Jump to content
tzoutz

Σούπερ Ντούπερ Βορείου Υμηττού Ονοφάδα v.3: Το χρονικό

Recommended Posts

Εγκρίνω!

Δεν περίμενα ότι μιά ονοφάδα στον Υμηττό θα μου άρεσε τόσο.. Πολύ καλή βόλτα με ωραίο, σβέλτο ρυθμό και καλή, ευχάριστη, ευδιάθετη παρέα. Ευχαριστώ πολύ παιδιά γιά τη βόλτα, και ιδιαίτερα HLIAS και tzoutz.. :_thumbsup:

Τροποποιήθηκε από τον sfi-ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Όντως παιδιά, ήταν πολύ ωραία! Και η παρέα και η διάθεση και η διαδρομή/τα πιστάκια. Από Δευτέρα θα ανεβάσω και κανένα βιντεάκι! :clapping:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

IMG_1454_1.jpg

Πρωι στο εκκλησακι !

Μνημες απ το παρελθον...κοκαλα που τριζουν και χρονιαααα μετα βολτα στο βουνο με ομοιδεατες .

Ευχαριστω που ανεχτηκατε το ταπεινο μου XRακι και χαρηκα που σας ξαναειδα .

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιωργη, τα βιντεο δεν φαινονται, ειναι ιδιωτικα λεει. . Τροποποιήθηκε από τον HLIAS

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Πολυ ωραια βολτα σημερα.

Την γουσταρα και την ηθελα αυτη την βολτα. Ηθελα να μαζευτουμε λαος και να βολταρουμε στα χαλαρα και να πουμε 2-3 μλκιες.

Και ηταν ο λογος να πιεσω τον Ευγενιο να φτιαξει-ετοιμασει την κιτρινη μπετονιερα του..

Φοβερο παρεακι, ελπιζω οι πρωταριδες να την ευχαριστηθηκαν και να μην τα εφτυσαν :crazy: .

Ευτυχως δεν ειχαμε απωλειες, εκτος απο την τουμπα του joe που παλι καλα δνε χτυπησε αυτος και πληγωσε ελαφρα το ΚΛΕ του.

Χαρηκα που ειδα παλιοφατσες που ειχα να δω καιρο και ειδικα τον Sfi-ka που ηθελα χρονια να γνωρισω.

Kαι παλι ζηταω συγνωμη για την πρωινη καθυστεριση. :blush2:

Πουτ@να Μιμικο, δεν μιλας, δεν λαλας, αλλα το σουζιδι το σκας :shoot:

Twin wheely απο τον Γιουτζιν και εμενα.. ΚΑΥΛΑ..

Ελατε να αρχισουμε το ψηστιρι στον surveyor (terra 125) να παρει κανενα χωματινο.. :peep:

derbi terra adv.. μιλαμε το μηχανακι για 125 4Τ παει ωραια και ανετα.. Ενα γραναζακι και ενα εξατμισονι θελει Αλεξ :rtfm:

Για τις παλιες καραβανες δεν θα πω τιποτα...

Να την ξανακανουμε παιδες. Αλλα την επομενη να σταματησουμε και σε καμια σουβλακερι... :mB_kalo_e:

Φωτο δεν εχω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

πολύ όμορφη η ονοφεντουρομοτοκροσευγενιάδα!!! :taz:

η πολύ καλή παρέα,η διαδρομή και ο καιρός συνέβαλαν σε αυτή την μεγάλη επιτυχία! :cheers:

οι νέοι χωμάτινοι πιστεύω πήραν εμπερία καλή γιατί η βόλτα τα είχε όλα!

3 φωτό από το βίντεο με Ηλία-sfika/tzoutz-me

https://onedrive.live.com/redir?resid=9079D69D234FF74%21990

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Γιωργη, τα βιντεο δεν φαινονται, ειναι ιδιωτικα λεει. .

Ναι,μου το'πε και ενα πουλάκι με πμ :-).Θα τα φτιαξω το βραδυ απ'τον υπολογιστη και θα τα βάλω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Προτεινω να αλλαξουμε την ονομασια.

Απο Σουπερ Ντουπερ Βορειου Υμηττου Ονοφαδα

Να γινει

Σουπερ Ντουπερ Ευγενιου Ονοφαδα!!!

ή αλλιως

Σουπερ Ντουπερ Tzoutzιαδα

:grin:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν μπορουσα να έχω καλυτερη(και ομαλή) επιστροφη στο χώμα μετά απ'τον τραυματισμό μου στα τέλη Ιουνη.Υπολογιζα να το κανω μέσα Δεκεμβρη,αλλά μολις ειδα την συγκεκριμενη βολτα με την συγκεκριμενη παρεα ειπα θα παω.

Τι και αν ημουν "κουμπωμενος",τι και αν το μηχανακι θελει ενα σωρό μαζέματα εγω πέρασα καλά.Χαρηκα που ξαναειδα γνωριμες φάτσες και συναντησα νεες.

Ευγενιε και Ηλια thanks για την βόλτα,και εις άλλες με υγεια.

ΥΓ.Χρονομετρημένα τελικά δεν εγιναν και κάποιος χρωσταει στο φιλοθεαμον κοινό διπλό άλμα ..

Τροποποιήθηκε από τον dominatoras

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Α ναι, το διπλο ξεχασαμε..

Ρε γαμωτο.. ειναι τυχερος που εφαγα την σαβουρα μου και εκοψα λασπη, αλλιως θα τον πριζωνα τον φουστη.. Θα τον πιεζα στο πιστακι να παρει φορα :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγκρίνω!

Δεν περίμενα ότι μιά ονοφάδα στον Υμηττό θα μου άρεσε τόσο.. Πολύ καλή βόλτα με ωραίο, σβέλτο ρυθμό και καλή, ευχάριστη, ευδιάθετη παρέα. Ευχαριστώ πολύ παιδιά γιά τη βόλτα, και ιδιαίτερα HLIAS και tzoutz.. :_thumbsup:

Τι εγκρίνεις ρε μάστορα, μου κατέστρεψες το ηθικό ναούμ! Ωραίο, σβέλτο ρυθμό και κίτριν΄άλογα....

Μιλάμε στον πηγαιμό και στην φλαταδούρα και στο μονοπάτι με τις πέτρες να πηγαίνω όσο μαλλιά κουβάρια μου επιτρέπει η απροπονησιά μου και το χρέπι, να σκέφτομαι από μέσα μου "έμπαινε tzoutz, καλά το πας, καμία σχέση με το προηγούμενο ΣΚ, έμπαινε αγόρι μου έτσι σιγά σιγά και θα γίνεις και πάλι παγκόσμιος"

Μία κοιτάω πίσω, ο sfika στα 3 μέτρα πίσω μου.

Δύο κοιτάω πίσω, ο sfika στο 3 μέτρα πίσω μου.

Τρεις κοιτάω, τα ίδια.

Να λυσσάω και να λυσσάω και να μην λέει να ξεκολλήσει από το φτερό μου με το αναθεματισμένο αερόψυκτο σουζουκοτρακτέρ, καταρρακώθηκα.

Ρισπέκτ μάγκα, you ride it like a boss, χάρηκα που έχω πλέον μία φάτσα να φαντάζομαι στις ιντερνετικές συνομιλίες μας!

:cheers:

Ευχαριστω που ανεχτηκατε το ταπεινο μου XRακι και χαρηκα που σας ξαναειδα .

Για το μηχανάκι μπιμπελό της βόλτας μιλάς; :waycon1:

Πουτ@να Μιμικο, δεν μιλας, δεν λαλας, αλλα το σουζιδι το σκας :shoot:

Αχαχαχα, ακριβώς, ταπεινό και κόκκιν΄άλογα....

Επική ατάκα!

Προτεινω να αλλαξουμε την ονομασια.

Απο Σουπερ Ντουπερ Βορειου Υμηττου Ονοφαδα

Να γινει

Σουπερ Ντουπερ Ευγενιου Ονοφαδα!!!

ή αλλιως

Σουπερ Ντουπερ Tzoutzιαδα

Είσαι φαιδρός, ασόβαρος κι ελαφρόμυαλος, αλλά επί του παρόντος συγχωρείσαι γιατί σήμερα έδωσες ρέστα και εκτός των άλλων προσέφερες υπερθέαμα.... :mB_faskelo:

Δεν μπορουσα να έχω καλυτερη(και ομαλή) επιστροφη στο χώμα μετά απ'τον τραυματισμό μου στα τέλη Ιουνη.

Άντε περαστικά και πάλι αν και πράγματι μοιάζει να έκανες πολύ καλή αρχή, μόνο και μόνο το ψυχολογικό θέμα της υπέρβασης του φόβου του τραυματισμού είναι τεράστιο. :respekt:

tzoutz ζούμε......στο διπλό να σε δούμεεεε

Είπαμε δεν πηδάω διπλά, τα σουζούκια κόβουν πλαίσιο. :grin:

Τροποποιήθηκε από τον tzoutz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

[

Τι εγκρίνεις ρε μάστορα, μου κατέστρεψες το ηθικό ναούμ! Ωραίο, σβέλτο ρυθμό και κίτριν΄άλογα....

Μιλάμε στον πηγαιμό και στην φλαταδούρα και στο μονοπάτι με τις πέτρες να πηγαίνω όσο μαλλιά κουβάρια μου επιτρέπει η απροπονησιά μου και το χρέπι, να σκέφτομαι από μέσα μου "έμπαινε tzoutz, καλά το πας, καμία σχέση με το προηγούμενο ΣΚ, έμπαινε αγόρι μου έτσι σιγά σιγά και θα γίνεις και πάλι παγκόσμιος"

Μία κοιτάω πίσω, ο sfika στα 3 μέτρα πίσω μου.

Δύο κοιτάω πίσω, ο sfika στο 3 μέτρα πίσω μου.

Τρεις κοιτάω, τα ίδια.

Να λυσσάω και να λυσσάω και να μην λέει να ξεκολλήσει από το φτερό μου με το αναθεματισμένο αερόψυκτο σουζουκοτρακτέρ.

Ρισπέκτ μάγκα, you ride it like a boss, χάρηκα που έχω πλέον μία φάτσα να φαντάζομαι στις ιντερνετικές συνομιλίες μας!

:cheers:

Επιβεβαιώνω! (Καλά το πάς, πολύ καλά το πας. :_thumbsup: )

3 μέτρα είναι χάος, ρώτα και καναν άλλο στο άλλο φόρουμ.. αν μείνω πίσω και δεν περάσω, συνήθως παίζει κωλοφεράτζα στο μισό.. :grin: Δε ρωτάς καλύτερα αν εσένα μπορούσα να σε περάσω; Σε κάποια κομμάτια άνοιγες τη διαφορά, σε άλλα την έκλεινα.

Πάντως το μονοπάτι πριν τα πιστάκια ήταν απόλαυση με αυτό το ρυθμό! :cheers:

Υ.γ. 1 Το τρακτέρ έχει ακριβώς ίδιες αναρτήσεις με το δικό σου και παρόμοιες επιδόσεις, το μόνο που διαφέρει ουσιαστικά είναι το βάρος. Πράγμα που σε φλαταδούρες και νορμάλ μονοπάτια δεν φαίνεται. Στα χοντρά αγγούρια κάνει τη διαφορά..

Υ.γ. 2 Πολύ σου φεύγει το πίσω και χάνεις πολλά δέκατα έτσι. Μήπως είναι θεόσκληρο/πολύ γρήγορο;

Τροποποιήθηκε από τον sfi-ka

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε, κοίτα, 3 μέτρα σταθερά σημαίνει ίδιος ρυθμός, με εντυπωσίασε και το μηχανάκι και η οδήγηση που του έγινε. Αναρτήσεις τσεκ, πλαίσιο τσεκ, το βάρος όμως είναι βάρος, όπως και η γεωμετρία και δεν αλλάζουν. Το τελευταίο μονοπάτι και πολύ κοπάνημα είχε και απαιτούσε αρκετούς ελιγμούς.

Άσε που ούτε θέλω να φανταστώ τι πέτρες μπορεί να έφαγες. Έπαιξα λίγο αυτό το παιχνίδι του κυνηγητού με τον HLIAS στην επιστροφή που δεν έχει και τόσο σαθρό πέτρωμα και μιλάμε έφαγα πολύ πέτρα! Στο μονοπάτι το τελευταίο παίζαν κάτι σημεία που ήταν μόνο χαλαρές πέτρες, μεγάλες και κοφτερές. Ώρες ώρες αισθανόμουν άσχημα αλλά μετά σκεφτόμουν ότι μεγάλος άνθρωπος είσαι, τα του βουνού τα ξέρεις, αν θέλεις να είσαι εκεί πίσω θα πλερώσεις! :grin:

Το πίσω μου έφευγε για διάφορους λόγους, με κυριότερο πιστεύω ότι ακόμα είμαι κάπως σφιχτός πάνω στο μηχανάκι. 2η βόλτα ήταν μετά από 5 μήνες αποχής, μετά από μία σχετικά κακή σεζόν 4 μηνών, μετά από 2 χρόνια αποχής. Να φανταστείς σήμερα οδηγούσα πολύυυυ καλύτερα από το περασμένο ΣΚ που δεν ήξερα πως να σταθώ πάνω στο μηχανάκι.

Κατά τα άλλα το λάστιχο το πίσω είναι για σκληρό χώμα και στα σαθρά γλυστράει πολύ, είναι και ο καρπός μου λίγο αναίσθητος.

Οι αναρτήσεις ενδέχεται να είναι ό,τι να ΄ναι, φοράει μπροστινό CC από RM250/1998 θεωρητικά στημένο για DRZ [μάλλον κότσο με έπιασε ο Αμερικανός] και πίσω το μαμά με αγνώστου σκληρότητας μάλλον πιο σκληρό ελατήριο. Αργά η γρήγορα θα πάρω τα μαμίσια και θα τα πάω στον VGR να τελειώνω και με αυτό το θέμα που με έχει ταλαιπωρήσει [αναρτήσεις για παιχνίδι αλλά όχι για κυνήγι].

ΥΓ. Μάγκες φανταστικές φωτό, σαν γιαπωνέζοι τουρίστες ήμασταν όλοι με τις κάμερες βέβαια, αλλά το υλικό μαμάει και θα μείνει να μας θυμίζει τις όμορφες στιγμές!

Τροποποιήθηκε από τον tzoutz

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ωραια βολτα και ξελαμπικαρισμα! Φοβομουν οτι δε θα την παλεψω με το μικρο αλλα ολα οκ. Χαρηκα για τη γνωριμια με οσα παιδια προλαβαμε να τα πουμε, ειδικα στον καφε στην Καλοπουλα. Εις το επανειδειν :_thumbsup:

Λιακο ευχαριστω ρε φιλε που με ειχες απο κοντα σε ολη τη διαδρομη. Βιντεα απο αυριο αν και το καλο κομματι λιγο πριν το πιστακι στο Κορωπι δεν γραφτηκε...

(Ειδα ενα-δυο κομματια απο βιντεο σε φλαταδουρες και τρομαξα απο το πώς πηγαινα! :pray: )

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ε, κοίτα, 3 μέτρα σταθερά σημαίνει ίδιος ρυθμός, με εντυπωσίασε και το μηχανάκι και η οδήγηση που του έγινε. Αναρτήσεις τσεκ, πλαίσιο τσεκ, το βάρος όμως είναι βάρος, όπως και η γεωμετρία και δεν αλλάζουν. Το τελευταίο μονοπάτι και πολύ κοπάνημα είχε και απαιτούσε αρκετούς ελιγμούς.

Άσε που ούτε θέλω να φανταστώ τι πέτρες μπορεί να έφαγες. Έπαιξα λίγο αυτό το παιχνίδι του κυνηγητού με τον HLIAS στην επιστροφή που δεν έχει και τόσο σαθρό πέτρωμα και μιλάμε έφαγα πολύ πέτρα! Στο μονοπάτι το τελευταίο παίζαν κάτι σημεία που ήταν μόνο χαλαρές πέτρες, μεγάλες και κοφτερές. Ώρες ώρες αισθανόμουν άσχημα αλλά μετά σκεφτόμουν ότι μεγάλος άνθρωπος είσαι, τα του βουνού τα ξέρεις, αν θέλεις να είσαι εκεί πίσω θα πλερώσεις! :grin:

'Α, καλά! Δεν ήξερα ότι έχεις ρίξει κι εσύ ματσακόνι.. νόμιζα ότι φοράμε τις ίδιες αναρτήσεις. Πάντως και η γεωμετρία αλλάζει. Το δικό μου πίσω έχει ψηλώσει αρκετά με 1" μεγαλύτερη ζάντα και πιό κοντούς αποστάτες μοχλικού.

Άμα όταν ξαναβρεθούμε θα στο δώσω να διαπιστώσεις και ο ίδιος πόσο καλά στέκεται σε μέτρια-δυσκολούτσικα τερέν. Σήμερα αυτό το υπεραξιόπιστο τεχνολογικό διαμάντι είχε το θέμα με τη μίζα :whistling: και ήταν κομματάκι δύσκολο..

Από πέτρες, χωρίς να θέλω να υπαινιχθώ τίποτα γιά τα γκαζια του drz :grin: , ούτε ένα τόσο δα χαλικάκι.. :what: Όχι σοβαρά, μην το σκέφτεσαι. Όσο και να κολλήσω στον μπροστινό φροντίζω να διαλέγω άλλο πάτημα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Μια χαρα η βολτουλα σημερα!

Οτι επρεπε για να εξοικειωθω με το ΚΤΜακι (2η βολτα ηταν μαζι του) και να βελτιωσω λιγο το στριψιμο μου και τη σταση σωματος μου...

Χαρηκα πολυ για οσους γνωρισα, και ειδικα για τον Ευγενιο που ολο λεγαμε καιρο τωρα να βολταρουμε παρεα!!!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ήταν πάρα πολύ ωραία,πέρασα υπέροχα όπως και όλοι μας πιστεύω!

Αν και πρώτη μου βόλτα στο χώμα δεν είχα απρόοπτα(έχω στην gopro ένα απίστευτο save). :pray:

Ελπίζω να έχουμε όλοι το κουράγιο να ξαναπάμε και σας ευχαριστώ όλους για την εμπειρία αυτή!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα