Jump to content
efkola

Μεταναστευτικό:ένα μεγάλο ελληνικό-παγκόσμιο ζήτημα...

Recommended Posts

αμαν πια !!! να μην μπορούμε να αγαπάμε την ελλαδιτσα μας 

11083909_839890589465060_996247433890669

Το κακο ειναι οτι δεν τη ριξανε να ξεβρωμιζει ο τοπος. :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ούτε μια εθνοκάθαρση αντιφρονούντων δεν μπορείς να ζητήσεις και αμέσως να σε χαρακτηρίσουν φασίστα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οσοι κουβαλανε οπλα και οργανωνουν ληστιες, ειναι απλα αντιφροντουντες. 1

Ο αλλος πχ που βιασε τη μανα του,  ειχε απλα σεξουαλικες ορμες. 2

Ο αλλος πηδηξε 27 κοριτσακια, ειχε απλα παθος με το sex μαλλον. 3

Σε καθε γεγονος καθενας δινει τη διασταση που θελει. Ο τροπος σκεψης μας διαφερει παρασαγγας, οποτε ανουσιες συζητησεις............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α να σου πω, τα νομουνοπα που πετάνε μολότωφ και χειροβομβίδες σε σχολεία και στέκια μεταναστών και που μαχαιρώνουν κόσμο μπαίνουν στην κλήρωση για ναπάλμ ή αυτοί πρέπει να δικαστούν σύμωνα με τον νόμο? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

In other news, ξεκινάει η κατασκευή τεμένους στον Βοτανικό.

Από τη μια οκ, λογικό να υπάρχει ένας χώρος λατρείας για μουσουλμάνους που να μην είναι αυτοσχέδιο ο,τι να'ναι, από την άλλη κρίμα που η πολιτεία χρηματοδοτεί θρησκευτικού χαρακτήρα κατασκευές. Φυσικά τόσες δεκαετίες μια χαρά πληρώναμε την Ορθόδοξη εκκλησία. Τέσπα. 

Ας γίνει, και μιάς και γίνεται και δημοσίας δαπάνης, ας υπάρχει μια επισκόπηση ώστε τα ακραία στοιχεία να παίρνουν πόδι με το καλημέρα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το πολίτευμα της χώρας είναι προεδρευομενη δημοκρατία. Αντιφρονούντες ως προς τι λοιπόν?

Ως προς το πολίτευμα, ως προς την συγκεκριμένη μορφή του, ως προς την εφαρμογή του, και πολλά άλλα.

Για να καταλάβω και να καταλάβουμε όλοι: Είσαι υπέρ της αναρχίας και της τρομοκρατιας?  

Όχι και όχι, επειδή είναι δύο διαφορετικά πράγματα. Θεωρώ πως υπάρχουν πολίτιμα μαθήματα που μπορεί να παραδώσει ο αναρχικός χώρος (ο σοβαρός, όχι ο όποιος μπάχαλος σπάει μια στάση και γιόλο) σχετικά με την ελευθεριακότητα και την αυτοοργάνωση.  

Το ερωτημα μου απευθύνεται και στον εξωγηινο...

Δοκίμασε να απαντάς και εσύ που και που προφέσορα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λεφλώρ έχεις καταλάβει τι έχεις γράψει?   Εφόσον ζεις σε δημοκρατία, αν θες να αλλάξεις κάτι το κάνεις δια της ψήφου!    Από πού κι ως πού δικαιολογείται κάποιος να ασκεί βία

Καταλαβαίνω τι έχω γράψει, ΕΣΥ δεν καταλαβαίνεις τι έχω γράψει.

Έχω γράψει πως είναι απαίσχυντο να καλείς προς εκτέλεση αντιφρονούντων. Είναι επαίσχυντο να καλείς προς εκτέλεση ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ πόσο μάλλον έτσι ελαφρά τη καρδία.

Αυτό έχω γράψει, όχι ΜΠΡΑΒΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΑΝ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΕ ΡΕ! Αυτό είναι δική σου ερμηνεία.

επειδή γουστάρει να επιβάλει άλλη μορφη πολιτεύματος και διακυβέρνησης, όπως αυτός την έχει μέσα στο μυαλό του?  Αυτό πώς λέγεται ακριβώς?  

Δες από πάνω, διαφωνείς με μια φαντασίωση.

Αν θες κολεκτίβες, είσαι ελεύθερος να τις κάνεις! Τράβα βρες τίποτα ομοϊδεάτες σου,  βρείτε ένα μέρος και κάντε την αρχή.  Το να θες όμως να τις επιβάλεις και στους άλλους, μάντεψε πώς λέγεται...

Ποιός μίλησε για επιβολή στους άλλους? Είσαι καλά? Η λέξη κολεκτίβα δεν υπάρχει καν στο ποστ μου, η λέξη "επιβολή" ουτε καν. Που τα κατέβασες αυτά, από το "μαθήματα"?!

Α και που σαι, ασε τον εξωγήινο να απαντήσει μόνος του.  Αν και όταν βρει να το θάρρος να το κάνει.   Δεν σε όρισε κανείς δικηγόρο του.  

Για εμένα από εμένα απαντάω και παρεπιπτόντως λέω στον κύριο δικαστή που απαιτεί συνέχεια απαντήσεις να αξιωθεί να δώσει και αυτός καμία αντί να τις αποφεύγει.

Είσαι τόσο επιθετικός, ενώ δεν έχεις κατανοήσει καν τι γράφω ρε αρχηγέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασ΄ το δεν μαζεύεται με τίποτα αυτό που έγραψες!   Νομίζω ότι το χεις δει κι εσύ ο ίδιος.   Ευτυχώς που τα γραπτά μένουν και μπορεί να το δει οποιοσδήποτε και να κρίνει... 

Στην αρχή κατάλαβες τη μακακία σου και πήγες την κουβέντα στα τζαμιά και τα τεμένη για αποπροσανατολισμό. 

Μετά η απάντηση σου σε αυτό που σε ρώτησα ήταν " όχι δεν είπα αυτό, εννοουσα εκείνο,  κατάλαβες λάθος"!   Να ξέρεις ότι τα παντελόνια δεν είναι μόνο για να μας ζεσταίνουν...

Αν δεν έχεις το θάρρος να παραδεχτείς αυτό που ήθελες να πεις, τουλάχιστον παραδέξου  το λάθος σου.    Aντε, πήγαινε τώρα να δεις τι ποτό θα πάρεις στο club...

Α καλά, δεν παλεύεις μανίτο. Τα επιχειρήματα σου είναι βασικά "όλοι το ξέρουν", "όχι έχω δίκιο", "όπως τα λέω είναι".

Δεν είναι δικό μου πρόβλημα πως δεν ξέρεις απλά ελληνικά, συνέλληνα.

ΥΓ: Είναι τέλεια η εμμονή σου, παρακολουθείς από θέμα σε θέμα τι ποστάρω, θυμάσαι που είπα πως μένω... και μετά λες πως δεν ενδιαφέρεσαι. Τέλος πάντων γράψε κάνα ποίημα να ξεχαρμανιάσεις ρε αγορίνα.

Τροποποιήθηκε από τον Le Flwr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εντάξει η καταγωγή είναι πολύπλοκο ζήτημα, ειδικά εάν δεν γνώρισε κανείς και τους δύο γονείς είναι δύκολο πολλές φορές να ξέρει τις ρίζες του. Υπάρχουν όμως site που μπορούν να σου κάνουν γεννετικό τεστ για να δεις γενικά από που προέρχεσαι μέσες-άκρες. Το ζήτημα είναι όμως πως όποια και η καταγωγή σου, εάν είσαι πολίτης αυτού του κράτους συνέλληνας είσαι για εμένα, όσο και να σε αντιπαθώ.

ΕΚΣΩΓΗΙΝΕ εάν διαγνωστείς με κάτι σοβαρό στείλε ΠΜ θα παραδεχτώ ό,τι θες να φύγεις τσιλαριστός.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Back to our regularly scheduled program:

Ψευδής η καταγγελία για βιασμό στο hot spot της Μόριας

Συντάκτης: 
efsyn.gr

Δεν στοιχειοθετούνται οι κατηγορίες σε βάρος των τριών Αλγερινών που είχαν συλληφθεί το περασμένο Σάββατο, όπως αποφάσισαν ανακριτής και εισαγγελέας. Οι καταγγελία 25χρονου Μαροκινού ήταμν ψευδής και οι τρεις συλληφθέντες αφέθηκαν ελεύθεροι.

Ψευδής ήταν, σύμφωνα με χθεσινή απόφαση ανακριτή και εισαγγελέα, η καταγγελία 25χρονου Μαροκινού μετανάστη περί βιασμού του, σε βάρος τριών Αλγερινών μεταναστών στο hot spot της Μόριας το περασμένο Σαββάτο.

Ο 25χρονος Μαροκινός είχε καταγγείλει ότι οι τρεις Αλγερινοί, τον είχαν καλέσει να πιούν καφέ και να συζητήσουν. Στη διάρκεια της συζήτησης, και σύμφωνα πάντα με την καταγγελία, οι τρεις άνδρες τού έριξαν στον καφέ κάποια ουσία, η οποία του προκάλεσε υπνηλία.

Στη συνέχεια, ο Μαροκινός κατήγγειλε ότι οι Αλγερινοί μπήκαν στη σκηνή του, έκλεψαν τα χρήματά του, περίπου 370 ευρώ και τον βίασαν, όσο εκείνος ήταν ναρκωμένος.

Η καταγγελία, σύμφωνα με τα όσα αναφέρει σήμερα η εφημερίδα «Δημοκράτης» της Μυτιλήνης, προκάλεσε αμφιβολίες στις αστυνομικές Αρχές, ιδιαίτερα όταν ο 25χρονος αρνήθηκε κατηγορηματικά να υποβληθεί σε ιατροδικαστική εξέταση, με το αιτιολογικό ότι δεν του το επιτρέπουν οι θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Τελικά, προχθές Τρίτη, πείστηκε και εξετάσθηκε από ιατροδικαστή, ο οποίος έκρινε πως δεν υπήρχαν ίχνη σεξουαλικής κακοποίησης.

Κατά τη διάρκεια της απολογίας τους οι συλληφθέντες αρνήθηκαν ότι προέβησαν στις πράξεις για τις οποίες κατηγορούνται, ενώ πρόσθεσαν πως ούτε καν τον γνώριζαν, δεδομένου ότι ήρθαν στη Μυτιλήνη πολύ πρόσφατα. Αναφερόμενος δε στο θέμα της κλοπής των 400 περίπου ευρώ, ο Αλγερινός, στην κατοχή του οποίου βρέθηκαν τα χρήματα, ισχυρίστηκε ότι ήταν δικά του. Ενώ υπήρξαν και μαρτυρίες ατόμων που ανέφεραν ότι ο Μαροκινός δεν είχε χρήματα και μάλιστα είχε τηλεφωνήσει στον αδελφό του, να του στείλει.

Ανακριτής και εισαγγελέας, λαμβάνοντας υπόψη το πόρισμα του ιατροδικαστή και τις απολογίες των τριών νεαρών, αποφάσισαν ότι δεν μπορούν να στοιχειοθετηθούν εις βάρος τους κατηγορίες. Και οι τρεις αφέθηκαν ελεύθεροι με τον περιορισμό να μην έρθουν σε καμία απολύτως επαφή με τον 25χρονο Μαροκινό.

Σημειώνεται ότι, όπως ανέφεραν στελέχη των διωκτικών Αρχών, κάποιοι μετανάστες χρησιμοποιούν τη μέθοδο των ψευδών κατηγοριών για δήθεν επιθέσεις εις βάρος τους, προκειμένου να τραβήξουν την προσοχή και να τύχουν ευνοϊκής μεταχείρισης στην απόφαση για την αίτηση ασύλου που έχουν καταθέσει.

http://www.efsyn.gr/arthro/pseydis-i-kataggelia-gia-viasmo-sto-hot-spot-tis-morias

Δεν παίρνω θέση, αλλά λέει σύμφωνα και με την Αστυνομία και πως αυτό αναφέρθηκε από την τοπική εφημερίδα, που υποθέτω συντάσσεται από ανθρώπους που ζουν εκεί.

Το ποστάρω ως συμπληρωματικό της είδησης που έπαιξε πολύ τον τελευταίο καιρό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μπα? Ξαφνικά αναγνωρίζεις την έννοια του πολίτη και αποδέχεσαι αυτό το κράτος?   Εσύ δεν έλεγες πιο πάνω για τα πολύτιμα μαθήματα που μπορεί να παραδώσει ο αναρχικός χώρος?  Για την ελευθεριακότητα και την αυτοοργάνωση?  Ρε φίλε δεν ξέρεις ούτε εσύ ο ίδιος σε τι πιστεύεις και διαφωνείς απλά για να διαφωνείς.  Διαφωνείς μέχρι και με τον ίδιο σου τον εαυτό! Να το κοιτάξεις αυτό...       Τα άλλα που λες για καταγωγές δεν τα σχολιάζω καν.  Ανάξια λόγου...

Ναι. Ναι. Και ναι.

Σε προηγούμενη σου αναφορά στην αυτο-οργάνωση είπες "Αν θες κολεκτίβες, είσαι ελεύθερος να τις κάνεις! "

Άρα είναι συμβατή ή ασύμβατη η αυτοοργάνωση με το κράτος και τον πολίτη ρε αδερφέ? Λύσε το μια μεταξύ σου και εδώ είμαστε :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

"Αν θες κολεκτίβες, είσαι ελεύθερος να τις κάνεις! "

Άρα αυτό το είπες..έτσι?

Και οι αυτο-οργανωμένες ομάδες που υπάρχουν ήδη υπάρχουν σε κάποια βουνοπλαγιά. 

Της ευημερούσας Βραζιλίας no doubt.

Kαι επειδή αναγνωρίζω την έννοια του κράτους (που ξαφνικά μου "φόρεσες" πως δεν), δεν μπορώ να πιστεύω πως μπορούμε να μάθουμε τίποτα από άλλους χώρους.

Έγινε. Σημειώθηκε. Πάρα κάτω.

Προσπάθησα να επαναφέρω την κουβέντα στο μεταναστευτικό, θες να μιλήσεις για κάτι άλλο και να πλακωθούμε.

Για να μην ακούω πάλι το κλάμα σου για υπεκφυγές, άνοιξε θέμα και πάμε εκεί. Άμα σε καίνε τόσο πολύ οι απόψεις ΜΟΥ, σου είπα κέρνα μπύρα να στα πω από κοντά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ώρα για λίγο reality check. H μεγάλη πλειοψηφία των προσφύγων/μεταναστών φυσικά και θέλει να πάει σε πλούσιες χώρες και όχι απλώς να ξεφύγει από τα δεινά του πολέμου. Το ξέρω γιατί και εγώ το ίδιο ακριβώς θα ήθελα και θα επιχειρούσα. Η απληστία (με ή χωρίς εισαγωγικά) είναι στη φύση του ανθρώπου, ξέρετε πολλούς να είχαν τη δυνατότητα να αγοράσουν 1000άρα και να είπαν "υπερβολή, εγώ απλά θέλω ένα παπάκι για την πόλη"; Εννοείται, αφού κάνεις την κίνηση να ξεριζωθείς οικογενειακώς φυσικά και θα επιδιώξεις να καλυτερεύσεις στο μέγιστο τη ζωή σου μεταναστεύοντας σε μια πλούσια χώρα, όπου σε περιμένει ασφάλεια και προοπτική οικονομικής ευμάρειας. Το πρόβλημα είναι ότι αυτοί οι άνθρωποι στην πλειοψηφία τους δεν επιδιώκουν να αφομοιωθούν από την κοινωνία στις χώρες προορισμού τους και αυτό το βλέπουμε και από τους δικούς μας οικονομικούς μετανάστες όπου -ενδεχομένως με την εξαίρεση (σχεδόν) των Αλβανών - οι υπόλοιπες εθνικότητες έχουν δημιουργήσει γκέτο σε τοπικές κοινωνίες που συναγωνίζονται τους ρομά. Έτσι σήμερα βρεθήκαμε στην σχεδόν αστεία θέση να κάνουμε ως χώρα ηθικά κηρύγματα εκ του ασφαλούς στα άλλα έθνη αφού ξέρουμε ότι αυτοί που ήρθαν στις ακτές μας θέλουν να πάνε στις βορειοευρωπαικές χώρες, αφού εκεί είναι το παραδάκι, και όχι να μείνουν στο ρδέλομπου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βλέπω ότι εκτός από το ότι  δεν ξέρεις σε τι πιστεύεις  φαντασιώνεσαι και διάφορα...  Ακούς κλάματα ε?  Σου είπα ότι πρέπει να τα κοιτάξεις αυτά...

Οι απόψεις σου δεν με καίνε καθόλου. Ειδικά από τη στιγμή που δεν έχεις αποφασίσει ούτε εσύ ίδιος ποιες είναι αυτές.    Οπότε δεν με ενδιαφέρει καθόλου να το συζητήσω μαζί σου, είτε σε άλλο θέμα, είτε από κοντά. Αλλωστε δεν σε συμφέρει. Οπως σου είπα πιο πάνω, μαζί μου δεν θα περνάς καλά...     Δεν καταλαβαίνω γιατί επίμενεις τόσο γι΄ αυτήν την μπύρα...

Επειδή στην πέφτω... Ωραία γαργάρα λοιπόν πλζ από δω και πέρα με τις φαντασιώσεις σου περί των απόψεων μου. Ευχαριστώ.

Κατα τα άλλα είναι ότι κάποιοι θέλουν να τους στερήσουν το δικαίωμα στη μόρφωση...   Καρφάκι δεν τους καίγεται αν θα πάνε τα παιδιά τους σχολείο ή όχι!  Στις πλούσιες χώρες της Ευρώπης θέλουν να πάνε!   Γιατί όμως κάποιοι επιμένουν να τους καρατήσουν εδώ?  (Προεξάρχοντος του πρωθυπουργού και της γελοίας κυβέρνησης του)

1 απάντηση "Θέλει αλλά"

Μετάφραση: Καρφί δεν του  καίγεται.

Ωραία η Ελλάδα αλλά ούτε δουλειά ούτε σπίτι ούτε χρήματα, θέλει να φύγει εξωτερικό. Αυτός είναι πλήρως ενταγμένος, ακριβώς σαν Έλληνας τα λέει ρε.

Θέλει να πάει στο σχολείο αλλά ο τελικός του στόχος είναι προφανώς μια χώρα που δεν βυθίζεται.

Λογικότατα ακούγονται όλα, που είναι το πρόβλημα?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σου λέω "ναι θέλουν να φύγουν, τι" και τα πέρνεις επειδή θα μείνουν. Και αντί να πεις γιατί σου φαίνεται παράλογο λες "ΑΧΑ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΛΟΓΙΚΟ". Ναι ρε μανίτο στο είπα παραπάνω, λογικά μου φάνηκαν όσα είπε, ευχαριστώ για την επανάληψη αλλά έχω δει όλα τα επεισόδια, είμαι caught up λέμε, ξέρω τι είπαμε.

Ρε δεν είμαστε η γαλέρα της κλέοπάτρας, μια σχεδία είμαστε, κανείς δεν ΘΕΛΕΙ να μείνει εδώ. Ρε ούτε οι Έλληνες δεν θέλουν να μείνουν εδώ. Απλά κάποιοι ΘΑ μείνουν είτε επειδή τους ανάγκασε η ΕΕ είτε επειδή δεν έχουν άλλη επιλογή ή επειδή ναι οκ το προτιμάνε από Τουρκία ή πόλεμο.

Επίσης, ο Έλληνας θέλει να φύγει εξωτερικό για να κάνει καρριέρα. Ο μετανάστης θέλει να φύγει εξωτερικό για να "αρμέξει" άλλες χώρες.

Αντικειμενικά πράγματα χωρίς ρατσισμούς και προκαταλήψεις δηλαδή.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

'Επίσης, ο Έλληνας θέλει να φύγει εξωτερικό για να κάνει καρριέρα. Ο μετανάστης θέλει να φύγει εξωτερικό για να "αρμέξει" άλλες χώρες.

Αντικειμενικά πράγματα χωρίς ρατσισμούς και προκαταλήψεις δηλαδή. '

Αυτά διαβάζω και θα πηδηχτω απ το παράθυρο .....Ελληναρες αθάνατοι 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

'Επίσης, ο Έλληνας θέλει να φύγει εξωτερικό για να κάνει καρριέρα. Ο μετανάστης θέλει να φύγει εξωτερικό για να "αρμέξει" άλλες χώρες.

Αντικειμενικά πράγματα χωρίς ρατσισμούς και προκαταλήψεις δηλαδή. '

Αυτά διαβάζω και θα πηδηχτω απ το παράθυρο .....Ελληναρες αθάνατοι 

Υπάρχουν Έλληνες που θέλουν να βγουν έξω να κάνουν καριέρα, γιατί έχουν καταρτιστεί και δεν υπάρχει αξιοποίηση στον κλάδο τους.
Από την αδερφή μου πού είναι διακοσμήτρια και δεν έχει δουλειά Ελλάδα αλλά στην Κύπρο που είναι πιο ψώνια ο κόσμος έκανε καριέρα
,
στους προγραμματιστές που δεν βρίσκουν σοβαρή δουλειά εύκολα στην Ελλάδα γιατί ο χώρος ακόμα τουλάχιστον είναι μικρός,
μέχρι τους διάφορους επιστήμονες (προσκοπικά ξέρω δύο βιολόγους και έναν μηχανικό μόνο) που στην Ελλάδα δεν βρίσκουν δουλειά που να εκμεταλλεύονται το ταλέντο τους, αυτοί θέλουν να κάνουν καριέρα και με το να λες ότι "αρμέγουν" τους μειώνεις και είναι πολύ κρίμα.
Υπάρχουν και Έλληνες ακατάρτιστοι που φεύγουν έξω γιατί εδώ πλέον για τους περισσότερους δεν έχει ο ήλιος μοίρα, και που δεν κάνουν καριέρα, το να λες ότι αρμέγουν είναι κρίμα.
Οι τώρα μετανάστες, κατά πλειοψηφία μη καταρτισμένοι, δεν πεινάνε μόνο, αλλά φεύγουν πολλές φορές από τις πατρίδες τους από φόβο για την ζωή τους, κοιτάνε απλά πως θα βγάλουν την επόμενη μέρα και πως ΔΕΝ θα ΄ξαναγυρίσουνε στον ριμαδιασμένο τον τόπο τους, το να λες ότι αρμέγουν είναι ντροπή όμοια με το να συγκρίνης τον τυφλό που παίρνει επίδομα με αυτόν που έκανε παράνομα πλαστά χαρτιά για αναπηρική.

Αλλά,

Η Ελλάδα αυτήν την στιγμή είναι σε δύσκολη φάση, ανήμπορη να προσφέρει βοήθεια (δεν θα πω στα παιδιά της για να μην με χαρακτηρίσουν φασίστα) στους ανθρώπους και στα παιδιά των ανθρώπων που τόσα χρόνια πληρώνουν φόρους (όσους και να πλήρωναν τέλος πάντων), δεν είναι σε θέση να προσφέρει ανθρωπιστική βοήθεια σε τέτοιους αριθμούς μεταναστών.

Αλλά,

Σίγουρα θα έπρεπε να κάνουμε μια προσπάθεια να προσθέσουμε ανθρωπιά*

Tespa (sic) αυτή είναι η δική μου άποψη ως φορολογούμενος πολίτης μικτής καταγωγής (και συμφερόντων), που πάει χέρι χέρι με την άποψή μου ότι όταν είσαι κάπου φιλοξενούμενος πρέπει να είσαι 10x φορές πιο κύριος από ότι όταν είσαι σπίτι σου.
(π.χ. να φιλοξενήσω τον εξωγήινο<3 σπίτι μου και να τον ταΐσω αλλά άμα βάλει τα πόδια του στο τραπεζάκι του καναπέ θα του τα σπάσω και θα τον πετάξω αιμόφυρτο από το μπαλκόνι πίσω στον δρόμο)
(Υ.Γ. π.χ. -  πλάκα κάνω δεν έχω ούτε καναπέ  ούτε τραπεζάκι σπίτι μου, δεν χωράνε)

Αυτά με έναυσμα αυτό που είπε ο @Ratamahatta όχι προς απάντηση του. Προς απάντηση του έχω μόνο να πω ότι : Πριν πηδηχτείς από το παράθυρο βάψε το κατεμ σου μπλε και πέτα το στον Θερμαϊκό, μην το βρει κάνα κακομοίρης και μπλέξει με τα μαστόρια σας.

* Όταν οι άλλοι δεν είναι ζώα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ για τα λινκ, και ΕΙΔΙΚΑ για το Now The End Begins, πήγα στο σάιτ τους και είναι ώρες και ώρες διασκέδασης

Συνομωσιολόγοι, φανατικοί Χριστιανοταλιμπάν, ακροδεξιοί σπονσοραρισμένοι από τον Πούτιν είναι και εμένα οι βασικές πηγές πληροφόρησης μου για αντικειμενικές ειδήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ για τα λινκ, και ΕΙΔΙΚΑ για το Now The End Begins, πήγα στο σάιτ τους και είναι ώρες και ώρες διασκέδασης

Συνομωσιολόγοι, φανατικοί Χριστιανοταλιμπάν, ακροδεξιοί σπονσοραρισμένοι από τον Πούτιν είναι και εμένα οι βασικές πηγές πληροφόρησης μου για αντικειμενικές ειδήσεις.

Σε ποια λινκ που σε διασκέδασαν αναφέρεσαι ;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε ποια λινκ που σε διασκέδασαν αναφέρεσαι ;

To πιο διασκεδαστικό είναι το SOMETHING YOU'VE NEVER SEEN επειδή εάν ακολουθήσεις την πηγή στο site, είναι εμφανώς τραλαλα τα παιδιά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πω πω μιλάμε για εμπάθεια πλέον...  

Προσπερνάς ό,τι έχει γράψει ο skiritis,  προσπερνάς το περιεχόμενο των βίντεο και στέκεσαι στο ποιο μπορεί να είναι το background σε ένα από αυτά,   με βάση το τι συμπεραίνεις ΕΣΥ!  

Άσε μας ρε μανάρι μου που κατέληξες πως έχω κάποια υποχρέωση να απαντάω στα πάντα και σε όλους. 

Και το αστείο είναι πως εσύ μια χαρά κράζεις τις πηγές, ακόμα και όταν γράφω "δεν ξέρω, απλά το λέω" αλλά όταν σου πουν πως ρε οι πηγές σου είναι τύποι που ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ-ΑΥΡΙΟ ΡΕΕΕΕΕΕΕ θίγεσαι.

Ποιός, ο άνθρωπος που όταν του πούνε "ρε αυτά δεν ισχύουν" απαντάει "ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΩ ΤΙΠΟΤΑ". 

Λοιπόν η άποψη μου είναι πως οι πηγές σου χρίζουν ιατρικής παρακολούθησης. ΟΚ? ΟΚ.

Εάν έχεις κάποιο δικό σου επιχείρημα ή σκέψη ή ιδέα στα οποία σηκώνεις και αντέχεις κουβέντα ΓΑΜΩ, εάν απλά θες να κράζεις ΟΛΟΥΣ όσους διαφωνούν (από ξένος, μέχρι πληρωμένος ΣΥΡΙΖΑιος, μέχρι αναρχικός, ότι καπέλο σου έσκασε μου έχεις φορέσει) και εσύ να είσαι στο απυρόβλητο "Απλά η άποψη μου", τι να σου πω, δεν γίνεται διάλογος έτσι.

Φυσικά είναι προφανές πως δεν θες διάλογο αλλά οκ, τα μαμημένα τα προσχήματα βλέπεις, κάποιοι έχουμε τον θεό μας.

Κι όλα αυτά από κάποιον που έχει παραθέσει εδώ μέσα ως πηγές άρθρα από το provo και το indymedia, ενώ προσφάτως μας έκανε και κήρυγμα για τα οφέλη της αναρχίας!

1 πρόταση είναι "κήρυγμα"? ΟΚ.

Θες να σου κάνω και 1-2 "κηρύγματα" για τα οφέλη άλλων ιδεολογιών να έρθει στα ίσα η τραμπάλα? Δεν χωράει το μυαλό σου πως κάποιος μπορεί να βλέπει θετικά και αρνητικά σε διάφορες πολιτικές ιδεολογίες? 

Μιλάμε για αστεία πράγματα...     

Γρήγορα διάβασμα τον Μπακούνιν!  Και μόλις τελειώσεις, πήγαινε  σε κάποιο χοτσποτ  να προσφέρεις κι εσύ τις υπηρεσίες σου.  Μήπως και απαλύνεις το δράμα που ζουν οι Αλγερινοί πρόσφυγες από τη Συρία...  

Χαχα οοοκ πάρε ένα χάπι chill out δεν έγινε και τίποτα, κάποιος διαφωνεί μαζί σου, όλα θα πάνε καλά.

TL;DR: Ναι ρε, αμέ, πως.

Τροποποιήθηκε από τον Le Flwr

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα