Jump to content
Sign in to follow this  
scorpion92

cbr600rr 05-06 διαφορες αποριες

Recommended Posts

Ρωτώντας για μπουζί και λάδια,τακάκια και...τι,πως γιατί αυτό και όχι το άλλο εννοείτε ότι καλά κάνεις,διότι μαθαίνεις δύο-τρία πράγματα που θα πρέπει να ξέρεις υποχρεωτικά για το μηχανάκι σου.

Από την άλλη όμως μπλέκεσαι,γιατί υπάρχουν πολλές γνώμες υιοθετημένες από πολλούς με ίδια ή και με διαφορετικά μηχανάκια οι οποίες,όταν ερωτηθούν << εντάξει ρε φίλε..οκ,αλλά γιατί ?>> τότε οι απαντήσεις είναι,ασαφείς ή λάθος αλλά και σωστές-σωστότατες. Ετσι είναι τα fora. :_thumbsup:

Πως τις φιλτράρεις ? Μαζεύεις λοιπόν αυτές τις πληροφορίες και με τον μηχανικό σου που απ'ότι ξέρω του έχεις εμπιστοσύνη,όχι γενικώς αλλά στο συγκεκριμένο μοντέλο ( ελπίζω να είναι και συζητήσιμος σε τέτοιου είδους κουβέντες γιατί συνήθως λένε--έλα έλα όλοι ωωχχ!!όλοι με τις μ#λακίες σας :D ) του τις παραθέτεις και λαμβάνεις τις απαντήσεις,για το κάθε σου τί.

Προσοχή τίποτα μόνος σου,εάν δεν είσαι σίγουρος 100% και καταλαβαίνεις γιατί ειδικά σε εσένα σου εφιστώ την προσοχή. :_thumbsup:

Συμφωνώ πάντως με αυτό,όχι μόνο για τα μπουζί αλλά για όλα,με μια εξαίρεση κατά την γνώμη μου τα λάδια,που εγώ τα αλλάζω πάντα νωρίτερα. :cheers:

συμφωνώ και εγώ με το παλικάρι ειδικά στο σημείο περί λαδιών

Προσωπικά τα αλλάζω ανά 3500 χλμ. Just.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Ρωτώντας για μπουζί και λάδια,τακάκια και...τι,πως γιατί αυτό και όχι το άλλο εννοείτε ότι καλά κάνεις,διότι μαθαίνεις δύο-τρία πράγματα που θα πρέπει να ξέρεις υποχρεωτικά για το μηχανάκι σου.

Από την άλλη όμως μπλέκεσαι,γιατί υπάρχουν πολλές γνώμες υιοθετημένες από πολλούς με ίδια ή και με διαφορετικά μηχανάκια οι οποίες,όταν ερωτηθούν << εντάξει ρε φίλε..οκ,αλλά γιατί ?>> τότε οι απαντήσεις είναι,ασαφείς ή λάθος αλλά και σωστές-σωστότατες. Ετσι είναι τα fora. :_thumbsup:

Πως τις φιλτράρεις ? Μαζεύεις λοιπόν αυτές τις πληροφορίες και με τον μηχανικό σου που απ'ότι ξέρω του έχεις εμπιστοσύνη,όχι γενικώς αλλά στο συγκεκριμένο μοντέλο ( ελπίζω να είναι και συζητήσιμος σε τέτοιου είδους κουβέντες γιατί συνήθως λένε--έλα έλα όλοι ωωχχ!!όλοι με τις μ#λακίες σας :D ) του τις παραθέτεις και λαμβάνεις τις απαντήσεις,για το κάθε σου τί.

Προσοχή τίποτα μόνος σου,εάν δεν είσαι σίγουρος 100% και καταλαβαίνεις γιατί ειδικά σε εσένα σου εφιστώ την προσοχή. :_thumbsup:

Συμφωνώ πάντως με αυτό,όχι μόνο για τα μπουζί αλλά για όλα,με μια εξαίρεση κατά την γνώμη μου τα λάδια,που εγώ τα αλλάζω πάντα νωρίτερα. :cheers:

οχι ενταξει βοηθαει ο ανθρωπος, δεν εχω προλαβει να τον ρωτησω αλλα σιγουρα θα παρω την γνωμη του πριν κανω το σερβις, γενικα η λογικη του ειναι οσο πιο κοντα στα μανισια ανταλλακτικα τοσο καλυτερα(πχ για μπουζι ιριδιου που τον ειχα ρωτησει), για τακακια στο cbr μου ειπε οτι θελει μεταλλικα και ebc αλλα πιστευω και τα μανισια αν του πω να παρω θα μου πει καλη επιλογη......κυριως ακουω τις γνωμες ατομων που εχουν ιδιο μοντελο με το δικο μου(και απο φορουμ του εξωτερικου) και μετα τους αλλους που δεν εχουν το μηχανακι μου αλλα εχουν σεβαστη εμπειρια :D, θελω να πω το οτι επειδη μου λεει καποιος την γνωμη του που ειναι 15χρονων και η εμπειρια που εχει ειναι ενα παπι 50αρι δεν σημαινει οτι θα τον εμπιστευτω κιολλας, γιαυτο κανω και ερευνα.....αν εξαιρεσουμε 1-2ατομα ο επομενος τροπος να μαθεις τι αξιζει ειναι απο προσωπικη εμπειρια Τροποποιήθηκε από τον scorpion92

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρες κάπου το μάνουαλ,και αφού ο μηχανικός σου ακούγεται έμπιστος άνθρωπος,θα σου λυθεί κάθε απορία.

όπως είπα και οι παραπάνω,ειδικά με τα μπουζί δεν παίζουμε.ότι λέει το βιβλιαράκι.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικα ακολουθας παντου το μανουαλ.

Στα λαδια εχει μια ελευθερια που ομως ακολουθεις τις προδιαγραφες κατασκευαστη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τα μπουζί πάντως, στα ψεκαστά σε μαμά κατάσταση που δεν έχουν κάποιο πρόβλημα, και να μην τα αλλάξουμε και απλά να τα καθαρίσουμε αν δεν έχουν φθορά, δεν παθαίνουν τίποτα.

Ο λόγος είναι απλός, είναι τόσο ακριβείς οι ψεκασμοί στην δουλειά τους, που το μπουζί δεν λερώνεται ποτέ.

Αν λοιπόν, στο χρόνο αλλαγής, το βγάλουμε και το δούμε λαμπίκο, και η ακίδα αφάγωτη, το καθαρίζουμε λίγο με φλόγιστρο και συρματόβουρτσα και το ξαναβάζουμε άφοβα.

Αν δούμε φθορά βέβαια, ή δυσλειτουργία στο μοτέρ, κομπιάσματα στις χαμηλές στροφές κ.ο.κ. το αλλάζουμε.

Τροποποιήθηκε από τον FlyingInADream

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Από την άλλη όμως μπλέκεσαι,γιατί υπάρχουν πολλές γνώμες υιοθετημένες από πολλούς με ίδια ή και με διαφορετικά μηχανάκια οι οποίες,

όταν ερωτηθούν << εντάξει ρε φίλε..οκ,αλλά γιατί ?>> τότε οι απαντήσεις είναι,ασαφείς ή λάθος

+660 :winking:

Φαινόμενο το οποίο βλέπω ότι ευδοκιμεί στο/στα ντόπια φόρα,

που η επανάληψη του, επίτρεψε μου Γιάννο να συμπληρώσω, αποτρέπει πραγματικούς γνώστες του αντικειμένου να συμμετέχουν

στις συζητήσεις,

αναρωτιέμαι μάλιστα αν το φαινόμενο αυτό είναι και ο λόγος που δεν βλέπω τόσο συχνά πια ποστ σου, αλλά ανοίγω μεγάλη κουβέντα τώρα οπότε θα την αφήσω προς συζήτηση για το επόμενο καφεδάκι!

Τροποποιήθηκε από τον Apisteftos

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

.............................................................................................................

αναρωτιέμαι μάλιστα αν το φαινόμενο αυτό είναι και ο λόγος που δεν βλέπω τόσο συχνά πια ποστ σου, αλλά ανοίγω μεγάλη κουβέντα τώρα οπότε θα την αφήσω προς συζήτηση για το επόμενο καφεδάκι!

Eίσαι και γαμώ τους βλαβαδόρους.. :lol:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα