Jump to content
GavriilVet

SoS. Μπουγατσατζίδικο στην Αθήνα.

Recommended Posts

Γεια σας είμαι καινουριος στο φόρουμ, και ψάχνω απεγνωσμενα ένα σωστο μπουγατσατζίδικο στην Αθήνα.

Βλέπετε μετα απο 8 χρόνια στην Θεσ/κη, μου λείπει πολύ.

Οποιός ξέρει κάποιο καλό, ας μου στείλει και με Pm για να μη κάνουμε διαφήμηση...

* οποιοι ΔΕ ξέρουν πως είναι η σωστή μπουγάτσα, δλδ η μπουγατσα απο Κατερίνη και πάνω, παρακαλώ να μη σχολιάσουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Σε λίγο θα μας πεις ότι το φύλλο με κρέμα και ζάχαρη έχει και μεταφυσικές ιδιότητες. Αν βάλεις και λίγο κανέλα είναι κάτι σαν το ιερό σάβανο του Τορίνο. Πήγαινε στο Γαλυφιανάκη και πάρε γαλακτομπούρεκο καλύτερα. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειχε παλια ενα καλο στην γειτονια που μεγαλωσα, δεν ξερω αν υπαρχει ομως ακομα, λειπω και 11 χρονια απο αθηνα. Στην Πλ. Κολωνου, οδος Ιωαννινων παραδιπλα στο Merci το ζαχαροπλαστειο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ειχε παλια ενα καλο στην γειτονια που μεγαλωσα, δεν ξερω αν υπαρχει ομως ακομα, λειπω και 11 χρονια απο αθηνα. Στην Πλ. Κολωνου, οδος Ιωαννινων παραδιπλα στο Merci το ζαχαροπλαστειο.

θα το τσεκαρω και θα αναφέρω, όβερ. :peep:

μου μυριζει "τι ποτο να παρω στο club vol.2 " :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

αυτο το θέμα όλο το βλέπω και δε μπαινω να δω τι γράφει... θα το κοιτάξω :mB_kalo_e:

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις όλα τα μπουγατσατζίδικα της γειτονιάς σου και της γειτονιάς της δουλειάς σου και όποιο σου κάνει να το επιλέξεις.

Δεν πιστεύω να μένεις σε κάποιο σημείο και να πηγαίνεις στην άλλη άκρη για €1,80

Στην τελική, πες κάποιον δικό σου να σου στείλει κατεψυγμένες από εδώ και τις ψήνεις μόνος σου

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο γεράκος με το καροτσάκι που γύριζε στις γειτονιές του ταύρου :_thumbsup: περίμενε Μυρακτής και Πειραιώς γωνία , για να γίνεις καλά

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΒΟΣΠΟΡΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ , Λεωφόρος Εθνικής Αντιστάσεως και Δαμάρεως στη Καισαριανή.

Σενιάρει πολύ καλή κρεατόπιτα (όχι κρεατίποτα όπως οι περισσότεροι) και διάφορα μπουγατσοειδή με το μαχαίρι. Κάθε φορά που περνάω από εκεί σταματάω και παίρνω κρεατόπιτα και μπουγάτσα.

Λογικές τιμές, δεν σε χρεώνει 8 ευρώ για μια μπουγάτσα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γράφω γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Αν και καλύτερη είναι η σερραϊκή μπουγάτσα. Αλλά παιδιά το θέμα είναι σοβαρό!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γράφω γιατί με ενδιαφέρει πολύ το θέμα. Αν και καλύτερη είναι η σερραϊκή μπουγάτσα. Αλλά παιδιά το θέμα είναι σοβαρό!

Δηλαδή η μπουγάτσα εφευρέθηκε στις Σέρρες και από εκεί και πέρα κανένας άλλος στον κόσμο δεν ξέρει να φτιάχνει μπουγάτσα ?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Άνοιξες θέμα ρε αθεόφοβε ? :tooth:

Σωστός :_thumbsup:

Ε αφου είναι επείγον το θέμα, τι το χουμε το φορουμ ;p

Εγώ θα έλεγα να δοκιμάσεις όλα τα μπουγατσατζίδικα της γειτονιάς σου και της γειτονιάς της δουλειάς σου και όποιο σου κάνει να το επιλέξεις.

Δεν πιστεύω να μένεις σε κάποιο σημείο και να πηγαίνεις στην άλλη άκρη για €1,80

Στην τελική, πες κάποιον δικό σου να σου στείλει κατεψυγμένες από εδώ και τις ψήνεις μόνος σου

Αγαπητέ φράνκι. Βλέπω μένεις κάτω τούμπα. Να σε πληροφορήσω οτι εδώ τα μπουγατσατζίδικα δεν είναι οπως στη θεσ/κη πιο πολλά και απο τα περίπτερα.

Φυσικά έχει άπειρα τυροπιτάδικα/σαντουτσάδικα και ότι οτι σκατά θές, (ναι και δώ ξέρουν να τρώνε φυσικά) αλλά ακόμα σα της θεσ/κης μπουγάτσα δεν εχω βρεί, γιαυτο το γράφω.

Εχει μια καλή στην υμηττού εδω στο παγκράτι που μένω, και μου αρέσει αυτή που κανουν οι "μερ...δες" αλλα είπαμε, ιδια με πάνω δεν είναι..

Ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις. Αργά η γρήγορα, θα τσεκαριστούν οι πληροφοριες

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ΒΟΣΠΟΡΟΣ - ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΠΟΥΓΑΤΣΑ , Λεωφόρος Εθνικής Αντιστάσεως και Δαμάρεως στη Καισαριανή.

Σενιάρει πολύ καλή κρεατόπιτα (όχι κρεατίποτα όπως οι περισσότεροι) και διάφορα μπουγατσοειδή με το μαχαίρι. Κάθε φορά που περνάω από εκεί σταματάω και παίρνω κρεατόπιτα και μπουγάτσα.

Λογικές τιμές, δεν σε χρεώνει 8 ευρώ για μια μπουγάτσα.

+1

και βολέυει αν πηγαίνεις τη μοτό για πλύσιμο στον Μπάμπη (Dirty Moto Wash)

:D

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

εγώ νομίζω ότι λίγο υπερβάλεις ότι ίδια με πάνω δεν είναι για τον παρα πολύ απλό λόγο ότι εδώ και χρόνια που άλλαξε η νομοθεσία ΟΛΟΙ σχεδόν δουλεύουν κατεψυγμένη μπουγάτσα έτοιμη. ΑΡΑ δεν νομίζω να έιναι πολύ δύσκολο να αγοράσει κάποιος αθηναίος την ίδια π.χ μπουγάτσα που ψήνει και το "χρυσό" πχ ή το κάθε μπουγατσατζίδικο.

Στην έδεσσα στην πλατεία έχει ένα μικρό που λέγεται Δήμητρα είναι ότι καλύτερο έχω φάει στην ζωή μου αλλά βλέπεις πίσω στο παρασκευαστήριο της γιαγιάδες όλη μέρα να ζυμώνουν...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

+1

και βολέυει αν πηγαίνεις τη μοτό για πλύσιμο στον Μπάμπη (Dirty Moto Wash)

:D

Tέλεια, ειναι και κοντά μου, θα το δοκιμάσω... οσο για πλύσημο τη μηχανή, ναι, οταν αλλάξω τις πιπες απο τα μπουζι που ο προηγούμενος τις εχει αφήσει και εχουν γινει χάλι, χωρις λαστιχάκια μέσα, και μπάζουν νερα έυκολα :lipssealed:

εγώ νομίζω ότι λίγο υπερβάλεις ότι ίδια με πάνω δεν είναι για τον παρα πολύ απλό λόγο ότι εδώ και χρόνια που άλλαξε η νομοθεσία ΟΛΟΙ σχεδόν δουλεύουν κατεψυγμένη μπουγάτσα έτοιμη. ΑΡΑ δεν νομίζω να έιναι πολύ δύσκολο να αγοράσει κάποιος αθηναίος την ίδια π.χ μπουγάτσα που ψήνει και το "χρυσό" πχ ή το κάθε μπουγατσατζίδικο.

Στην έδεσσα στην πλατεία έχει ένα μικρό που λέγεται Δήμητρα είναι ότι καλύτερο έχω φάει στην ζωή μου αλλά βλέπεις πίσω στο παρασκευαστήριο της γιαγιάδες όλη μέρα να ζυμώνουν...

Ναι, προφανώς και δεν εννοούμε μπουγάτσες τύπου χρυσού και θειου βάνια (μπλιαχ) και έβερεστ κλπ κλπ.. εννουμε απο τις καλες ;)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δηλαδή η μπουγάτσα εφευρέθηκε στις Σέρρες και από εκεί και πέρα κανένας άλλος στον κόσμο δεν ξέρει να φτιάχνει μπουγάτσα ?

Την αυθεντική μπουγάτσα την έφεραν πρόσφυγες που εγκαταστάθηκαν στις Σέρρες και αργότερα οι περισσότεροι ήρθαν Θεσσαλονίκη.

Στη Θεσσαλονίκη η καλύτερη που έχω φάει είναι στο Ανώτερο στο Διοικητήριο. Και είναι δικιά του , όχι ετοιματζiδικη Πέτρο B)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Σαντέ μπουγατσάδικα θεσσ/νικης, ειναι αλυσιδα στην αθηνα 24/7 κ ετρωγα παντα μια μετα απο βραδινη εξοδο.

2 που ξερω ειναι στη θησεως απεναντι απο το χαροκοπειο παν/μιο και ενα στη σιβιτανιδου κοντα στον ηλεκτρικο του ταυρου.

Οτι ωρα και να πας θα δεις να περιμενουν ή να τρωνε απ'εξω στα τραπεζακια...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αρχικά προσπάθησε να συνηθίσεις το Μπουγατσάδικο στο εξής....

Για δες αυτό:

http://www.koolnews.gr/diaskedasi/eisai-gia-mpougatsoula-8-merh-gia-athinaiki-mpougatsa-pou-ksekina-apo-th-saloniki/

Δεν τα έχω δοκιμάσει όλα.

Εγώ έμεινα σχετικά ικανοποιημένος από το zimi στην Αιόλου (68-70) αλλά χάλασε όλο το concept η κοπέλα στο ταμείο με την ερώτηση Ζάχαρη κανέλα βάζουμε? Τι ζάχαρη κούκλα μου. Άχνη λέγεται! :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την αυθεντική μπουγάτσα την έφεραν πρόσφυγες που εγκαταστάθηκαν στις Σέρρες και αργότερα οι περισσότεροι ήρθαν Θεσσαλονίκη.

Στη Θεσσαλονίκη η καλύτερη που έχω φάει είναι στο Ανώτερο στο Διοικητήριο. Και είναι δικιά του , όχι ετοιματζiδικη Πέτρο B)

+1 για το ανωτερο. Κορυφαιος. Επισης ο γρηγορης στην Μποτσαρη απεναντι απο τον Γιωτη και εδω Καλαμαρια ενα μικρο στην Ποντου. Α και Νεα Κρηνη στη Βρυουλων χαμηλα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολυ κοντα μεγαλωσα και εγω ρε φιλαρακι του '74 ειμαι εισαι κοντα;;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα