Jump to content
efkola

Μεταναστευτικό:ένα μεγάλο ελληνικό-παγκόσμιο ζήτημα...

Recommended Posts

Η Μακρόνησος είναι εκτός Ελλάδας? 

Για το 2ο, ναι και γι'αυτό η διαδικασία είναι μήνες και χρόνια και όχι λεπτά.

Και ναι, ΕΙΔΙΚΑ εάν είσαι πρόσφυγας μπορεί κάλλιστα να έφυγες νύχτα από βμβαρδισμένη πόλη χωρίς τίποτα και να παραδέρνεις σε διάφορους "χώρους φιλοξενίας" για τα επόμενα 10 χρόνια. Κατ'αρχας εσείς εμείς όλοι που είμαστε σε μη-εμπόλεμη χώρα έχουμε όλοι διαβατήριο δηλαδή? Προφανώς όχι.

Το λογικό άλμα εάν θες το εξηγείς, εάν όχι το αφήνουμε. Λέω κάτι πολύ απλό. 

Έχεις σύνολο Χ. Θα κρατήσεις από αυτούς Υ, που δεν ξέρεις ποιοί είνια και θα το μάθεις σε κάμποσα χρόνια. Μέχρι τότε καλό είναι να προετοιμάζεις το σύνολο Χ ώστε οι Υ από αυτούς να είναι σε καλή κατάσταση, ή καλύτερα να μην προετοιμάζεις κανέναν?

Επίσης να πω πως όλο αυτό το νταβαντούρι γίνεται για την ερώτηση: Να προσφέρουμε εκπαίδευση σε μικρά παιδιά που ήρθαν πρόσφυγες/μετανάστες από χιλιάδες χλμ μακριά σε σκάφη ή με τα πόδια υπό άθλιες συνθήκες και που ζουν σε άθλιες συνθήκες?

Μέχρι στιγμής οι αντιδράσεις είναι: 

Ναι

Όχι, αφού θα τους διώξουμε, αλλά δεν έχω πρόβλημα να μείνουν κάποιοι αλλά θα τους διώξουμε.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

"AΝΘΡΩΠΙΣΜΟΣ" ΑΛΑ ΒΑΛΚΑΝΙΚΑ, ΥΠΟ ΤΗΝ ΑΙΓΙΔΑ ΤΟΥ ΣΟΡΟΣ.

του Γιώργου Ρακκά

Αρκούσε η δημοσιοποίηση μιας απόφασης από τον σύλλογο γονέων του 5ου Δημοτικού Συμβουλίου Ωραιοκάστρου, που αρνούνταν την τοποθέτηση παιδιών προσφύγων στο σχολείο τους για να φοιτήσουν σε ειδικές τάξεις μετά τις 2 μ.μ., για να ξεσπάσει μια πρωτοφανής υστερία στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης καταγγελίας του «φασισμού» και του «ρατσισμού», που συνοδεύονταν από ιερεμιάδες για το προσφυγικό παρελθόν της περιοχής και το υπέρτατο ανθρωπιστικό καθήκον της Ελλάδας.

Επειδή είναι σαφές ότι το ζήτημα που δημιουργήθηκε στο Ωραιόκαστρο αποτελεί μόνο την απαρχή ενός κύκλου αντιπαραθέσεων σχετικά με τις τύχες των εγκλωβισμένων προσφύγων και μεταναστών στην χώρα μας, κρίνουμε σωστό να παρέμβουμε επί του συνόλου του ζητήματος προκειμένου να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα.

Η αντιμετώπιση του προσφυγικού και μεταναστευτικού ζητήματος στη χώρα μας, δεν είναι, και δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί αποκλειστικά ως, ανθρωπιστικό ζήτημα. Πόσο μάλλον όταν ο αφηρημένος «ανθρωπισμός» έχει μεταβληθεί σε πρόσχημα της συστηματικής πολιτικής συγκεκριμένων κέντρων πολιτικής και οικονομικής εξουσίας –του Σόρος, ως εκπροσώπου του ευρωατλαντισμού, στο «πεδίο» της κατά τα άλλα ισλαμοφασιστικής Τουρκίας–, με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που λειτούργησε ως άλλοθι στους βομβαρδισμούς της Σερβίας, στο Ιράκ, στην ίδια τη Συρία.

Είτε το θέλουμε είτε όχι, η πραγματικότητα του εγκλωβισμού δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων στην χώρα μας –με την προοπτική να καταστούν εκατοντάδες χιλιάδες, εφόσον η Τουρκία ξεκινήσει και πάλι να διοχετεύει πληθυσμούς στην Ελλάδα– κρίνει τη μελλοντική φυσιογνωμία της ελληνικής κοινωνίας. Ο συνδυασμός της δεινής δημογραφικής της κατάστασης, της χρεοκοπημένης οικονομίας της, καθώς και της εξαιρετικά ευαίσθητης γεωπολιτικής θέσης της –δίπλα στην εστία της μεγαλύτερης πολιτιστικής αντιπαράθεσης στον πλανήτη, εκείνην μεταξύ της Δύσης και του Ισλάμ– καθιστά διαφορετικό το διακύβευμα του μεταναστευτικού ζητήματος στον τόπο μας.

Η προοπτική της αναγκαστικής εγκατάστασης αρχικώς δεκάδων χιλιάδων ανθρώπων, που προέρχονται από τον μουσουλμανικό κόσμο, απειλεί μεσοπρόθεσμα να μεσανατολικοποιήσει την Ελλάδα· δηλαδή, να την μεταβάλει σε κομμάτι του πολέμου των πολιτισμών, ρίχνοντάς την στη χοάνη των πολυπολιτισμικών συγκρούσεων. Από αυτήν την εξέλιξη δεν διακυβεύεται μόνον η εθνική ή πολιτιστική συνοχή, αλλά ταυτοχρόνως υπάρχει ο κίνδυνος για μια μεγάλη οπισθοδρόμηση στη χώρα μας σε σχέση με το επίπεδοεκδημοκρατισμού της κοινωνίας, της εκκοσμίκευσής της, της ισότητας των φύλων κ.ο.κ. Για να το κάνουμε λιανά: η θεαματική αναβάθμιση της μόνιμης παρουσίας μουσουλμανικών πληθυσμών στη χώρα μας θα θέσει αναπόφευκτα ζητήματα που ούτε έχουμε διανοηθεί ότι θα αντιμετωπίσουμε. Θα επιτρέψουμε, άραγε, ένα ολοένα και μεγαλύτερο κομμάτι της κοινωνίας μας να ρυθμίζει τον ατομικό και συλλογικό του βίο από τονθείο νόμο και τη σαρία; Θα δικάζουν οι μουφτήδες με βάση το ακραία σοβινιστικό οικογενειακό δίκαιο στα τζαμιά; Τα νεαρά κορίτσια θα πηγαίνουν στα σχολεία; Θα διδάσκεται άραγε σε αυτά η Αντιγόνη, ο Δαρβίνος ή ο… ευρωπαϊκός διαφωτισμός, ή μήπως θα εξαναγκαστούμε σε αυτολογοκρισία στο όνομα του δικαιώματος στη διαφορετικότητα; Και ο κατάλογος δεν έχει τέλος, αν κρίνουμε από τις ανάλογες εμπειρίες που γνωρίζουν σήμερα άλλες μεσογειακές ή ευρωπαϊκές κοινωνίες[1].

Την ίδια στιγμή, η κοινωνική και πολιτιστική απορρύθμιση ανοίγει την πόρτα σε έξωθεν επεμβάσεις κατά το παραδεδομένο πλέον νεο-αποικιακό πρότυπο των τελευταίων χρόνων. Αυτό ήδη συνέβη στην Ελλάδα με αφορμή τη μεγάλη εισροή προσφύγων και μεταναστών και την ανθρωπιστική κρίση που δημιουργήθηκε: πλέον, κουμάντο κάνει ο ΟΗΕ, υπό την καθοδήγηση του… Σόρος, μυστικές υπηρεσίες δρουν ανεξέλεγκτα στα camps, η Τουρκία συνεχίζει να παίζει τον δουλεμπορικό της ρόλο, συνεπικουρούμενη από μαφίες της Κεντρικής Ασίας, ελληνικά κυκλώματα αισχροκέρδειας αλλά και τη νέα διαπλοκή πολλών ΜΚΟ που αναλαμβάνουν εργολαβίες αλληλεγγύης… υπερτιμολογώντας τις συχνά κάκιστες υπηρεσίες τους[2].

Ήδη, δηλαδή, η χώρα μας τείνει να πάρει τον δρόμο μιας αποσύνθεσης αλά Βαλκανικά, όπως συνέβη στην πρώην Γιουγκοσλαβία κατά τη δεκαετία του 1990. Ο «ανθρωπισμός» τους, επομένως, δεν είναι τόσο άδολος όσο θέλουν να πιστεύουν όσοι άκριτα και αλόγιστα σκοπεύουν να τον υιοθετήσουν με αναφορές στην… προσφυγιά του 1922, την αγάπη του Χριστού για τον «Ξένο», την αλληλεγγύη ή και την αλληλοβοήθεια ως συστατικό στοιχείο μιας προοδευτικής ιδεολογίας.

Οι κλαυθμοί και οι οδυρμοί, επομένως, η υστερία, το κυνήγι των εντός κι εκτός εισαγωγικών ρατσιστικών και φασιστικών μαγισσών λειτουργεί προς όφελος αυτής της εκστρατείας· και δευτερευόντως, επειδή ακριβώς όχι μόνο δεν απαντάει αλλά αρνείται τα προβλήματα που ανακύπτουν από τη φιλοξενία των εγκλωβισμένων πληθυσμών, καταλήγει να σπονσοράρει τον πραγματικό φασισμό, τη Χρυσή Αυγή, τη διολίσθηση μερίδας της ελληνικής κοινωνίας σε ρατσιστικά αντανακλαστικά: το παράδειγμα του Αγίου Παντελεήμονα Αχαρνών είναι πρόσφατο και έχει αποδείξει τον πραγματικό αντίκτυπο αυτής της ιδεοληπτικής στάσης απέναντι στο μεταναστευτικό ζήτημα.

Θα πρέπει, επομένως, να κάνουμε μια βασική διάκριση, και πάνω σε αυτήν να αναπτύξουμε μια ολόκληρη πολιτική για τους πρόσφυγες και τους μετανάστες που έχουν εγκλωβιστεί στην χώρα μας: Είναι άλλο η φιλοξενία τουςμε τους πιο ανθρώπινους όρους και άλλο η εγκατάστασή τους εντός της ελληνικής κοινωνίας. Το πρώτο, όντως, είναι υποχρέωση της ελληνικής πολιτείας και κοινωνίας –  ταυτόχρονα με μια πολιτική που θα αποτρέψει να εξαπλωθούν και πάλι φαινόμενα Ειδομένης στον ελληνικό χώρο, με τα προβλήματα που τα συνοδεύουν. Το δεύτερο είναι μεθόδευση υπονόμευσης της ίδιας της χώρας και της φυσιογνωμίας της ελληνικής κοινωνίας, και πρέπει να αποφευχθεί πάση θυσία.

Η διάκριση αυτή ορίζει και ποια πολιτική αντιμετώπισης των εγκλωβισμένων προσφυγικών και μεταναστευτικών πληθυσμών θα πρέπει να ακολουθήσουμε: Όλοι οι πόροι, που τεχνηέντως διοχετεύονται από τα ξένα κέντρα στην προοπτική μόνιμης εγκατάστασης αυτών των ανθρώπων στην χώρα μας, θα πρέπει να ανακατευθυνθούν στη δημιουργία ολοκληρωμένων δομών προσωρινής φιλοξενίας, στις οποίες θα συγκεντρωθούν όλοι οι πρόσφυγες και μετανάστες. Δομών που να παρέχουν τις αναγκαίες εκπαιδευτικέςκαι ιατροφαρμακευτικές υπηρεσίες και να διασφαλίζουν την αξιοπρεπή διαμονή αυτών των ανθρώπων για όσο χρειαστεί μέχρι να καταλαγιάσει ο πόλεμος στην Συρία, ή να βρεθεί μια δίκαιη διεθνής λύση για το πρόβλημά τους.

Με λίγα λόγια, θα πρέπει να απορρίψουμε την επιλογή της μόνιμης εγκατάστασης, ψύχραιμα και συντεταγμένα, επειδή ακριβώς θέλουμε να διαφυλάξουμε το –ήδη υπονομευμένο μέσα στις συνθήκες της κρίσης– επίπεδο ανεξαρτησίας της χώραςεκδημοκρατισμού της κοινωνίαςπροσωπικών ελευθεριών.

Αντίθετα, πρέπει να σπεύσουμε σε μια ολοκληρωμένη πολιτική φιλοξενίας, διότι, πέραν της αναγκαιότητας να οργανωθεί η παρουσία των εγκλωβισμένων στη χώρα μας, αναγνωρίζουμε ότι η αλληλεγγύη και ηανθρωπιά είναι συστατικό στοιχείο της κοινωνίας μας και του πολιτισμού μας. Και δεν επιθυμούμε να το απολέσουμε.

Αυτή δεν είναι η δικαιότερη και σωστότερη πολιτικά λύση «μόνον» για το Ωραιόκαστρο. Πρέπει να καταστεί πανεθνική πολιτική για το μεταναστευτικό ζήτημα σε ολόκληρη την Ελλάδα. Για να αποφύγουμε την πολιτική και κοινωνική μηχανική που προσβλέπει στην αποδόμηση της κοινωνίας μας· και για να μην στρέφεται ο ανθρωπισμός εναντίον… του ελληνικού λαού και του μέλλοντός του.

Σημειώσεις:

[1] Όσοι σπεύδουν στο πλαίσιο της ψευδοανθρωπιστικής υστερίας να καταγγείλουν αυτές τις απόψεις ως «ισλαμοφοβικές» (sic!) απλούστατα δεν ξέρουν που πατάν και που πηγαίνουν: Πρώτον, το Ισλάμ δεν λειτουργεί όπως καταλαβαίνουμε εμείς τη θρησκεία, δηλαδή ως κομμάτι της συλλογικής μας παράδοσής μας και των ατομικών μεταφυσικών μας πεποιθήσεων· αντίθετα, διδάσκει την υποταγή όλου του ανθρώπινου βίου, ατομικού και συλλογικού, ιδιωτικού και δημόσιου, στον θείο νόμο. Είναι, δηλαδή, μια μορφήθρησκευτικής οργάνωσης της κοινωνίας και της πολιτικής. Δεύτερον, το Ισλάμ διακατέχεται από έναν εγγενή επεκτατισμό, και δεν είναι εύκολο να τον διακρίνουμε ιστορικά, γιατί ο μουσουλμανικός κόσμος νικήθηκε και υποτάχθηκε στη δυτική αποικιοκρατία. Ωστόσο, πόσοι θυμούνται ότι, κατά τη «χρυσή εποχή» του ισλαμικού imperium (την οποία, ειρήσθω εν παρόδω, θέλουν να επαναφέρουν οι δυνάμεις του ισλαμικού φονταμενταλισμού), οι Άραβες είχαν αναπτύξει στην Αφρική δουλοκτησία αντίστοιχη και ισοδύναμη με εκείνη των Λευκών; Δέκα εκατομμύρια σκλάβοι μεταφέρθηκαν τότε από τον αφρικανικό νότο προς τη Μέση Ανατολή. Διόλου τυχαία, τα ιδεολογικά κέντρα του ριζοσπαστικού Ισλάμ, το οποίο πλέον τείνει να ηγεμονεύσει εντός του σουνιτικού κόσμου, προπαγανδίζουν καθημερινά, μέσα από φετφάδες και μηνύματα αντίστασης, ότι μετά τη μόνιμη εγκατάσταση μουσουλμανικών πληθυσμών στην Ευρώπη, η τελευταία έχει πλέον καταστεί «νταρ ελ Ισλάμ» (χώρος των πιστών) και όχι «νταρ ελ αχντ» (χώρος κατά συνθήκη ειρήνης). Η διαφορά έγκειται ότι στον «χώρο κατά συνθήκη ειρήνης» ο πιστός επιφορτίζεται μόνον με την τήρηση των τελετουργικών της θρησκείας του στον ατομικό του βίο, ενώ αντίθετα, ο «χώρος των πιστών» οφείλει να οργανωθεί κοινωνικά και πολιτικά σύμφωνα με τον θείο νόμο. Αυτό που διακυβεύεται με τη μόνιμη εγκατάσταση των μουσουλμανικών πληθυσμών στην Ελλάδα είναι να μεταβληθεί η τελευταία από «νταρ ελ αχντ» σε «νταρ ελ Ισλάμ».        

[2] Το σκάνδαλο των Σερρών είναι πλέον γνωστό στο πανελλήνιο, όπως και οι καταγγελίες του πρώην γενικού γραμματέα στο Υπουργείο Μεταναστευτικής Πολιτικής, Οδυσσέα Βουδούρη, ότι το κατά κεφαλήν κόστος φροντίδας των εγκλωβισμένων στη χώρα μας υπερβαίνει κατά 3.000€ το αντίστοιχο της Νορβηγίας. Και αν αναλογιστούμε τη χαοτική διαφορά που υφίσταται μεταξύ της ποιότητας των υπηρεσιών που προσφέρουν οι δομές φιλοξενίας στη Νορβηγία και εκείνων που προσφέρονται στην Ελλάδα, μπορούμε να καταλάβουμε ότι η διασπάθιση των πόρων έχει πάρει πολύ μεγαλύτερη έκταση από αυτήν που εκφράζει η διαφορά των 3.000€.

http://ardin-rixi.gr/archives/200067

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασχετο αλλά σχετικό.....το Αλαχ ουακμπάρ που φωνάζουν οι μουσουλμάνοι από αραβία μεριά, γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει και γιατί το φωνάζουν/λένε?

Υ.Γ Αλαχ/Θεός...μιλάμε για την ιδια οντότητα με μικροαλλαγές στο σενάριο.... (ναι δεν πιστεύω και τα βλέπω τελείώς στεγνά τα πράματα) 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασχετο αλλά σχετικό.....το Αλαχ ουακμπάρ που φωνάζουν οι μουσουλμάνοι από αραβία μεριά, γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει και γιατί το φωνάζουν/λένε?

Υ.Γ Αλαχ/Θεός...μιλάμε για την ιδια οντότητα με μικροαλλαγές στο σενάριο.... (ναι δεν πιστεύω και τα βλέπω τελείώς στεγνά τα πράματα) 

Νομίζω σημαίνει "Ο Θεός είναι μεγάλος". Σαν να λέμε εμείς "Δόξα τω Θεό"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω σημαίνει "Ο Θεός είναι μεγάλος". Σαν να λέμε εμείς "Δόξα τω Θεό"

σωστός....... οπότε δεν ειναι κακό να το φωνάζει κάποιος....ειδικά όταν ειναι φράση "εθιμο" που σε χαρακτηρίζει 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λεφλώρ,  μάθε να διαχωρίζεις πρώτα τον πρόσφυγα από τον μετανάστη και τον λαθρομετανάστη!  Από το συσχετισμό που κάνεις με τους Τούρκους στρατιωτικούς είναι προφανές ότι δεν έχεις ιδέα! Τσάμπα έχει πάει τόση συζήτηση εδώ και 40 σελίδες.  Δυστυχώς κάνω το λάθος να σου απαντάω και χάνω τον χρόνο μου.

Το έχω καταλάβει, δεν ξέρω γιατί μπερδεύεσαι τόσο άσχημα και επιστρέφεις σε αυτό ξανά και ξανά και προσωπικά δεν μπορώ να γράψω πιο απλά για να συνενοηθούμε. Έστω πως είναι δική μου αδυναμία, πάμε παρακάτω.

Επίσης χωρίς να θέλω να σου χαλάσω τη φασούλα, η ανακοίνωση των γονέων ήταν

"Αποφασίστηκε ομόφωνα η μη ένταξη - τοποθέτηση των παιδιών των προσφύγων στο χώρο του σχολείου μας. 

ΤΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ. Άξιο απορίας άρα τι σχέση έχει το "δεν είναι όλοι πρόσφυγες" και γιατί μπήκα στο τριπάκι να το συζητάω.

H διαδικασία καταγραφής δεν είναι ετών.  Οι Γερμανοί μέσα σε ένα χρόνο τους ταυτοποίησαν,  κράτησαν αυτούς που ήθελαν και τους υπολοιπους τους στέλνουν σε εμας.  Ομοίως και σε άλλες ευρωπαϊκες χώρες.   Από κει και πέρα δεν έχουν καμία υποχρέωση!

1 - Απο κει και πέρα. 2 - Έχεις κάποια πηγή για αυτό?

Σχετικά με την κουλτούρα τώρα, θα σου πω μόνο κάποιες κοινωνικές πτυχές όπως  π.χ  ο τρόπος ζωής και ο κοινός κώδικας συμπεριφοράς και ηθικής.   Παράδειγμα, στην Ελλάδα οι γυναίκες δεν ντύνονται με μπούρκα και συμμετέχουν κανονικά στα κοινά.  Κάποιος ο οποίος δεν το κατανοεί, δεν το δέχεται και θεωρεί πόρνη μια τέτοια γυναίκα, που της αξίζουν τα χειρότερα  δεν προσαρμόζεται και δεν εντάσσεται!  

Δεν σε ρώτησα "τι είναι κουλτούρα" αλλά ΠΟΙΑ είναι η ΕΛΛΗΝΙΚΗ κουλτούρα. 

Άρα δεν μπορείς να μου περιγράψεις τι ΕΙΝΑΙ η ελληνική κουλτούρα απλά να δώσεις παραδείγματα του τι ΔΕΝ είναι. Cool, ακριβώς αυτό ήταν το νόημα μου.

Κοίτα τι λες και πόσο κωμικό σκετσάκι είναι.

- Λοιπόν ο Μήτσος θα φέρει το πιστόνι που μου έχει υποσχεθεί 3 μήνες. Εάν έρθει χωρίς πιστόνι να τον στείλεις στο διάολο.

- Ε αφεντικό τι είναι το πιστόνι?

- Κοίτα σίγουρα δεν είναι αυτό που ελέγχει τα φλας.

Εχει κι άλλες προεκτάσεις βέβαια η εννοια της κουλτούρας,  αλλά αυτό θα στο βάλω σαν εργασία για το σπίτι! 

Ναι το ξέρω γι'αυτό λέω πως δεν είναι τόσο απλό. Επιμένεις πως είναι, αλλά αντί να γράψεις 1-2 αράδες θα μου βάλεις "εργασία για το σπίτι" με τον ρόλο του καθηγητή που έθεσες για τον εαυτό σου όπως φαίνεται.

Ξέρω όμως πως εάν βρεθείς στο εξωτερικό και σε ρωτήσουν "τελικά τι είναι ελληνική κουλτούρα" θα απαντήσεις "να μην φοράς μπούρκα και να μην θεωρείς πόρνη όποια δεν φοράει μπούρκα, και κάτι άλλα που βρείτε τα μόνοι σας".

Διάβασε κανένα βιβλιαράκι που να το αναλύει λεπτομερώς ή βρες κανένα τόμο εγκυκλοπαίδειας που να το επεξηγεί ( δεν ξέρω γιατί γέλασες με αυτό.  Μάλλον σου είναι αγνωστη η υπαρξη της)  και θα σου λυθούν όλες οι απορρίες!  Αν θες σου προτείνω και βιβλιογραφία.

Πρότεινε μου βιβλιογραφία σε παρακαλώ. συνήθως γελάω επειδή ο συνομιλητής μου είπε κάτι αστείο. Δεν έχει καμία σχέση το εάν κατάλαβε πως είπε κάτι αστείο.

Υ.Γ Θα μου απαντήσεις τελικά αν μπορεί η χώρα να φιλοξενεί τοσο κόσμο?  Η΄ θα ρωτάς πάλι που και πόσο ?

Πόσο κόσμο ρε μάνα μου, όσους έχουμε τώρα? Ναι, αυταπόδεικτα. Εδώ είναι, τους φιλοξενούμε, τι σε μπερδεύει?!

σωστός....... οπότε δεν ειναι κακό να το φωνάζει κάποιος....ειδικά όταν ειναι φράση "εθιμο" που σε χαρακτηρίζει 

To αλαου Ακμπαρ είναι περίπου το de facto επιφώνημα τους.

Θα το ακούσεις σε ό,τι να'ναι βίντεο από φόνους μέχρι νίκες μέχρι γιορτή μέχρι βομβαρδισμό. 

Το να λες πως "αλαου ακμπαρ" = βοηθεια φανατικοί είναι σαν να με λες χριστιανοταλιμπαν επειδή είπα "ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ". Δεν πιστεύω, αλλά πολιτισμικά μου έχει περάσει και εμένα η έκφραση.

Αυτά από όσα έχω διαβάσει και μου έχουν πει και έχω δει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλώς επειδή σε όλες τις πρόσφατες τρομοκρατικές επιθέσεις οι τρομοκράτες έχουν επικαλεστεί τα θεία σαν λόγο, αίτιο, κίνητρο για τις ενέργειες του, η φράση αντηχεί περίεργα στ' αυτιά του κόσμου. Ειδικά σε κοινωνίες που έχουν ξεπεράσει λίγο το θρήσκευμα σαν συνεκτικό στοιχείο της κοινωνίας (βλ. βόρειες χώρες). Αν έχεις κανέναν φίλο πιο μελαμψό και με λίγο μούσι και τον βάλεις σε μια οποιαδήποτε πλατεία της Ευρώπης να το φωνάξει, είμαι βέβαιος πως ο κόσμος θα τρέξει να φύγει τρομοκρατημένος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Απλώς επειδή σε όλες τις πρόσφατες τρομοκρατικές επιθέσεις οι τρομοκράτες έχουν επικαλεστεί τα θεία σαν λόγο, αίτιο, κίνητρο για τις ενέργειες του, η φράση αντηχεί περίεργα στ' αυτιά του κόσμου. Ειδικά σε κοινωνίες που έχουν ξεπεράσει λίγο το θρήσκευμα σαν συνεκτικό στοιχείο της κοινωνίας (βλ. βόρειες χώρες). Αν έχεις κανέναν φίλο πιο μελαμψό και με λίγο μούσι και τον βάλεις σε μια οποιαδήποτε πλατεία της Ευρώπης να το φωνάξει, είμαι βέβαιος πως ο κόσμος θα τρέξει να φύγει τρομοκρατημένος

Εχω ζήσει περίπου μια 4ετία σε αραβικές χώρες και τους εχω φαει στην μαπα με τα καλά τους και τα κακά τους......δεν ειναι οσο φανατισμένοι το παρουσιάζουν. 

Εχουν τα κολλήματα τους σε αρκετά θέματα, σε άλλα ειναι πιο ανοιχτοί. Ο φανατισμός τους εναι εφάμμιλος με την γαμώγρια που είδε τα τατουάζ μου στην Κρήτη και ήθελε να με εκτελέσει γιατί έχω το διάολο μέσα μου κατά το σκεπτικό και φτωχό της μυαλό (εσουρνε αβέρτα γιατί με πέρασε για ξένο). 

Το ότι μια ομάδα (πειραγμένη με πολλά ψυχολογικά και μεγαλούτσικη) επικαλείται τον θεό για να κάνει τα έκτρωπα της (οπως και εμεις κάποτε) δεν σημαίνει ότι όποιος ακούσει Αλλαχ ουακμπαρ πρέπει να τρέχει για τη ζωή του ή ότι όλοι τους ειναι τίγκα φανατισμένοι οι by the book Με το κοράνι....παίζουν και νορμάλ ατομάκια κάργα που μπορούν άνετα να αποδεχτούν πολλά και να ενταχθούν σε μια δυτική κοινωνία. 

Πχ βλέπε Ντουμπάι.....Αραβικό Εμιράτο...πιο χύμα πεθαίνεις....τίγκα στη πουτάνα τα ναρκωτικά και στο πίώμα και οι μουσουλμάνοι παρτάρουν αβέρτα. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το να λες πως "αλαου ακμπαρ" = βοηθεια φανατικοί είναι σαν να με λες χριστιανοταλιμπαν επειδή είπα "ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ". Δεν πιστεύω, αλλά πολιτισμικά μου έχει περάσει και εμένα η έκφραση.

Χαχχαχαχαχαχαχαχαχα..μου έφυγε το μισό βραδυνό από την μύτη ρε..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εξαρτάται την περίσταση αδερφέ. Αν π.χ περάσεις από κανένα τέμενος και το ακούσεις, οκ, δεν το βάζεις στα πόδια.   Πιθανότατα να είναι στα πλαίσια της προσευχής τους.

Αν ομως το ακούς σε συγκεντρώσεις με τεταμένο κλίμα (μιλάμε σε ευρωπαϊκό εδαφος),  τότε μάλλον μεταφράζεται ως " κουφάλες άπιστοι  θα έρθει η ώρα σας" .  Εκεί αρχίζεις και σκέφτεσαι λιγάκι τη ζωούλα σου. 

Για το αν μπορούν να ενταχθούν πλήρως στην δυτική κοινωνία, έχω αμφιβολίες.  Κι αυτό το δείχνει η εν γένει παρουσία τους στην ευρωπαϊκή ήπειρο, όπου στην ουσία γκετοποιούνται μόνοι τους.  Ομοίως και για το αν αποδέχονται κάποια πράγματα του δυτικού κόσμου.  Οπως αυτό που ανέφερα σε παραπάνω σχόλιο μου.  Οτι δηλαδή, μια γυναίκα που ντύνεται κατα τα δυτικά πρότυπα θεωρείται πόρνη.

Το Ντουμπάι και τα εμιράτα που αναφέρεις δεν είναι ό,τι πιο αντιπροσωπευτικό πάντως του αραβικού κόσμου.  Αυτά που γράφεις μπορεί να ισχύουν για τους ίδιους ( όπου ο τελευταίος απλά έχει porche cayene),  αλλά δεν νομίζω κάποιος δυτικός  που πάει εκεί να μπορεί να κάνει τα ίδια.  Γι αυτό και όλους τους ξένους που δουλεύουν εκεί τους έχουν μαντρωμένους  μέσα σε τείχη. Εσύ αν επιτρέπεται σε ποια χώρα ήσουν?   

Λόγω δουλειάς ειχα κάνει τη γυροβολιά μου. (αεροπορική εταιρία). Και είσαι λάθος στο ότι ένας δυτικός δεν κάνει το κομμάτι του, αρκεί να έχει κάποια όρια. Στο Ντουμπάι και στο Αμπουντάμπι έκανα ζωάρα. Και ισχύει είτε αν είσαι άντρας είτε γυναίκα. (με μια εξαίρεση ότι οι γυνάικες στο Αμπου Ντάμπι απαγορεύτοαν να καπνίσουν δημοσίως στο δρόμο). Κατα τα άλλα ειχα ότι έχω εδω και έκανα ότι κάνω και εδώ χωρίς κανένα θέμα. 

Αν βέβαια πχ τράκαρα ισχύει η λογική του χωριού εγώ ειμαι στο χωρίο μου εσύ εισαι ξενος άει μαμήσου. 

Μαντρωμένους μας είχαν στην Σαουδική Αραβία στην Τζέντα και στη Μέκκα που εκεί είναι τελείως αλλιως τα πράγματα. Ταλιμπανέζοι τότε σκάγαν όπου βρούν όχι όπου είχε δυτικούς. Είναι άλλο να κυνηγας τον πχ Γερμανό και άλλο να σκας όπου να ναι για για κάνεις το κομμάτι σου επειδή στο λέει ο Θεός. Δεν στοχεύαν εμάς....μαντρωμένοι είμασταν για λόγους ασφαλείας της εταιρίας.....όπως και στα ξενοδοχεία. Γιατί εκεί σε πειπτωση θανάτου ή τραυματισμού παίζουν αποζημιώσεις από τον εργοδότη, δυσφήμιση, ευθύνες, διπλωματικά επεισόδια και πάει λέγοντας. 

Όπως και εχει....δεν είναι όλοι οι Αραβες ματσωμένοι, όλοι οι μουσουλμάνοι εκεί δεν ειναι άραβες, είνια μορφωμένοι...δεν ειναι όλοι με παρωπίδες και φανατισμένοι....μερικοί ζουν εκει με τα δικά μας πρότυπα (πολλά από αυτά όχι όλα) και με μερικούς είμαι ακόμα και τώρα φίλος. 

Όσον αφορά το αλαχουακμπαρ....το άκουγα 34234 φορές την μέρα..πολύ κοινοτυπη εκφραση, κομμάτι και σχεδόν όλων των προσευχών τους.....ειδικά όταν το λένε μέσα στο αεροπλάνο 450 άτομα κατά την διάρκεια της πτήσης....στην αρχή τρόμαξα αλλά μετά μου εξήγησαν το έργο και τι παίζει.

Το μοναδικό μέρος που εχω ταξιδεψει και έκλασα μαλλία δεν ήταν η Αραβία....ήταν η Αφρική και συγκεκριμένα η Νιγηρία....οι Αραβες είναι γατάκια μπροστά τους. 

Απλά μου την δίνει η ξενοφοβία....δεν υπάρχει κανένας λόγος να τους πηδάς όλους επειδή μερικοι έχουν κάλο στον εγκέφαλο. 

ΥΓ....αν αύριο μας κάναν ντου οι Τουρκοι και αναγκαζόμουν να πάω πχ την Ισπανία μετανάστης( και ειμαι και ευρωπαίος) και με πετάγαν σε μια σκηνή μεσα στο λιοπύρη και στις βροχές. χωρίς την παραμικρή βοήθεια με κάνα 2 κουτσούβελα και πεθαμένα γυναίακα, αδερφια κτλ......σε τι κατάσταση νομίζεις ότι θα ήμουν? ΘΑ τα πήδαγα όλα για να ζήσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aυτή τη στιγμή έχω διαφορετική πληροφορηση για το τι παίζει εκεί κάτω ( συγκεκριμένα Ντουμπάι και Κατάρ) αλλά ας μην διαφωνήσω σε αυτό που λες. 

Το  υστερογραφο σου όμως αδερφέ μου είναι λάθος από την αρχή μέχρι την τελεία!  Τι παράδειγμα είναι αυτό?   Να σου υπενθυμίσω ότι  είσαι Ευρωπαίος πολίτης?  Αν έκαναν ντου οι Τούρκοι όπως λες θα μπορούσες να πας στην Ισπανία ή όπου αλλού ήθελες, εφόσον δεν θα ήθελες να κάτσεις να πολεμήσεις,   μόνο με την ταυτότητα σου. Νομιμότατα!  

Μετά θα ήταν δικό σου θέμα το τι θα έκανες.   Τι σκηνές και λιοπύρια λες?   Εστω όμως ότι σε πετάγανε σε μια σκηνή μέσα χωρίς τίποτα ( που δεν παίζει με τίποτα όμως)     και τα πήδαγες όλα για να ζήσεις.  Μετά αμα σε τσιμπούσαν να ήσουν έτοιμος να φας φυλάκα και ύστερα να σε στείλουν από κει που ήρθες! Αδιαμαρτύρητα.

Καλό είναι λοιπόν να συγκρίνουμε όμοια πράγματα.    Παρατηρώ γενικά κάτι λάθος συσχετισμούς με το σημερινό προσφυγικό/μεταναστευτικό,  που κοντεύω να βγάλω καρούμπαλο από τα facepalm.   Καταλαβαίνω ότι η πολιτική ορθότητα και η πολυπολιτισμικότητα είναι της μόδας αυτήν την εποχή αλλά όχι και να λέμε ό,τι να 'ναι απλά και μόνο για να συμβαδίζουμε.

Μα και οι Σύριοι εδώ νομιμότατα είναι..Πρόσφυγες πολέμου..Αλλά σε σκηνές τους έχουμε..

Αν γινόταν αυτό που λέει ο Lavazutra οι περισσότεροι θα την κάναμε με ότι μπορούμε να κουβαλήσουμε σε περίπτωση που περνάγαμε όσα η Συρία..

Και θα πήγαινα σαν πρόσφυγας πολέμου και όχι σαν τουρίστας..Γιατί τράπεζες δεν θα λειτουργούσαν εδώ προφανώς και δεν έχω φράγκα κάτω από το στρώμα να φύγω με το αεροπλανάκι μου και να κάνω ζωάρα..Και όσα χρήματα μπορούσα να σηκώσω από τις έξω τράπεζες με ότι θα έπαιζε την συγκεκριμένη περίοδο θα το ξόδευα σιγά σιγά και όχι για να μένω σε ξενοδοχειάρες..Και θα πάλευα προφανώς να με αντιμετωπίσουν σαν άνθρωπο και όχι σαν σκουπίδι..Όχι γιατί είμαι ευρωπαίος πολίτης,επειδή είμαι πρόσφυγας πολέμου..Όλες οι χώρες οφείλουν να σεβαστούν την Συμβαση της Γενεύης..Μέχρι να σταθεροποιηθείς κάπου εγώ,εσύ ο καθένας μας θα ζούσαμε σε σκηνές,χωρίς τα βασικά..

Οπότε ακριβώς το ίδιο είναι όσο και να κοπανάς το κεφάλι σου..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι Σύριοι ναι.  Οι υπόλοιποι?   Αυτή τη στιγμή, το σύνολο των μεταναστών που βρίσκονται εδώ είναι  77 διαφορετικές  εθνικότητες.  Πρόσφυγες κι αυτοί να υποθέσω? 

Μιλάγαμε για ένα συγκεκριμένο θέμα περί νομιμότητας προσφύγων..Πότε λες για καταλήψεις ότι είναι καλές όταν σε βολεύουν πότε κράζεις την κατάληψη του Plaza.. 2 μέτρα και 2 σταθμά..

Φίλε μου, κάνεις το ίδιο λάθος με τον lavazutra.  Αν βρεθούμε σε εμπόλεμη κατάσταση, μπορείς να μετακινηθείς πολύ πιο εύκολα και νομιμότατα,  γιατι είσαι Ευρωπαίος πολίτης!  Είναι εσωτερική μετανάστευση.  Οπως π.χ αν φύγεις από την Αθήνα για να πας να μείνεις στην Καρδίτσα.   Αν έχεις και κανένα φράγκο στην τράπεζα, τα πράγματα γίνοτναι ακόμα πιο εύκολα.  Γιατί απλούστατα οι τράπεζες δεν κλείνουν. Δεν ξέρω πού το έχεις δει αυτό.  Στη Συρία πάντως για αρκετό διάστημα λειτουργούσαν  κανονικά. Πιθανόν κάποιες να λειτουργούν ακόμα, αν και εφόσον υπάρχει ρευστό.  

Ρε φίλε..Εδώ τώρα και έχουμε περιορισμό στα πόσα χρήματα μπορούμε να σηκώσουμε από το τραπεζικό μας σύστημα που έχει πεθάνει εδώ και καιρό αλλά εμείς δεν λέμε να το καταλάβουμε..Σε περίπτωση πολέμου θα δουλεύουν όλα ρολόι νομίζεις? Χαίρομαι να βλέπω αισιόδοξους ανθρώπους..

Σκηνές, τσαντήρια,  λάσπες και βροχές  είναι απλά δημιούργημα  της φαντασίας σας ως αποτέλεσμα της λάθος εντύπωσης που έχετε για το θέμα.    Αλλά έστω ότι μπαίνει στη μέση η συνθήκη της Γενεύης.  Πρόσφυγας θεωρείσαι για την πρώτη χώρα στην οποία θα καταφύγεις.  Παράλληλα όμως θα είσαι και πολίτης της χωρίς κωλύματα.   Αρα νόμιμος από όλες τις απόψεις.  Πώς λοιπόν είναι το ίδιο πράγμα? 

Πάμε λίγο καλύτερα γιατί δεν μιλάμε με την ίδια βάση. (και για να καλύψω και το όποιο κενό άφησα,εσκεμμένα μιας και θα τα έλεγα και εδώ,στα προηγούμενα)

Ποιος είναι ο πρόσφυγας;
Το άρθρο 1 της Σύμβασης καθορίζει ακριβώς το ποιος είναι ο πρόσφυγας. Είναι ένα άτομο που βρίσκεται εκτός της χώρας καταγωγής του ή του τόπου κατοικίας του, έχει δικαιολογημένο φόβο δίωξης για λόγους φυλής, θρησκείας, εθνικότητας, συμμετοχής σε ορισμένη κοινωνική ομάδα ή λόγω πολιτικών πεποιθήσεων και εξαιτίας αυτού του φόβου δίωξης αδυνατεί ή δεν επιθυμεί να απολαμβάνει την προστασία αυτής της χώρας ή την επιστροφή σ' αυτήν. 

Τι είναι η προστασία;

Οι κυβερνήσεις θέτουν σε ισχύ τους νόμους μιας χώρας και προστατεύουν τους πολίτες σύμφωνα με τις διατάξεις τους. Όταν οι κυβερνήσεις αδυνατούν ή δεν είναι πρόθυμες να το κάνουν αυτό, συχνά κατά τη διάρκεια συγκρούσεων ή εμφύλιας διαμάχης, πολλοί άνθρωποι εγκαταλείπουν τις εστίες τους, μεταβαίνοντας ακόμη και σε άλλη χώρα, όπου μπορεί να θεωρηθούν πρόσφυγες. Καθώς δεν απολαμβάνουν πλέον την προστασία της χώρας τους, το ρόλο αυτό αναλαμβάνει η διεθνής κοινότητα.

Ποιος προστατεύει τους πρόσφυγες;

Κύρια υπεύθυνες για την προστασία των προσφύγων είναι οι χώρες υποδοχής. Οι χώρες που έχουν υπογράψει τη Σύμβαση του 1951 είναι υποχρεωμένες να τηρήσουν τους όρους της. Η Ύπατη Αρμοστεία διατηρεί ένα ρόλο ''παρατηρητή'' στην όλη διαδικασία επεμβαίνοντας εάν χρειάζεται για να βεβαιωθεί ότι στους πραγματικούς πρόσφυγες θα χορηγηθεί άσυλο και δεν θα εξαναγκαστούν να επιστρέψουν σε χώρες όπου η ζωή τους κινδυνεύει. Ο οργανισμός ψάχνει να βρει τρόπους να βοηθήσει τους πρόσφυγες να ξαναρχίσουν τη ζωή τους, είτε μέσω του εθελοντικού επαναπατρισμού στις χώρες καταγωγής τους είτε, εάν αυτό είναι δυνατό, μέσω της μετεγκατάστασης σε χώρες υποδοχής ή σε άλλες τρίτες χώρες. (ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΑΥΤΟ!!!ΆΛΛΕΣ 3ες ΧΏΡΕΣ)

Εξακολουθεί η Σύμβαση να είναι κατάλληλη για τη νέα χιλιετία;

Ναι. Υιοθετήθηκε για να διευθετήσει τις συνέπειες του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, τη διάλυση των αυτοκρατοριών και τη μαζική φυγή ανθρώπων. Μπορεί η φύση των συγκρούσεων και της μετανάστευσης να άλλαξε στο πέρασμα των χρόνων, όμως η Σύμβαση αποδείχθηκε ιδιαιτέρως ευπροσάρμοστη σε κάθε περίπτωση παροχής βοήθειας για την προστασία περίπου 50 εκατομμυρίων ανθρώπων και θα συνεχίσει να κάνει το ίδιο εφόσον η ίδια η φύση της δίωξης δεν αλλάξει. 

Χώρες που δεν έχουν υπογράψει τη Σύμβαση, μπορούν να αρνηθούν να δεχθούν υποψήφιους πρόσφυγες;
Όλες οι χώρες, συμπεριλαμβανομένων και αυτών που δεν έχουν υπογράψει τη Σύμβαση, είναι υποχρεωμένες να παρέχουν βασικές αρχές προστασίας, βάσει του διεθνούς δικαίου. Κανένας πρόσφυγας, για παράδειγμα, δεν πρέπει να επιστραφεί σε έδαφος όπου υπάρχει κίνδυνος για τη ζωή του. 

http://www.iefimerida.gr/news/242582/2015-mpikan-stin-ellada-804465-metanastes-apo-poies-hores-irthan-lista

( Πάντως να ξέρεις ότι το κεφάλι μου δεν το κοπανάω για κανένα λόγο.  Το facepalm είναι σχήμα λόγου.   Κάποια άλλα κεφάλια όμως ίσως θέλουν λίγο κούνημα. Μπας και αρχίσουν να παίρνουν μπρος).

Και επειδή θα μου πεις δεν ξέρω και εγώ τι άλλο αλήθεια μιλάμε από τελείως διαφορετική βάση..Εσύ κάθεσαι στην οθόνη του υπολογιστή σου και πίσω από μία τηλεόραση για να ενημερωθείς και όταν βγαίνεις έξω φοβάσαι ότι ξένο δεις..

Από τότε που ξεκίνησε όλο αυτό έχω δει τις σκηνές από κοντά..Έχω μιλήσει με εκατοντάδες άτομα που ξεσπιτώθηκαν με φόβο για την ζωή τους(ανεξάρτητα με το αν είναι Σύριοι ή όχι,καλύπτονται από την Σύμβαση της Γενεύης σχεδόν όλοι).Παιδιά που έχουν ζήσει πράγματα που αν εμείς είχαμε ζήσει τα μισά θα είχαμε τρελαθεί..

Και μου λέτε ότι στηρίζετε το παιχνίδι των κυβερνήσεων? Που αγνοούν αυτόυς τους ανθρώπους? Πάνε με δικηγορίστικα κόλπα να μην τηρήσουν την Σύμβαση? Δέχονται μόνο όσα άτομα χρειάζονται για φθηνά εργατικά χέρια και οι υπόλοιποι πίσω..

Και πίσω που θα πάνε όμως?

Άγνωστε Roadrash890, δεν υπάρχει τίποτα άλλο να πούμε πίσω από μία οθόνη για να καταλάβουμε ο ένας τον άλλο.Για αυτό και πολύ σπάνια γράφω σε αυτά τα θέματα.Ποτέ δεν βγάζεις άκρη έτσι.Όχι ότι από κοντά είναι σίγουρο ότι θα βγάλεις άκρη αλλά λέμε τώρα. Οπότε , αν σε κάποια βόλτα συναντηθούμε ας τα συζητήσουμε εκεί. Κερνάω το τσιγάρο(αν καπνίζεις και εσύ,αν όχι καλύτερα για εσένα).

Τροποποιήθηκε από τον ChristosZ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Υ.Γ Το αλλάχου άκμπαρ σημαίνει  "ο Θεός είναι μεγάλος". Καμία σχέση όμως με το "δόξα τω Θεω" που λέμε εμείς.    Για το Ισλάμ, ξεφεύγει από τα θρησκευτικά όρια και είναι περισσότερο κάτι σαν ευχή ή πρόσκληση επιβολής και κυριαρχίας έναντι των απίστων.  Γι αυτό και το ακούμε από το στόμα τους πάντα σε στιγμές έντασης και αναβρασμού.  

1 - Να καταγραφεί πως για να ενταχθείς πρέπει να δέχεσαι την ελληνική κουλτούρα και για τον Roadrash που βιαστικά πάτησε ένα google search να αποτάξει την ερώτηση "τι είναι ελληνική κουλτούρα" αυτό σημαίνει 

Ένα βιβλίο - πολύτιμη παρακαταθήκη για την Κρήτη και το Ηράκλειο, αλλά και μια πολύ δημιουργική θεώρηση του έργου του Ν.Καζαντζάκη σε διάφορες τέχνες και στο περιβάλλον, με έμφαση στη διδασκαλία για ξένους φοιτητές,αποτελεί το βιβλίο της Μαρίας Χναράκη, Διευθύντριας Ελληνικών Σπουδών στο Πανεπιστήμιο Drexel στη Φιλαδέλφεια των ΗΠΑ.

Μέσα από τις σελίδες του εξηγεί τις διαφορετικές πτυχές της ελληνικής κουλτούρας στο εξωτερικό, μέσα από τη μουσική, την οικολογία αλλά και το φαγητό ως συνναστροφή, ξεκινώντας από τον Όμηρο και φθάνοντας στον Δασκαλογιάννη, τον Ξυλούρη, τον Μητρόπουλο, τον Βενιζέλο και τον Καζαντζάκη.

Βεβαίως βεβαίως.  Α επίσης μιλάει για ελληνική κουλτούρα στο εξωτερικό αλλά οκ ρε αδερφέ δεν θα ψάχνουμε και όλη μέρα.

Μαν μόλις κατέληξες πως μπορούν να μείνουν στην Ελλάδα χμμμμ... 1000-2000 άτομα βαριά.

το 2ο βιβλίο μιλάει για προσδιορισμό της κουλτούρας γενικά πράγμα που ξεκαθάρισα ήδη πως δεν ρωτάω αλλά να στο ξαναπώ μπας και κολλήσει.

Κράτα. 1 - Ξέρω τη διαφορά μετανάστη-πρόσφυγα.  2 - Δεν θέλω απάντηση στο "τι είναι κουλτούρα" γενικά. 

ΟΚ νομίζω με τόσο κρυφτούλι είναι εμφανές τι ισχύει οκ? Το λύσαμε αυτό πάμε παρακάτω.

ΥΓ: Για άλλη μια φορά έχεις άδικο στην άποψη που δεν στηρίζεις πουθενά πέραν της "πληροφόρησης" που λες παρακάτω πως έχεις. Έκπληξη! Σε λίγο βγαίνει και η τούρτα.

Άλλο ένα googleισμα θα στο έλυνε αυτό, αλλά αυτό ένιωσες πως "το ξέρεις ήδη" σε αντίθεση με το προηγούμενο ερώτημα :D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

christosz ευχαριστώ πολύ για το παραπάνω post σου. :)

Τροποποιήθηκε από τον xourafis

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σου ξαναπαραθέτω ένα συγκεκριμένο κομμάτι που δεν ασχολήθηκες..

Άγνωστε Roadrash890, δεν υπάρχει τίποτα άλλο να πούμε πίσω από μία οθόνη για να καταλάβουμε ο ένας τον άλλο.Για αυτό και πολύ σπάνια γράφω σε αυτά τα θέματα.Ποτέ δεν βγάζεις άκρη έτσι.Όχι ότι από κοντά είναι σίγουρο ότι θα βγάλεις άκρη αλλά λέμε τώρα. Οπότε , αν σε κάποια βόλτα συναντηθούμε ας τα συζητήσουμε εκεί. Κερνάω το τσιγάρο(αν καπνίζεις και εσύ,αν όχι καλύτερα για εσένα).

Δεν έχω σκοπό να κάθομαι να γράφω αναλύσεις επί αναλύσεων σε ένα pc..Είμαι πληροφορικάριος αλλά ο κόσμος δεν θα αλλάξει μυαλά και ούτε θα γίνει καλύτερος πίσω από μία οθόνη υπολογιστή.Μπορείς να νομίζεις ότι θες,οτι "κερδισες" στην συγκεκριμένη συζήτηση ή οτι απλά σε γράφω..Δεν με νοιάζει καθόλου. 

Εγώ είμαι εκεί έξω κάνοντας πράγματα που μετράνε. Αν ποτέ τα πούμε από κοντά ας τα ξανασυζητήσουμε. Ισχύει το από πάνω.. Μέχρι τότε 
:gd_cheers: !

christosz ευχαριστώ πολύ για το παραπάνω post σου. :)

Παρακαλώ xourafi αλλά γιατί? Απάντα με ΠΜ αν δεν είναι και κάτι πολύ σημαντικό. Εσύ επίσης δεν έχεις ένα Ninja που θερίζει στην διαδρομή Πεντέλη-Νέα Μάκρη? 

Πρέπει να σε έχω πετύχει άπειρες φορές στο παρελθον εκεί πέρα..Έχω καιρό να περάσω από εκεί..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Xαχαχαχαχα, κλαίω λεφλωρ!! Το έχεις τερματίσει ρε φιλαράκι! Τι  κρυφτούλια και ιστορίες?  Με ρώτησες κάτι κι εγώ σε παρέπεμψα σε επιστημονικές μελέτες.   Δηλαδή τι ήθελες? Να κάτσω να στο αναλύσω εγώ?  Σιγά μην αφιερωνα τόσο χρόνο για σενα....     Από το να ρωτάς λοιπόν σαν...(δεν θα το πω)  άνοιξε  κανένα βιβλίο να μαθαίνεις.

Χριστέ μου δεν είναι καν επιστημονικές μελέτες... Αλλά οκ. Άρα το κριτήριο σου για ένταξη είναι να προσαρμοστούν στην Ελληνική κουλτούρα και το υπουργείο φαντάζομαι θα έχει εξετάσεις σχετικά με 

"την ελληνική κουλτούρα με έμφαση στην Κρήτη και παρουσιάζει το πώς αυτή επιβιώνει σε μεγάλο βαθμό και στις κοινότητες του εξωτερικού".

Και αυτό θα καθορίζει εάν είναι ενταγμένο ή όχι. Καταλαβαίνεις πόσο αποφεύγεις ρε παιδί μου την ουσία της ερώτησης? Αλλά οκ, "σιγά μην αφιερώσεις". Νομίζω αυτό το παραμυθάκι μπορούμε να το θάψουμε και οι δύο, περισσότερο έχουμε ασχοληθεί και γράψει ο ένας στον άλλο απ'όσο έγραψα στο Λύκειο ολόκληρο.

Στο πρότεινα γιατί είναι εύκολο και ευανάγνωστο.  Λόγω του ότι  απευθυνεται  και σε ξένους.     Το 2ο αναλύει γενικότερα την έννοια της κουλτούρας, το πώς διαμορφώνεται αλλά και κατα πόσο διατηρείται στο πέρασμα του χρόνου.      Βιάστηκες λοιπόν να ειρωνευτείς.   Καλό είναι να τα διαβάζεις πρώτα ωστε να έχεις άποψη γιατί εκτίθεσαι...

Είμαι βέβαιος πως εκτέθηκα ανεπανόρθωτα, άλλα άλλοι λένε κοτσάνες χύμα σε αυτό το topic και δεν κολώνουν οπότε παίρνω γραμμή.

Μιας και ανέφερες τη διαφορά μετανάστη -πρόσφυγα, μήπως μπορείς να μας την πεις? Μπορείς επίσης να μας πεις πότε ένας μετανάστης είναι παράνομος?

Εδώ σ'έχω

https://www.google.gr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=Πρόσφυγας ή μετανάστης

you know, "σιγά μην ασχοληθώ" μανίτο :D 

<3

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@ChristosZ    Λυπάμαι άλλα έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να συναντάω αγνώστους.  Πόσο μάλλον όταν δεν πρόκειται να βγει κάτι από αυτό.  Αν μας πεις βέβαια με ποια ιδιότητα συνομιλείς με 100αδες μετανάστες, μπορεί και να σε πάρω στα σοβαρά.

Εντάξει ρε φίλε..Ηρέμησε..Σε βόλτα με τις μηχανές είπαμε..Δηλαδή εσύ όσες φορές έχεις πάει μια βόλτα με κάποιον από εδω μέσα τον ήξερες από πριν? Τι κολλήματα είναι αυτά..?
Πραγματικά δεν ασχολούμαι άλλο..Πίστευε ότι θες.. Ξέρεις που σε γράφω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α και που σαι,  για μοτοβόλτες έχω το παρεάκι μου. Δεν περιμένω να βρω σε καμία περίπτωση από δω μέσα.    Τις θεωρώ ξεχωριστές στιγμές γι΄αυτό θέλω να τις περνάω με φίλους. Οχι με τον κάθε άγνωστο.  

Ρε μαν.....γιατί είσαι εδώ τότε? για να μιλάμε για τους μετανάστες? 

Μοτοσυκλετιστικό (χα!) φόρουμ ειναι εδώ.....ή για καμιά τεχνική πληροφορία/βοήθεια θα μπεις ή για καμιά αγγελία και με το μπουρού μπούρου σκας σε καμια βόλτα, γνωρίζεις κόσμο και πιάνεις και καμιά φιλία. 

Αν ειναι για το κράξιμο το motoforum ασταναπανστοδιαολο

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρκετά όμως με αυτό που λέμε, δεν χρειάζεται να συνεχίσω το θέμα που ξεκίνησα δίνοντας απαντήσεις, πάμε να μιλήσουμε για κάτι άλλο.

Να μια άσχετη είδηση. 

Έχω δίκιο ή πολύ δίκιο? Κάθε σχόλιο δεκτό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρκετά όμως με αυτό που λέμε, δεν χρειάζεται να συνεχίσω το θέμα που ξεκίνησα δίνοντας απαντήσεις, πάμε να μιλήσουμε για κάτι άλλο.

Να μια άσχετη είδηση. 

Έχω δίκιο ή πολύ δίκιο? Κάθε σχόλιο δεκτό.

Που ναι ορε? 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ερωτημα αυτό καλύτερα να το κανεις σε κάποιον που ποσταρει μόνο σε οφφ τοπικ.  

Εγώ αν έχεις δει (που μάλλον δεν έχεις δει) ποσταρω και σε μοτοσυκλετιστικα θέματα.  Ο λόγος που είμαι εδώ είναι να αντλησω πληροφορίες και αν μπορώ να δώσω σε ο,τι αφορά τη μοτοσυκλετα. Αλλά και να ανταλλάξω  απόψεις για διάφορα θέματα. Δεν καταλαβαίνω πού  βρίσκεις το περίεργο και  γιατί απευθυνεσαι προσωπικά σε μένα...

Ειλικρινά μου κακόπεσε λίγο αυτό που είπες.

Δεν αναφερόσουν σε μένα προσωπικά, ούτε έχω κάτι μαζί σου αλλά είχα την αίσθηση ότι γειώσες όλο το φόρουμ...

Σε φάση χεσμένους σας έχω αν τύχει και βρεθούμε σε καμια βόλτα ή δεν μετράτε να ασχοληθώ μαζί σας έστω και για μια βόλτα... anyway τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα.

Πάμε παρακάτω.

Τζέισον....δεν βγαίνει το νιντζα μοντ ρε. ειναι εικόνα δεν εχει κλικι κλίκι χαχαχααχχαχαχχχααχχαχα 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

@Roadrash890

Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει κιόλας  ρε συ αλλά έχεις  μονοπωλήσει ένα θέμα προσπαθώντας να αποδείξεις ότι οι πρόσφυγες και οι μετανάστες  (θα) κάνουν κακό  στον τόπο μας. ....και σε κάποια συμφωνώ και εγώ  μαζί σου,αλλά μέχρι  εκεί. 

Αλλά το να απαντάς συνεχώς στον καθένα σχετικά με μια άποψη που μπορεί  να έχει για ένα θέμα δεν οδηγεί πουθενά, ακόμα και λάθος να κάνει. 

Εκτός εάν θες να την επιβάλλεις με κάποιο τρόπο. 

See you 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δήμαρχος Λέσβου: Στελέχη της ΝΔ υποκινούν τα επεισόδια κατά των προσφύγων

Καταγγελία

http://tvxs.gr/news/ellada/dimarxos-lesboy-stelexi-tis-nd-ypokinoyn-ta-epeisodia-kata-ton-prosfygon

Ο δήμαρχος της Λέσβου, Σπύρος Γαληνός, κατήγγειλε σε συνέντευξή του στελέχη της ΝΔ, που όπως είπε «εμφορούνται από προσωπικό μίσος και ιδιωτικά συμφέροντα», υποδαυλίζουν τα επεισόδια στο νησί και συναγελάζονται με τη Χρυσή Αυγή.

Μιλώντας στα «Παραπολιτικά 90,1», ο κ. Γαληνός έκανε λόγο για 4-5 τοπικά στελέχη της ΝΔ που «εκμεταλλεύονται τον πόνο των κατοίκων που επιθυμούν να δοθεί λύση σε αυτό το τεράστιο πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε». Είπε μάλιστα πως θα ενημερώσει σχετικά τον πρόεδρο της ΝΔ, Κυριάκο Μητσοτάκη, ενώ υπογράμμισε πως αν δεν εκτονωθεί άμεσα η κατάσταση θα υπάρξουν και νέα επεισόδια.

Υπενθυμίζεται πως ο τοπικός βουλευτής της ΝΔ Χαρ. Αθανασίου, εξέφραζε τη συμπαράστασή στους «αγανακτισμένους» κατοίκους του νησιού. «Όλοι μαζί στον αγώνα με σύνθημα: Όχι άλλα hotspots στη Λέσβο και άμεση αποσυμφόρηση του νησιού μας από τους μετανάστες», ανέφερε μεταξύ άλλων.

Τις προηγούμενες ημέρες, ο Αλέκος Κουτσαντώνης, σημαντικό στέλεχος της ΝΔ στη Λέσβο, καλούσε τους πολίτες να κινητοποιηθούν ενάντια στη «μουσουλμανοποίηση» του νησιού. «Ετοιμάζομαι για το πρώτο κάλεσμα. Η Λέσβος είναι ελληνική», ανέφερε στο κάλεσμά του για τη δημιουργία μιας νέα κίνησης.

Σε ανάλογο κλίμα ήταν και η ανακοίνωση της ΝΟΔΕ Λέσβου, που υιοθετώντας την ακροδεξιά παραπληροφόρηση για πρόσφυγες που δήθεν εμπόδισαν την υποστολή της σημαίας, αναφέρει πως «το ποτήρι ξεχείλισε». «Ευτυχώς εκατοντάδες αγανακτισμένοι Μυτιληνιοί, που φυλάνε σύνορα χρόνια τώρα, συγκεντρώθηκαν αυθόρμητα στην προκυμαία να προστατεύσουν την τελετή υποστολής της σημαίας μας», τονιζόταν χαρακτηριστικά στην ανακοίνωση. Αξίζει επίσης να αναφερθεί πως οι δημοτικοί σύμβουλοι της παράταξης που πρόσκειται στη Νέα Δημοκρατία απείχαν από τη διαδικασία για την έγκριση ψηφίσματος σχετικά με την καταδίκη των επεισοδίων κατά τη διάρκεια διαδήλωσης για το προσφυγικό.

Οι «αγανακτισμένοι» χρυσαυγίτες και η ΝΔ

Τη Δευτέρα, μέλη της Χρυσής Αυγής, που συμμετείχαν σε διαδήλωση για το προσφυγικό, επιτέθηκαν σε νεαρές κοπέλες, μια εκ των οποίων είναι γνωστή για την εθελοντική της δράση σε δομή φιλοξενίας στη Μυτιλήνη. Η εν λόγω κοπέλα μεταφέρθηκε τραυματισμένη στο νοσοκομείο της Μυτιλήνης, όπου της παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες. Όπως σημειώνει το Αθηναϊκό Πρακτορείο, η ομάδα των μελών της «Χρυσής Αυγής» είναι γνωστή στην κοινωνία της Μυτιλήνης από παλιότερη δραστηριότητα τους, χαρακτηριστική είναι μάλιστα φωτογραφία τους πριν τρία χρόνια, το Σεπτέμβριο του 2013 ως «τάγμα εφόδου» σε παρέμβαση τους στην περιοχή της Θερμής.

Σύμφωνα με το Αθηναϊκό Πρακτορείο, τα ίδια άτομα γνωστά μέλη της οργάνωσης «Χρυσή Αυγή» επιτέθηκαν φραστικά και στο Δήμαρχο Λέσβου Σπύρο Γαληνό υβρίζοντας τον ενώ σε όλη τη διάρκεια της χθεσινής πορείας των κατοίκων της Μόριας με συνθήματα τους εναντίον των μεταναστών και των προσφύγων, της κυβέρνησης και των τοπικών αυτοδιοικητικών αρχών προσπαθούσαν να εκτρέψουν την πορεία από το προκαθορισμένο πολιτικό και διεκδικητικό πλαίσιο της το οποίο είχε την υποστήριξη του συνόλου σχεδόν των πολιτικών δυνάμεων στο νησί.

Επίσης πρωταγωνίστησαν τόσο το απόγευμα της Κυριακής έχοντας παρεισφρήσει στη συγκέντρωση πολιτών κατά την υποστολή της σημαίας, στη σύγκρουση με ομάδα αντεξουσιαστών όσο και στις ύβρεις κατά δημοσιογράφων που κάλυπταν το γεγονός. Ας σημειωθεί ότι συμμετείχαν και χθες το βράδυ σε μπλόκα που στήθηκαν στους δρόμους γύρω από το χωριό Μόρια για να αποκλείσουν το πέρασμα μεταναστών και προσφύγων που έφευγαν από το καιόμενο χοτ- σποτ προς την πόλη της Μυτιλήνης.

Τη Δευτέρα το δημοτικό συμβούλιο Λέσβου με δυο ψηφίσματα του καταδίκασε τη δράση  των παρακρατικών ακροδεξιών και των όσων κρύβονται πίσω από αυτούς. Με το πρώτο ψήφισμα που κατέθεσαν οι δημοτικοί σύμβουλοι της πλειοψηφίας και έγινε δεκτό «το Δημοτικό Συμβούλιο Λέσβου καταδικάζει τα έκτροπα που έλαβαν χώρα χθες (σ.σ. προχθές) και σήμερα (σ.σ. χθες) με αφορμή "τάχα" το... προσφυγικό και τη δίκαιη διαμαρτυρία των κατοίκων της Μόριας υποδαυλισμένα από συγκεκριμένους κομματικούς κύκλους και ανθρώπους με στόχο μικροκομματικά και προσωπικά συμφέροντα. Η Λέσβος ήταν και θα είναι τόπος ανθρωπιάς και δημοκρατίας στην οποία δεν έχει τόπο ο φασισμός». Από τη διαδικασία αυτού του ψηφίσματος οι δημοτικοί σύμβουλοι της παράταξης που πρόσκειται στη Νέα Δημοκρατία απείχαν.

Επίσης με άλλο ψήφισμα που κατέθεσαν οι δημοτικοί σύμβουλοι της αριστερής παράταξης του «Άλλου Δρόμου» και έγινε δεκτό «το Δημοτικό Συμβούλιο Λέσβου καταδίκασε απερίφραστα τους προπηλακισμούς φοιτητών και δημοσιογράφων που συνέβησαν σήμερα (σ.σ. χθες) από τραμπούκους που εμφανίζονται ως υποστηρικτές εγκληματικής οργάνωσης, ζητώντας ταυτόχρονα την άμεση, αυτεπάγγελτη επέμβαση οργάνων της Δικαιοσύνης. Ως ένα από τους τοπικούς θεσμούς και θεματοφύλακες της Δημοκρατίας δηλώνει ότι στον τόπο μας δεν θα βρει χώρο δράσης ο σύγχρονος φασισμός»Στη διαδικασία αυτού του ψηφίσματος οι δημοτικοί σύμβουλοι της παράταξης που πρόσκειται στη Νέα Δημοκρατία ψήφισαν λευκό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα