Jump to content

Recommended Posts

καλησπέρα καλησπέρα καλησπέρα.....μετά από προτροπή φίλου και συναδέλφου να εκφράσω τις εμπειρίες μου και τις ακόμα πιο πολλές απορίες μου με την ωραία παρέα σας έκανα το βήμα και γράφτηκα στα κιτάπια...Ξεκινώντας πρέπει να προλογίσω την ιστορία, ναι έμπλεξα με zephyro γιατί?? το θεωρώ κατ με μια πολύ καλή βάση για cafe racer είναι τετρακύλινδρο βέβαια σε αντίθεση με την πλειονότητα των cafe που είναι δικύλινδρα άλλα έχει αυτό το ρετρό look το kz από 70s. Τα λάθη μου στην πορεία πολλά και τα πεταμένα λεφτά πολλά μάλλον αναμενόμενο αφού είναι το πρώτο μηχανάκι που κάνω ανακατασκευή, δεν έκοψα σκελετό πράγμα που με έχει παιδέψει αφόρητα για να ταιριάξω την ουρά(πολυεστερική) καθώς η ουσία στα cafe είναι η ουρά! Τέλος πάντων έφτιαξα για δέυτερη φορά ουρά και μου κάνει, και επειδή μόλις τελειώσει η προετοιμασία τις ουράς ( σε κανα μήνα γτ βρίσκομαι εκτός αθηνών) θα ξεκινήσω το βάψιμο, το οποίο θα το προσπαθήσω μόνος μου φτάνουμε και στις αποριές...η μοτό θα βαφτει μονής χρώμα έψαξα για θερμοκρασίες στεγνώματος και βρήκα οτι χρειάζεται περίπου από 50 εώς 60 βαθμούς αν κάνω λάθος διορθώστε με...δεν βρήκα όμως χρόνο που απαιτείται. Αλλο μεγάλο κεφάλαιο η επιλογή πιστολιού (κομπρεσέρ έχω αρκετά μεγάλο) φίλος πρότεινε την λύση του αερογράφου καθώς σύμφωνα με τόν φιλό ενα πιστόλι φτήνο θα χαλάσει όλη την δουλειά...ακούω λοιπόν από προσωπικές εμπειρίες και γνώσεις τις συμβουλές σας. παραθέτω και μερικές φοτό απο το μηχανάκι και συνεχίζουμε την κουβέντουλα και παλι καλησπέρα!

2mwgy91.jpg

2myzzi0.jpg

Τροποποιήθηκε από τον innova 04
Ετικέτες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

κατσε 2 λεφτα να δει το θεμα ο Vforever κ θα εχεις αμμεσα οποιο απαντησει θες να ξερεις απο ανακατασκευες...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανακατασκευή=Παίρνω το όχημα και αποκαθιστώ τις φθορές του χρόνου και το κάνω σαν καινούριο, όπως έβγαινε από το εργοστάσιο.

Μετατροπή=Παίρνω το όχημα και του αλλάζω λίγα ή πολλά ή μερικά ή όλα τα στοιχεία της κατασκευής του, και ΔΙΑΦΕΡΕΙ από αυτό που έβγαινε από το εργοστάσιο.

Εσύ εδώ μάλλον το δεύτερο θέλεις να κάνεις από ότι κατάλαβα.

Μηχανικά κάνε ότι θέλεις άμα ξέρεις πως, βαψίματα όμως, μην τα κάνεις μόνος σου. Και τέλεια να έχεις τα μηχανικά μέρη, ένα όχημα με ατέλειες στην βαφή φαίνεται ρημάδι. Αντίστροφα, ένα μηχανολογικά ατελές, με μια βαφή εξαιρετική φαίνεται καινούριο. Η βαφή είναι το ΠΑΝ στην εμφάνιση, δεν το κριτικάρουμε γιατί, απλά έτσι συμβαίνει.

Βαφές λοιπόν, διάλεξε ένα επαγγελματία, πες του τι θέλεις, και πληρωσέ τον να στα κάνει.

Η γνώμη μου τέλος για τα cafe racers είναι ότι παραγίναν μόδα, κι όπως όλες συμβαίνει με όλες τις μόδες, κρύβονται πίσω τους οι άνθρωποι με αδύναμο μυαλό: Επειδή ακριβώς δεν έχουν προσωπικότητα δική τους ισχυρή, ακολουθούν την μόδα, γιατί ακριβώς το αδύναμο μυαλό τους δεν επαρκεί για να κρίνουν οι ίδιοι τι θέλουν. Συνεπώς, όταν κάτι γίνεται μόδα, είναι αρκετά σοβαρός λόγος να ΜΗΝ το κάνεις, να ΜΗΝ το ακολουθήσεις. Επιπλέον η ΜΑΣΤΙΓΑ των καφερέισερ έχει καταστρέψει ένα στόλο παλιών μοτοσυκλετών, που αξίζαν μια καλύτερη τύχη από το να τις πετσοκόβει ο κάθε άσχετος που απλά ακολουθεί μόδες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ανακατασκευή=Παίρνω το όχημα και αποκαθιστώ τις φθορές του χρόνου και το κάνω σαν καινούριο, όπως έβγαινε από το εργοστάσιο.

Μετατροπή=Παίρνω το όχημα και του αλλάζω λίγα ή πολλά ή μερικά ή όλα τα στοιχεία της κατασκευής του, και ΔΙΑΦΕΡΕΙ από αυτό που έβγαινε από το εργοστάσιο.

Εσύ εδώ μάλλον το δεύτερο θέλεις να κάνεις από ότι κατάλαβα.

Μηχανικά κάνε ότι θέλεις άμα ξέρεις πως, βαψίματα όμως, μην τα κάνεις μόνος σου. Και τέλεια να έχεις τα μηχανικά μέρη, ένα όχημα με ατέλειες στην βαφή φαίνεται ρημάδι. Αντίστροφα, ένα μηχανολογικά ατελές, με μια βαφή εξαιρετική φαίνεται καινούριο. Η βαφή είναι το ΠΑΝ στην εμφάνιση, δεν το κριτικάρουμε γιατί, απλά έτσι συμβαίνει.

Βαφές λοιπόν, διάλεξε ένα επαγγελματία, πες του τι θέλεις, και πληρωσέ τον να στα κάνει.

Η γνώμη μου τέλος για τα cafe racers είναι ότι παραγίναν μόδα, κι όπως όλες συμβαίνει με όλες τις μόδες, κρύβονται πίσω τους οι άνθρωποι με αδύναμο μυαλό: Επειδή ακριβώς δεν έχουν προσωπικότητα δική τους ισχυρή, ακολουθούν την μόδα, γιατί ακριβώς το αδύναμο μυαλό τους δεν επαρκεί για να κρίνουν οι ίδιοι τι θέλουν. Συνεπώς, όταν κάτι γίνεται μόδα, είναι αρκετά σοβαρός λόγος να ΜΗΝ το κάνεις, να ΜΗΝ το ακολουθήσεις. Επιπλέον η ΜΑΣΤΙΓΑ των καφερέισερ έχει καταστρέψει ένα στόλο παλιών μοτοσυκλετών, που αξίζαν μια καλύτερη τύχη από το να τις πετσοκόβει ο κάθε άσχετος που απλά ακολουθεί μόδες.

Θα διαφωνησω μαζι στο γεγονος οτι η μετατροπη ενος cafe race δεν εχει δικη της προσωπικοτητα.Ειμαι φανατικος αυτου του ειδους (οπτικα τουλαχιστον καθως δεν ετυχε να φτιαξω ποτε) και για καλη μου τυχη εχω ''καλωδιακη'' tv και για ακομη καλυτερη τυχη εβλεπα εκπομπες με μετατροπες μοτοσυκλετων σε cafe race.Οι μορφες ειναι παρα πολλες που μπορεις να δωσεις σε ενα τετοιου ειδους μοτοσυκλετας και μπορεις να παιξεις με παρα πολλες μετατροπες.Ο καθενας βαζει την προσωπικη του αισθητικη πανω σε μια τετοια μετατροπη.Αλλωστε ο λογος υπαρξης των cafe race ηταν η μετατροπη μιας καθημερινης μοτοσυκλετας ακομα και ενος νεου μοντελου σε μοτοσυκλετα που θα μπει σε πιστα.Δεν ειναι θεμα να ειναι παλιο μοντελο.Μεχρι και kawasaki z1000 το μετετρεψαν σε cafe race.Το θεμα ειναι εσυ πως νιωθεις για να το μετατρεψεις οπως γουσταρεις.

Στο εξωτερικο εχει συνεργεια που ασχολουνται μονο με μετατροπες cafe race.

Τροποποιήθηκε από τον ger_zoym

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αγαπητέ καλώς ήρθες στο forum και στις ανακατασκευές !

Λοιπών επειδή και εγώ κάτι ...έχω ψιλοφτιαξει (ένα XR400 & ένα 675 Αγγλικής προέλευσης )σου λέω πως με ένα πιστόλι βαφής μεσαίας ποιότητας (asturo)με μπεκ1,6 είσαι μια χαρά οσο για τον χρόνο στα στεγνωματα πρέπει να ξέρεις πως μεγάλο ρόλο θα παίξει η θερμοκρασία και Η υγρασία περιβάλλοντος όταν θα ρίξεις το χρωμα .Εκει θα πρέπει να δεις με τι διαλυτικό θα παίξεις εκτός αν βάψεις με χρώματα νερού .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

λοιπόν κατ αρχήν να απολογηθώ ναι έγιναν μόδα τα cafe racer δεν το θεωρώ όμως απαραίτητα κακό. ναι δεν πρέπει να πετσοκόβονται τα παλιά μηχανάκια και πρέπει αν θελήσεις να τα φέρεις στην αρχική κατάσταση, γι αυτο τον λόγο αλλά και για άλλους έχω ενα ολόκληρο μηχανάκι ακόμα. Κλείνοντας όπως διάβασα την ανάλυση του φίλου πιο πάνω για την διαφορά μεταξυ μετατροπής και ανακατασκευής έχεις δίκιο αλλα έγραψα αυτόν τον τίτλο γιατι το μηχανάκι λύθηκε όλο βάφτηκε ολα μπήκαν καινούργια ανταλλακτικα όπου χρειαστηκε κτλ κτλ.

Εχω πάρει την απόφαση να προσπαθήσω να το βάψω μόνος γιατι για να πω την αλήθεια θεωρώ οτι λίγοι είναι οι επαγγελματίες που αξίζουν τα χρήματα τους και για προσωπική εμπερία, θέλω να το παλέψω.

Μιμίκο ερώτηση: αν διαμορφώσω ένα χώρο μόνο για το βάψιμο για να ελαχιστοποιήσω σκόνη και τα λοιπά την ώρα που ρίξω το χρώμα και πετάξω και μια σόμπα να τραβάει το χρώμα πως το βλέπεις??

Α! και πόσο έχει ένα πιστόλι μεσαίου κόστους.

Σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις

Καλό βράδυ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το τι θα κάνει καθένας με τη μοτοσυκλέτα του είναι καθαρά δικό του θέμα και πιστεύω δεν πέφτει λόγος σε κανέναν απο μας. Δε νομίζω να ταιριάζουν οι λέξεις "αδύναμο μυαλό" και "ο κάθε άσχετος" σε ένα τέτοιο post και νομίζω οτι τον προσβάλουν. To παιδί απλά ζήτησε συμβουλές για βάψιμο. Τώρα αν θέλει να κάνει restoring ή customizing ή να του βάλει φωτιά και να το κάψει είναι δικό του θέμα. Προσωπικά είμαι λάτρης του restoring αλλά μου αρέσει πολύ και η απλότητα ενός cafe racer.

Zephyros κάνε αυτό που θεωρείς όμορφο και κάντο για σένα. Τώρα όσο αναφορά το βάψιμο δεν είμαι ο ειδικός να σε βοηθήσω αλλά σίγουρα υπάρχουν κάποιοι εδώ μέσα που ξέρουν. Καλή συνέχεια στο project σου! :cheers:

Τροποποιήθηκε από τον lice

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πανέμορφο μηχανάκι στα μάτια μου.

Σου εύχομαι το αποτέλεσμα να σε δικαιώσει !!!

Μένω συντονισμένος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζέφυρε, δεν λέω για εσένα πριν, στα περί μόδας, μιλάω για την γενική περίπτωση, που βλέπω και στο γκρούπ του Λύκου πάμπολες περιπτώσεις σαν αυτές που περιγράφω.

Για το βαφείο, αν θες για ένα βάψιμο, θα σου κοστίσει περισσότερο το να στήσεις δικό σου από το να πας σε ένα επαγγελματία και να σου βάψει. Και ενδέχεται να μην το έχεις το ταλέντο στο βάψιμο και να μείνεις με το κόστος. Δεν το έχουν όλοι το ταλέντο στο βάψιμο, εγώ ας πούμε δεν το μπορώ κατά καθόλου. Αν έχεις σκοπό να βάφεις συστηματικά όμως, και το έχεις το ταλέντο και βγάζεις ωραίο αποτέλεσμα, go ahead.

Να ξέρεις όμως είναι ολόκληρη επιστήμη πια το βάψιμο, θέλει γνώσεις των υλικών, θέλει γνώση των μηχανημάτων, θέλει και ταλέντο, θέλει και εμπειρία.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ζέφυρε, δεν λέω για εσένα πριν, στα περί μόδας, μιλάω για την γενική περίπτωση, που βλέπω και στο γκρούπ του Λύκου πάμπολες περιπτώσεις σαν αυτές που περιγράφω.

Για το βαφείο, αν θες για ένα βάψιμο, θα σου κοστίσει περισσότερο το να στήσεις δικό σου από το να πας σε ένα επαγγελματία και να σου βάψει. Και ενδέχεται να μην το έχεις το ταλέντο στο βάψιμο και να μείνεις με το κόστος. Δεν το έχουν όλοι το ταλέντο στο βάψιμο, εγώ ας πούμε δεν το μπορώ κατά καθόλου. Αν έχεις σκοπό να βάφεις συστηματικά όμως, και το έχεις το ταλέντο και βγάζεις ωραίο αποτέλεσμα, go ahead.

Να ξέρεις όμως είναι ολόκληρη επιστήμη πια το βάψιμο, θέλει γνώσεις των υλικών, θέλει γνώση των μηχανημάτων, θέλει και ταλέντο, θέλει και εμπειρία.

Δεν παίρνω κατι προσωπικά, εδώ τα λέμε και λύνει ο ένας την απορία του άλλου και μοιράζεται την παλαβωμάρα για τα δίτροχα τουλάχιστον για όσο καιρό θα είναι ακόμα βενζινοκίνητα...

λοιπόν θέλω να το ψάξω το θεματάκι του βαψίματος όσο μπορώ και όπως λές και εσύ μπορεί και να μήν το έχω αλλα θέλω να το ψάξω και να το δω σε πρακτικό επίπεδο. έχω κι και άλλες κωλόγριες που περιμένουν αν τα καταφέρω.Γι αυτο άλλωστε ξέκινησα να το μοιραστώ για να μοιραστούν όσοι ξέρουν και θέλουν τίς εμπειρίες τους!

Πανέμορφο μηχανάκι στα μάτια μου.

Σου εύχομαι το αποτέλεσμα να σε δικαιώσει !!!

Μένω συντονισμένος.

Ελπίζω να έχεις υπομονή γτ λόγω επαγγέλματος( συχνά πυκνά εκτός αθηνών) το παλεύω κανα 2 χρόνια...μν βαράτε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα