Jump to content
Mr.Slow

Κατοικίδια και μηχανή

Recommended Posts

Πρωτίστως, σχωράτε με αν είναι σε λάθος κατηγορία αλλά δεν ξέρω που αλλού θα ταίριαζε 100%. Ξέρω επίσης ότι σε κάποιους ίσως φανεί γελοίο αλλά δε με πολυενδιαφέρει. :P

Τώρα, πολλοί από εμάς έχουμε κατοικίδια, και σε βόλτες κτλ. τ'αφήνουμε σπίτι. Σκεπτόμενος λοιπόν κάποιο μεγαλύτερο ταξίδι, προσωπικά θα'θελα να'χω το φιλαράκι μου παρέα και να μην τον αφήσω μόνο σπίτι ή να τον προσέχουν άλλοι γιατί πολύ απλά κανέναν δεν εμπιστεύομαι 100%. Έχω ψάξει στο net αλλά έχω βρει θέματα μόνο σχετικά με σκύλους, sidecars και διάφορα τέτοια, αλλά ουσιαστικά τίποτα για γάτες (γάτο έχω προφανώς).

Οπότε η ερώτησή μου είναι αν παίρνει κανείς το δικό του ζωάκι στη μηχανή μαζί του, και πως ακριβώς... "δουλεύει" το όλο θέμα.

Έχω βρει κάποια tankbags καθαρά για μεταφορά μικρών σκύλων αλλά δεν ξέρω κατά πόσον θα'ναι ΟΚ και για γάτες. Πάντως μου φαίνεται σχετικά ιδανική λύση, δεδομένου ότι θα'ναι και προστατευμένο το ζώο απ'τον αέρα πίσω απ'τη ζελατίνα.

Πέραν αυτού, σκέφτομαι προφανώς και τον τομέα νομιμότητας, όπως φυσικά και ασφάλειας του ζώου, αν, ω μη γένοιτο, συμβεί η στραβή, πράγμα που με κάνει να το σκέφτομαι διπλά και τρίδιπλα.

Όποια άποψη, εμπειρία κτλ. ευπρόσδεκτη.

Σημείωσις: Προφανώς και η βέλτιστη λύση είναι "πάρε αμάξι", αλλά αμάξι δεν υπάρχει προς το παρόν. Επίσης, όταν κερδίσω το τζόκερ θα πάρω την Ural και θα'μαι καλυμμένος! :grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

κυριε αργε, σας συμπαθω ολο και πιο πολυ...

Οσο για τη νομιμοτητα, δε ξερω κατι, για 2κυκλα εννοω, αλλα πραγματικα, αν σας γραψουν για κατι τετοιο, γραφτε μου. εδω δε γραφουν για αλλα κι αλλα...

Τωρα για γάτα, θα ειναι ψιλοευκολο να χωρεσεκ σε τανκ μπαγκ φαντάζομαι, ειδικα αν υπαρχουν και προσχεδιασμενα για κατι τετοιο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

θα στρεσαριστει πολυ το γατι και δε λεει..ειδικα αν δεν εχει δειξει τετοιες τασεις μεχρι τωρα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κυριε αργε, σας συμπαθω ολο και πιο πολυ...

Οσο για τη νομιμοτητα, δε ξερω κατι, για 2κυκλα εννοω, αλλα πραγματικα, αν σας γραψουν για κατι τετοιο, γραφτε μου. εδω δε γραφουν για αλλα κι αλλα...

Τωρα για γάτα, θα ειναι ψιλοευκολο να χωρεσεκ σε τανκ μπαγκ φαντάζομαι, ειδικα αν υπαρχουν και προσχεδιασμενα για κατι τετοιο.

Κάτι τέτοια κυκλοφορούν. Τσουχτερά βέβαια...\

αν προβληματιζεσαι με την γατα, τι να πω κι εγω που εχω παπαγαλο?

Κάπου είχα βρει μια τσάντα ειδικά φτιαγμένη για πουλιά! Αν το ξαναβρώ θα το ποστάρω.

θα στρεσαριστει πολυ το γατι και δε λεει..ειδικα αν δεν εχει δειξει τετοιες τασεις μεχρι τωρα..

Καλά προφανώς θα δοκιμάσω πρωτίστως καμιά βόλτα γύρω απ'το τετράγωνο, δεν θα τον πετάξω στη βαλίτσα και βουρ για τον γύρο της Ευρώπης! :tooth:

Στ'αμάξι πάντως στρεσσάρεται μόνο όταν δεν μπορεί να δει έξω. Αν κάτσει μπροστά, ειδικά με ανοιχτό παράθυρο, δεν βγάζει κιχ. Απλά χαζεύει γύρω γύρω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλά αυτο για το στρες, παιζει ναι , το πιο πιθανο θα λεγα... αλλα δε το ξερεις σιγουρα. Ξερω γάτο, που ερχεται στο κτηνιατρειο με το αυτοκινητο, ειναι ΕΚΤΟΣ ΚΛΟΥΒΙΟΥ, και απλά αράζει και χαζευει εξω απ το παράθυρο.

Κάτι τέτοια κυκλοφορούν. Τσουχτερά βέβαια...\

Κάπου είχα βρει μια τσάντα ειδικά φτιαγμένη για πουλιά! Αν το ξαναβρώ θα το ποστάρω.

Καλά προφανώς θα δοκιμάσω πρωτίστως καμιά βόλτα γύρω απ'το τετράγωνο, δεν θα τον πετάξω στη βαλίτσα και βουρ για τον γύρο της Ευρώπης! :tooth:

Στ'αμάξι πάντως στρεσσάρεται μόνο όταν δεν μπορεί να δει έξω. Αν κάτσει μπροστά, ειδικά με ανοιχτό παράθυρο, δεν βγάζει κιχ. Απλά χαζεύει γύρω γύρω.

οριστε, υπαρχει κι αλλος τετοιος γατος!!

πιστευω οτι σιγά σιγα, ποιος ξέρει; μπορει και να γουσταρει το γατονι

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι πάντως καλόβολος ο γατούλης, ούτε σκούζει ούτε παραπονιέται και βολεύεται παντού.

71408_269783509868232_1597415762640601713_n.jpg?oh=8433ea3b4a4ec97d98080901c2563d47&oe=55594704&__gda__=1432234927_ea33daae4530ffbfd2f8decf921bb4e7

Και στον γιατρό στ'αμάξι μονίμως χύμα είναι, απλά με το λουράκι του.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το χει πιασει το νοημα..

Ελπιζω τουλάχιστον στο μπαγκστερ που κανει εκατο κάτι- λίρες, να μπορεις να βάλεις και τπτ αλλο μέσα, γιατι αλλίως πολύ ακριβό δε λές τίποτα..

Τροποποιήθηκε από τον GavriilVet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δώστου catnip και βάλτον στο backpack. :)

Η, για μεμβράνες καρμπ, θα σου δώσω και γω με τη σειρά μου κεταμίνη (αναισθητικο-ναρκωτικο) για να τον βάλεις και σα γουνάκι αμα θες.

Τι λεμε για τον γατουλη ρέεεε ... :blush2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αμα θες εχω catnip να σε μονταρω..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να μαστουρώσω το γατάκι για μια βόλτα ρε; χαχαχαχα καφρίλα!

Ευελπιστώ να το γουστάρει πάντως, γιατί αν είναι να στρεσσάρεται και να'ναι μίζερο δεν έχει νόημα.

Catnip πάντως δεν του'χω δώσει ποτέ, δεν ξέρω πως θ'αντιδράσει.

Τροποποιήθηκε από τον Mr.Slow

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγώ έχω γάτο αλλά ούτε καν το έχω σκεφτεί να τον πάρω μαζί μου! τα γατιά δεν είναι ταξιδιάρικα σαν τους σκύλους! άμα σε μια στάση το αφήσεις ελεύθερο να περπατήσει - κατουρησει μπορεί να αρχίσει να τρέχει και άντε να το βρείς μετά! αν το βρείς!

είναι τόσο ανεξάρτητα ζώα που ειδικά καλοκαίρι μέχρι και 4 μέρες του γεμίζεις κάμποσα μπολάκια φαί και νερό την πόρτα ανοιχτή να φεύγει όποτε θέλει και είναι άρχοντας! γυρίζεις σπίτι σου κάνει κανένα χάδι παραπάνω και χαρές που γύρισες και κομπλέ! ειδικά όλη την νυχτα αλωνίζει στην γειτονιά! για παραπάνω απλά δίνεις κλειδί του σπιτιού σε κάποιον να πηγαίνει κάθε 2 μέρες να γεμίζει φαί νερό τα μπολάκια και μια χαρά θα είναι!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Slow οι γάτες γενικά, δεν συμπαθούν καθόλου την αλλαγή περιβάλλοντος, που δεν γίνεται με δική τους θέληση. Ειδικά δε, πάνω σε μοτοσυκλέτα, που κινείται, κάνει θόρυβο κ.ο.κ. ένα πολύ απειλητικό σύνολο στο μυαλό της γάτας, και εγκλωβισμένο το γατί σε πολύ περιορισμένο χώρο... δύσκολα θα περάσει.

Φυσικά κάθε μία είναι και διαφορετικός χαρακτήρας, ποτέ μου δεν έχω πετύχει γάτα με ίδιο χαρακτήρα με άλλην, κάθε μία έχει τα δικά της.

Για να πετύχει, χωρίς να πάθει ψυχολογικά το καημένο, πρέπει να είναι εκπαιδευμένο από μικρό στις αλλαγές χώρου, και επιπλέον να σε εμπιστεύεται πάρα πολύ, πράγμα που οι περισσότερες γάτες, το πολύ για έναν άνθρωπο κάνουν, να είσαι ο άνθρωπός της.

Εφόσον ο γατούλης σου, τα έχει όλα τα παραπάνω, κοίτα το κουτάκι που θα τον βάλεις, και θα δέσεις στην μηχανή, να μπορεί το ζωάκι να κοιτάει έξω, να του δίνει την εντύπωση ότι δεν τον περιορίζει. Εννοείται δεν πας για motogp, χαλαρές επιταχύνσεις-επιβραδύνσεις.

Αν τον εκπαιδεύσεις και το συνηθίσει, αρχικά με πολύ μικρές βολτούλες, θα το συνηθίσεις και ίσως και να του αρέσει από ένα σημείο και μετά.

Α και να του μιλάς να τον καθησυχάζεις κάθε τόσο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο δικός μου είναι εντελώς σπιτίσιος... Στειρωμένος, δεν βγαίνει καθόλου έξω (αν εξαιρέσεις το μπαλκόνι) και στις βόλτες (για τον γιατρό π.χ.) κυκλοφορεί με harness και λουράκι. Είναι και λίγο χεσταράκος με το έξω, με το ζόρι να κάνει βήμα μετά την εξώπορτα. Το θέμα είναι ότι φαίνεται να γουστάρει στ'αμάξι με τα διαφορετικά τοπία κτλ, γι'αυτό και το σκέφτομαι ότι ίσως γουστάρει παραπάνω ακόμα στη μηχανή, δεδομένου ότι θα'ναι πιο εκτεθειμένος στο "έξω". Και με τη δική μου μηχανή, δεν θα'χει και μεγάλες ταχύτητες! :grin:

Μιχάλη σωστός σε όλα. Ευτυχώς ο δικός μου μ'εμπιστεύεται στα πάντα οπότε δε νομίζω να'χει πρόβλημα. Ακόμα και σε πιο στρεσσαρισμένες καταστάσεις με δυο κουβέντες και κανένα χάδι είναι εξαιρετικά ήσυχος (αυτοκίνητο, εμβόλια-εξέταση στον γιατρό κτλ.). Σαφέστατα πρωτίστως θα δοκιμάσω μόνο γύρω απ'το τετράγωνο για να δω καθαρά αντιδράσεις. Αν δω την παραμικρή δυσαρέσκεια δεν θα τον βάλω με το ζόρι να κάνει κάτι που δεν θέλει.

Τροποποιήθηκε από τον Mr.Slow

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγω με γερμανικο ποιμενικο 5 μηνων και την κοπελα μου πανω στο K1300S καναμε ανετα ταξιδι Θεσσαλονικη-Ασπροβαλτα (σκυλος αναμεσα μας και τον κρατουσε η κοπελια μου).

Μπορει του γατιου σου να του αρεσει καλυτερα bagster και να γραπωνεται πανω του και να αεριζεται ταυτοχρονα ;)

Απλα οπως ειπες οτι και να κανεις ξεκινα το σταδιακα (πρωτα βολτα 20 μετρα μετα βολτα στο τετραγωνο μετα βολτα σε τετραγωνα κοκ)

δεν νομιζω να εχει προβλημα (εκτος κι αν εχει καποια φοβια αλλα με συστηματικη εξασκηση θα φυγει γρηγορα)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο αέρας πάντως είναι θέμα που μ'ανησυχεί για τα μάτια του ζώου, γι'αυτό και προτιμώ τη λύση του tankbag, όπου θα'ναι προστατευμένο απ'την ζελατίνα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η Μάγια, η συγκάτοικός μου (ημίαιμο τσιάουα 6,4 κιλά) τρελαίνεται για μηχανή! Εντός Αττικής πάμε παντού. Κάθεται μπροστά (το λουρί περασμένο στο δεξί καρπό μου πάντα) καμαρωτή- καμαρωτή 5 χρόνια τωρα. Πάμε και ταξίδια, αλλα εκεί δένω το βαλιτσάκι της με χταπόδια και ιμάντες πίσω σε σχάρα\ σέλα συνεπιβάτη...κανένα πρόβλημα. Ταξίδι Αθήνα-Κέρκυρα (με στάσεις) με το 660 τενερέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Συμφωνώ με flyinginadream.

Δεν πιστεύω ότι θα λειτουργήσει αυτό που σκέφτεσαι, δυστυχώς.

Στο λέω επειδή έχω κι εγώ γάτα και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα.

Εδώ τη βάζουμε στη μηχανή μέχρι τον κτηνίατρο, που κρατάω το κλουβάκι της, της μιλάω, τη χαϊδεύω, έχει πλήρη θέα και όμως φρικάρει το ζωντανό.

Το ίδιο και στα άλλα τρία που έχω, το ίδιο και σε προηγούμενες γάτες μου. Με το αμάξι είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα.

Μακάρι να λειτουργήσει σε σένα.

Κράτα μας ενήμερους!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Exω φορτωσει σκυλο,μεσα σε τανκβαγκ,και μπορω να πω οτι του αρεσε αρκετα.

Ωστοσο εχω διαβασει οτι δεν κανει να ξερενεται η μουσουδα τους πολυ

(βλεπε πολυς αερας στη μηχανη) και εχω αποφυγει μεχρι στιγμης διαδρομη πανω απο 5 χλμ.

Για το καλοκαιρι παντως ,μιας και ο δικος μου χωραει στην μπαγκαζιερα 48λιτρων ανετοτατα,

εχω σκεφτει να παρω μια μεταχειρισμενη μπαγκαζιερα και να της ανοιξω "καγκελα"με τροχο

και επενδυση με μαξιλαρακι για τους κραδασμους,οπως επισης και μια μικρη ζελατινα στο μπροστα μερος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προτιμάτε πλαστικά box μεταφοράς για σκύλους και υφασμάτινα box μεταφοράς για γάτες!

Δεν υπάρχει πρόβλημα για τα ζωά αν προστατεύονται εν μέρει από τον αέρα! Δεν θα πάθουν τίποτα! Αν τώρα εκτίθονται συνεχώς και σε όλη την διάρκεια του ταξιδιού στον αέρα τότε μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα!

Αν τα ζώα είναι κοινωνικοποιημένα με την μεταφορά και δεν παρουσιάζουν κάποιου είδους πρόβλημα συμπεριφοράς κατά την διάρκεια του ταξιδιού σας υποδηλώνουν ότι όλα είναι οκ με την ίδια τους την στάση!

Για τους σκύλους που μπορεί να στρεσσαριστούν δημιουργήστε τς συνθήκες εκείνες όπου μόλις φτάσετε να υπάρξει κάτι ευχάριστο γι αυτά ώστε την επόμενη φορά να θελήσουν να ταξιδέψουν αρκεί να πάρουν αυτό το κάτι ευχάριστο έπειτα! Και δεν εννοώ το φαγητό!

Για τις γάτες κάντε ό,τι καταλαβαίνετε, ούτως ή αλλιώς είναι αχάριστες ό,τι και να κάνετε πάλι εσείς θα φταίτε :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και εγώ έχω γάτο αλλά ούτε καν το έχω σκεφτεί να τον πάρω μαζί μου! τα γατιά δεν είναι ταξιδιάρικα σαν τους σκύλους! άμα σε μια στάση το αφήσεις ελεύθερο να περπατήσει - κατουρησει μπορεί να αρχίσει να τρέχει και άντε να το βρείς μετά! αν το βρείς!

είναι τόσο ανεξάρτητα ζώα που ειδικά καλοκαίρι μέχρι και 4 μέρες του γεμίζεις κάμποσα μπολάκια φαί και νερό την πόρτα ανοιχτή να φεύγει όποτε θέλει και είναι άρχοντας! γυρίζεις σπίτι σου κάνει κανένα χάδι παραπάνω και χαρές που γύρισες και κομπλέ! ειδικά όλη την νυχτα αλωνίζει στην γειτονιά! για παραπάνω απλά δίνεις κλειδί του σπιτιού σε κάποιον να πηγαίνει κάθε 2 μέρες να γεμίζει φαί νερό τα μπολάκια και μια χαρά θα είναι! τού δίνεις του γάτου 8 €/μέρα για να πηγαίνει να τρώει στα Goody's........

Σόρρυ, δεν άνεξα........... :blush2:

Για τα γατιά ισχύουν όσα έγραψαν ο Πέτρος και ο Μιχάλης, δεν είναι ταξιδιάρικα ζώα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα