Jump to content
FIDODIDO

2.500 χλμ με kawasaki athlete

Recommended Posts

Kαλημέρα σε όλους. Νέο μέλος, νέος οδηγός, φρέσκο μηχανάκι.

Είπα να γράψω λίγα πράγματα για το μηχανάκι μιας και δεν κυκλοφορούν

και πάρα πολλά και οι εμπειρικές πληροφορίες για αυτό ( σε forum τουλάχιστον ) είναι ελάχιστες.

Περιληπτικά στοιχεία:

kawasaki athlete 125 special edition(λευκό μαύρο)

10hp/8000rpm

Tηλεσκοπικό πηρούνι μπροστά

Μonoshock αμορτισέρ πίσω

290mm δίσκος(μαργαρίτα) μπροστά με 2έμβολη δαγκάνα

220mm δίσκος(μαργαρίτα) πίσω με 1έμβολη δαγκάνα

Ρεζερβουάρ 5,2lt

Υπέρ:

- Πολύ καλό στήσιμο. μου εμπνέει εμπιστοσύνη να το γείρω οσο θέλω και ο μόνος περιορισμός

είναι ο δικός μου φόβος.

- πολύ καλά φρένα. Το μπροστινό είναι δυνατό πολύ και έχει αίσθηση. το πίσω είναι εξίσου καλό

αλλά υστερεί σε αίσθηση σε σχέση με το μπροστινό.

-Αυτονομία. Τώρα που του πίνω το αίμα, βγάζει χαλαρά 150-160χλμ με 4 lt. Δεν έχω εξαντλήσει ακόμα όλο το ντεπόζιτο (5,2lt φουλ, 4,6lt+0,6ρεζέρβα)

για να δώ πόσα χλμ βγάζει. μέση κατανάλωση εώς τώρα 2,3lt-2,5lt/100km.

- Φώτα. πολύ καλός φωτισμος για 125.

-Χώρος κάτω από την σέλα. Μικρός μεν για να χωρέσει κράνος, αλλά αρκετός για να κουβαλάς οτιδήποτε άλλο πχ, αδιάβροχα, κλειδαριές, κ παπαρίτσες τέτοιες. Αν έχεις όρεξη για tetris χωράει τα χαρτιά, κουλούρα, κλειδαριά δισκόφρενου, αδιάβροχο παντελόνι (καλά διπλωμένο), γάντια στριμωγμένα και 1 φορτιστη κινητου!! B)

- Υπάρχει κίτ αναβάθμισης από την kawasaki το οποίο περιλαμβάνει ηλεκτρονική και εξάτμιση και (σύμφωνα με τον μηχανικό) με άλλο γρανάζι πίσω,

8α βγάζει 135 τελική από 105 τώρα.

Κατά:

- Η άδεια γράφει MG MOTO. Ξενέρωσα όταν το είδα.

- Ελαστικά πρώτης τοποθέτησης. Για κλάματα. Στην αρχή νόμιζα οτι στο στεγνό και ζεστά ήταν καλά. Μέχρι που έβαλα τα metzeler me22.

- Φθορά τακακιών. Τα τακάκια εξαφανίστηκαν από τωρα. Πάμε για αλλαγή.

- Υπάρχει κιτ αναβάθμισης, το οποίο όμως κοστίζει γύρω στα 400€.

- Ο λεβιές για το κατέβασμα ταχύτητας είναι πολύ κοντά στα πλαστικά κ βρίσκει το παπούτσι στο πλαστικό προστατευτικό αλλα συνηθίζεται εύκολα κ το αποφεύγεις.

Αυτά πρός το παρόν.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι για τακάκια ευπρόσδεκτο.

Τροποποιήθηκε από τον FIDODIDO

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Στα 1940 που είναι τώρα,

ίσως πουλήσει κάνα κομμάτι.

Πολύ σπάνιο να το πετύχεις στο δρόμο,

μηχανάκι για ιδιαιτερα γούστα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ! ναι είναι πολύ ιδιαιτερο αλλα μου αρεσει το σκασμενο. 1940 επεσε το πράσινο? απο 2090?νταξει. κατι γίνεται.

Μπορεί να δεις κ κανενα εξω, σωστα λες!! αν και εχω δει 4-5 πράσινα μεχρι σημερα. θα τους πιάσω να κανουμε club!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν παίζει καν να υπάρχει αυτό το κιτ πλέον.

Δυστυχώς το Athlete (όπως και το Kaze-S 115) δεν πούλησαν σχεδόν καθόλου στην Ελλάδα. Στον Βόλο μόνο 1-2 Athlete υπάρχουν. Γενικά η ιδέα του "moto-cub" δεν πουλάει εδω...ασχέτως αν οδηγικά είναι ένα κλικ καλύτερο σε σχέση με ένα απλό παπί.

Και πάλι λίγο χλωμό το κόβω με μια ηλεκτρονική, εξάτμιση και ένα γρανάζι απο 105 να βγάζει +30 km/h παραπάνω....ψιλοαπίθανο βασικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 19 λεπτά, το μέλος ShapeshifterGR98 έγραψε:

Και πάλι λίγο χλωμό το κόβω με μια ηλεκτρονική, εξάτμιση και ένα γρανάζι απο 105 να βγάζει +30 km/h παραπάνω....ψιλοαπίθανο βασικά.

κοιταξε... οσο φορουσα στο T μοτερ Crypton η μεγιστη τελικη που ειδα στο κινητο (gps) με ενα αρκετα μακρυ γραναζωμα ηταν 126km/h σε κατηφορα σκυμενος/κρυμενος/μαζεμενος στο μηχανακι, αν καποιοι θεωρουν αυτο το πραμα ως τελικη τοτε ναι... εγω τελικη θεωρω τη μεγιστη ταχυτητα που μπορει να πιασει σε ευθεια με τον αναβατη να καθεται κανονικα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 10 ώρες, το μέλος Tasos Meli έγραψε:

κοιταξε... οσο φορουσα στο T μοτερ Crypton η μεγιστη τελικη που ειδα στο κινητο (gps) με ενα αρκετα μακρυ γραναζωμα ηταν 126km/h σε κατηφορα σκυμενος/κρυμενος/μαζεμενος στο μηχανακι, αν καποιοι θεωρουν αυτο το πραμα ως τελικη τοτε ναι... εγω τελικη θεωρω τη μεγιστη ταχυτητα που μπορει να πιασει σε ευθεια με τον αναβατη να καθεται κανονικα.

"Ψαράκι" σε κατηφόρα και εμένα πιάνει τα 120 km/h όπου και έχει κόφτη (με 14-36 γρανάζια)....όρθιος σε ευθεία, 105-110 max...στα 110 κοντέρ το GPS γράφει 108-109 Μεγαλύτερη ταχύτητα που είδα πάλι ψαράκι σε κατηφόρα με 14-34 γρανάζια και δυνατό αέρα να με χτυπάει απο πίσω ήτανε τα 130 στο κοντέρ και πάλι μια φορά μόνο έγινε αυτό...

Πάντως το καλό στο μοτέρ του Address είναι η ελαστικότητα του...είτε μόνος είτε δικάβαλος τα 90-100 τα πιάνει πάντα σε ευθεία. Απο αυτό και μόνο εγω είμαι κομπλέ, δεν θέλω κάτι άλλο απο το παπί μου...γενικά σε παπιά θεωρώ οτι η τελική δεν παίζει τόσο ρόλο. Ότι και να κάνεις το 4αρι σασμάν, είναι 4αρι...αν είχανε 5ταχυτα σασμάν πες θα βγάζανε και λίγο παραπάνω. Που και πάλι όχι πολλά...Kymco Straight 150 πχ που είναι 5αρι τελική +5 km/h σε σχέση με ένα 4αρι 125cc.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το 100κάτι Km/h πραγματικά είναι μια χαρά για παπί, σκοπός βέβαια δεν είναι η τελική, αλλά να μπορεί να παει πορεία με 70-80 χωρίς να στροφαρει υπερβολικά.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μέχρι τα 90 (το πολύ όμως) νιώθει σχετικά άνετα το μοτέρ...απο εκεί και πάνω στροφάρει σχεδόν κοντά στον κόφτη (9600RPM). Με 80 μπορεί να ταξιδεύει όλη μέρα. Παίζει και το γρανάζωμα ρόλο ως ένα σημείο αλλά κυρίως θεωρώ οτι η κλιμάκωση του σασμάν κάνει την περισσότερη δουλειά σε αυτό το θέμα.

Τροποποιήθηκε από τον ShapeshifterGR98

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 3 ώρες, το μέλος Gerasimos19 έγραψε:

Παιδιά έχω ένα chally με lifan 110 επάνω τα γρανάζια που έχει πάνω είναι 37- 14 είναι καλά? 

Εγω στο Townmate φοραω 35/12 και ειναι οκ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα