Jump to content
efkola

Μεταναστευτικό:ένα μεγάλο ελληνικό-παγκόσμιο ζήτημα...

Recommended Posts

Εμ πες ότι διαβάζεις Πρώτο Θέμα... Εξηγούνται όλα. Έτσι Θέμο, σκαι και mega μόνο να επιλέγεις για ενημέρωση.     

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

αν δεν το πει το indimedia?indi-γίδια?:tease: εγώ δεν πιστεύω τίποτα:_zeppelin:...

να τα λέμε κι αυτά...:winking:

Υ.Γ. όχι ρε φίλε...έγινε η αποθήκευση του πόστ αμέσως ...τι έγινε χάλασε το φόρουμ; κι είχα αρχίσει να συνηθίζω την καθυστέρηση....

Τροποποιήθηκε από τον Z.O.I.S.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πράγματι η αλήθεια είναι πως χρειάζονται απείρως περισσότερες υποδομές, ώστε να μην αναγκάζονται να κάνουν την σκηνή τζαμί. Η θρησκεία είναι βαθιά προσωπικό ζήτημα και δεν θέλει ναούς και χρυσάφια, αλλά είναι ζήτημα σεβασμού.

Συμφωνώ πως θα χρειαζόταν και απείρως περισσότερη αστυνόμευση για να προστατεύσει αυτούς τους ανθρώπους, που όπως φαίνεται ξεκάθαρα από τα άρθρα είναι τα πρώτα θύματα, τόσο εκμετάλευσης όσο και βιασμών. Δεν τους έφτανε όλη η ταλαιπωρία, έχουν να υποστούν και αυτό το βάσανο από πάνω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Νομίζω λόγω κρίσης δεν προβαίνουν στα απαραίτητα έργα που θα επέτρεπαν να γίνει το όλο εγχείρημα πιο οργανωμένα. 

Συμφωνώ πως δεν είναι κατάσταση ή εικόνα χώρας να τους στοιβάζουμε σε χωράφια με αντίσκηνα. Αυτό θα έλυνε και τα παράπονα των κατοίκων προφανώς.

Ίσως θα έπρεπε να συσπειρωθούμε γύρω από αυτό το κοινό αίτημα, η δεξιά γουστάρει Μπομπολα, η αριστερά γουστάρει ανθρώπινες συνθήκες για τους μετανάστες, τέλεια!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και πολύ χαίρομαι που υπάρχουν συμπολίτες που ενδιαφέρονται για την ταλαιπώρια των ανθρώπων αυτών οι οποίοι σε αντίθεση με τον Έλληνα δεν έχουν πρόσβαση σε ένα σωρό μηχανισμούς όπως ταμείο ανεργείας, σίτηση, ερανοιστορίες της εκκλησίας κλπ. 

Όπως ξέρουν όλοι, σε 1000 άτομα θα βρεις τα πάντα από δολοφόνους μέχρι αγίους. Το σε ποιούς επιλέγει να εστιάζει ο καθένας για να τους χαρακτηρίσει συλλογικά, έχει να κάνει με το δικό του ποιόν ως ανθρώπου και με τις εμπειρίες τους. Εγώ π.χ. εστιάζω στην συντριπτική πλειοψηφία που δεν κάνει τίποτα από αυτά τα αίσχη, αλλά ίσα-ίσα υποφέρει από αυτά.

Άλλοι εστιάζουν σε αυτούς που κάνουν τα αίσχη, καταδικάζουν συλλογικά όλους τους μετανάστες (και αυτούς που υποφέρουν από τις πράξεις των συν-μεταναστών τους) και λένε και "καλά να πάθεις".

Α επίσης 

http://www.naftemporiki.gr/story/1106927/ksekinise-i-epixeirisi-ekkenosis-tis-eidomenis

Ας ελπίσουμε οι νέες εγκαταστάσεις να είναι ανθρώπινες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ξέρεις, με τα νέα δεδομένα διαπιστώνω πως πρέπει να τους αφήσουμε την χώρα ολόκληρη. 

Δηλαδή, όσα βλέπω στο βίντεο τα έχω δει εκατοντάδες φορές στην Ελλάδα από Έλληνες, και οι συμπολίτες μου απ'ό,τι διάβαζα και εδώ και αλλού είναι γενικά εξαγριωμένοι και όλο για ξύλο στους βουλευτές μιλάνε και τόσος κόσμος έστειλε την ΧΑ στην βουλή για "να πέσει καμία σφαλιάρα".

Ας παραχωρήσουμε τον τόπο στα παλικάρια που έχουν και τα κότσια και την όρεξη απ'ό,τι φαίνεται, μπορεί να στρώσουν αυτό το κράτος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοίτα εγώ μια λύση για εσένα και εμένα και την πατρίδα μας προσπαθώ να σκεφτώ. 

Ένα πρόγραμμα που έχουμε ξεκινήσει είναι πολλά υποσχόμενο για να αντιμετωπίσει τα παράπονα ολονών. 

Πρακτικά πρόκειται περί γάμου μεταξύ Ελλήνων και μεταναστών. Και ο μετανάστης βρίσκει τρόπο παραμονής και στο μέλλον υπηκοότητας, και ο Έλληνας σταματάει να φοβάται το "ξένο" μιας και πλέον ο άνθρωπος είναι οικογένεια. Και φυσικά βοηθάει να απαλλάξει αυτούς τους κακόμοιρους από την ταλαιπωρία κάτσε στα σύνορα- πήγαινε αλλού, ξαναπήγαινε αλλού, περίμενε 2 χρόνια.

Εντάξει είχαμε κάποια μικρο-προβλήματα στην αρχή καθώς πολλοί άνδρες μετανάστες ήταν ήδη παντρεμένοι αλλά με την κατάλληλη συνεννόηση όλα λύνονται και υπάρχει κατανόηση από την πλευρά μας. 

Το δεύτερο σκέλος έχει να κάνει με την υποχρεωτική στέγαση μεταναστών σε σπίτια ψηφοφόρων της Χ.Α. και στο μέλλον ίσως και δεξιών γενικότερα, καθώς για να βρεις ψηφοφόρο της Χ.Α. δηλωμένο πρέπει να κάνεις τάμα. Όπως έχει αποδεχθεί από έρευνες, όσο πιο μακριά είναι κανείς από τους μετανάστες τόσο πιο πολύ τους φοβάται. Το μέτρο αυτό όταν ψηφιστεί θα βοηθήσει κατ'αρχάς στην αποσυμφόρηση των κέντρων φιλοξενίας, αλλά και στην σύσφιξη σχέσεων μεταξύ γηγενών και μεταναστών, καθώς θα τον ζήσει ο Έλληνας στην καθημερινότητα του, και θα καταλάβει πως και αυτός άνθρωπος είναι. Ως αντάλλαγμα, πέραν από την ποινή εάν αρνηθεί ο "οικοδεσπότης" θα υπάρχει και ένα χρηματικό ποσό της τάξεως των 3060ευρώ, που θα καταβληθεί σε βάθος 3 ετών.

Σου ακούγεται ουτοπικό και ανέφικτο, αλλά υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον από έξω και προοπτικές χρηματοδότησης. Τσέκαρε τις ψηφοφορίες νομοσχεδίων τους προσεχείς μήνες όμως και θα με θυμηθείς.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι αλλα θα αλοιωθει ο πολιτισμος μας...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εάν υπάρχει ενδιαφέρον από κάποιον μπορώ να στείλω στοιχεία επικοινωνίας, σχεδιάζουμε πολλά ενδιαφέροντα πράγματα βασισμένα στην αλληληεγγύη και χρησιμοποιώντας τις δυνατότητες που μας προσφέρει η τεχνολογία.

π.χ. Τώρα σχηματίζεται η ομάδα που θα προσπαθήσει να υλοποιήσει ένα project (πάλι προς όφελος της κοινωνίας) το οποίο αποκαλούμε Chimera. Σκοπός του η μείωση τόσο του πληθυσμού αμφότερων, με εστίαση στα ΑΜΕΑ. Για κάθε ζευγάρι μετανάστη-Έλληνα θα κρίνεται ποιός έχει την μεγαλύτερη αναπηρία και τα μέλη του θα αφαιρούνται και θα προσαρμόζονται στον άλλο. Έτσι ουσιαστικά πετυχαίνουμε 50% μείωση πληθυσμού της συγκεκριμένης ομάδας και προστίθεται ένα πλήρως παραγωγικό μέλος στην κοινωνία.

Για την εύλογη περίοδο αποθεραπείας το σχέδιο λέει να τους στέλνουμε στα χωράφια για 2-3 χρόνια, πράγμα που θα συμβάλλει ΚΑΙ στην αποπλήρωση του κόστους της επέμβασης.

win - win

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εάν ενδιαφέρεσαι για διεξόδους προσπαθώ να στήσω μια ομάδα για να ερευνήσει εάν πιλοτικά μπορεί να τρέξει το πρόγραμμα "Asta Diala" όπου για κάθε Έλληνα που θα λέει πως "μας έχουν κάνει τη ζωή αβίωτη αυτοί οι αριστεροί θολοκουλτουριάριδες" θα του παρέχεται υποστήριξη μετεγκατάστασης σε άλλη χώρα της ΕΕ και εργασία σε Original Greek Souvlaki Tavern. Θα αποζημιώνεται για την περιουσία του, η οποία θα παραχωρείται σε μετανάστες.

Εάν ενδιαφέρεσαι πόσταρε "μας έχουν κάνει τη ζωή αβίωτη αυτοί οι αριστεροί θολοκουλτουριάριδες" στο Facebook σου και ένα συνεργείο θα βρεθεί στον χώρο σου μεταξύ 2πμ - 5πμ . Η τεχνική υποστήριξη της Mossad έχει κάνει τελείως streamline την διαδικασία, ούτε registration με email δεν χρειάζεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η Ελλάδα σε ένα thread....

η ανάπτυξη έρχεται....

κοθώνια.....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ  

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Nα υποθέσω ότι πόσταρες για  να συμβάλεις κι εσύ στο ελληνικο μωσαϊκό του thread? 

Ως ο κλασσικός τύπος που βγάζει την ουρά του απ' εξω και για όλα φταίνε οι άλλοι?

Mπα δεν την βγάζω απ'εξω .....απλά έχω συνειδητοποίησει ότι δεν υπάρχει σωτηρία...και ούτε θα υπάρξει εξαιτίας μας. 

Εγώ στο Ελληνικό? μωσσαικό μπαίνω ως ο " Τα έχω γράψεί όλα στα @@ μου γιατί είμαστε κοθώνια"

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έτσι, αφεθήκαμε τα τελευταία 2 χρόνια και αντί για τους σουπερσταρς της παγκόσμιας πολιτικής, οικονομίας και στρατηγικής που είχαμε, εκλέξαμε κωθώνια. Τώρα. Για πρώτη φορά.

Μήπως αγόρασες κανένα HTC Vive / Occulus και έχεις ξεχάσει να το βγάλεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν συνεχιστούν οι προσωπικές επιθέσεις θα βρω άλλες λύσεις!!! Κανονίστε την πορεία σας.-

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κακώς φίλε μου. Γιατί κάπως έτσι βγαίνουν τα πραγματικά κοθώνια στην εξουσία από κάποια άλλα κοθώνια που τους στηρίζουν.

Βλέπε τα τελευταία 2 χρόνια τι γίνεται...   Οσο τους γράφουμε στα φρύδια μας,  τόσο πιο πολλή δύναμη τους δίνουμε! 

Ποια 2 χρόνια αδερφέ μου? Εχω δει τι γίνεται τα τελευταία 15 που άρχισα να σκαμπάζω και να κατανοώ ορισμένα πράγματα...για τα παλιότερα δεν αναφέρομαι γιατί δεν ξέρω-δεν είδα-δεν απαντώ. 

Τα 6 τελευταία απλά ξεκινήσαμε να πληρώνουμε για τις επιλογές μας.... και θα πληρώνουμε για πολλά ακόμα.....τώρα εσυ/εγώ/ο παραδίπλα μπορεί να μην κάναμε κάτι κακό/πονηρο προσωπικά, έκανε ο αδερφός/πατέρας/παιδί μας και θα πληρώσουμε ΚΑΙ για αυτούς τώρα, μαζί με αυτά που θα πληρώνουμε για τους Εξαίρετους Μαλακαρχηγούς/Κυβερνίσεις των τελευταίων 15 χρόνων (αυτές γνώρισα και θυμάμαι...χωρίς να σημάινει ότι δεν έχω μάθει/διαβάσει για τα χαίρια και των προηγούμενων) 

Τα 2 χρόνια σε πειράξαν? Γιατί εμένα με έχει πάρει η μπάλα πολύ νωρίτερα...δεν μου φταίει η αριστερά και η κάθε αριστερά. Καράβι που βουλιάζει ήδη δεν το σώζεις....γιατί αρκετοί είχαμε την εντύπωση ότι το καραβι θα τρακάρει.....παπάρια....είχε τρακάρει, έμπαζε νερά 20 χρόνια και ειναι καιρός να σίγα σιγά να ωδεύει προς τον πάτο. 

Εχω ζήσει εξωτερικό, έχω δει πως δουλεύει μια υγειής κοινωνία......είμαστε πολύ μακρυά από αυτό, όχι μόνο πολιτικά, αλλά και ως κοινωνία, ως οικογένειες, ως άνθρωποι....άστο δεν υπάρχει σωτηρία....κοθώνια είμαστε και το εννοώ και το πιστεύω χωρίς να βγάζω την πάρτη μου απ'εξω. 

Ακόμα παίζουμε το ποιος την έχει μεγαλύτερη ο απο εδω ο απο εκεί η ο μεσσαίος...καλά κρασά και καλές βόλτες να έχουμε....όσο έχουμε ακόμα μηχανή. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αnyway, για να το ξεκαθαρίσω.  Δεν λέω ότι οι προηγούμενες κυβερνήσεις είναι άμοιροι ευθυνών.   Ομως η αποδόμηση που συντελείται τα τελευταία 2 χρόνια δεν έχει προηγούμενο! Σε όλα τα επίπεδα!   Μόνο με τη Βενεζουέλα μπορεί να συγκριθεί.  Αν και ο Τσίπρας είναι πιο γρήγορο πιστόλι.    Αυτό και τέλος από μενα όσον αφορά το πολιτικό κομμάτι.

Εδιτ:  Φίλε Lavazutra, επειδή κι εγώ έχω πάει σε αρκετές χώρες του εξωτερικού, δεν ξέρω πού το χεις δει αυτό!   Αν έχει κάτι θετικό το εξωτερικό, αυτό είναι ο επαγγελματισμός.  Κατα τα άλλα, σε πολιτικό, κοινωνικό και οικονομικό επίπεδο, δες λίγο τι γίνεται κι εκεί....

Χμμ........για πες μου λίγο που πήγες και γιατί πήγες αν θες και να το συζητήσουμε. 

Γιατί αν μου συγκρίνεις δομές, κοινωνικές παροχές, μισθολόγια, συνθήκες ζωής, τρόπο ζωής της Ελλάδας του 2016 με πχ την Αγγλία ή Γερμανία του 2016......είμαστε έτη φωτός πισω. 

Αν μου κάνεις σύγκριση με τίποτα Ιταλίες, Ισπανίες που ειναι τα ίδια σκατά κουτοπόνηροι με έμας οκ μαζί σου. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα 2 χρόνια σε πειράξαν? Γιατί εμένα με έχει πάρει η μπάλα πολύ νωρίτερα...δεν μου φταίει η αριστερά και η κάθε αριστερά. Καράβι που βουλιάζει ήδη δεν το σώζεις....γιατί αρκετοί είχαμε την εντύπωση ότι το καραβι θα τρακάρει.....παπάρια....είχε τρακάρει, έμπαζε νερά 20 χρόνια και ειναι καιρός να σίγα σιγά να ωδεύει προς τον πάτο. 

Κοιτα Αντρεα σηκωνει αρκετη κουβεντα αυτο. Δεν αμφισβητει κανεις οτι δεν ηταν καλα τα πραγματα απο το 2008 και μετα, αλλα η σημερινη κυβερνηση τα σκατωσε σε ολους τους τομεις (ΙΜΟ) με το χειροτερο τροπο. Τοοοοοοοοοοοοοσο ψεμα οσο εχουν αραδειασει 1.5 χρονο ειχαν αραδιασει σε 30 χρονια ολοι οι προηγουμενοι μαζι. Και βεβαια δε θα βρεις καμια συνεπεια επανω τους πλην της επαναλειτουργιας της ΕΡΤ και της επαναπροσληψης των καθαριστριων. Σε ολα τα αλλα, ασπρο ελεγαν, μαυρο εγινε. 

Για μενα ειναι οι χειροτεροι, χωρις φυσικα να πιστευω οτι οι προηγουμενοι ηταν παναγιτσες. Ναι, πιστευω ομως (πια) πως τοοοοοοοσο σκατα δε θα ημασταν. 

Εχω ζήσει εξωτερικό, έχω δει πως δουλεύει μια υγειής κοινωνία......είμαστε πολύ μακρυά από αυτό, όχι μόνο πολιτικά, αλλά και ως κοινωνία, ως οικογένειες, ως άνθρωποι....άστο δεν υπάρχει σωτηρία....κοθώνια είμαστε και το εννοώ και το πιστεύω χωρίς να βγάζω την πάρτη μου απ'εξω. 

Σε πολυ μεγαλο ποσοστο εχεις δικιο γιατι η μπαχαλοκατασταση μας βολευει, με διαφορους τροπους. Απο τη φοροδιαφυγη μεχρι τις οδηγικες παραβασεις.

Υ.Γ Πρέπει να περίμενες πώς και πώς να επανέλθει αυτό το θέμα ε?  Δεν σε είδα να υπάρχεις πουθενά, παρα μόνο εδώ. Μολις το επανέφερα,  τσούπ,  να σου τον. Δεν πειράζει.  Whatever pleases you.

Τελειωσαν και οι διακοπες συγχρονως. :tooth:

Τεσπα, καλη συνεχεια. Δεν ψηνομαι για κοκορομαχια. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ πήγα 7-ήμερο σε resort στην Ινδία με τον φίλο μου τον Αριστερό Αριστερίζοντα Καραδεβλέπω, και παιδιά μια χαρά την περνάνε εκεί. 

Καθαρά, όμορφα, κοκτειλάκι όποτε γουστάρεις, μπομπα η χώρα δεν ξέρω τι λένε για φτώχιες κλπ.

Χαιρετισμούς στον σουπερ-φαν Τζόργκο, έλα χλιαρό είναι το νερό μην βουτάς μόνο δαχτυλάκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κάτσε ρε Roadrash....πήγες διακοπές 5 μέρες σε φίλους και είδες πως δουλεύει μια κοινωνία? Μήπως δεν εισαι αντικειμενικός? 

Ειλικρινά τώρα με 5 μέρες διακοπές δεν μπορείς να καταλάβεις καν πως ζούνε. Βασίζεσαι στην ράδιο αρβύλα του καθένα. Πχ αααα δεν βγάζω πλέον 6000 το μήνα βγάζω 5000 και τον πίνω, αααα ανέβηκε η φορολογία και πληρώνω παραπάνω κτλ κτλ. Αυτό δεν σημαίνει ότι ζουν άσχημα, γιατί πλέον εδώ ζούμε άσχημα....και δεν αναφέρομαι πάω στην ταβέρνα να φάω ή πάω για καφέ. Εδώ είμαστε σε φάση οι περισσότεροι να μην πληρώνουμε διαφορες υποχρεώσεις για να μπει το φαι στο τραπέζι. Να μην δουλεύει τίποτα για όλοι κοιτάμε πως να τα φάμε....ή απλά δεν έχουμε να δώσουμε αρα καταρέει το σύμπαν. Εκεί φροντίζουν πρώτα και έχουν για μετά και σαν κράτος και σαν κοινωνία.  

Ακόμα λάβε υπόψη σου ότι το Παρίσι είναι από τις ακριβότερες πρωτεύουσες στην Ευρώπη και ναι για να είσαι άνετος χρειάζεσαι παχουλό μισθό, (που συνήθως τον έχουν) αλλά αν πας λίγο παραέξω θα δεις ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι όπως τα φαντάζεσαι. Με τα λεφτά που ζορίζεται ένας στο Παρίσι σε μια μικρότερη και όχι κοσμοπολίτική πόλη της Γαλλίας περνάει άνετα. 

Τώρα οι Γάλλοι ειναι αγενείς....οκ ναι είναι σνομπ....ε και τι έγινε? Εδώ που τους βλέπουμε σαν πορτοφόλι και είμαστε ψεύτικοί ειμαστε καλύτεροι δλδ?  Ποσοστιαία μιλάω δεν τους τσουβαλιάζω όλους....αλλά κακά τα ψέματα του τουρίστα του χαμογελαμε και του προσφέρουμε απλώχερα τα πάντα και από μέσα μας τον γαμωσταυρίζουμε. 

Λόγω της παλίας μου δουλειάς έχω κάνει την γυροβολιά μου στον κόσμο....πίστεψε με είμαστε πίσω σε πολλούς τομείς. 

Απλά όταν αναφερόμαστε και συγκρίνουμε κάτι καλό θα ήταν να το έχουμε βιώσει για να είμαστε αντικειμενικοί. Δεν λέω έξω είναι όλα μέλι γάλα και ζούνε όλοι μέσα τα λεφτά και την άνεση......αλλά είναι μακράν καλύτερα από εδώ. 

Αnyway απόψεις είναι αυτές ο καθένας μας πιστεύει αυτά που θεωρεί σωστά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν υπάρχει σύγκριση, ειδικά στην νοοτροπία. 

Απλά είναι αστείο να πιστεύει κανείς πως Γαλλία Αγγλία Γερμανία κλπ "τα ίδια σκατά είναι". Εξίσου αστείο με το να πιστεύει πως η δυσκολία του Έλληνα είναι ίδια με την δυσκολία του θαλασσοπνιγμένου μετανάστη.

Απλά εκφράζεται η κλασσική ελληνική νοοτροπία που προσπαθεί να συμβιβάσει δύο μεγάλους νταλκάδες. Να είμαστε πάντα τα "θύματα" και οι κατατρεγμένοι, αλλά ταυτόχρονα και καλύτεροι από "τους κουτόφραγκους" και γενικά από όλους τους άλλους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο καθένας τα βλέπει αλλιώς ρε παιδιά...

Εμένα συγγενικό μου πρόσωπο πάρα πολύ κοντινό είναι Ελβετία. Με τον άντρα της μαζί καθαρίζουν 10 χιλιάρικα το μήνα. Δεν είναι τρελοί μισθοί για Ελβετία παρεπιπτόντως, normal πράγματα. Κάθε φορά που έρχονται Ελλάδα τους ακούς να λένε ότι και εκεί είναι "δύσκολα". Ότι έχουν πολλά έξοδα και ότι δεν είναι όπως τα νομίζουμε εμείς. 

Κοίτα να δεις όμως που ζούνε σε μεζονέτα 150 τμ στη Ζυρίχη, έχουν αμάξι 4000 cc και κάθε 2ο ΣΚ πετάγονται Ιταλία και στα λοιπά γειτονικά κράτη για βόλτα και για ψώνια. Και χωρίς να χρωστάνε σε κανέναν.

Αυτοί πραγματικά πιστεύουν όμως ότι περνάνε δύσκολα, ή μάλλον, ότι δεν είναι και τόσο εύκολα. Με τα δικά τους όμως δεδομένα. 

Αυτό ισχύει και για τους Γάλλους φυσικά. Δεν τους κατηγορώ, ο καθένας κοιτάζει πάντα τα δικά του προβλήματα πρώτα απ'όλα. Αλλά να είμαστε και λίγο προσγειωμένοι. 

Τροποποιήθηκε από τον g.papas

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε παιδιά εμένα συγγνώμη αλλά αυτό που με προσπερνά είναι ότι, σε μια ευρωπαική χώρα, στο κανάλι του δημοσίου και συγκεκριμένα το ΕΡΤ World, τώρα που είμαι στη Γαλλία και χθες είδα λίγο τηλεόραση, είδα πως έχουν ειδήσεις στα Αραβικά. Και δεν φτάνει αυτό, αλλά τα αραβικά γράμματα τα έχουν πάνω από τα ελληνικά στους τίτλους. Μπορεί στους περισσότερους να φαίνεται αθώο και τυχαίο, αλλά η ιστορία έχει δείξει πως τίποτα δεν είναι τυχαίο. Προσωπικά θίγομαι πολύ από όλα αυτά. Τι γίνεται στο Ρδέλο που ονομάζεται Ελλάδα; 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κοιτα Αντρεα σηκωνει αρκετη κουβεντα αυτο. Δεν αμφισβητει κανεις οτι δεν ηταν καλα τα πραγματα απο το 2008 και μετα, αλλα η σημερινη κυβερνηση τα σκατωσε σε ολους τους τομεις (ΙΜΟ) με το χειροτερο τροπο. Τοοοοοοοοοοοοοσο ψεμα οσο εχουν αραδειασει 1.5 χρονο ειχαν αραδιασει σε 30 χρονια ολοι οι προηγουμενοι μαζι. Και βεβαια δε θα βρεις καμια συνεπεια επανω τους πλην της επαναλειτουργιας της ΕΡΤ και της επαναπροσληψης των καθαριστριων. Σε ολα τα αλλα, ασπρο ελεγαν, μαυρο εγινε. 

Για μενα ειναι οι χειροτεροι, χωρις φυσικα να πιστευω οτι οι προηγουμενοι ηταν παναγιτσες. Ναι, πιστευω ομως (πια) πως τοοοοοοοσο σκατα δε θα ημασταν. 

Καλα τα λεη ο γιαχαμπουσας.......  1000 φορες Νεα Δημοκρατια

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρε παιδιά εμένα συγγνώμη αλλά αυτό που με προσπερνά είναι ότι, σε μια ευρωπαική χώρα, στο κανάλι του δημοσίου και συγκεκριμένα το ΕΡΤ World, τώρα που είμαι στη Γαλλία και χθες είδα λίγο τηλεόραση, είδα πως έχουν ειδήσεις στα Αραβικά. Και δεν φτάνει αυτό, αλλά τα αραβικά γράμματα τα έχουν πάνω από τα ελληνικά στους τίτλους. Μπορεί στους περισσότερους να φαίνεται αθώο και τυχαίο, αλλά η ιστορία έχει δείξει πως τίποτα δεν είναι τυχαίο. Προσωπικά θίγομαι πολύ από όλα αυτά. Τι γίνεται στο Ρδέλο που ονομάζεται Ελλάδα; 

''είδα πως έχουν ειδήσεις στα Αραβικά.''

Αποκλείεται. Εχουν ειδησεις κανονικά, ΚΑΙ υπάρχει και ενα μερος ειδησεων στο τέλος στα Αραβικά, ωστε να ενημερώνονται οι προσφυγες/μεταναστες που βρισκονται στην χωρα.

Αλλο να λεμε πως ΄''είδα πως έχουν ειδήσεις στα Αραβικά'', και άλλο να λεμε οτι ''είδα πως έχουν ειδήσεις ΚΑΙ στα Αραβικά.''

Ειναι αρκετο καιρό ετσι, απλά δεν το'χεις δει μαλλον, μιας κι εισαι μπαρκαδος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα