Jump to content
pause

Ελαστικά (μαλακά) για Honda Bros 400cc

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι,

Θα ήθελα να ακούσω γνώμες & προτάσεις απ' όσους γνωρίζουν και θέλουν να συνδράμουν.

Το Bros -άκι θα το καβαλήσει κολλητός νέος οδηγός και προφανώς εντελώς άμαθος οπότε πιστεύω όσο το δυνατόν μαλακότερο είναι το ελαστικό που θα (του) φορέσουμε πάνω, τόσο το καλύτερο και ασφαλέστερο γι' αυτόν (και για μένα κατ' επέκταση) θα είναι..

Η χρήση που θα του κάνει είναι αστική αλλά και ημιαστική (μένει Ν.Μάκρη και θα κατεβαίνει κέντρο απο Μαραθώνος) και προφανώς όχι ιδιαίτερα απαιτητική (πίστα, γρήγορες βόλτες κτλ).

Το κόστος δεν είναι το πρωτεύον αλλά η ασφάλεια και η σιγουριά/προσφυση που να προσφέρει. Η χιλιομετρική απόδοση έρχεται δεύτερη. Επίσης κάτι πολύ σημαντικό: δεν είναι ανάγκη να είναι σέτ το ελαστικό - εννοώ ίδιο μπρός πίσω - αν αυτός/η που το προτείνει γνωρίζει οτι συνεργάζονται αρμονικά αυτά που προτείνει. Είπαμε, πρωτεύον είναι η ασφάλεια - μην μας τρομάξει και το παρατήσει με τη μια!!!

Για να μην κουράζω, οι διαστάσεις είναι

Εμπρός: 110/70 - 17 57H (οι μαμά είναι 110/80-17 αλλά περιορίζουν δίχως σπουδαίο λόγο πιστεύω τις επιλογές - κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη).

Πίσω: 150/70 - 17 69H

ΥΓ Φαντάζομαι οτι οι υπάρχουσες προτάσεις π.χ. Battlax BT-45 & Lasertec H & Pilot Activ είναι ξεπερασμένες (?)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων όλους..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

μπορεις να πεσεις με 400 κυβικα 2 κυλινδρο 20ετιας με καρμπυρατερ αν δεν μαλακο λαστιχο?εγω οσα βλεπω τελειωμενα ειναι...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ έβαλα Pirelli Rosso II στο VFR μου πριν 2 μηνες, καλά είναι (δεν έχει τύχει μια καλή καταδρομική όμως, να τα πιέσω).

Η μόνη διαφορά είναι ότι εμένα θέλει 120/60 μπροστά αντί για 110/70, που στην ουσία όμως είναι η ίδια διάσταση.

Κόστος στο 200ρι στρογγυλό πήγαν.

Ότι και να μπει, μην ξεχάσεις να είναι κλίμακα Η. Οι κλίμακες W και V δεν κάνουν για το Bros.

Κοίτα και σε BT90 επίσης.

BT45 που ανέφερες είναι το πολύ συντηρητικό-οικονομικό-καθημερινό λάστιχο, δεν νομίζω ότι πάει στον σπορ χαρακτήρα του Bros (αν και τον χαρακτήρα τον διαμορφώνει και ο οδηγός), γενικά BT45 είναι για μηχανές εργάτες σε καθημερινή χρήση νομίζω που δεν μας ενδιαφέρει η διασκέδαση.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Pirelli Diablo Rosso II που βγαινει σε 110/70/17 & 150/60/17

δεν νομιζω να υπαρχει καλυτερο σ' αυτες τις διαστασεις :thumbsup1:

33dck29.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω μεχρι στιγμης του εβαζα το BT90 και ειλικρινα εμεινα τρομερα ικανοποιημενος. Το λαστιχακι αποδιδει πολυ καλα σε ολες τις συνθηκες μιλωντας παντα για δρομο..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστω παρα πολυ ολους σας και τον καθενα ξεχωριστα, θα τις ψαξω τις προτασεις σας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

metzeler M7RR οτι τελευταιο κυκλοφορει μπορει να σε καλυψει απο trackdays μεχρι ταξιδια αριστο και στα νερα σε υπερκαλυπτει παντου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα