Jump to content
650Markos

v Strom 650 or TDM 900

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά θέλω να σας ευχαριστήσω για τις συμβουλές σας σε ένα προηγούμενο θέμα που είχα ανεβάσει αλλα τώρα ένας φίλος έχει θέμα ... Είμαστε κολλητοί από πιτσιρίκια και τώρα ήρθε η ώρα να αγοράσει μια άλλη μηχανή ώστε να ξεφύγει από το χτ600 που έχει εγώ ως φίλος και γνωστής του πρότεινα το v Strom για το οποίο έχω κάνει πολλές έρευνες αλλα ειμαι και κάτοχος από ότι είδα του φάνηκε ωραίο εμφανισιακά και μοτερικα και στην οδήγηση γενικά του έδωσα μια καλή εικόνα και μια καλή εντύπωση... Αλλα μου έχει πει πως του αρέσει και το ΤΔΜ για το οποίο δεν ξέρω και πολλά η χρήση που θα κάνει είναι τσάρκα μες στην πολλή αλλα μόνο για την τρελα που έχουμε για τις μηχανές δηλαδή μπάντες σούζες κοφτές και αλλα τέτοια ΔΕΝ τα κάνουμε εμείς κάνουμε χαλαρή τσάρκα στην πόλη και πίνουμε καφέ χαζεύοντας τα η μια επιλογή ειναι αυτή τώρα όταν έχουμε όρεξη μπορεί να κάνουμε κανένα ταξιδάκι 300-500 χλμ με νορμάλ χιλιόμετρα για να απολαμβάνουμε την διαδρομή τώρα θέλω την βοήθεια σας ώστε να του μεταφέρω τα λόγια σας και τις απόψεις σας που είναι όλες δεκτές τι να του πω ώστε να τον βοηθήσω να επιλέξει ανάμεσα σε αυτά τα δύο θέλω περισσότερο γνώμες για το τδμ γιατί όπως είπα δεν ξέρω και πολλά ευχαριστώ και συγνώμη για το σεντόνι :P :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ας οδηγήσει και τα δύο κι ας βγάλει συμπέρασμα. Καλές μηχανές είναι κι οι δύο, οικονομικές είναι, ταξιδεύουν άνετα, στα τέλη και την δύναμη (ψιλο)διαφέρουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παρακαλείται το μέλος fasarias να παρέμβει δυναμικά στο θέμα :P

Θα πρότεινα tdm μολονότι,όπως γράφεις,δεν κάνετε σούζες και καγκουριλίκια που είναι το χαρακτηριστικό των περισσότερων tdmάδων...για να μην έχετε δύο ίδια μηχανάκια στην παρέα και να κάνετε καμιά τράμπα κάθε τόσο!

Υπάρχουν φυσικά και πολλές ακόμα επιλογές στα 4-5 χιλιάρικα,αν δεν είναι απόλυτα προσανατολισμένος σε αυτό το δίλημμα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το μελος fasarias δεν μπορει να παρεμβει δυναμικα στο θεμα,γιατι ειναι ακομα πολυ γατακι με το tdm και δεν εχει σχηματισει αποψη.

ετσι οπως τα περιγραφει ομως ο φιλος εγω μαλλον θα προτεινω v-strom.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ενδιαφερόμαστε μόνο για άσφαλτο καθώς έχουμε από ένα 2ο για εντουραδες εγω έχω ενα Dr400 και ο άλλος ένα χτ600 οπότε δεν θα ανεβάζουμε τα "εργαλεία" βουνό η τιμή που κυμαίνεται είναι μέχρι 6000 βαριά βαριά ενδιαφέρεται κυρίως για TDM και v Strom το έδειξα και τα verysis,f650gs αλλα δεν του πολυάρεσαν (γνώμες είναι αυτές) περιμένω και άλλες απόψεις ευχαριστώ για αυτούς που έγραψαν και ευχαριστώ προληπτικά και τους επόμενους :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ουσιαστικά στην έρευνα που κάναμε περάσαμε οτιδήποτε πετυχημένο είχε βγει μέχρι σήμερα π.χ Africa transalp v Strom tdm varadero verysis F 650 Gs duke 690 και αλλα πολλά τέτοια η κατηγορία μας είναι κάτι σε on off δηλαδή πίστας και τέτοια δεν θέλουμε αλλα επίσης δεν θέλουμε και πολλά κυβικά δηλαδή 1000+ δεν μας ενδιαφέρουν πχ. Gtr 1400 και για οικονομικούς λόγους και για λόγους ότι θα μας είναι άχρηστα τόσα κυβικά και τόσα άλογα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι του κανει κλικ να παρει το παλικαρι. Με 6000 θα το παρει και θα ειναι μπιμπελο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οτι του κανει κλικ να παρει το παλικαρι. Με 6000 θα το παρει και θα ειναι μπιμπελο.

Με 6000 αγοραζεις F800GS?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι ενδιαφερόμαστε μόνο για άσφαλτο καθώς έχουμε από ένα 2ο για εντουραδες εγω έχω ενα Dr400 και ο άλλος ένα χτ600 οπότε δεν θα ανεβάζουμε τα "εργαλεία" βουνό η τιμή που κυμαίνεται είναι μέχρι 6000 βαριά βαριά ενδιαφέρεται κυρίως για TDM και v Strom το έδειξα και τα verysis,f650gs αλλα δεν του πολυάρεσαν (γνώμες είναι αυτές) περιμένω και άλλες απόψεις ευχαριστώ για αυτούς που έγραψαν και ευχαριστώ προληπτικά και τους επόμενους :)

6 χιλιάρικα είναι πολύ καλό ποσό.Μπορεί να αγοράσει και Tiger 1050 ή 800 με λίγο ψάξιμο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι επειδή έχουμε την ίδια μηχανή ΑΛΛΑ vstromακι και Άγιος ο Θεός...

Tα περισσότερα TDM είναι σπασμένα...(προσωπική άποψη)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ο ανθρωπος θελει τδμ η βστρομ λεει,εσεις εκει να του πειτε τι θα παρει...

Πολλες φορες μπορει να μην προσεξουμε τι αλλο κυκλοφορει λογω οτι εχουμε κολλησει σε ενα συγκεκριμενο, και γω για TT600 ή ΧΤ600 ξεκινησα και απο σποντα εκανα βολτα το XR και τελικα το πηρα, ουτε καν ηξερα οτι υπηρχε και 400αρι

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/6257566/

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αφου δεν εισαι μεταξυ Vstrom 1000 και TDM θα πω TDM. Αν απ την αλλη ελεγες το 850 τοτε θα σου ελεγα Vstrom. Αρκετα πιο κυκλοφορημενη η TDM απο Vstrom σιγουρα αλλα ειναι πιο ισχυρο μηχανακι με πανω-κατω ιδια καταναλωση. Επισης ο ηχος της με εξατμισεις ελευθερας ειναι τρομερος, περναει και τριζουν ολα γυρω γυρω χαχαχ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η λύση είναι απλή απο την στιγμή που λες οτι κάνετε χαλαρές βολτες. Οδηγάει και τα 2 και όποιο του "κάθεται" περισσότερο το παίρνει!

Και τα 2 θα τον ταξιδέψουν με αρκετή άνεση, το vstorm λίγο περισσότερο.

Προσωπικά θα επέλεγα το TDM κυρίως για την αρκετά παρισσότερη ροπή

Στα + του TDM οτι θα βρεις πιο εύκολα με ABS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα