Jump to content
Jimskeet

Peugeot 206 προβλημα με σβησιμο κινητηρα

Recommended Posts

Οκ θα ριξω κ αυτο σαν ιδεα τοτε στο συνεργειο αν και τωρα που συζητησα με τον πατερα μου γιατι αυτος το παει στο συνεργειο μου ειπε οτι παλιοτερα ειχαμε κ θεμα με τον πολλαπλασιαστη κ εχει βαλει εναν φτηνο πανω.... οποτε μπορει να φταιει κ αυτος

Τασο σκεφτομαι και το κοκκινο το κουμπι που εχει στον χωρο του κινητηρα μην κανει καμια παπαριά εκει που το εχουν.... ειχα ενα 206 καποτε αλλα αυτο το προβλημα δεν το ειχα...

Κοκκινο κουμπι???

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

το γνωστό "κόκκινο κουμπί" είναι ένας αδρανειακός διακόπτης ... όποτε τρακάρει το αμάξι (γενικά με έντονο κραδασμό) κόβει την παροχή ρεύματος σε αντλία βενζίνης ή/και "εγκέφαλο" συνήθως . Για να πάρει μπρος το αμάξι πρέπει να το πατήσεις μετά ... πολλοί τέτοιοι διακόπτες με τον καιρό ας το πούμε χαλαρώνουν και με έντονο κ απότομο κραδασμό (πες με λακούβα) σβήνουν το αμάξι...

για να βγει ακρή η μόνη λύση που βλέπω είναι να αφήσεις το όχημα μερικές μέρες στον ηλεκτρολόγο σου, για να κάνει τις δοκιμές του με την υσηχία του

πχ/ "κόκκινο κουμπί" από το internet

DSC01135.jpg

Τροποποιήθηκε από τον shattered

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οχι δεν εχει να κανει με κραδασμους. Μου εχει σβησει και σταματημενο

Κ αν ηταν αυτο δεν θα επρεπε να το πατησω πρωτα για να παρει μπρος?

Τροποποιήθηκε από τον Jimskeet

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ας το μερικές μέρες σε καλό ηλεκτρολόγο ... μιας και το κάνει βενζίνη αέριο θα έλεγα πως το πρόβλημα "περιορίζεται" σε αυτά τα 2 μέρη

1) ανάφλεξη (πολλαπλασιαστές/μπουζοκαλώδια/μπουζί και λοιποί αισθητήρες)

2) "εγκέφαλος" βενζίνης(εξάλλου η ecu του αερίου "κλέβει" δεδομένα από της βενζίνης ... αν "πει" της βενζίνης δεν ψεκάζουν τα μπεκ , τέλος όπου και να είσαι)

ps. κοινό σημείο και στα 2 το "εγκεφαλικό" (είναι και γιορτινές μερές σε έξοδα μπήκες)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραια. Αν εχω νεοτερα μετα την επισκεψη στο συνεργειο θα ενημερωσω το θεμα.

Ευχαριστω για ολες τις απαντησεις!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

σε φιλου 206 1,6 του εκανε κατι τετοια κολπα και ηταν η ηλεκτρικη πεταλουδα γκαζιου.

νομιζω και εσενα ηλεκτρογκαζο ειναι,βρες μια μεταχειρισμενη να δοκιμασεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ακομα οχι γιατι δεν ειχαμε τελικα χρονο να το παμε με τις δουλειες. Απο τοτε με αφησε αλλη μια φορα πανω στο Δερβενι για οποιον ειναι απο θεσσαλονικη...

Βαζω μπρος στην πολη μεσα. Μετα απο λιγο εκανε μερικες ψιλοδιακοπες κ οταν βγηκα εκτος πολης ξαφνικα εσβησε. Περιμενα 15λεπτα στην ακρη του δρομου με αλαρμ κ μετα πηρε μπρος κ δουλευε κανονικα χωρις διακοπες και τιποτα.... Πονταρω στον πολλαπλασιαστη πλεον :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένας πολλαπλασιαστής θα έκανε ρεταρίσματα/βηξίματα.

Δε θα έσβηνε το μοτέρ.

Να τσεκάρετε και την ECU σε επαφές/κολλήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οκ θα τα δουμε κ αυτα.

Το περιεργο ειναι οταν το κανει αυτο μετα για λιγο καιρου δουλευει καλα. Δεν εχει τυχει δηλαδη να το κανει 2η φορα συντομα (την ιδια η την επομενη μερα πχ). Θα περασουν αρκετες μερες μεχρι να το ξανακανει κ εως τοτε δουλευει κανονικα χωρις βηξιματα και χωρις τιποτα. Μολις αρχισει να ψιλοκανει βηξιματα ξερεις οτι ετοιμαζεσαι για σβησιμο μεσα στη μερα :P

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Είναι από τις σπαστικές βλάβες.....

Που συμβαίνουν στη μέση του πουθενά και δε βγαίνει και άκρη του τι φταίει!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ναι. γιατι και σε συνεργειο να το αφησω να το ψαχνουνε μερες μπορει να περασουν και κανα δυο βδομαδες χωρις να το κανει καθολου οποτε δεν ειναι ευκολο να βρεθει... Τελος παντων οταν βρουμε χρονο θα το παμε παλι να δουνε εγκεφαλο και πολλαπλασιαστη κ οτι αλλη ιδεα τους ερθει :P

Κ οταν εχω νεοτερα θα ενημερωσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Επανερχομαι.

Μαλλον βρηκαμε το προβλημα. Πηγαμε σε ηλεκτρολογο και ειδε οτι εχει θεμα η φυσα του πολλαπλασιαστη (κουνουσε τη φυσα την ωρα που διναμε μιζα και εμφανιζοταν κ εφευγε το προβλημα) και μας ειπε να βρουμε μια φυσα και να του την παμε να το κανει.

Που μπορω να βρω φυσα πολλαπλασιαστη? Ξερει κανεις?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Βρωμάει ο τόπος τέτοιες... Θα δω στην αποθήκη από βδομάδα μήπως και έχω την δικιά μου από το 206 Πριν κάνω την μετατροπή

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Τωρα δεν το εχω το αμαξι εδω. Ο αδερφος μου το πηγε και μου ειπε ειναι η φυσα που κουμπωνει πανω στον πολλαπλασιαστη. Του ειπε να βρουμε μια φυσα που να εχει καποιο μηκος καλωδιου "αρκετο" ωστε να του φτασει για να το κανει

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καλησπέρα Jimskeet,

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με αυτό που περιγράφεις (σε peugeot 206 κι εγώ) και ψάχνοντας στο ιντερνετ έπεσα πάνω στο ποστ σου. Έχω ήδη αλλάξει κι εγω αισθητήρα στροφών (χωρίς αποτέλεσμα) και γενικά εδώ και 2 μήνες το πηγαίνω σε διάφορα συνεργεία αλλά κανείς δε μπορεί να βρει τι είναι. Συμπτώματα τα ίδια με τα δικά σου.

Μπορείς να επιβεβαιώσεις το τελευταίο ποστ σου ότι όντως έφταιγε η φυσα του πολλαπλασιαστή ή ήταν κάτι άλλο τελικά;

Ίσως σώσεις μια σιδερένια ζωή με τις πληροφορίες σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 5 ώρες, το μέλος thannak87 έγραψε:

Καλησπέρα Jimskeet,

έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με αυτό που περιγράφεις (σε peugeot 206 κι εγώ) και ψάχνοντας στο ιντερνετ έπεσα πάνω στο ποστ σου. Έχω ήδη αλλάξει κι εγω αισθητήρα στροφών (χωρίς αποτέλεσμα) και γενικά εδώ και 2 μήνες το πηγαίνω σε διάφορα συνεργεία αλλά κανείς δε μπορεί να βρει τι είναι. Συμπτώματα τα ίδια με τα δικά σου.

Μπορείς να επιβεβαιώσεις το τελευταίο ποστ σου ότι όντως έφταιγε η φυσα του πολλαπλασιαστή ή ήταν κάτι άλλο τελικά;

Ίσως σώσεις μια σιδερένια ζωή με τις πληροφορίες σου!

H τελευταια απαντηση ειναι το 2015.

Τι σου κάνει ακριβως για να σου πω εγω που εχω γινει εξπερ στις μουρλιες του peugeot

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γεια σου Σπυρο,

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με αυτο που περιεγραψε ο φιλος, γι αυτο μπηκα στη διαδικασία να απαντήσω σε αυτό το ποστ. Σε τυχαίες στιγμές, και όχι πάντα, μπορεί να αρχίσουν να πέφτουν οι στροφές του αυτοκινήτου στο 0 στιγμιαία (επανέρχονται κατευθείαν, αλλά εχει ήδη "βήξει" το όχημα), αυτό μπορεί να το κάνει 5-6 συνεχόμενες φορές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και εν τέλη να οδηγήσει συνήθως στο να σβήσει το αυτοκίνητο.

Μέχρι στιγμής έχω κάνει 3-4 αποτυχημένες απόπειρες:

- Στον πρώτο έλεγχο σ ενα συνεργείο μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα, μπορεί να είναι τυχαίο. Αφού μου το ξανάκανε, έπειτα έγιναν κάποιες προσπάθειες με τον πόλο της μπαταρίας, ο οποίος δεν έκανε καλή επαφή, αλλά μετά από λίγες μέρες πάλι το ίδιο πρόβλημα.

- Στη συνέχεια σε άλλο συνεργείο, το μαστόρι είπε ότι έφταιγε ο αισθητήρας στροφών, τον αλλάξαμε, αλλά μετά από λίγες μέρες ξανά-μανά.

- Έχοντας κουραστεί με την όλη κατάσταση, αποφάσισα να το πάω στο επίσημο service της Peugeot, όπου η απάντησή τους ήταν ότι δεν γνωρίζουν τι μπορεί να είναι το πρόβλημα, καθώς το διαγνωστικό δε βγάζει τίποτα, και ότι σύμφωνα με δική τους εκτίμηση φταίει το μοτερ-ρελαντί.

Δεν το άλλαξα όμως προς το παρόν, γιατί το κόστος ήταν μεγάλο και σύμφωνα με τους προηγούμενος δύο μάστορες, δεν παίζει με τίποτα να ήταν αυτό και τζάμπα θα το άλλαζα.

Αυτά τα προβλήματά μου, και ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ έπεσα στο ποστ του φίλου, που φαίνεται να αντιμετώπιζε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, οπότε είπα να μπω στη διαδικασία να επιβεβαιώσω ότι όντως έφταιγε ο πολλαπλασιαστής του, ώστε να δώσω μια άποψη στο μαστόρι μου.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
πριν 4 ώρες, το μέλος thannak87 έγραψε:

Γεια σου Σπυρο,

Εχω ακριβως το ιδιο προβλημα με αυτο που περιεγραψε ο φιλος, γι αυτο μπηκα στη διαδικασία να απαντήσω σε αυτό το ποστ. Σε τυχαίες στιγμές, και όχι πάντα, μπορεί να αρχίσουν να πέφτουν οι στροφές του αυτοκινήτου στο 0 στιγμιαία (επανέρχονται κατευθείαν, αλλά εχει ήδη "βήξει" το όχημα), αυτό μπορεί να το κάνει 5-6 συνεχόμενες φορές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα και εν τέλη να οδηγήσει συνήθως στο να σβήσει το αυτοκίνητο.

Μέχρι στιγμής έχω κάνει 3-4 αποτυχημένες απόπειρες:

- Στον πρώτο έλεγχο σ ενα συνεργείο μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα, μπορεί να είναι τυχαίο. Αφού μου το ξανάκανε, έπειτα έγιναν κάποιες προσπάθειες με τον πόλο της μπαταρίας, ο οποίος δεν έκανε καλή επαφή, αλλά μετά από λίγες μέρες πάλι το ίδιο πρόβλημα.

- Στη συνέχεια σε άλλο συνεργείο, το μαστόρι είπε ότι έφταιγε ο αισθητήρας στροφών, τον αλλάξαμε, αλλά μετά από λίγες μέρες ξανά-μανά.

- Έχοντας κουραστεί με την όλη κατάσταση, αποφάσισα να το πάω στο επίσημο service της Peugeot, όπου η απάντησή τους ήταν ότι δεν γνωρίζουν τι μπορεί να είναι το πρόβλημα, καθώς το διαγνωστικό δε βγάζει τίποτα, και ότι σύμφωνα με δική τους εκτίμηση φταίει το μοτερ-ρελαντί.

Δεν το άλλαξα όμως προς το παρόν, γιατί το κόστος ήταν μεγάλο και σύμφωνα με τους προηγούμενος δύο μάστορες, δεν παίζει με τίποτα να ήταν αυτό και τζάμπα θα το άλλαζα.

Αυτά τα προβλήματά μου, και ψάχνοντας λίγο στο ίντερνετ έπεσα στο ποστ του φίλου, που φαίνεται να αντιμετώπιζε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, οπότε είπα να μπω στη διαδικασία να επιβεβαιώσω ότι όντως έφταιγε ο πολλαπλασιαστής του, ώστε να δώσω μια άποψη στο μαστόρι μου.

Ακου τι παθαινα εγω. 

Στο ρελαντι δε κραταγε σταθερες στροφες. 

Καποιες φορες μου εσβηνε οταν παταγα συμπλεκτη να αλλαξω ταχυτητα. 

Επισης σε σταθερη ταχυτητα μου εκανε μικρα κομπιασματα συνεχομενα. 

Λοιπον....

Αλλαξα

1ον μπουζι, τιποτα

2ον πολλαπλασιαστη, τιποτα

3ον αλλαξα κατι αισθητηρες, τιποτα

Τελικα αλλαξα αυτο που πιστευα εγω οτι εφταιγε μονος μου δγλαδη πεταλουδα γκάζιου ολοκληρη και το προβλημα μου λυθηκε. 

Το κορυφαιο ειναι οτι ηθελαν και 20 ευρω εργατικα για το ψαξιμο λεει που εκαναν για να βρουν τη ζημια. 

Τσεκαρε πεταλουδα

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Peugeot 206 οι πιο συχνες βλαβες

1ον πισω αξονας στραβωνει. Εχω άλλαξει 2 αλλα το ελυσα με πατεντα το θεμα

2ον πεταλουδα γκαζιου μοτερ ρελαντι

3ον αισθητηρας λ

4ον καμενο πηνιο στην ασφαλειοθηκη

5ον ψυγειο καλοριφερ 

6ον ρουλεμαν σασμαν

7ον φλατζα κεφαλης

8ον τελικο καζανακι καθε 2 με 3 χρονια ειναι για πεταμα

Κατα τα αλλα ειναι πολυ τιμιο αμαξι. 

Δεν καιει σταγονα λαδι, μηχανικα λειτουργει αψογα και εχει καλο μοτερακι. Εχω το 1.4 με τα 75. 

Μου εχουν κανει εντυπωση καποια πράματα οπως

1ον 20 χρονων αμαξι και οι ταπετσαριες του μεσα δε εχουν ξεκολλησει πουθενα

2ον οι γρυλοι δεν εχουν αλλαχτει ποτε

3ον 20 χρονων μοτερ 240.000χλμ  και ειναι ζωντανο ακομα, τα 70.000χλμ με υγραεριο. 

4ον λειτουργει αψογα με το υγραεριο. 

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω το 307 το κάμπριο 8 χρόνια τωρα.Εχω αλλάξει 4 γρύλους (2 οδηγου-συνοδηγου και πίσω δεξιά),η ταπετσαρία οροφής έχει αρχίσει και ξεκολλάει και προπερσυ έσκασα 400€ (φιλική τιμη) για την πλακέτα-διακοπτη που ελεγχει φώτα,φλας κλπ γιατί οι Γαλάτες θεώρησαν σωστό να είναι ενιαία αυτά ώστε να τα πλερώνεις παπορισια.

Εν κατακλείδι ένα μπουρδέλο και μισό.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα