Jump to content
Chris1981

Honda Chaly CF50! Πήρε ξανά μπροστά!!!

Recommended Posts

Η τελευταία αναπαλαίωση, έγινε τον Μάιο του 2007.

DSCN0026.jpg

Το μηχανάκι αυτό λειτούργησε από το 1993 έως το 2007 (ενώ ήταν ήδη μοντέλο των 80's και παρεισαγωγής από Ιαπωνία) όπου και αντικαταστάθηκε από τον κινέζο που έχω τώρα. Με πήγε βόλτα στο Αγκίστρι και την Αίγινα, διακοπές στην Τήνο και στην Μύκονο, και σε πολλές συναυλίες! Επίσης με πήγαινε στο σχολείο, αλλά και στο Π.Ν. που υπηρέτησα. Το μηχανάκι είχε να πάρει μπροστά από τον Οκτώβρη του 2013, που έκαψε για ακόμη μια φορά το πηνίο που δίνει ρεύμα στο μπουζί. Αντικαταστάθηκε σήμερα, γέμισα το ντεπόζιτο με 2.5 λίτρα βενζίνη, και άνοιξα το διακόπτη. Πήρε μπροστά με μόλις 2 μανιβελιές! Αυτά είναι!

Επίσης προστέθηκε μια καινούρια μπαταρία κλειστού τύπου 12V, και καινούριο μπουζί.

Πριν από ένα χρόνο σενιάρισα την κατεστραμμένη πλεξούδα του, στο πίσω μέρος που βρίσκεται η μπαταρία. Φέτος πριν από λίγους μήνες, άνοιξα το καπάκι του κινητήρα και καθάρισα τα υπολείμματα από τα φερμουίτ, που κομπλάρουν τις ταχύτητες, και προστέθηκε καινούρια σήτα για το λάδι, και μια ασφάλεια που έλειπε από το κόμπλερ ταχυτήτων.

Είναι πλυμένο και έχω γυαλίσει τα ελαστικά του. Του έχω αγοράσει κουκούλα και βρίσκεται σε σκεπασμένο μέρος.

Στα προσεχώς, θα γίνει ανανέωση της άδειας για το 2014 και 2015, ρύθμιση βαλβίδων και ρύθμιση του καρμπυρατέρ επειδή κάνει κάποια μπερδέματα, αλλαγή λαδιών 20W50, και λίπανση αλυσίδας και ντίζας γκαζιού. Έχει ήδη καινούρια φίλτρο-χοάνη, σωληνάκια καρμπυρατέρ, και καυσίμου, διακόπτη On/Off καυσίμου, κλειδαριά τιμονιού και διακόπτη On/Off, σιαγώνες φρένων, λάμπες και ασφάλεια μπαταρίας.

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

εμ τί νομιζες?

παπί για μια αιωνιότητα ειναι οπως και ολα τα τοτε μηχανακια.

Αν το διατηρήσεις, θα το χρησιμοποιουν μεχρι και τα εγγονια σου και πολυ πιθανον και τα δισέγγονα, ενω το κυμκο θα εχει ανακυκλωθει 2-3 φορες εως τοτε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εσύ τις βλέπεις κανονικά γιατί υπάρχουν στην cache του browser σου.αν βάζεις φώτο απο άλλο σιτε τότε δεν επιτρέπει το hot linking και την μπλοκάρει την φώτο σε εμάς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

postimg.org

Κάνε μια προσπάθεια και εδώ

Τροποποιήθηκε από τον giakam

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την περασμένη Κυριακή στις 2 του μηνός δηλαδή, το γέμισα με βενζίνη, και το έβαλα ξανά μπροστά!

Αλλά για να πάρει μπροστά έγιναν και μερικές εργασίες όπως:

Κόλληση νέων πηνίων (Ρεύματος και Φώτων)

Αντικατάσταση στο σωληνάκι της βενζίνης επειδή είχε τρυπήσει

Επίσης στις 6 του μηνός έκανα και τα εξής:

Φόρτιση μπαταρίας

Πλύσιμο

Γυάλισμα με κρέμα

Γυάλισμα ελαστικών

Λίπανση ντίζας γκαζιού

>/              >/     κοντέρ

>/              >/     μπροστινού φρένου

>/              >/     μπροστινών και πίσω αναρτήσεων

Αντισκωριακό σπρέι όπου χρειαζόνταν

Αλλαγή των διαβρωμένων βιδών του μπροστινού και πίσω φαναριού και της πινακίδας

Υ.Γ. Το μηχανάκι χρειάζεται επειγόντως νέα πλεξούδα, διότι είναι αρκετά φθαρμένη από το πέρασμα των χρόνων, και μόλις ανάψω τα φώτα μου καίει τα πηνία!!! Παρακαλώ, όποιος γνωρίζει ποια πλεξούδα ταιριάζει σε αυτό το μοντέλο, χωρίς να κόψω κλπ να με ειδοποιήσει!

Ευχαριστώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από το Car βρήκα αυτές τις πλεξούδες:

http://www.car.gr/parts/view/3310058/

http://www.car.gr/parts/view/7123989/

http://www.car.gr/parts/view/4733689/

Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σημειώσω, πως το μηχανάκι έχει μετατραπεί εδώ και χρόνια, από 6V σε 12V, άρα μπαταρία, ανορθωτής και λάμπες είναι 12V.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σας και πάλι! Επιστρέφω ζητώντας να πάρω επιτέλους απάντηση από κάποιον, για να αναστήσω το παλιό μου μηχανάκι. Το πρόβλημα του είναι η σάπια πλεξούδα που καίει τα ηλεκτρικά με αποτέλεσμα να χρειάζεται άλλα πηνία για να πάρει μπροστά ξανά για λίγο όμως. Βρήκα αυτή την πλεξούδα

https://www.mixas.gr/antallaktika/category-900/category-494/honda-c50-12v-roc/

και λογικά κάνει στο chaly, όμως θα ήθελα να είμαι σίγουρος! Βρήκα και γνήσια αλλά είναι απαγορευτικό στα 120 ευρώ που κοστίζει! Παρακαλώ μια γνώμη από κάποιον που έχει τοποθετήσει μια πλεξούδα σε τόσο παλιό μηχανάκι! Ευχαριστώ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα Χρήστο!

Επειδή πριν λίγα χρόνια άλλαξα όλη την πλεξούδα του ΤΤ, έχω να σου πω ότι τα 120€ για την γνήσια είναι εξαιρετική τιμή. 

Σκέψου ότι εγώ πλήρωσα 80 για μεταχειρισμένη από ΧΤ και ήθελε πολύ κόψε-ραψε για να μπει σωστά. 

Δεν ξέρω αν του C50 ταιριάζει αλλά σίγουρα δεν θα είναι σωστό το μήκος των καλωδίων. 

Αν ήμουν εσύ, θα έκανα υπομονή για να αγοράσω την γνήσια. Το να φτιάξεις όλη την πλεξούδα από την αρχή είναι μεγάλο μανίκι ακόμα και σε ένα παπάκι. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Απλά θα ήθελα να ξέρω πως ταιριάζει από στρογγυλοφάναρο. Είναι πολλά τα χρήματα για κάτι που απλά θέλω να παίρνει μπροστά μερικές φορές.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αυτό δεν μπορώ να στο απαντήσω, αλλά λογικά ακόμα και να μην μπαίνει κουτί, σίγουρα με κάποια απλή μετατροπή θα ταιριάξει. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ πάντως στη θέση σου θα έφτιαχνα μια από την αρχή, τα ηλεκτρικά που έχουν όλα αυτά τα παλιά μηχανάκια είναι πολύ απλά, μπορεί το να παντρέψεις πλεξούδα από άλλο μοντέλο να είναι πιο χρονοβόρο, επίσης θα έχεις μια φορτωμένη με άχρηστα καλώδια πλεξούδα, οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες στα ηλεκτρολογικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπορείς αν θέλεις να κάνεις την παρακάτω διαδικασία,για να μας βοηθήσεις.
Η μπαταρία είναι πάνω,ο ανορθωτής ειναι πάνω και η ασφάλεια είναι πάνω και ο.κ.
Το μηχανάκι σβηστό.Άνοιξε τον διακόπτη.Πρέπει να έχεις στοπ,φλάς,κόρνα,και δείκτη βενζίνης.
Κλέισε τον διακόπτη.
Βγάλε από τις φύσες των πηνίων,το κίτρινο,το λευκό και το λευκό/ μαύρο καλωδιο.
Το κίτρινο είναι τα φώτα,το λευκό πάει στον ανορθωτή για την φόρτιση και το λευκό/ μαύρο είναι το πηνίο της υψηλής.Χωρίς να βάλεις μπροστα το μηχανάκι
άνοιξε τον διακόπτη για τα φώτα και δές,από την μεριά της πλεξούδας, αν έχεις 12ν σε κάποιο από αυτά ως πρός την γείωση. Δέν πρέπει να έχεις σε κανένα 12ν.
Αν έχεις,μπορεί για κάποιο λόγο να έχεις διαρροή από την μπαταρία στα πηνία (λιωμένα καλώδια) και να σου τα καίει,ή μπορεί να έχεις βάλει κάτι λάθος στον διακόπτη,
ή μπορεί να έχεις βραχυκυκλωμένο ανορθωτή.τσέκαρε με το σχέδιο τα χρώματα στον διακόπτη.Το πιό πιθανό εδώ είναι να έχεις 12ν στο λευκό/μαυρο που πάει στο πηνίο της υψηλής.
Αυτό θα σου έκαιγε το πηνίο της υψηλής αλλά όχι την ασφάλεια.
Τα άλλα δύο μάλλον θα σου έκαιγαν και την ασφάλεια.Πιστεύω δεν έχεις καταργήσει την ασφάλεια.
Αν έχεις 12ν στο λευκό/μαύρο ,πήγαινε στον διακόπτη και κόψε το σβηστήρι (λευκό/μαύρο στην φύσσα του διακόπτη) και ξαναμέτρα.
Αν σε κάποιο μετά από όλα αυτα συνεχίζεις να έχεις 12ν ίσως χρειαστεί να το καταργήσεις και να περάσεις εξωτερική γραμμή.
Αν έχεις 12ν στό λευκό,βγάλε τον ανορθωτή και ξαναμέτρα.Αν τώρα μετρήσεις 0ν άλλαξε ανορθωτή.Στείλε και μια φωτο με τον ανορθωτή και την φυσσα του.
Αν δεν έχεις 12 ν μετά από αυτά ,βγάλε τον ανορθωτή,τις λάμπες μπροστά και πίσω και το φυσάκι του πολλ/στη.Ο διακόπτης είναι στα φώτα.Τα πηνία αποσυνδεδεμένα.
Μέτρα με το πολύμετρο το κίτρινο με το λευκό,το κίτρινο με το λευκό/μαύρο,το λευκό με το λευκό/μαύρο
από την μεριά της πλεξόυδας πάντα,όχι απο την μερία των πηνίων.Πρέπει να έχεις άπειρη αντίσταση σε όλα.Αν κάποιο ζευγάρι βραχυκυκλώνει πες μας.
Ισως πρέπει να τραβήξεις πάλι εξωτερική γραμμή.
Αν τα κάνεις αυτά και πείς αποτελέσματα, ίσως βρεθεί πού είναι το βραχυκύκλωμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φίλε arne σε ευχαριστώ για τις οδηγίες και τις συμβουλές σου! Όμως είναι ανέφικτο με σάπια πλεξούδα να κάνω κάτι τέτοιο, ακόμη και να είχα τις γνώσεις αυτές δλδ. Πιο εύκολο είναι να βάλω επάνω μια καινούρια πλεξούδα και απλά να κολλήσω ξανά καινούρια πηνία. Το μόνο που θέλω είναι να μου πει κάποιος αν ταιριάζει από στρογγυλοφάναρο η πλεξούδα, επειδή το chaly είναι της ίδια εποχής. Τα βλέπω να τα περιγράφουν ως C50 το στρογγυλοφάναρο, και ως CF50 το chaly. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάρτην από ebay,για το chally

Πάρε και ανορθωτή.

https://www.ebay.com/itm/HONDA-CHALY-50-70-CF50-CF70-MAIN-WIRE-WIRING-HARNESS-HIGH-QUALITY-FREE-SHIPPING/233906112596?_trkparms=aid%3D1110006%26algo%3DHOMESPLICE.SIM%26ao%3D1%26asc%3D20200818143230%26meid%3D403ce98bd49a4d30b1ca6768c6e0aa31%26pid%3D101224%26rk%3D1%26rkt%3D5%26mehot%3Dpf%26sd%3D171932808813%26itm%3D233906112596%26pmt%3D0%26noa%3D1%26pg%3D2047675%26algv%3DDefaultOrganic%26brand%3DHonda&_trksid=p2047675.c101224.m-1

Αν την είχες ήδη από c50/90 θα σου έλεγα να την ρίξεις πάνω,πιστεύω ταιριάζουνε.

Αν είναι να αγοράσεις πάρε τη δική του από ebay. Δέν είναι ακριβή, για να είσαι σίγουρος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα