Jump to content
Sign in to follow this  
yamahakias sr 250

μοτοσυκλετα και τα πολυτιμα οργανα μας

Recommended Posts

φτιαχνω αυτο το θεμα και εχει να κανει με την ευαισθητη περιοχη μας και κατα ποσο επηρεαζεται απο την μοτο. μπορει ο καθενας μας να ποσταρει διαφορες αποψεις οι συμβουλες που ξερει η εχει ακουσει απο γιατρο η και να μας πει διαφορα συμβανταπου του ετυχαν και σχετιζοταν με την μοτο..

προσωπικα δεν ξερω ποσο επηρεαζει και αν μας επηρεαζει η μοτο την ευαισθητη περιοχη. προσφατα ομως ειχα ενα συμβαν που με ανυσηχησε για αυτο και δημιουργησα το θεμα ισως και να σας εχει συμβει..

την δευτερα πηγα να παρω εναν φιλο μου απο την Πατρα να τον φερω αθηνα και πηγα μονοκοπανια τον πηρα και γυρισαμε δηλαδη καπου 5ωρες πανω στην μοτο και 2 10λεπτες στασεις. το βραδυ που εκσπερματισα το σπερμα μου ητανε κοκκινο οχι πολυ αλλα ηταν κοκκινο. εψαξα στο ιντερνετ και ειδα οτι ειναι αιμοσπερμια και τυχαινει συχνα και συνηθως δεν ειναι κατι ανυσηχιτικο, μπορει να προερχετε απο μικροτραυματισμο εγω πηρα τηλεφωνο ενα γιατρο και μου ειπε οτι εφταιγε το ταξιδι με την μηχανη και μου λεει μην ανυσηχεις αν δεν κρατησει πανω απο 1 εβδομαδα. μερα με την μερα το παρακολουθουσα και οσο παει επανερχετε στο κανονικο απλως στην αρχη το πρωτα που εκσπερματωνω ειναι πολυ λιγο κοκκινα και δεν ειναι παχυρευστα οπως ειναι το σπερμα μετα γινονται κανονικα ενω την πρωτη μερα ηταν ολα κοκκινα..

εχει τυχει σε κανεναν αλλο κανενα παρομοιο συμβαν γτ με ανυσηχει ακομα και τοσες μερες δεν ειχα καβαλησει μηχανακι μονο σημερα για κανα 10 λεπτο που πεταχτηκα σε μια δουλεια.. δεν ξερω αν ειναι σωστο που γραφω τετοιο θεμα εδω απλα πιστευω οτι θα ηταν ενδιαφερον οποιος ξερει αλλα περιστατικα η διαφορα πραγματα που μας επηρεαζουν το συστημα απο την μοτο να τα γνωριζει.. αν παλι δεν ειναι σωστο ενα θεμα τετοιο εδω περα δεν εχω προβλημα να το διαγραψουν οι διαχειριστες..

καλο βραδυ και καλη χρονια....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Τα όνειρα απαιτούν θυσίες.

Varys_HBO.jpg

Αφού έδωσε απάντηση ο γιατρός, εμείς περισσεύουμε. Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις τον τρόπο που κάθεσαι ή να βάλεις μια πιο μαλακή σέλα.

Καλή χρονιά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα αρκετά σοβαρό θέμα που τις περισσότερες φορές παραβλέπεται λόγω του "ταμπού" του θέματος...

Θα ήθελα να διαβάσω γνώμες και πιθανές λύσεις από κόσμο που ξέρει!

Δυστυχώς είναι κάτι το οποίο πάει μαζί με την οδήγηση μηχανής...Έχω κάνει χτυπήματα από απότομα φρένα, απο το συνεπιβάτη να πέφτει πανω μου, και απο άτσαλες λακούβες...ειδικά όσο είχα την άλλη μηχανή, που ήμουν και θεόκουλος...Προς το παρόν προσπαθώ να το αντιμετωπίσω με απόσταση και δύναμη στα γόνατα (να γραπώνω το τεπόζιτο).

Νομίζω ότι μια πατεντούλα στυλ αφρώδες στο σημείο εκείνο του ρεζερβουάρ μπορεί να βοηθήσει πολύ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το ερωτημα, αφου για τα αλλα απαντησε ο γιατρος, ειναι πώς εκσπερματωνεις καθε μερα???? :tooth:

Για το ον-τοπικ, γιατρος και εξεταση. Δε νομιζω οτι ειναι καλο ολο αυτο, οπως το περιγραφεις. Και ναι, η οδηγηςη/πιεση απο το τεποζιτο δημιουγρει πολλα κακα, στα πολυτιμα οργανα μας.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν και δε μου εχει τυχει κατι παρομοιο και δυστυχως δεν εχω να προσφερω κατι, γραφω μονο οτι ειμαι υπερ να μη διαγραφει γιατι πολλες φορες μερικα θεματα τα θεωρουμε "tabboo" και ντρεπομαστε να μιλησουμε, ενω θα επρεπε, ειδικα αν ειναι θεματα υγειας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Όχι ποέ. Περαστικά. Μη στοχεύεις με τα μπαλάκια σου το τεπόζιτο. Βάλε τον κώλο σου λίγο πιο πίσω και σφίγγε τα γόνατα στο φρενάρισμα. Μη κάθεσαι πάνω στις μπάλες σου εκτός και τις έχεις τέτοιες big-balls.jpg

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το ταξιδι το εκανες με το beverly?αυτο δεν νομιζω να σε πιεζε στους ορχεις, μηπως χτυπησες τα μπαλακια σου αλλου?

επαιξες κανα μπασκετακι ή τιποτα αλλο που υπαρχει πιθανοτητα να εφαγες καμια αδεσποτη?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κ γω απορω αν η αιτια ηταν η ''πολυωρη'' οδηγηση...

ως ερασιτεχνης ποδηλατης με εντονη δραστηριοτητα κ βολτες με περισσοτερες (απο τις δικες σου) ωρες στην σελα δεν ειχα ποτε τετοιο θεμα,ουτε κ μετα απο 14 ωρες πεταλι σε μια μερα κ 327χιλ...

αλλα κ ως μοτοσυκλετιστης με καμποσες 600αρες/ημερα που σημαινει 8+ωρες οδηγηση παλι δεν αντιπετωπισα αναλογο προβλημα,

σιγουρα οργανισμος απο οργανισμο διαφερουν στις αντιδρασεις/συμπτωματα αλλα σκεψου μηπως συνεβει κ τπτ αλλο που προκαλεσε αυτο....

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω φάει γερή στούκα στο κουκί και το ρεβύθι από χωματολακκούβα με την kle (τη μόνη μηχανή που θα μπορούσε να επηρρεάσει τόσο εκεί) και πέραν του προφανώς απίστευτου πόνου δεν είχα περαιτέρω συμπτώματα. Με μηχανές που δεν... καταπονούνται τα οικογενειακά κειμήλια τόσο τραγικά θαρρώ πως είναι υπερβολικά δύσκολο έως και αδύνατο να δημιουργηθούν τέτοια θέματα. Κάτι άλλο θα παίχτηκε. Εκτός πια αν στραβόκατσες με το'να πάνω στ'άλλο για 5 ώρες!

Περαστικά, παρεμπιπτόντως, και φυσικά μην παραλείψεις την επίσκεψη στον γιατρό, ότι και να σου λέει ο οποιοσδήποτε απ'το τηλέφωνο.

Τροποποιήθηκε από τον Mr.Slow

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

1on ναι ρε γι αυτο αγαπω το my bike

2ον φιλε απαντηση εδω μεσα δεν θα βρεις. πανε σε ουρολογο - ανδρολογο να κανεις να σε δει και να σου γραψει και μια εξεταση.λογικα μπορει να κανεις και εναν υπερηχο.δεν ειναι ντροπη.

πολυ ανδρες στην χωρα μας εχουν θεμα με την εκει περιοχη απλα νομιζουν οτι ειναι ντροπη να πας σε γιατρο.

μπορει ναν μην εχεις και τιποτα και μπορει να χρειαστεις μια αντιβιωση. απο το τηλεφωνο δεν θα σου δωσει λυση κανεις. κανεις και ενα τσεκαπ με την ευκαιρεια.

εδιτ

εχω οδηγηση 8 ωρες xt και δεν ειχα θεμα . δεν φοβαμαι τιποτα

Τροποποιήθηκε από τον spiros!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μαλλον πρεπει ν αλλαξεις γιατρο φιλε... Ιατρικη απο μακρυα 'η απ το google, δεν ειναι ιατρικη...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πρώτα απ'όλα περαστικά εύχομαι και ελπίζω να το ξεπεράσεις γρήγορα...

Συμφωνώ με τα παιδιά παραπάνω να πάρεις και δεύτερη γνώμη και από άλλο γιατρό...

Δεν μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο μετά από πολύωρη οδήγηση, σίγουρα οργανισμός με οργανισμό διαφέρει....

Και πάλι περαστικά...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλή χρονιά καταρχήν και περαστικά! Δεν μου έχει τύχει ποτέ απο πολύωρη οδήγηση (έχω κλείσει μέχρι και 10 ώρες πάνω στην μότο) να έχω θέμα με τους όρχεις. If i where you που λένε και στο χωριό μου δεν θα περίμενα μια εβδομάδα όπως σου είπε ο γιατρός αλλά θα πήγαινα αμέσως σε ουρολόγο για να εξαλείψω την περίπτωση προστατίτιδας (συνήθως είναι μια αιτία για αίμα αν και δεν είμαι σίγουρος αν έχεις αίμα και κατά την ούρηση αυτά τα ξέρουν οι γιατροί).

Απέκλεισε καλύτερα το ενδεχόμενο αυτό γιατί αν είναι προστατίτιδα συνήθως τραβάει μήνες το θέμα με τις αντιβιώσεις.

αν όντως είναι θέμα πίεσης της σέλας τότε τα ~100+ ευρώ που θέλει μια μετατροπή σε ανατομική ίσως είναι τα καλύτερα χρήματα που θα δόσεις για την μελλοντική σου οικογένεια! (σκέψου πόσα θα ξοδέψεις σε δαχτυλίδια γάμους και τα σχετικά που αυτά θα είναι ψίχουλα!)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aποψη μου..

Εχω κάνει πάρα μα πάρα πολλές φορές πάνω από 500 χλμ την ημέρα με πολλά και διάφορα μηχανάκια και..δικάβαλος.

Ποτέ δεν είχα το πρόβλημα που περιγράφεις.Πιθανόν λοιπόν κάτι να υποβόσκει,το οποίον επιδεινώθηκε-ζορίστηκε στην σέλα της μοτοσυκλέτας σου και σου έδωσε τον πρώτο συναγερμό.

Οπως είπαν τα παιδιά από πάνω, μην το αφήσεις-ψάχτο-επέμενε,με επίσκεψη σε έναν και σε δύο ανδρολόγους-ουρολόγους(εσύ ξέρεις) και με τις ανάλογες εξετάσεις που θα σου δώσουν.

Σου εύχομαι,να μην είναι τίποτα και νάνε όντως ένα τυχαίο γεγονός.. :cheers:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Aν ήσουν σκύλος, θα σου έλεγα (ως κτηνιατρος) οτι παιζει να ειναι το x πράγμα (δε ξέρω ουτε κατα διανοια να κρίνω αν είναι λανθασμένη διάγνωση ή οχι) αλλάό το καλύτερο απο όλα είναι να το δούμε απο κοντά Όχι για να σου φάω τα λεφτά, αλλα γιατι έτσι είναι! :)

Οπότε περαστικά, και +1 στις απόψεις των προηγούμενων να το δει απο κοντά το θέμα και κάποιος ειδικός. :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ειπα να μην μιλησω αλλα δεν κρατηθηκα γιατι ακουω μ@λ@κιες τοση ωρα ... δεν γινεται αυτο που εχεις απο τη μηχανη με καμια κυβερνηση και σε κανενα παραληλο συμπαν........ αυτο μπορει να γινει απο λοιμωηξη του προστατη της ουρηθρας της κυστης απο πετρα στα νεφρα απο χλαμυδια και απο χιλια αλλα 2 αλλα απο τη μηχανη και χτυπημα ποτε και για κανενα λογο.......

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

αλλο πραγμα να κανεις αιματωμα στους ορχεις και αλλο να εκσπερματωνεις αιμα... τεραστια διαφορα και καμια σχεση

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν μου έχει τύχει, έχει τύχει σε φίλο και γιατρός του είπε ότι δεν είναι τίποτα, σπασμένο αγγείο... συμβαίνει κάποιες φορές...

Σε μια βδομάδα ήταν κομπλέ...

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

γιαυτό το point είναι ότι θα πρέπει να τον δεί απο κοντά γιατρός και με τις κατάλληλες εξετάσεις να ξέρει αν έχει ή όχι κάτι για να μπορεί να είναι ήσυχος είτε ότι δεν έχει τίποτα είτε ότι έχει κάτι και το θεραπεύει μια ώρα αρχύτερα και όλα καλά!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Για το αίμα δεν μπορώ να σε βοηθήσω, θα πρέπει να επισκεφτείς γιατρό,

για τη σέλα και την θέση οδήγησης θα γράψω τις εμπειρίες μου,

πρόβλημα ίσως να δημιουργηθεί από συνεχή πίεση,

γιαυτό καλό είναι να κάνουμε συνέχεια στάσεις,

επίσης τα σφιχτά εσώρουχα και παντελόνια χειροτερεύουν την κατάσταση,

ένα άλλο θέμα είναι η μεγάλη θερμοκρασία,

τα γενετικά όργανα βρίσκονται έξω από το σώμα γι'αυτό ακριβώς τον λόγο,

ώστε να έχουν μερικούς βαθμούς λιγότερους από το σώμα μας,

επειδή λοιπόν η σέλα είναι φτιαγμένη από δερματίνη ή δέρμα

δεν κυκλοφορεί ο αέρας και προκαλεί ιδρώτα στην περιοχή,

όταν οδηγείς αρκετές ώρες μπορείς να βελτιώσεις την κατάσταση

τοποθετώντας πάνω στην σέλα μία βαμβακερή πετσέτα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στην περίπτωση που είναι σπασμένο αγγείο, μπορεί να προκλήθηκε από ανύψωση με λάθος τρόπο αντικειμένου μεγάλου βάρους.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ο μόνος τρόπος που θα μπορούσε να προκληθεί με κανονική μηχανή θα'ταν με καμία ξύλινη σέλα (φάση xr) μετά από πολύωρη οδήγηση ή με απότομο φρενάρισμα οπότε να πέσεις με δύναμη στο ρεζερβουάρ, αλλά εδώ βλέπω ότι οδηγάς μπέβερλι 500άρι, που ούτε ξύλινη σέλα έχει, ούτε να τα χτυπήσεις κάπως γίνεται, άρα δεν νομίζω πως φταίει η μηχανή.

Δεν είμαι γιατρός, δεν κάνω διάγνωση.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ένα άλλο θέμα είναι η μεγάλη θερμοκρασία,

τα γενετικά όργανα βρίσκονται έξω από το σώμα γι'αυτό ακριβώς τον λόγο,

ώστε να έχουν μερικούς βαθμούς λιγότερους από το σώμα μας,

επειδή λοιπόν η σέλα είναι φτιαγμένη από δερματίνη ή δέρμα

δεν κυκλοφορεί ο αέρας και προκαλεί ιδρώτα στην περιοχή,

Ισχυει αγαπητε αρκουδε εν μερει αυτο: η υψηλοτερη θερμοκρασια καταστρεφει/σκοτωνει τα παραγωγα του σεξ, οχι οτι κανει κακο στους ορχεις.

Μιας και εγραψα νωριτερα οτι δεν ειναι οτι καλυτερο η μηχανη, επειδη ειχα θεμα παλιοτερα, η πιεση απο τεποζιτο σε συνδυασμο με συνεπιβατη ειχε ως αποτελεσμα καποιες φορες εντονο πονο, μετα. Γιατρος χειρουργος που με ειδε, με επιβεβαιωσε οτι ειναι αποτελεσμα της μοτας κι οχι πχ καποια κιρσοκηλη.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ισχυει αγαπητε αρκουδε εν μερει αυτο: η υψηλοτερη θερμοκρασια καταστρεφει/σκοτωνει τα παραγωγα του σεξ, οχι οτι κανει κακο στους ορχεις.

Μιας και εγραψα νωριτερα οτι δεν ειναι οτι καλυτερο η μηχανη, επειδη ειχα θεμα παλιοτερα, η πιεση απο τεποζιτο σε συνδυασμο με συνεπιβατη ειχε ως αποτελεσμα καποιες φορες εντονο πονο, μετα. Γιατρος χειρουργος που με ειδε, με επιβεβαιωσε οτι ειναι αποτελεσμα της μοτας κι οχι πχ καποια κιρσοκηλη.

Ναι έτσι είναι,

απλά μερικοί είναι πιο ευαίσθητοι σε αυτή την περιοχή

ενώ κάποιοι άλλοι δεν τους ενοχλεί και δεν έχουν πρόβλημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα