Jump to content

Recommended Posts

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

μην βιαστειτε να κοροιδεψετε

Είδα τα βίντεο, αν και είναι γραφικός ο τύπος, αλλά σκέφτηκα τα εξής:

Ρε δεν τους κάνουμε μια πλάκα να τον βάλουμε στη βουλή; Ούτως ή άλλως, τόσα χρόνια ακούω ανθρώπους πως θα τον ψηφίσουν, αν ήταν αλήθεια αυτό, θα ήταν στη βουλή αρκετά χρόνια τώρα, έστω και με το ποσοστό του 3 τοις εκατό! Άλλωστε στις δημοσκοπήσεις ο ΓΑΠ ενδέχεται να μπει στη βουλή με το οριακό αυτό ποσοστό!!! Αυτό μας αξίζει περισσότερο δηλαδή; Αν νομίζουμε πως μας αξίζουν τα ίδια καθάρματα, ο βαλτός δημοσιογράφος και οι φασίστες στη βουλή, τουλάχιστον αυτός θα γνωρίζουμε τι είναι!!! Και για όσους βλέπουν με σοβαρό μάτι αυτές τις εκλογές, όπως μας τονίζουν την σπουδαιότητά τους τα κανάλια της TV, εγώ προσωπικά βλέπω μια παρωδία δίχως τέλος!

Τροποποιήθηκε από τον Chris1981

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

και κλαμα τα νεο δημοκρατακιααααααααααα http://www.enikos.gr/ekloges-2015/292562,Nea_dhmoskophsh_apo_to_Panepisthmio_Krht.html αρχισαν και βγαινουν τα πραγματικα νουμερα............

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Η φράση κλειδί γι' αυτή την έρευνα είναι η κάτωθι:

"φαίνεται να μειώνει τα ποσοστά της στο νησί",

που μου δίνει να καταλάβω ότι η "έρευνα" έγινε και αφορά μόνο την Κρήτη!..... ωραίες έρευνες.....λέω να κάνω κι εγώ μια έρευνα..... στην πολυκατοικία μου και να τη δημοσιεύσω..... :tooth:

Εγώ αυτό που φοβάμαι και ανησυχώ είναι ότι θα καταλήξουμε σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα να λέμε ότι απλά μας πήδηξε κι άλλος ένας!

Έχουμε καταντήσει οι χειρότερες ποτάνες..... το μόνο που κάνουμε είναι ν' αυξάνουμε τον αριθμό όσων μας γaμ^σαν. :thumbsdown:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ αυτό που φοβάμαι και ανησυχώ είναι ότι θα καταλήξουμε σε πολύ λίγο χρονικό διάστημα να λέμε ότι απλά μας πήδηξε κι άλλος ένας!

Έχουμε καταντήσει οι χειρότερες ποτάνες..... το μόνο που κάνουμε είναι ν' αυξάνουμε τον αριθμό όσων μας γaμ^σαν. :thumbsdown:

Με την σημαντική διαφορά ότι οι π..τάνες πληρώνονται όταν τις γαμ..νε...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έλα δε θέλω συννεφιές , δύο και σήμερα έμειναν , απο Δευτέρα θα τρώμε με χρυσά κουτάλια ( πάντα σύμφωνα με όσα έχει υποσχεθεί ο Αλέξης ...)

...σοβαρά τώρα , αν η δημοσκόπηση της Κρήτης είναι έγκυρη και δίνει τέτοια ποσοστά στο Συριζα πολύ δύσκολα θα ξεπεράσει το 28 % πανελλήνια και σίγουρα απέχει πολύ απ το 36 + % που χρειάζεται για αυτοδυναμία

να κάνω και ένα σκοτεινό σενάριο / υποθεση ..έχω την αίσθηση πως στας Ευρώπας περισσότερο απ όλα τρέμουν στην ιδέα να πάρει Μηχαλολιάκος εντολή απ τον πρόεδρο για σχηματισμό κυβέρνησης παρά την εκλογή Αλέξης

Τροποποιήθηκε από τον οινοχόος

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

έλα δε θέλω συννεφιές , δύο και σήμερα έμειναν , απο Δευτέρα θα τρώμε με χρυσά κουτάλια ( πάντα σύμφωνα με όσα έχει υποσχεθεί ο Αλέξης ...)

...σοβαρά τώρα , αν η δημοσκόπηση της Κρήτης είναι έγκυρη και δίνει τέτοια ποσοστά στο Συριζα πολύ δύσκολα θα ξεπεράσει το 28 % πανελλήνια και σίγουρα απέχει πολύ απ το 36 + % που χρειάζεται για αυτοδυναμία

να κάνω και ένα σκοτεινό σενάριο / υποθεση ..έχω την αίσθηση πως στας Ευρώπας περισσότερο απ όλα τρέμουν στην ιδέα να πάρει Μηχαλολιάκος εντολή απ τον πρόεδρο για σχηματισμό κυβέρνησης παρά την εκλογή Αλέξης

χμμ οντως ρε συ δικιο εχεις

τοοοοοοοσο πολυ τρεμουν που στην ουκρανια εδωσαν και την κυβερνηση σε νεοναζι οι ευρωπεοι

Τροποποιήθηκε από τον roulhs

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Θα ψήφιζα 100% τον αρχηγό παράταξης που θα υποσχόταν σαφώς:

• ενεργοποίηση του πόθεν έσχες των βουλευτών και μέχρι και 3ης συγγένειας της τελευταίας 30ετίας.
  • δήμευση περιουσιακών στοιχείων αν οι περιουσίες τους δεν καλύπτονταν από τα δηλωμένα έσοδά τους
  • έλεγχος όλων των «επιτροπών» της τελευταίας 30ετίας
  • παύση του χαρατσίου για περιουσίες με αντικειμενική αξία < 300Κ€ και αναπροσαρμογή των αντικειμενικών σε ρεαλιστικά νούμερα
  • καθάρισμα της βρωμιάς στο δικαστικό σώμα αλλά και αστυνομία
  • δημιουργία ομάδας ελέγχου που ξεσκονίζει κάθε σύμβαση των τελευταίων 30 ετών
  • επιτροπές ελέγχου απόδοσης δημοσίων υπαλλήλων συνδυαστικά με δυνατότητα απόλυσης.
  • απολύσεις όλων των δ.υ ή ανωτέρων θέσεων που χρηματίστηκαν ή καταχράστηκαν
  • τέλη κυκλοφορίας ενσωματωμένα στην τιμή της βενζίνης (με συνολικό φόρο στο λίτρο<1€)
  • φορολογία πετρελαίου θέρμανσης δραματικά μειωμένη και επηρεαζόμενη από τις μέσες τιμές θερμοκρασίας της περιοχής ανά έτος
  • επαναφορά των μέτρων προστασίας των εργαζομένων (αποζημιώσεις, αύξηση κατωτάτου μισθού κλπ)

Ζητάω πολλά. Το ξέρω.....

Αλλά σίγουρα πολύ λιγότερα μπροστά στο γ@μήσι που έχουμε φάει τόσα χρόνια.

Είτε από λιτότητα (θυμηθείτε τον Ανδρέα και τους επόμενους με τα «σφίξτε το ζωνάρι») είτε από κοροϊδία.....

Κάτι να συμπληρώσω θα ήθελα.

• Λογιστικό έλεγχο του χρέους των τελευταίων 30 ετών (είναι υπεραρκετά) ώστε να φανεί από πού προέκυψε το μεγάλο ποσό που χρωστάμε τώρα, το οποίο είναι προϊόν απάτης, αλλά πρέπει να αποδειχθεί προκειμένου να έχουμε ελπίδα να δικαιωθούμε.

Επειδή αυτό το φοβούνται οι τοκογλύφοι, αν θυμάστε έβαζαν την ΧΑ να το φωνάζει και να το υπόσχεται ως απαραίτητο βήμα αν εκλεγόταν. Με αυτόν τον τρόπο, βάζοντας δηλαδή έναν αστοιχείωτο-γραφικό-ούγκανο να προτείνει κάτι τόσο σημαντικό και καίριο, αυτόματα αυτό το αίτημα χάνει το κύρος του. Αυτή η ιδέα χάνει την αξιοπιστία της.

Υ.Γ. Εκεί λοιπόν είναι που πρέπει να εστιάσει πρωτίστως μια κυβέρνηση σωτηρίας. Στην απόδειξη της απάτης σε βάρος της Ελλάδας, που τόσο πολύ φοβίζει τους τοκογλύφους, μην τυχόν κι αποκαλυφθούν.

Δεν θεωρώ πως ο ΣΥΡΙΖΑ θα το κάνει, αλλά νομίζω πως μιας κι είναι νέα κυβέρνηση την οποία δεν γνωρίζουν, είτε την έχουν ήδη εξαγοράσει, ή σκοπεύουν άμεσα να το κάνουν, αφού δεν θέλουν να ρισκάρουν περιπτώσεις όπως η παραπάνω που ανέφερα.

Τροποποιήθηκε από τον Dimitrismaxrpm

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αντώνης Σαμαράς Γαμώ το κεφάλι μου... Μαλάκα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Φορεβεράκο, σε έχει κόψει κρύος ιδρώτας κι εμφανίστηκες πάλι; Έχεις πολλά να χάσεις ε;

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν εχω διαβασει απο την 3η σελιδα :P

Ειναι πολλοι αυτοι που θα ψηφισουν συριζα? ας μου απαντησει καποιος που εχει παρακουλουθησει το θεμα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διευκρίνηση: Το κείμενο αυτό δεν γράφτηκε για να κατακρίνω τα πρόσωπα που μας έφθασαν εδώ, αλλά για να τα συγκρίνω με τα σημερινά πρόσωπα που υπόσχονται, και ζητούν την ψήφο μας.

Όσο πλησιάζει ο καιρός, για την απόφαση που θα πρέπει να πάρω, για το ποιους θα υποστηρίξω , σκέφτομαι και θλίβομαι συνάμα, για την κατάντια του πολιτικού συστήματος, καθώς και για την απουσία ανδρείας και αξιοπρέπειας από όλους τους αρχηγούς των κομμάτων και βέβαια όσων τα πλαισιώνουν.

Για παράδειγμα, στέκεσαι λίγο πίσω σε ιστορικά πολιτικά πρόσωπα της Ελλάδας, την περίοδο της μεταπολίτευσης, και αναρωτιέσαι πως αν και πολλοί από αυτούς υπήρξαν προδότες του λαού και του κράτους, ορισμένοι διέθεταν κύρος, το οποίο ουδείς από τους πολιτικάντηδες της περιόδου που διανύουμε, δεν μπορεί να το φθάσει ούτε στον ελάχιστο βαθμό!

Χαρίλαος Φλωράκης, Μιχαήλ Κύρκος, Ανδρέας Παπανδρέου, Κωνσταντίνος Καραμανλής… Πρόσωπα που διέθεταν ηγετικές ικανότητες, που έκαναν ορισμένες προσπάθειες να ανεβάσουν το βιοτικό επίπεδο της χώρας, που τους έβλεπες και τους σεβόσουν! Για παράδειγμα ο Καραμανλής, όταν ανέλαβε τα πρωθυπουργικά του καθήκοντα στις δεκαετίες του 1950 και του 1960, ανέλαβε και κατάφερε να μετατρέψει μια αγροτική χώρα, σε βιομηχανική, και μάλιστα ανταγωνιστική με άλλες χώρες της Ευρώπης. Ακόμη και στα γεράματα όταν ήταν στη θέση του προέδρου της Δημοκρατίας, ταξίδευε στην Ευρώπη και έκανε ένα πολιτικό αγώνα για τα συμφέροντα της χώρας. Όταν έβαλε τη χώρα στην Ε.Ε. το έκανε με την προϋπόθεση να έχουμε υποστήριξη από τις άλλες χώρες, σε θέματα εξωτερικής πολιτικής με τους Τούρκους! Ο Παπανδρέου κατάφερε να εξαφανίσει τους ανθρώπους που κατέφευγαν στην επαιτεία, δίνοντας τους συντάξεις, ενώ με το λαϊκό προφίλ του, ήταν συμπαθής στον απλό λαό, που δυστυχώς ζούσε σε μια περίοδο πολιτικού φανατισμού. Ο Φλωράκης, η αυστηρή μορφή του Κομμουνιστικού Κόμματος, ο απόλυτος αριστερός ηγέτης, αγωνιστής και σεβαστός από τους ανθρώπους της αριστερής ιδεολογικής κατεύθυνσης. Ο Κύρκος, η ήρεμη δύναμη της αριστεράς, για κάποιους προδότης, για άλλους ήρωας, είχε το όραμα να ανανεωθεί η συντηρητική πολιτική της αριστεράς, που με τον ξύλινο λόγο της, απωθούσε όσους δεν συμμερίζονταν απόλυτα τις απόψεις της, φιλο-ευρωπαίος και απόλυτα συμπαθής στον απλό λαό.

Ναι ξέρω, δεν ζούμε σε εκείνα τα χρόνια πια. Ο καπιταλισμός έχει πάρει πλέον τη μορφή του ιμπεριαλισμού, που με την εφαρμογή της παγκοσμιοποίησης, προσπαθεί να σβήσει όλα όσα χαρακτηρίζουν έναν λαό, αλλά το χειρότερο είναι πως αυτή η οικονομική μορφή της παγκοσμιοποίησης, που άρχισε να εφαρμόζεται το 1986, δεν έχει ανθρώπινο πρόσωπο, ούτε επιθυμεί να ενώσει ειρηνικά τους λαούς της Γής, κάτι το οποίο θα ήταν μια αξιοθαύμαστη βελτίωση του ανθρώπινου γένους!

Παρακολουθώ τις ατάκες που χρησιμοποιούν οι σημερινοί πολιτικοί:

Ο Τσίπρας μιλάει για πήδημα, ο Σαμαράς κινδυνολογεί, και οι υπόλοιποι χάσκουν ανάμεσα στο απόλυτο κενό της ανυπαρξίας τους! Δώστε σημασία από τι ανθρώπους αποτελείται πλέον η βουλή των Ελλήνων. Αθλητές, Δημοσιογράφοι, Ηθοποιοί, άνθρωποι που δεν έχουν καμία απολύτως σχέση με την πολιτική, που είναι επιστήμη! Όλα τα κόμματα, προσπαθούν να πάρουν ψήφους είτε με τα γνωστά ρουσφέτια, είτε βάζοντας μέσα στο ψηφοδέλτιο τους, άτομα που έχουμε συνηθίσει να κοιτάμε στο γυαλί!

Γενικά όμως στην υπόλοιπη Ευρώπη, οι ηγέτες που βλέπουμε πλέον, δεν σου εμπνέουν κανένα σεβασμό, και καμία εμπιστοσύνη!

Αν πιστεύετε πως αξίζουμε ένα τόσο διεφθαρμένο πολιτικό σύστημα, και κατεβάζετε τους εαυτούς σας στο δικό τους επίπεδο, τότε υποστηρίξτε τους! Προσοχή όμως! Οι μελλοντικές γενιές δεν φταίνε σε τίποτα, όπως και οι σημερινοί νέοι άνθρωποι, που βιώνουν τις αθλιότητες της σημερινής πραγματικότητας, εξαιτίας των επιλογών που έκαναν οι γονείς τους, εξαιτίας του πολιτικού φανατισμού που επικρατούσε ως το πρώτο μισό της δεκαετίας του 1990.

Δεν πιστεύω πως αξίζω τέτοιους πολιτικούς! Γι αυτό και παραμένω στους αναποφάσιστους! Αξίζω καλύτερους εκπροσώπους μου, στη βουλή των Ελλήνων και στην Ευρώπη!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Διευκρίνηση: Το κείμενο αυτό δεν γράφτηκε για να κατακρίνω τα πρόσωπα που μας έφθασαν εδώ, αλλά για να τα συγκρίνω με τα σημερινά πρόσωπα που υπόσχονται, και ζητούν την ψήφο μας.

Δεν πιστεύω πως αξίζω τέτοιους πολιτικούς! Γι αυτό και παραμένω στους αναποφάσιστους! Αξίζω καλύτερους εκπροσώπους μου, στη βουλή των Ελλήνων και στην Ευρώπη!

Ωραια αυτα που πιστευεις αλλα μεχρι να "βγουν" καλυτεροι εκπροσωποι καλουμαστε να ψηφισουμε αυτους που εχουμε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα