθός του; Αν έχεις την άνεση μαγκιά σου.

Όπως αισθάνεται όμορφα ο καθένας. Γουστάρεις να βγάλεις το 1000 στο κέντρο για καφέ, βγάλτο, απαγορεύεται; Ο ποζεράς, θα είναι ποζεράς κ στο κλαμπ, και στον δρόμο κ στο μηχανάκι κ στο γυμναστήριο παντού. Όσο με ενοχλεί όμως αισθητικά το ζελε η σαγιονάρα κ το γυαλί, άλλο τόσο με ενοχλεί η επίδειξη του μοτοεξοπλισμού, που σε κάποιες περιπτώσεις είναι πολύ κραυγαλέα. Πάντα στο όνομα της ασφάλειας ε... Ας μην το ψάχνουμε πολύ, όπως είπα όπως αισθάνεται όμορφα ο καθένας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πραγματικά, μου κάνει εντύπωση το πόσοι από εδώ υπερασπίζονται τους μηχανόβιους της καφετέριας και τους ακράνωτους με επιχειρήματα τύπου "αφού έχουν τα λεφτά και θέλουν να το κάνουν,τι με νοιάζει εμένα". Έχω βαρεθεί, κάθε λίγο και λιγάκι γίνεται τροχαίο με θύμα μοτοσυκλετιστή που δεν φορούσε κράνος ή το φορούσε σαν περικεφαλαία, που φορούσε κοντομάνικο και έμεινε όλο του το δέρμα στην άσφαλτο ή που πήρε πρώτη μηχανή 1000άρι SS και κατέληξε στους κάδους με τον Τάκη όταν πήγε να κάνει σούζα μπροστά στην καφετέρια. Και το χειρότερο δεν είναι αυτό, γιατί, όσο να'ναι καθαρίζει η γονιδιακή δεξαμενή, αλλά η επακόλουθη θύελλα αντιδράσεων κατά των μηχανών, που είναι σκοτώστρες, που είναι διάολοι και δεν ξέρω εγώ τι... Ο μοτοσυκλετισμός στιγματίζεται για ένα-δυο καραγκιόζηδες που πήραν μηχανή για το θεαθήναι, με προηγούμενη εμπειρία από δίκυκλα το εκπαιδευτικό πατίνι spiderman.

Ευτυχώς μερικοί έχουν μια σχετική αντίληψη των δυνατοτήτων τους και στρέφονται σε Beverly και Tmax. Η καγκουριά μένει η ίδια αλλά τουλάχιστον το σκούτερ συγχωρεί πιο εύκολα. Εύγε κάγκουρα,και εις ανώτερα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα