Jump to content
Chris1981

Ανακοινώθηκε το Scooter Moto Festival 2015!

Recommended Posts

Είναι κριμα που η kawasaki είναι γενικως απουσα, πραγματικα πιστευω ότι η τεομοτο είναι η πλεον απαραδεκτη εκπρόσωπος εκτος και αν η απουσια της είναι πολιτική της kawa.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Πήγα κι εγώ , ωραίο μου φάνηκε που μπορούσες να καβαλήσεις τα μοντέλα (όχι τα δίποδα :crazy: ) αλλά η Ducati είχε στυλ από μακριά και μην αγγίζετε :pinch: ...κατά τα άλλα εντυπωσιάστηκα απο το νέο vstrom και το mt-125.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Scooter Moto Festival 2015 – Τι θα δείτε όταν πάτε (updated)

http://www.mrbike.gr/website/latest-news/scooter-moto-festival-2015-ti-eidame.html

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Scooter Moto Festival 2015 – Τι θα δείτε όταν πάτε (updated)

http://www.mrbike.gr/website/latest-news/scooter-moto-festival-2015-ti-eidame.html

ΩΡΑΙΟΣ!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμπαθητικό event,δε διαφέρει ιδιαίτερα από όσα έγιναν τις προηγούμενες χρονιές.

Το μόνο κακό ότι φεύγεις και νιώθεις ότι σε στοιχειώνει η GSάρα Adv που καβάλησες και εκείνα τα κορίτσια της Ducati :wub:

Στα 2 πανέμορφα νέα multi έχουν και ταμπελίτσα που απαγορεύει στον κόσμο να τις καβαλήσει.

Το ίδιο ισχύει και για κάποια μοντέλα της Triumph.Τα νέα 800άρια ΧRx και XCx πάντως φαίνονται εξαιρετικά.

Το νέο scrambler πολύ όμορφο σε όλες τις παραλλαγές του αλλά εμένα δε μου πολυταιριάζει η θέση και ενδεχομένως η φιλοσοφία οδήγησης.

Η BMW S1000XR επίσης πολύ καλή...καβαλώντας τη νομίζω πως είναι από τις πιο ψηλές μηχανές αυτής της κατηγορίας.

Το νέο crossrunner αρκετά διαφορετικό από τον προκάτοχό του με τιμή που θα μπορούσε να είναι χαμηλότερη.

Το MT 09 Tracer ωραίο εργαλείο και από κοντά,το είδα για πρώτη φορά.

Το Super Tenere δεν είναι καινούριο αλλά δε χορταίνω να το καβαλάω...κάτι παρόμοιo ισχύει και για το caponord!

Για την 1200 GS ADV δε λέω περισσότερα διότι θα θεωρηθώ εγκάθετος...όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας!

Με λίγα λόγια να πάτε καμιά βόλτα για οφθαλμόλουτρο και δωρεάν όνειρα,αν δεν έχετε κάτι άλλο να κάνετε... :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Πήγα κι εγώ , ωραίο μου φάνηκε που μπορούσες να καβαλήσεις τα μοντέλα (όχι τα δίποδα :crazy: ) αλλά η Ducati είχε στυλ από μακριά και μην αγγίζετε :pinch: ...κατά τα άλλα εντυπωσιάστηκα απο το νέο vstrom και το mt-125.

Τα δύο multi πουλήθηκαν και για αυτο δεν έβαζες χέρι και το panigale ....σε monster,diavel,scrabler ανεβαίνεις μια χαρά,όπως και στο 899panigale που είχαν έξω...ανεβαίνεις,φωτο με τα μοντέλα κοκ.σε αυτά που δε μπορούσες να ανέβεις και να ακουμπήσεις ήταν τα μηχανάκια του doc,όπου το ένα ήταν το d16rr μέλους εδώ μέσα, το monster το El Greco όπου είναι του Doc και κατά το μεσημέρι ήρθε και το panigale superleggera πάλι του ίδιου μέλους...οπότε σαν ιδιωτικες μηχανές και δη χρεωμένες στο doc δεν μπορούσες να τις ακουμπήσεις από τη στιγμή που τις εμπιστεύτηκαν για την έκθεση,πέραν του ότι το El Greco είναι μοναδικό κομμάτι και το κουστούμι που έχει φτιαχτεί δε ξαναγίνεται,μιας και είναι όλο επενδυμενο με φύλλα χρυσού 18κ ,και αερογραφια πάνω σε αυτό και έχει πάρει τη 3 θέση παγκοσμίως για κουστούμι monster.αν και τα πρώτα 2 ήταν ιταλικά κουστούμια και λόγω εντοπιότητας πήραν τις πρώτες θέσεις αν και το ελληνικό είναι ακόμα πιο όμορφο κατ εμέ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγα και εγώ το Σάββατο μια γρήγορη βόλτα.

Δεν είναι καθόλου κακό. Έλειπαν βέβαια Kawasaki και KTM από τους μεγάλους κατασκευαστές.

Καλά περίπτερα από Yamaha, Honda και Ducati. Αξιοπρεπή από Suzuki, BMW και Triumph.

Από μηχανάκια πολλά και όμορφα κλασικά και customιες, άλλες ωραίες άλλες καρναβάλια.

Από μοντέλα είδα το GSX-S....το πρώτο Suzuki που βλέπεται :P επειδή βασικά αντέγραψαν το CB μου :crazy:

To Tracer όμορφο αλλά μια φτήνια τη βγάζει από πλαστικά....το mt-09 μου φάνηκε πιο ποιοτικό.

Το R1-M μαμεί και δέρνει και από κοντά.

Οι κοπέλες της Ducati μακράν τα καλύτερα κομμάτια στο φεστιβάλ :P

ΥΓ. Το νέο Crossrunner ωραίο επίσης. Καμία σχέση με το προηγούμενο.

Τροποποιήθηκε από τον Wolf1138

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγα σήμερα κ αυτα που πράγματικα μου άρεσαν ηταν το crossruner κ το VFR.

Το tracer όντος μου φάνηκε φτηνό... Κ η σέλα πολύ σκληρή...

Τα μωρά απο τα Ντουκάτι ηταν όλα τα λευτα...

Τροποποιήθηκε από τον ibar132

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σήμερα πήγα κι εγώ.

Γενικά καλή εκδήλωση και πετυχημένη.

Πριν γράψω άλλες εντυπώσεις, θα ανεβάσω δυο φωτό από δυο κλασσικές μοτοσυκλέτες που ξεχώρισα.

Η μια είναι αυτή:

20150427_182643_zps138mc235.jpg

BSA Victor του 1971!

Την ξεχώρισα γιατί δείχνει ολοφάνερα ότι αυτή η μοτοσυκλέτα αποτέλεσε την έμπνευση για τη σειρά XT της Yamaha! Και ειδικότερα για το παλιό XT 500.

Και η άλλη είναι αυτή:

20150427_182713_zpscbozyuvb.jpg

Maicomobile του 1958, αν θυμάμαι καλά!

Δεν χρειάζεται να πω γιατί την ξεχώρισα, η φωτογραφία μιλάει μόνη της!

Τροποποιήθηκε από τον TKM

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ερωτευτηκα το honda cb500f !!και αυτο το μπορντο χρωμμα φωτια...!!!

....οσο γ τις κοπέλες της Ducati ερωτας!

υ.γ.και η κοπελα της yamaha δεν πηγαινε πισω !

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πήγα και εγώ εχθές.

Ντάξει...σαφώς το 3ευρο έπιασε τόπο, σε σχέση με αυτά που είχε. Σαφώς και περιμέναμε την "μην αγγίζετε" φιλοσοφία της Ducati, εμένα έχουν αρχίσει και με χάνουν απο αυτή την πολιτική, αλλά ούτε εμένα με νοιάζει, ούτε αυτούς (άλλωστε λεφτά υπάρχουν, για να προλάβουν να πουληθούν δύο μούλτι και μια πάνι μέχρι χθές, αν δεν κάνω λάθος...).

Και δεν είχε τα πιο ωραία μωρά, θα έλεγα, εγώ ένα μωρό στη Honda και ένα στη Yamaha ξεχώρισα.

Γενικά, αρτιότατο το περίπτερο της Yamaha, άρτιες οι τέντες της Suzuki, καλό το περίπτερο της BMW αλλά και της Triumph, πολύ δυνατή και εντυπωσιακή παρουσία απο τις κλασικές άλλη μια χρονιά. Γενικότερα ξεχώρισα: r1-r6, s1000rr, k1600gtl όπου μάλλον μου άφησε την ισχυρότερη εντύπωση από οτιδήποτε άλλο είδα, γενικότερα. Πραγματικά μια ιδιαίτερη, υπερβολική μοτοσυκλέτα. Μου άρεσαν τα Tracer (δεν εντυπωσιάστηκα...μάλλον το μάρκετινγκ της Yamaha κάνει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ δουλειά τα τελευταία 2 χρόνια), VFR800, τα κλασικά της triumph, το r90 της μπεμβέ, αλλά και κλασικά και αγαπημένα το τεράστιο fjr. Ενδιαφέρον αλλά και μετριότατο από άποψη απτής ποιότητας, το R3, ήθελα να το σημειώσω αυτό. Γενικά στη Yamaha, σε όλα τα πολυπροβληθέντα της μοντέλα, κάνεις εύκολα αντιληπτή την έκπτωση στην ποιότητα κατασκευής. Μπορεί να ακούγομαι κακός αλλά ήταν μια εντύπωση που μου έμεινε πολύ έντονα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΤΚΜ είδες το Gladius; Εγώ φέτος κόλλησα στην Suzuki! :grin:

Έβγαλα φωτογραφία όλες τις κλασικές μοτοσυκλέτες, και αρκετές ακόμα από τις custom όπως και αρκετά μοντέλα ακόμη από όλες τις εταιρίες. Το καλό ήταν πως υπήρχαν διαφορετικές κλασικές μοτοσυκλέτες από τις περσινές, εκτός από κάποια μοντέλα βέβαια. Πραγματικά το απόλαυσα!

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λοιπόν, συνοπτικά οι εντυπώσεις μου:

Κατ' αρχάς δεν πέρασα από το περίπτερο της BMW - ή το είχαν ξεστήσει ή εγώ δεν το είδα :aggressive:

Από τις άλλες μάρκες τώρα:

Triumph: Οι Bonneville, Thruxton, Scrambler κλασσικές αξίες, δεν έχω κάτι καινούριο να πω. Ξεχώρισα το Tiger 800, το facelift του οποίου είναι πετυχημένο και το φρεσκάρισε. Αν επέλεγα μια τέτοια μηχανή, θα έπαιζε δυνατά το Tiger.

Honda: Η σειρά CB 500 δεν είναι ιδιαίτερα "σοβαρή", εκτός από το CB 500 X, το οποίο δίκαια είναι το πιο πετυχημένο από τα τρία. Το CB 650, δηλαδή ο αντικαταστάτης του Hornet, ναι μεν έχει αυτή την ασιατική αισθητική, όμως αδικείται από τις φωτογραφίες του. Από κοντά είναι πιο όμορφο. Καλές προσφορές για το CB 1000 R (στα 7.400 ευρώ) και για το παλιό CBF 1000 ABS (στα 7.950 ευρώ). Εκπληκτικό το γυμνό νεοκλασσικό CB 1100, θα είναι ακόμα πιο εκπληκτικό αλλά και πολύ πιο ακριβό (γύρω στα 14 χιλιάρικα...) στην έκδοση με τις ακτινωτές ζάντες. Πολύ βελτιωμένο, τουλάχιστον αισθητικά, το καινούριο Crossrunner και θα έπαιζε κι αυτό στις επιλογές μου σε περίπτωση που θα έψαχνα για τέτοια μηχανή.

Yamaha: Το R3 όμορφο, αλλά μου φάνηκε και μένα μέτριας ποιότητας. Για τα υπόλοιπα, δηλαδή MT-07, MT-09 και Tracer τα έχουμε πει πολλές φορές. Δηλαδή είναι κελεπούρια, έστω και αν υπάρχει μια έκπτωση στην ποιότητα κατασκευής, που πάντως δε νομίζω να είναι σε καθοριστικά σημεία. Εδώ μια χαρά διατηρήθηκε το YBR 125 για ενάμιση χρόνο που το είχα. Αν δηλαδή τις προσέχεις...τις έχεις.

Το Tracer πάντως θέλει σκέψη πριν αποφασίσει κανείς να το αγοράσει παρορμητικά, αν έχει περισσότερα χρήματα που του επιτρέπουν να κοιτάξει κι αλλού, γιατί οι επιλογές στην κατηγορία είναι πολλές. Αν όμως δεν τα έχει, θεωρώ ότι μπορεί να το πάρει και να είναι ευχαριστημένος στην τιμή που πωλείται!

Το κλασσικό, γυμνό XJR 1300 θα διαφωνήσω έντονα με τους περισσότερους και θα πω ότι...το κανιβαλίσανε! Χίλιες φορές να το αφήνανε όπως ήταν...

Suzuki: Είδα το Gladius - σαφώς πιο όμορφο τώρα με τα καινούρια χρώματα. Το γκρι ματ με το κόκκινο πλαίσιο είχε στην έκθεση. Πάντως στην τιμή που έχει δεν θα το αγόραζα, θα προτιμούσα σαφώς...αυτή που έχω. Αν τώρα κόστιζαν το ίδιο...δεν ξέρω. Μάλλον πάλι θα διάλεγα τη Yamaha, γιατί το Gladius μου φαίνεται κάπως...πολύ μικρό, πολύ μαζεμένο. Ίσως βέβαια και να είναι μια απλή οπτική εντύπωση.

Μου άρεσαν πολύ οι καινούριες μεγάλες Intruder 800! Που έχουν και καλή τιμή γι' αυτό που είναι, 9.000 ευρώ η άσπρη και 9.250, αν θυμάμαι καλά, η "κακή" μαύρη.

Σαφώς φρεσκαρισμένο το V-Strom 650 και αρκετά εμφανίσιμο στο γκρι ματ χρώμα, του πάει. Πιο όμορφη περιέργως η έκδοση με τις χυτές ζάντες. Ποιοτικό και κατασταλαγμένο το V-Strom 1000 και επαναλαμβάνω ότι δεν πρέπει με τη μία να το απορρίψει κανείς για να πάρει το Tracer (όπως δεν πρέπει να απορρίψει με τη μία και το Tiger 800), αν του φτάνουν τα λεφτά βέβαια.

Ducati: Εννοείται ότι το μάτι μου πήγε στις Scrambler. Όμορφες είναι και απ' όσο κατάλαβα πανεύκολες στην οδήγηση, θα δυσκολευόμουν ποια θα διάλεγα αν ήταν να αγοράσω μία- ίσως τελικά την "Urban Enduro", δηλαδή την πιο "on-off", με το ψηλό μπροστινό φτερό. Όμως, στην τιμή που κοστίζουν θα έμπαινα σε μεγάλο δίλημμα "Ducati Scrambler, Moto Guzzi V-7 Special, με τις ακτινωτές ζάντες, που είναι και φτηνότερη ή Triumph Bonneville Τ 100;" και η απάντηση δεν θα ήταν εύκολη. Ομολογουμένως η Bonneville είναι πιο "πολύ" μηχανή, πιο επιβλητική τελικά.

Αχαρακτήριστη η απουσία της Kawasaki, της KTM και της Piaggio, όσο κι αν ο Λυμπερόπουλος προσπάθησε εν μέρει να καλύψει το κενό της τελευταίας.

Υπέροχες όλες οι κλασσικές μοτοσυκλέτες που υπήρχαν!

Πολύ ωραίος ο χώρος. Αν είχε κι άλλη μέρα, θα ξαναπήγαινα.

Φεύγοντας ευχαρίστησα νοερά το Θεό που ύστερα από αυτό το οφθαλμόλουτρο...πήγα στο σπίτι μου με μια μοτοσυκλέτα που τη γουστάρω, δηλαδή αυτή που έχω! Είναι πολύ σημαντικό αυτό - και ας μην είναι η dream dream dream bike και δε συμμαζεύεται...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φεύγοντας ευχαρίστησα νοερά το Θεό που ύστερα από αυτό το οφθαλμόλουτρο...πήγα στο σπίτι μου με μια μοτοσυκλέτα που τη γουστάρω, δηλαδή αυτή που έχω! Είναι πολύ σημαντικό αυτό - και ας μην είναι η dream dream dream bike και δε συμμαζεύεται...

Πάνω σε αυτό...μόλις ανέβηκα στη Νιντζούλα μου, μετά απο τόσες διαφορετικές γεύσεις, μου άρεσει γιατί την ένιωθα ακόμα...μοτοσυκλέτα. Ακόμη εκεί, πρόθυμη όπως την έχω μάθει τώρα.

Α και κάτι ακόμα. Έπαιξα στοιχημα με τον εαυτό μου και δήλωσα για test ride για το s1000...rr...

ΠΑΜΕ ΟΙ ΑΠΟΔΩΣΕΙΣ

Θα με πάρουν τηλ: 25,00

Δε θα με πάρουν τηλ: 1,00

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΤΚΜ Σου φάνηκε πιο μικρό το Gladius από το MT-07; Πάντως από ποιότητα κατασκευής μάλλον στα ίδια επίπεδα με του V-Strom 650 μου φάνηκε εμένα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η οπτική μου εντύπωση αυτή είναι, πιο μικρό δείχνει. Ίσως όμως να είναι θέμα ματιού και όχι πραγματικότητας!

Από ποιότητα κατασκευής μπορεί να είναι ένα κλικ παραπάνω. Στα ίδια επίπεδα με το V-Strom 650, σωστά το λες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αξιοπρεπές αλλά μέχρι εκεί. Έχει αρκετές μηχανές κάτι χαζό-σόου (..και με BMX :yawn: ) πού λίγα μωράκια ( αχχχ DUCATI :mB_kalo_e: ) αλλά δεν είναι και για πολύ ώρα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Honda: Η σειρά CB 500 δεν είναι ιδιαίτερα "σοβαρή", εκτός από το CB 500 X, το οποίο δίκαια είναι το πιο πετυχημένο από τα τρία. Το CB 650, δηλαδή ο αντικαταστάτης του Hornet, ναι μεν έχει αυτή την ασιατική αισθητική, όμως αδικείται από τις φωτογραφίες του. Από κοντά είναι πιο όμορφο. Καλές προσφορές για το CB 1000 R (στα 7.400 ευρώ) και για το παλιό CBF 1000 ABS (στα 7.950 ευρώ). Εκπληκτικό το γυμνό νεοκλασσικό CB 1100, θα είναι ακόμα πιο εκπληκτικό αλλά και πολύ πιο ακριβό (γύρω στα 14 χιλιάρικα...) στην έκδοση με τις ακτινωτές ζάντες. Πολύ βελτιωμένο, τουλάχιστον αισθητικά, το καινούριο Crossrunner και θα έπαιζε κι αυτό στις επιλογές μου σε περίπτωση που θα έψαχνα για τέτοια μηχανή.

Μήπως το μπερδεύεις με το Hornet; Γιατί 7400 αν το δίνουν να πάω να κρεμαστώ :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα