Jump to content

Recommended Posts

Την φλογέρα την έτριψες με καμία συρματόβουρτσα για να ανοίξουν οι τρύπες;

Εγώ το ξέχασα ο μπαγλαμάς όταν έκανα την ίδια δουλειά στο δικό μου... :swear:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω πως υπαρχει κοσμος που ασχολειται με παλιομηχανακια ,γουρουνες,γουρουνια... :pray:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Την φλογέρα την έτριψες με καμία συρματόβουρτσα για να ανοίξουν οι τρύπες;

Εγώ το ξέχασα ο μπαγλαμάς όταν έκανα την ίδια δουλειά στο δικό μου... :swear:

η φλογερα ηταν φιξ με την γεμιση και την παλια την πεταξα γιατι ηταν λιωμενη στην είσοδο των καπναεριων στην εξατμιση!

στην τελευταία φοτο ειναι!

ολα οκ!

Δεν μπορω να καταλαβω πως υπαρχει κοσμος που ασχολειται με παλιομηχανακια ,γουρουνες,γουρουνια... :pray:

ελα ντε, τα παλιογουρουνα που σπερνουν τον τρομο απο οπου περνουν, σαπιομηχανηματα.........αχαχαχαχαχα

Τροποποιήθηκε από τον AdamLTR

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πάντα έχω μια απορία με αυτή τη δουλειά. Πόσο καρκίνο παίζει να εισπνέουμε τη στιγμή που ανοίγουμε την εξάτμιση και βγάζουμε τον πετροβάμβακα από μέσα; Είχα βοηθήσει πρόσφατα ένα φίλο που έκανε αυτή τη διαδικασία και μου το σκεφτόμουν.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να κανω μια ερωτηση.

Στο ΚΤΜ μου θελω αν αλλαξω και εγω το υλικο της εξατμισης. Δεν θυμαμαι τι μαρκας ειναι το τελικο και δεν μπορω να διακρινω πλεον :grin:

α) το υλικο ειναι πετροβαμβακας ή υαλοβαμβακας? Και αν μπορουμε να βαλουμε και τα δυο, ποιο βαζουμε συνηθως?

β) Στο εμποριο μπορω να το βρω? Λογικα ναι σωστα? και δνε πρεπει να ειναι ακριβα αυτα.

γ) Εφοσον το κανουμε μονοι μας με υλικα του εμποριου, πως ξερουμε οτι βαζουμε την σωστη ποσοτητα? Και αν βαλουμε περισσοτερη θα αλλαξει η λειτουργια της εξατμισης?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσυ Λιακο, αν θες να κανεις την ιδια δουλεια, ριξε μια ματια εδω

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να κανω μια ερωτηση.

Στο ΚΤΜ μου θελω αν αλλαξω και εγω το υλικο της εξατμισης. Δεν θυμαμαι τι μαρκας ειναι το τελικο και δεν μπορω να διακρινω πλεον :grin:

α) το υλικο ειναι πετροβαμβακας ή υαλοβαμβακας? Και αν μπορουμε να βαλουμε και τα δυο, ποιο βαζουμε συνηθως?

β) Στο εμποριο μπορω να το βρω? Λογικα ναι σωστα? και δνε πρεπει να ειναι ακριβα αυτα.

γ) Εφοσον το κανουμε μονοι μας με υλικα του εμποριου, πως ξερουμε οτι βαζουμε την σωστη ποσοτητα? Και αν βαλουμε περισσοτερη θα αλλαξει η λειτουργια της εξατμισης?

Λιακο επηδει ειχα τα ιδια ερωτηματα θα σε πω το (πλαν μπι) που λεν και οι κολητοι στο αμερικα.

Πριν βρω το κιτ εντελως τυχαια να σε πω, ειχα παει σε εξατμησα και το κουβεντιασαμε, μου πρότεινε μια μεταλληκη σιτα πολυ πυκνη, ευκαμπτη σαν υφασμα που την τυλιγεις μερικες φορες γυρω απο την φλογερα και την συγκρατεις με ανωξειδοτους σφυχτηρες και κραταει πολυ περισοτερο απο τα μονοτικα υλικα, αναλογα με τα τυλιγματα αυξομειωνεις τον ηχο!

στον Χρηστο (γιαμαχακια) που ειχαμε βαλει πετροβαμβακα τον εκαψε στον 1ο μηνα!

το υλικο που ηταν η δικια μου, ηταν κατι σαν υαλονημα να το πω και οχι πετροβαμβακας ή υαλοβαμβακας!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Λιάκο.

α. Πετροβάμβακας όχι υαλο.. είναι για άλλες χρήσεις (πολυεστερικές κατασκευές)

β Πας σε μαγαζί με υλικά οικοδομών- μονώσεις και το ζητάς,ξέρουν αυτοί.Δίδεται με το τετραγωνικό,κάπου 5-6 ευρώ και φτάνει για 3-4 γεμίσματα,αρκετά δηλαδή.

γ. Παίζει ρόλο μόνο στον ήχο,πειραματίσου λίγο.Μόνο μην πέσεις στην παγίδα και στουμπώσεις το καζάνι μ΄ αυτό,θα κάνει περισσότερη φασαρία.Βγάλε τη φλογέρα και τύλιξε την μια φορά με το φύλο πετροβάμβακα και προσοχή το αλουμίνόφυλλο να είναι από τη μέσα μεριά,να ακουμπάει δηλ. τη φλογέρα.

Το σύρμα που λέει ο Ανταμ είναι σαν της κατσαρόλας αλλά πιο χοντρό και άφλεκτο.

Είναι κορυφή αλλά και ακριβό.

Τροποποιήθηκε από τον karellen

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ασχετο.. Ακομα θυμαμαι την πρωτη φορα που το ακουσα χωρις την ταπα... :pray::shoot:

Μεγειες Διαμαντουκοοοο!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ηλία, καταρχήν υλικό μου έχει περισσέψει πάνω από μισή σακούλα dep και δεν το χρειάζομαι. Αν το θες, δικό σου. Κι έπειτα, ρίξε μιά ματιά και σε αυτόν τον οδηγό: https://docs.google....=1#slide=id.i55 φάτσα-κάρτα φωτό γιά τις σίτες κτλ που ανέφερε ο Adam αλλά και άλλες χρήσιμες πληροφορίες γιά τη διαδικασία.

Προσωπικά τα υλικά από μάντρες θα τα απέφευγα, κυρίως γιά λόγους αντοχής, αλλά και όχι μόνο.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γενικά έχω την εντύπωση ότι τα υλικά για 2Τ και 4Τ διαφέρουν.

Τα καυσαέρια εισέρχονται στην φλογέρα αλλά επειδή υπάρχουν οι τρύπες μέρος της πίεσης εκτονώνεται μέσα στον θάλαμο του τελικού. Το γέμισμα αποσβαίνει τους παλμούς της πίεσης ώστε να απορροφάται μέρος της ενέργειας και να μειώνεται ο ήχος.

Εάν είναι πολύ σφιχτή η γέμιση τότε είναι σαν να μην έχει τρύπες η φλογέρα, σαν να είναι περίπου συνεχής ο σωλήνας. Το αποτέλεσμα είναι να μην αποσβένεται ο ήχος και τα καυσαέρια να εξέρχονται πιο ελεύθερα.

Εάν είναι σχεδόν άδειος ο θάλαμος επειδή έχει καεί η γέμιση τότε οι παλμοί δεν αποσβένονται καθόλου, υπαρχει αντήχηση μέσα στον θάλαμο του τελικού και μεγαλύτερη αντίσταση στην ροή.

Κάπου ενδιάμεσα είναι το ιδανικό και εκεί είναι και η ευκολία του εργοστασιακού γεμίσματος, ότι δηλαδή η ποσότητα του υλικού είναι ακριβώς αυτή που χρειάζεται για την ιδανική απόδοση και σε σχήμα που βοηθάει την τοποθέτηση.

Η μεταλλική σίτα, ή τα διαφορετικά στρώματα από σκληρό σε μαλακό υλικό πρέπει να είναι μία λύση στο κάψιμο του μαλακού υλικού ,που κάνει και την περισσότερη δουλειά,και στην επακόλουθη εξαγωγή του μαζί με τα καυσαέρια.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

...

Σωστά όλα! :_thumbsup:

Το υλικό 4τ λογικά πρέπει να αντέχει υψηλότερες θερμοκρασίες απ' το αντίστοιχο 2τ. 4τ υλικό σε 2τ τελικά έχουν δοκιμάσει αρκετοί χωρίς κανένα θέμα, αναφέρουν μάλιστα αραιότερα διαστήματα επαναγέμισης. Το αντίστροφο δεν ενδείκνυται..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Το αντίστροφο δεν ενδείκνυται..

Κιομως! Ειχαμε βαλει υαλοβαμβακα 2Τ σε εξατμιση(protech) απο innova φιλου που εκαιγε ενα σκασμο λαδι για να το πουλησει και η καπνιλα μειωθηκε αισθητα....Σχεδον εξαφανιστηκε!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κιομως! Ειχαμε βαλει υαλοβαμβακα 2Τ σε εξατμιση(protech) απο innova φιλου που εκαιγε ενα σκασμο λαδι για να το πουλησει και η καπνιλα μειωθηκε αισθητα....Σχεδον εξαφανιστηκε!

Να γιατί δεν θα πάρω ποτέ μεταχειρισμένο 4χρονο, είναι αστείρευτη η εφευρετικότητα του πωλητή λέμε.. :lol:

Εννοούσα ότι δεν ενδείκνυται από άποψη αντοχής του υλικού. Πιθανότατα θα καεί γρήγορα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να γιατί δεν θα πάρω ποτέ μεταχειρισμένο 4χρονο, είναι αστείρευτη η εφευρετικότητα του πωλητή λέμε.. :lol:

Εννοούσα ότι δεν ενδείκνυται από άποψη αντοχής του υλικού. Πιθανότατα θα καεί γρήγορα.

Χαχαχα δεν εμαθα ποτε ποσο αντεξε...Παντως για τη δουλεια που το χρησημοποιησαμε εμεις ηταν οοοοτι καλυτερο :lipssealed: :lipssealed:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εσυ Λιακο, αν θες να κανεις την ιδια δουλεια, ριξε μια ματια εδω

Ρε συ φοραω φουλ αφτερ μαρκετ εξατμιση, τι να το κανω το τελικο σκαλβινι?

Απλα δεν θυμαμαι ποιας εταιριας ειναι..

Μια φορα που θα εχω κεφια και χρονο θα λυσω το τελικο να το ανοιξω να δουμε τι παιζει μεσα.

Μηπως τελικα αν θυμηθω την μαρκα του τελικου να ψαξω να βρω το κιτακι ? Λογικα το ιδιο, ισως και πιο φθηνα θα μου βγει σε τελικη αναλυση, απο το να ψαχνωμαι αριστερα-δεξια ε?

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Και εγώ διαβάζω two brothers και λέω: Ο Διαμαντής με τον Στέργιο μαζί , κάτι κάνανε στην εξάτμιση :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ρε συ φοραω φουλ αφτερ μαρκετ εξατμιση, τι να το κανω το τελικο σκαλβινι?

Απλα δεν θυμαμαι ποιας εταιριας ειναι..

Αα.. Ειχα την εντυπωση πως φορουσες μαμα εξατμιση.

Ον τοπικ: Πολυ ενδιαφερον και χρησιμο θεμα!! Ποντακι!! :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αααα, τωρα το ειδα το θεμα. Διαμαντη εξακολουθεις και μας εκπλησεις βλεπω! Νομιζα οτι μετα τον καλημεροχαρο ειχαμε "τελειωσει" μαζι σου, αλλα....!

Δεν ηξερα καν οτι οι εταιρειες εξατμισεων βγαζουν τετοια κιτ επιδιορθωσης. Ευκολη δουλεια παντως και σιγουρα αξιζει.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος ο Διαμαντής !

Πολυ-πολυ καλοφτιαγμενη εξάτμιση, απο το εργοστασιο. :_thumbsup:

Με τα βιδάκια τα μπομπέ τα μικρά Μ5 (?), τα καθαρισες ΠΡΙΝ μπει μεσα το torx ? Ή λύθηκαν ευκολα με το αντισκωριακό ?

Σωστη αλλαγη, πάντως με νέα βιδάκια.

Και φυσικα ολη η αλλαγη του υλικού. :clapping2:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν ηξερα καν οτι οι εταιρειες εξατμισεων βγαζουν τετοια κιτ επιδιορθωσης. Ευκολη δουλεια παντως και σιγουρα αξιζει.

Που να δεις που μερικές εταιρείες το έχουν έτοιμο το υλικό μέσα σε σελοφάν, συμπιεσμένο στο κατάλληλο σχήμα, σαν τεράστιο ταμπόν ένα πράμα.

Το βάζεις με μία κίνηση μέσα στον θάλαμο και μετά απλώς λιώνει από την θερμοκρασία το πλαστικό και είναι κομπλέ.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραίος ο Διαμαντής !

Πολυ-πολυ καλοφτιαγμενη εξάτμιση, απο το εργοστασιο. :_thumbsup:

Με τα βιδάκια τα μπομπέ τα μικρά Μ5 (?), τα καθαρισες ΠΡΙΝ μπει μεσα το torx ? Ή λύθηκαν ευκολα με το αντισκωριακό ?

Σωστη αλλαγη, πάντως με νέα βιδάκια.

Και φυσικα ολη η αλλαγη του υλικού. :clapping2:

ναι πολυ ευκολα και μαλιστα τα νεα βιδακια ηταν πλαστικοποιημενα κατα τα 2/3 τους, σαν τα μπολονια ασφαλιας ενα πραμα αλλα σε εξωτερικο πασο.

ενταξει πολυ καλο κιτακι γιατι ειναι και twobrothers, μια απο της πολυ καλες και ακριβες μαρκες και συγκεκριμενα εγω πηρα την μαγνησιου τελικο με ανοξειδωτο λαιμο, ολη μαζι ειναι δεν ειναι 2,5-3 κιλα!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα