Jump to content
BasilisFotopoulos

Να αλλάξω Βαριατόρ ή μπίλιες.

Recommended Posts

Καλημέρα αδέρφια και ευχαριστώ εκ το προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Κατ'ευθείαν στο ζουμί.

Θέλω να βελτιώσω λίγο τις επιδόσεις στο Gilera Runner (ST 125cc τετράχρονο του 2008 μοντέλο) και είμαι σε δίλημμα.

Οι δύο εναλλακτικές είναι:

1) να αλλάξω μόνο τις μπίλιες από μαμίσιες (7,4gr) σε αυτές της Dr.Pulley των 7gr. Έτσι θα κερδίσω πολύ στην εκκίνηση και θα χάσω λίγο στην τελική. Κόστος 20€ οι μπίλιες + τα μαστορικά

2) να αλλάξω όλο το σετ βαριατορ και να βάλω της mallosi ( μπρος πίσω ) έτσι σύμφωνα με τον μάστορα μου θα εξασφαλίσω την αξιοπιστία και την αντοχή.

ΥΓ: Το αρνητικό με τις μπίλιες Dr.Pulley είναι ότι ακούγεται ότι βγάζουν πολλά προβλήματα. Βέβαια ένα παλικάρι που τις έχει καιρό πάνω στο ίδιο μηχανάκι δεν μου έχει αναφέρει προβλήματα. Τώρα όσον αφορά το σετ της mallosi το ίδιο άτομο μου είπε ότι, επειδή το είχε βάλει πάνω, δεν αξίζει και είναι τζάμπα τα λεφτά.

Σας παρακαλώ να μου πείτε γνώμες και ιδέες... θα προτιμούσα να μείνουμε σε αυτές τις δύο εναλλακτικές...

Σόρρυ αν σας κούρασα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Καλημέρα , καλησπέρα. Ποσα κιλά είσαι?

Από 7,4 σε 7 δεν θα δεις διαφορα σε επιτάχυνση, τελική θα πάρεις.

Βάλε 6,5gr θα δεις πολύ καλή επιτάχυνση και θα κρατήσεις και την μαμά τελική.

Αν είσαι πάνω από 90 κιλά 6gr. Μου φαίνεται καλή η τιμή τους, μήπως είναι αντίγραφα?

Αυτά για τα Dr.P.

Όσο αναφορά το malossaki...

Τώρα εδώ μας τα χαλάει ο μάστορας, τι μπρός πίσω? Να σου βάλει καμπάνα- συμπλέκτη η σου είπε και για οδηγό ροπής?

Αν πας για το variator τελικά να το βάλεις χωρίς το μεγάλο λευκό ελατήριο, θα χάσεις λίγο σε επιτάχυνση από στάση και άρπαγμα στις ενδιάμεσες αλλα θα κρατήσει καλο allungo που λένε οι ιταλοί, δηλαδή διαρκές άνοιγμα μέχρι την τελική.

Θα φθείρεις και λιγότερο τον ιμάντα.

Τροποποιήθηκε από τον elprimerozen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλημέρα , καλησπέρα. Ποσα κιλά είσαι?

Αν είσαι πάνω από 90 κιλά 6gr. Μου φαίνεται καλή η τιμή τους, μήπως είναι αντίγραφα?

Αυτά για τα Dr.P.

Όσο αναφορά το malossaki...

Τώρα εδώ μας τα χαλάει ο μάστορας, τι μπρός πίσω? Να σου βάλει καμπάνα- συμπλέκτη η σου είπε και για οδηγό ροπής?

Αν πας για το variator τελικά να το βάλεις χωρίς το μεγάλο λευκό ελατήριο, θα χάσεις λίγο σε επιτάχυνση από στάση και άρπαγμα στις ενδιάμεσες αλλα θα κρατήσει καλο allungo που λένε οι ιταλοί, δηλαδή διαρκές άνοιγμα μέχρι την τελική.

Θα φθείρεις και λιγότερο τον ιμάντα.

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λέω μπρος - πίσω εννοώ με το ασπρο ελατήριο... Χωρίς οδηγό ροπής... το σετ μαλοσι κοστίζει 150€ + μαστορικά και ο οδηγός ροπής 160€ + μαστορικά.... εγώ έλεγα για το σετ μόνο.... δλδ να μου πάει το μαλλί γύρο στα 170-180€

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

What?

Αν πέσει από 7,4g σε 7g θα πάρει τελική ενώ αν πέσει σε 6,5g θα πάρει επιτάχυνση?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

What?

Αν πέσει από 7,4g σε 7g θα πάρει τελική ενώ αν πέσει σε 6,5g θα πάρει επιτάχυνση?

Τα Dr Pulley τα γνωρίζεις? Είναι διαφορετικό σχήμα δεν είναι κυλιδρακια.

Μπες στο site του κατασκευαστή να διαβάσεις.

---------------

Εγώ είχα δοκιμάσει και Dr Pulley μέσα σε variator Malossi

Ο ιμάντας στις τελικές ανέβηκε τόσο ψιλά που κούρεψε τα καπάκια του variator και το εξωτερικό του λαδιού! Πήγαινε όμως σφαίρα το άτιμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ είχα δοκιμάσει και Dr Pulley μέσα σε variator Malossi

Ο ιμάντας στις τελικές ανέβηκε τόσο ψιλά που κούρεψε τα καπάκια του variator και το εξωτερικό του λαδιού! Πήγαινε όμως σφαίρα το άτιμο.

Το έχω ακούσει πολλές φορές αυτό για το συνδυασμό πιάτου malossi και μπίλιες Dr.Pulley ότι κουρεύει τα καπάκια... Το θέμα όμως είναι όμως ότι εγώ αν θα βάλω Dr.Pulley μπίλιες, θα τις βάλω στο μαμά πιάτο... Άλλοι μου λένε ότι βγάζει προβλήματα και άλλοι ότι δεν βγάζει, μήπως ξέρει κανείς αν βγάζει προβλήματα ο συνδυασμός μαμά βαριατορ με μπίλιες Dr.Pulley. Και αν δεν βγάζει πάει καλύτερα απ΄το να αλλάξω όλο το σετ και να βάλω το σετ της malossi;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλύτερα από το malossi δεν πάει, αλλα για τα λεφτά τους μια χαρά κάνουν την δουλειά. Δεν πιστεύω να σου δημιουργήσουν πρόβλημα στο μαμά variator. Τουλάχιστον εγώ στο 300ie δεν είχα πρόβλημα παρόλο που όντως ακουμπούσε ελάχιστα ο ιμάντας χωρίς όμως να κουρεύει, άφηνε λίγο λάστιχο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε απόδοση δλδ για εσένα είναι καλύτερα το σετ ολόκληρο της malossi;;;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σε απόδοση δλδ για εσένα είναι καλύτερα το σετ ολόκληρο της malossi;;;;;

Εμενα έτσι μου φάνηκε, το μηχανάκι "αλάφρυνε" με το malossi, όχι ότι πήγαινε και άσχημα με τα ράουλα στο 1/3 της τιμής. Αν έχεις εξάτμιση και φίλτρο βάλε malossi.

Και μια φωτό από το καμάρι μου με variator malossi , ράουλα Dr. Pulley αλλα τα κυλινδρικά που δίνει, φίλτρο αέρα πολίνι το διπλό, καμπάνα πολίνι EVO, συμπλέκτη pollini 2G, εξάτμιση ολόσωμη Arrow, διπλα δισκόφρενα με τρόμπα φρένου brembo από Ducati και αλλαγμένα λάδια στα αμορτισέρ.

rsdP1010797-1.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Dr.pulley υπαρχουν και στρογγυλα, βαριατορ αμα βαλεις να βαλεις και το ελατηριο χωρις αυτο δεν θα δουλέψει σωστα θα χασεις πανω κατω χονδικα ενα 30%της δυναμης πιστευω, το εχω δοκιμάσει με και χωρις και ξερω. Σκετα τα πουλει ομως τα τριγωνικα ειναι καλα γιατα μαμα βαριατορ.

Το μαλοσσι δουλεύει καλα με στρογγιλα, τουλαχιστον το mhr που τοχω ποια στην ακρη. Θελει συνέχεια συντηρηση και να αλαζεις τις μπιλιες καθε 500χλμ

Γνωμη μου ειναι αμα θες να κανεις την κ@#^#α για κανενα 2μηνο 3μηνο και εχεις εξάτμιση και εχεις τα εργαλεια ωστε να αλαζεις τις μπιλιες παρτο. Αλα να ξερεις το μαλοσσι θελει συντήρηση. Εγω το ειχα πανω με mivv gp και εγκεφαλακι και τα εβγαλα ολα και ο λογος ηταν επιδη δεν ηθελα αλλο να το συντηρώ .

Τωρα μονο λαδια τπτ αλλο.

Τροποποιήθηκε από τον Vasilis_n

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικά φίλε φοράω εξάτμιση LeoVince 4ROAD, έχω σκοπό να αλλάξω το φίλτρο και να βάλω το κόκκινο σφουγγάρι της malossi... Οσο για το δίκυκλό σου.... Στη πένα το έχεις αδερφέ..... Τώρα όσο για την απόφαση που πήρα αφού άκουσα και την γνώμη του Vasilis_n, μάλλον θα βάλω τις μπίλες του Pulley στο μαμά βαριατόρ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι μια χαρά πάει με τα Dr. Pulley στο μαμά variator, αν θες την γνώμη μου βάλ τα ένα γραμμάριο πιο ελαφριά τουλάχιστον.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα τα βάλω στο κατώτερο που βγαίνουν για αυτό το μοντέλο.... 7gr ενώ τα μαμα είναι 7,4.....

Τώρα μία τελευταία ερώτηση: Τα 7gr της Pulley θα πηγαίνουν καλύτερα απο τα 7gr της malossi ( στο μαμά βαριατορ πάντα );;;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραία κλείσαμε... Μπίλες Dr.Pulley των 7gr στο μαμα βαριατορ....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εμενα έτσι μου φάνηκε, το μηχανάκι "αλάφρυνε" με το malossi, όχι ότι πήγαινε και άσχημα με τα ράουλα στο 1/3 της τιμής. Αν έχεις εξάτμιση και φίλτρο βάλε malossi.

Και μια φωτό από το καμάρι μου με variator malossi , ράουλα Dr. Pulley αλλα τα κυλινδρικά που δίνει, φίλτρο αέρα πολίνι το διπλό, καμπάνα πολίνι EVO, συμπλέκτη pollini 2G, εξάτμιση ολόσωμη Arrow, διπλα δισκόφρενα με τρόμπα φρένου brembo από Ducati και αλλαγμένα λάδια στα αμορτισέρ.

rsdP1010797-1.jpg

Φιλε μου ποιο βαριατορ εχεις πανω, το απλο η το mhr? Μπορεις και το συντηρείς?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδές καλησπέρα.

Έπειτα από το Πάσχα είπα να ασχοληθώ και λίγο με τον έρωτα μου...

Έτσι αφού είχα παραγγείλει απο την μεγάλη Πέμπτη τις μπίλες Dr.Pulley 7gr, κατέφθασαν την Δευτέρα 20/04. Άργησαν λίγο.

Τέσπα. Έπειτα από μεγάλη πίεση που άσκησα στον μάστορα μου, τις έβαλα επάνω σήμερα.

Αυτό ήταν!

Άλλο μηχανάκι. Έπεσε μόνο 3 χιλιόμετρα η τελική μου. Μην μιλήσω όμως για την εκκίνηση...

Παιδιά το μηχανάκι πετάει... με το που σκάω το γκάζι, 9100 rpm. Σε ευθειούλες που με το ζόρι έπιανα τα 78 με 80 έπιασα σήμερα 95+.

Το νέυρο στο θεό... Δεν ήθελα να κατέβω από επάνω του.

Τα συστήνω ανεπιφύλακτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι μαμίσιες είναι 7,4 γρ κυλινδρικές ενώ αυτές που έβαλα είναι 7 γρ, πολυγωνικές όμως...... έχει μεγάλη διαφορά.....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σας έχω και εγώ μια Gilera vx 125 τετραχρονη με βαριατορ μαλοσσι και το ελατήριο το άσπρο και οδηγό ροπής και καμπάνα επίσης και ιμάντα έχω βάση μπαντο τη μπαλιές να έβαζα για να έχει πολύ δυνατή εκκίνηση ούτε να σηκώνεται και σούπα αλλά να μπορώ να πάω και βόλτα πορια ?? Ας απαντήσει κάποιος παρακαλώ 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

καλησπέρα και από έμενα, είμαι νέο μέλος, είδα την συζήτηση και είπα να κάνω και εγώ την ερώτηση μου, θέλω να αλλάξω ιμάντα μετάδοσης, και μπίλιες, σε ενα sh300 του 10 μοντέλο, βλέπω έναν ιμάντα bando και μπίλιες DR.PULLEY είδα ποιο επάνω για πολυγωνικές κλπ, βασικά ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάποια διαφορά με τα μαμά, δεν με ενδιαφέρει η απόδοση, χωρίς να με χαλάει κιόλας, απλά δεν θέλω να έχω προβλήματα τεχνικά, θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, η πρώτη ερώτηση ο ιμάντας bando εάν είναι όσο κάλος όσο και ο μαμά, εάν βγάζει φθορές,  έχει και διαφορά οικονομική, καθότι δύσκολη καιροί γενικά, για καταλήξω, να βάλω bando ιμάντα και μπίλιες DR.PULLEY η bando σετ δλδ μπίλιες και ιμάντα, 23X18 19, ευχαριστώ εκ τον προτέρων 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τον Bando δεν τον  γνωρίζω. 

Εγώ πάντως θα έβαζα μαμά ιμάντα και dr pulley ράουλα. Είναι λίγο πιο ακριβά απο τα μαμά αλλά θα κερδίσεις κάτι πολύ λίγα , αμα βάλεις το μαμα βάρος, αλλά το καλύερο είναι οτι θα κρατήσουν παράπω απο τα μαμά ράουλα. περίπου 3 φορές μεγαλύτερος χρόνος ζωής αν θυμάμαι καλά. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

99% Απ`οτι θυμαμαι ο ''μαμα'' ιμαντας honda ειναι bando.

Γνωμη μου, πολυ καλυτερος ποιοτικα ο mitsuboshi και γνησιος japan, οχι τσιν-τσαν-τσουν κινεζικος σαν τον bando.

Τιμες πανω-κατω ιδιες, ισως λιγο ακριβοτερος ο mitsuboshi, σαφως πολυ φθηνοτεροι και οι 2 απ`οτι χρεωνει η honda τον ''μαμα''.

Μπιλιες εννοειται Dr`Pulley πολυγωνικες, και περιπου 10-15% ελαφρυτερες απο τις εργοστασιακες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα σε όλους. Καινούργιος με σκούτερ κτλ... και εχω ενα SYM SYMPHONY 125S 15'.  Απο αυτο εδω το φορουμ με εκανε να αλλαξω τις μπιλιες μεταδοσης απο μαμα σε Dr.Pulley 9γρ αφου 10γρ ειναι μαμα. Και εδω δει απιστευτες εκκινησεις! 0-80 σε χρονο dt. Και τωρα αρχιζω να ψηνομαι να βαλω malossi variator. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι: θα δω διαφορα αν βαλω πανω το βαριατορ της malossi το οποιο απο οσο εχω ψαξει ερχεται με μπιλιες (10, 11,5) αλλα θα μπορουσα να παιξω και με τις (9γρ) Dr.Pulley που εχω? Η τσαμπα 150 χωρις να δω διαφορα? ευχαριστω εκ των προτέρων.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα  έχω το honda beat 110 με εξάτμιση nob1 και θέλω να βάλω μπίλιες και ελατήριο αλλά θέλω να πάρω και εκκίνηση καλύτερη αλλά να μη χάσω τελική υπάρχει τρόπος? 

Να είναι αξιόπιστο όμως μην φθείρονται οι μπίλιες καθε λίγα χιλιόμετρα όμως. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα