Jump to content

Recommended Posts

dTB9WqIl.jpg

NaEa9QHl.jpgWYp1XjZl.jpgr4Fwg1Zl.jpga6uHyN2l.jpg

μου την εφαγαν τα εντο... :( αλλα κομπλε. :)

nBUOZpyl.jpgUhKYZasl.jpgauih00yl.jpgev4fbZBl.jpgTN26NE6l.jpg

επεσε και ροηκη αλλα που μυαλο για φωτο :(

KB8okCEl.jpg8zxlhDNl.jpgsXe1najl.jpgKwCWgLLl.jpg

9Gz07Czl.jpg

για του λογου το αληθες τα παραπανω στοιχεια μετρησης..

ZDZOHF5l.jpgOw0BjnTl.jpgEZ6PX1Vl.jpgRbhFpxYl.jpgE2lRJcYl.jpgkTsDPUpl.jpg

M2GQnC7l.jpg

ολα custom. το σταντ μου βγηκε γυρω στα 25ε.. εναντι 190 που ηθελε η honda..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ΠΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΟΟΟ ΗΘΕΛΕ Η ΧΟΝΤΑΑΑΑΑΑΑ ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΑΝΤ?

:shock: :shock: Νταξει εχουμε ξεφυγει....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι οντως. Αυτο ειπα κ εγω. 120 την στεκα με το ελλατηριο και αλλα 70 την βαση. Λεω οχι λυπαμε δεν τα δινω τοσα χρηματα για σταντ, θα φτιαξω ενα. κ πηρα την στεκα 15ευρω taiwan κ πηγα τα σχεδια σε ενα μηχανουργειο,10 ευρω εδωσε κ μου την φτιαξαν.

Καπως ετσι φτιαχτηκαν οι βασεις για εξατμηση, ιντερκουλερ κ τουρμπινα.vTM279Nl.jpg

το FCR με μοντες να κουμπωσειPQlhks6l.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι οντως. Αυτο ειπα κ εγω. 120 την στεκα με το ελλατηριο και αλλα 70 την βαση. Λεω οχι λυπαμε δεν τα δινω τοσα χρηματα για σταντ, θα φτιαξω ενα. κ πηρα την στεκα 15ευρω taiwan κ πηγα τα σχεδια σε ενα μηχανουργειο,10 ευρω εδωσε κ μου την φτιαξαν.

Ενοειται, πολυ καλα εκανες :P 190 ευρω για σταντ λεει αχαχαχαχαχα, τιποτ'αλλο? :tooth: :tooth: :rotfl: :rotfl: :rotfl::cry2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

οι υποπιεσεις ειναι μετα την πεταλουδα κ οχι πριν οπως βαζουνε λαθος, αρκετοι. δακτυλιδι μεταλλικο μεσα. απο κατω βγαινουν τα 2 σωληνακιαYkulwbcl.jpg

CO3E1z4l.jpg

2mm φλατζα πανω με δακτυλιδι. κατω φοραω 3 οεμ.. μην δοκιμασει καποιος κατι παραπανω. ειναι τερμα η καδενα.. 0.1 παραπανω κ δεν εμπαινε για κανεναν λογο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

SOS τα δυο σωληνακια για τον αερα του καρμπυρατερ να μεινουν εξω απο την σωληνα της εισαγωγης.. αλλιως δεν θα δουλευει.. κ καλο θα ειναι να μπει κ ενα μικρο φιλτρακι, εγω πηρα ενα μικρο κ τα εχωσα μεσα. ποτε δεν ξερεις.. υπαρχει κ δευτερος τροπος, ο οποιος ''χαλας'' κατα καποιο τροπο το καρμπυρατερ, αν κ μετα λειτουργεικο ειναι αλλα δεν θα κουμπωνει ο σωληνας. μεχρι τωρα δεν το εχω χρειαστει. σε στατικη πιεση 1 κ κατι bar δεν μου τιναξε καποιο κολλαρο ουτε τιποτα περιεργο. οποτε δεν τον εχω χρειαστει ακομα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Zόρικο και εξειδικευμένο Project φίλε, πολύ ενδιαφέρουσα η δουλειά σου! ΝΑ υποθέσω είσαι μηχανικός και στο επάγγελμα? Γιατί ερασιτέχνης να ασχολείται με τουρμπισμα θα μου έκανε too much!!

Αν μπορείς να μοιραστείς μαζί μας λεπτομέρειες τεχνικές για τα βαψίματα και πως μπορείς να πετύχεις το σωστό αποτέλεσμα.. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημερες αλανια μου. Ευχαριστω παρα πολυ..

Δυστυχως οχι, δεν ειμαι μηχανικος στο επαγγελμα ουτε εχω καποιο πτυχιο μηχανικου (ανοιξα ενα συνεργειο δοκιμαστικα. Ειχε πολυ δουλεια αλλα λιγους σωστους πελατες οποτε κ σχεδον το σταματησα). Η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα να πειραζω το civic μου κ λογο οτι αρκετα χρονια μου τρωγανε χρηματα χωρις καποιο καλο αποτελεσμα, αποφασισα να κατσω να μαθω οσα περισσοτερα μπορουσα στα βασικα τμηματα. Μηχανικα-φανοποιεια-ηλεκτρικα-εξατμησεις, κ πλεον μαθαινω το γραναζωμα στο σασμαν. Κ λιγα ηλεκτρονικα αλλα οχι κατι τρελο. Απλα το εκανα γιατι το γουσταρα κ οχι για το χρημα. Πιστευω οποιοσδηποτε εδω μεσα μπορει να κανει ενα γενικο service στο μηχανακι του, να του ρυθμισει βαλβιδες, να του κανει ειτε ενα σοβαρο tuning ειτε ενα απλο, να το βαψει κ γενικα να το φερει στα μετρα του που να το βλεπει κ να κ$@^!*ι.. :)

Οποτε οποτε βρισκω λιγο χρονο θα φτιαχνω καποια diy φυσικα με τον σωστο τροπο που πρεπει να γινονται καποιες εργασιες πανω στο μωρο. Απαιτει καποια εργαλεια αλλα μεχρι κ το ρυθμισμα των βαλβιδων δεν ειναι κ πολλα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπραβο ρε μαγκα!!!

Εισαι ωραιος και μερακλης και αγαπησιαρης με το κοριτση σου και ολα τα καλα μαζι!

Παιξε μας κανα DIY αναλυτικο για το βαψιμο , και για μεταλο αλλα και για πλαστικα, για μας που θελουμε αλλα κλανουμε μηπως κανουμε καμια πατατα... :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγορίνα θα'ταν πολύ χρήσιμο να ανοίξεις κάποιους οδηγούς για τις συνηθισμένες εργασίες αφού το'χεις, άμα έχεις κρατήσει φωτογραφικό υλικό κλπ.

Πολύ καλή δουλειά, πραγματικά, που άμα την έκανε κάποιος μάστορας δεν θέλω να ξέρω πόσα χιλιάρικα θα έπαιρνε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω αλανια.. :)

Εγω δυστυχως ξερω.. ειχα δωσει για το civic μου 10.000 για εξωτερικο βαψιμο φουσκωμα προφυλακτηρες κ λοιπα πριν 7 χρονια.. στον πρωτο χρονο αρχισαν τα σκασιματα, τα ξεκολληματα κ πολλα αλλα που ειδα μετα αφου το εκανα μπιλιες το αμαξι για να το βαψω μονος μου. Φυσικα ειχα καλο χρωματοπωλη που με βοηθησε στο θεμα της γνωσης κ παντα με ενθαρυνε για το αποτελεσμα οποτε δεν αργησα να δω ομορφες δουλειες. Κ φυσικα μετα απο τρια χρονακια να ζει ακομα.. ζουσε βασικα γιατι ειναι στα μαστορεματα να το κανω ιδιο με το crf εξωτερικα. Επισεις στον ιδιο εβαψα ολα τα πλαστικα στο Ζ750 που ειχα κ μου πηρε "φιλικα" 550ευρω. Κ χρωμα που του ειχε περισεψει απο το αμαξι μου.. κ τα προβληματα μετα τα γνωστα. Λοιπον. Σημερα σιγα σιγα θα γραψω τα απαραιτητα εργαλεια κ τα υλικα που γνωριζω εγω κ οτι αλλο προλαβω.. ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το βάψιμο κι εγώ απ'ότι κατάλαβα είναι πολύ υπερεκτιμημένο, μου ζητούσαν για το ΤΤ μου (επειδή δυστυχώς το πήρα γαλάζιο) 300€ για βάψιμο και τελικά έκανα τη δουλειά με τον πατέρα μου με ένα 50άρι. Και το αποτέλεσμα, ειδικά στα μαύρα πλαστικά, μου φαίνεται τέλειο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχως ετσι ειναι. Κ φαντασου οτι με δυο τρια tips, και λιγη εξασκηση στα τρεξιματα, κανεις δουλεια που επαγγελματιας δεν θα στην κανει εκτος κ αν τον πληρωσεις αδρα κ αυτο παλι παιζεται.. Στην ουσια ενα σωστο, ωραιο κ ανθεκτικο βαψιμο ειναι η προεργασια, το στεγνωμα αναμεσα στις στρωσεις, οι σωστες αναλογιες, κ το αλοιφαρισμα στο τελος. Εκτος αν εχεις κομπρεσερ με της παναγιας τα ματια απο φιλτρα κ τα λοιπα κ πιστολι ανω των 150 ευρω οποτε δεν θα χρειαστει αλοιφες στο τελος για να φαινεται εργοστασιακο το χρωμα. Κ το παραμυθι του φουρνου ειναι ακυρο.... πολυ ακυρο. Ειδικα αν ειχε ασχοληθει καποιος πριν καιρο με βαψιμο, θα θυμαται οτι πανω στα κουτια σου λεγαν οτι με φουρνο το εκαστοτε υλικο αντεχει αθικτο για 5 χρονια ενο χωρις φουρνο αντεχει 7. Αναλογα κ τις συνθηκες καιρου που περναει μετα η βαφη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δυστυχως ετσι ειναι. Κ φαντασου οτι με δυο τρια tips, και λιγη εξασκηση στα τρεξιματα, κανεις δουλεια που επαγγελματιας δεν θα στην κανει εκτος κ αν τον πληρωσεις αδρα κ αυτο παλι παιζεται.. Στην ουσια ενα σωστο, ωραιο κ ανθεκτικο βαψιμο ειναι η προεργασια, το στεγνωμα αναμεσα στις στρωσεις, οι σωστες αναλογιες, κ το αλοιφαρισμα στο τελος. Εκτος αν εχεις κομπρεσερ με της παναγιας τα ματια απο φιλτρα κ τα λοιπα κ πιστολι ανω των 150 ευρω οποτε δεν θα χρειαστει αλοιφες στο τελος για να φαινεται εργοστασιακο το χρωμα. Κ το παραμυθι του φουρνου ειναι ακυρο.... πολυ ακυρο. Ειδικα αν ειχε ασχοληθει καποιος πριν καιρο με βαψιμο, θα θυμαται οτι πανω στα κουτια σου λεγαν οτι με φουρνο το εκαστοτε υλικο αντεχει αθικτο για 5 χρονια ενο χωρις φουρνο αντεχει 7. Αναλογα κ τις συνθηκες καιρου που περναει μετα η βαφη.

Απόσταση και καλό κούνημα θέλει απ'ότι κατάλαβα για να μην τρέξει, αλλά σταματάω τα οφ τόπικ. Περιμένουμε θεματάρες στο μέλλον, ειδικά για το βάψιμο "how to" κλπ.

Αναμένουμε τη συνέχεια..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπράβο ρε! Φαίνεται οτι το γουστάρεις και το κάνεις απο μεράκι! Χαίρομαι να βλέπω τέτοια άτομα.. Πάντα τέτοια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για βοηθησε με λιγο να καταλαβω.Τα number plate και τα φτερα μπροστα ψυγειου ροδας ειναι βαμενα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι δεν ειναι βαμενα. Παραγγελεια αυτοκολλητο swap εχω κανει κ τα εχω κοψει στα μετρα μου κ τα εχω κολλησει. με θερμοπιστολο φυσικα για να παρει το αυτοκολλητο τις κουρμπες. ειναι σαν τα σετ αυτοκολλητα που πουλανε για την εκαστοτε μηχανη μονο που εγω παραγγειλα 1τμ κ το σενιαρα. (αερογραφια θα ηταν πεταμα χρηματων. 1ον γιατι δεν καταλαβαινουν οτι ειναι αυτοκολλητα 2ον γιατι οτι κ να παθει απο την χειροτερη περιπτωση, πεσιμο, το ξαναφτιαχνεις οικονομικα, 3ον γιατι τα πλαστικα ειναι πολυ ευκαμτα κ κανονικα δεν βαφονται... αν κ εχω βαψει ενα με λιγο χημεια στον πλαστικοποιητη κ περιμενω να δω αν θα σκασει. 7 μηνακια μεχρι τωρα στην υγρασια κ δεν εχει παθει κατι.. αν οχι τοτε το δεν βαφονται ειναι λιγο μυθος)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα