Jump to content
tzoutz

Σούπερ Ντούπερ Βορείου Υμηττού Ονοφάδα Vol. 3 / 29-11-14

Recommended Posts

:popcorn: :popcorn: :popcorn: ναι ναι, για πείτε κι άλλα... :popcorn: :popcorn: :popcorn:

Την προηγούμενη φορά που -το τονίζω αυτό- περάσαμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, είχαμε βάλει μία μικρή διαδρομή αλλά είχε κάποιες δυσκολίες. Κατά το μεγαλύτερο μέρος δεν είχε χώρο για προσπέρασμα. Δεν χρειάστηκε βέβαια γιατί κάναμε μόνο 3 γύρους και τρέχαμε κατά 2άδες.

Αυτή τη φορά είχα στο νου μου μεγαλύτερη διαδρομή αλλά πολύ ποιο απλωμένη. Να περιλαμβάνει όλα όσα προσφέρει η περιοχή αλλά χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες. Μόνο ενδιαφέροντα σημεία όσο αφορά την οδήγηση.

Επίσης, να μην είναι μόνο 3 γύρους αλλά σύμφωνα με τους κανόνες του scrable (που μου έμαθε η dirty_girl :rtfm: ) ένας συμφωνηθέν χρόνος + κάποιοι γύροι. Το κανονικό είναι 1:30h και οι seniors 0:45h. Tο τελευταίο είναι το κατάλληλο για εμάς + ένας γύρος.

Μεγαλώνοντας την διάρκεια μικραίνουμε την ταχύτητα και έτσι γίνεται και ποιο ασφαλής ο αγώνας.

Τέλος, Να μη τρέχουμε κατά 2άδες αλλά όλοι μαζί.

cc κατηγορίες βέβαια είναι αστείο να τις λάβουμε υπόψη.

Αυτά.

Δώστε μου μόνο λίγο χρόνο γιατί χτύπησα το δάχτυλό μου στα τελειώματα της βόλτας του Σαββάτου. Έτσι παίρνει χρόνο και η dirt_girl για την παραγγελία σωστών βραβείων.

:mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

ναι.....θα θέλαμε και μετάλια με τη μηχανή ζωγραφισμένη πάνω .....όχι σαν αυτά που δίνουν στα άλογα που κερδίζουν ιπποδρομίες..

αυτό το 45min μου φαίνεται too much για φιλικό....15 λεπτά καλά είναι..

σίγουρα να υπάρχει κατηγορία γυνακών! ίσως και νέων..

να έρθει η Μαρία κ η Ζάχη.. επίσης ο ktmakias με τον Harry από τα βόρεια..

στο τέλος να γίνει πανηγυρικό γλέντι σε κοσμική ταβέρνα της Κασαριανής με σουβλάκια και μπύρες

αυτά..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

ναι.....θα θέλαμε και μετάλια με τη μηχανή ζωγραφισμένη πάνω .....όχι σαν αυτά που δίνουν στα άλογα που κερδίζουν ιπποδρομίες..

αυτό το 45min μου φαίνεται too much για φιλικό....15 λεπτά καλά είναι..

σίγουρα να υπάρχει κατηγορία γυνακών! ίσως και νέων..

να έρθει η Μαρία κ η Ζάχη.. επίσης ο ktmakias με τον Harry από τα βόρεια..

στο τέλος να γίνει πανηγυρικό γλέντι σε κοσμική ταβέρνα της Κασαριανής με σουβλάκια και μπύρες

αυτά..

:_thumbsup: :_thumbsup: :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οκ.. εγω αν το κανετε αυτο θα ερθω απλα για την παρεα και ντυμενος ως paddock girl..

Θα βαλω φρουφρου φουστανακι, χριστουγενιατικες μπαλες για βυζια, κωλαρακι εξω εννοειται, και θα κουναω το μαντιλι και θα βγαζω φωτο.. :crazy:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

45 λεπτα κ πανω απο 4 μηχανακια, θα ειναι επικινδυνο, μιας κ δν μιλαμε για αγωνα αλλα μεταξυ μας κοντρα... 15 λεπτα κ 4 μηχανες το πολυ για τα μερη αυτα - κ παλι με επιφυλαξη.

Κατηγορια γυναικων στηνεται ΑΝΕΤΑ με συμμετοχες 2 εντουρο κ 2 μχ μηχανων, οσο για μεταλλιακια κλπ, να δωσετε απο νωρις την παραγγελια σας! Κ κανονιστε κανα τοστακι στα μετα ^_^

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Δεν συμφωνώ για το 15αλεπτο.

Είπα να μεγαλώσουμε τη διαδρομή. Αν γίνει ~5 λεπτά τότε πάλι θα είναι 3 γύροι !!!

Άλλος λίγο άλλος πολύ όλοι αντέχουμε 15 λεπτά με πίεση στα πιστάκια και με δεδομένη την ταχύτητα που μπορεί να γυρίζει ο καθένας θα έχουμε σπριντ.

Σκοπός είναι να πέσει η ταχύτητα και να μείνεις αρκετή ώρα μέσα στη διαδρομή για να προσπαθήσεις να απλώσεις τις δυνάμεις σου. Τα 45 λεπτά δίνουν την δυνατότητα ακόμα και να σταματήσεις να πεις νερό στα "πιτς".

Να μείνεις για λίγο στην άκρη να πάρεις μία ανάσα και γενικότερα να το ζήσεις λίγο παραπάνω.

Να έχεις χρόνο να σκεφτείς τι θα κάνεις μετά.

Να περάσεις από σημεία ενδιαφέροντος γρήγορα αλλά και προσεκτικά σε άλλο γύρο.

Να κολλήσεις κάπου χωρίς να σημαίνει ότι αυτό είναι και το ένα και μοναδικό λάθος που θα σε αφήσει πίσω.

Να υπάρχει χώρος/χρόνος για διόρθωση αλλά και για λάθη των άλλων που θα φέρουν ενδεχομένως πολλαπλές αλλαγές στην κατάταξη.

Πρέπει δλδ να γίνει αγώνας που θα έχει στοιχεία αντοχής αλλά και στρατηγικής.

Αυτό είναι και ποιο ασφαλής από το σπριντ των 15λεπτών.

Την ασφάλεια την καθορίζουμε όμως και μόνοι μας ο καθένας ξεχωριστά και για τον εαυτό του. Εντούρο λέμε ότι κάνουμε και είναι ποιό επίφοβο από το σκάκι. εεε;

Πιστεύω όλοι να είμαστε αρκετά ώριμοι ώστε όταν κουραστούμε να κόψουμε.

Από την άλλη να μην αφήσουμε πέρασμα (νόμος είναι ότι ο πίσω θα προσπαθήσει να περάσει και εμείς πηγαίνουμε κανονικά) ΑΛΛΑ δεν θα τον κλείσουμε επιθετικά όπως κάνουν στους κανονικούς αγώνες!

Οκ.. εγω αν το κανετε αυτο θα ερθω απλα για την παρεα και ντυμενος ως paddock girl..

Θα βαλω φρουφρου φουστανακι, χριστουγενιατικες μπαλες για βυζια, κωλαρακι εξω εννοειται, και θα κουναω το μαντιλι και θα βγαζω φωτο.. :crazy:

Κότα!

Την προηγούμενη φορά είχες τρέξει και γούσταρες.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ενδιαφέρουσα η ιδέα για το 45λεπτο, την στρατηγική, την εξοικονόμηση δυνάμεων κλπ.

Αν και αν είναι να έρθει ο HLIAS ντυμένος όπως περιέγραψε θα κάτσω μαζί του να του κάνω παρέα στα πάντοκ.

Πάντως και το πιστάκι στο Κορωπί στην πλαγιά ίσως να είναι καλό πεδίο για scramble. Δεν έχει βέβαια και πολλά σημεία για προσπέραση αλλά είναι ασφαλές και υπάρχει ορατότητα από τους πρόποδες σε όλο το πιστάκι. Θα μπορούσαμε ακόμη και να προσθέσουμε στην διαδρομή κάποιο νέο τμήμα το πολύ πολύ για να την φέρουμε.

Νικολάκη θα φτιάξουμε για εσένα ένα σύστημα προειδοποίησης με 3 δικλείδες ασφαλείας μην τυχόν και πας εκεί και βρεις μόνο τίποτε γίδια να βόσκουν αντί για εντουράδες! :tooth: Στεναχωρήθηκα που δεν ήρθες για τέτοιο φαιδρό λόγο, δεν μπόρεσα να μην ξεσπάσω στα γέλια βέβαια όταν διάβασα το ποστ σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Παιδιά, κι εμένα μ αρέσει το 45λεπτο και το πολλοί μαζί, αλλά να προσέχουμε λίγο γιατί αν αρχίσουμε να πηγαίνετε τάπα το γκάζι στο μεταξύ μας αγωνάκι, σε διαδρομή που δεν είναι κλειστή και δεν είναι σηματοδοτημένη ώστε να προστατεύει τους φίλους περιπατητές, συλλέκτες βελανιδιών, ποδηλάτες, οικογενειάρχες, σκυλοβολταδόρους, προσκόπους, γριές με χόρτα στην σακούλα και λοιπούς από τους αναβάτες (και τούμπαλιν), θα έχουμε στην καλύτερη εντάσεις, στην χειρότερη κανα χτύπημα.

Οι κατηγορίες θα διαμορφωθούν αναλόγως και θα υπάρχει έπαθλο ΓΑΛΟΠΟΥΛΑ για την πιο χριστουγεννιάτικη αμφίεση. Προβλέπω ήδη να το παίρνει ο Ηλίας ^_^

Τροποποιήθηκε από τον dirty_girl

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

To πιστάκι στο Κορωπί είναι σαν motocross για εμάς και πολύ επικίνδυνο στην κατηφόρα/ανηφόρα.

Δεν υπάρχουν κλειστά κομμάτια για να συνδέσουμε (που να ξέρω).

Τάπα όπως είπα θα πηγαίνουμε αν έχουμε μικρό χρόνο/διαδρομή. Εκτός εάν θέλει κάποιος να πάει τάπα για 5 λεπτά και μετά να κάτσει άλλα 5. Να πάει τάπα 5 λεπτά και μετά να κάτσει άλλα 5. Να πάει τάπα 5 λεπτά και μετά να κάτσει άλλα 5. Να πάει τάπα 5 λεπτά και μετά να κάτσει άλλα 5. Να πάει τάπα 5 λεπτά και μετά να κάτσει άλλα 5. Να πάει τάπα 5 λεπτά και μετά να κάτσει άλλα 5. Να πάει τάπα 5 λεπτά και μετά να κάτσει άλλα 5. Να πάει τάπα 5 λεπτά και μετά να κάτσει άλλα 5.

Τελικά αυτό που μετράει είναι ο μέσος όρος.

Μένω κοντά, γνωρίζω την περιοχή και μπορώ χωρίς πολύ κόπο να σχεδιάσω τη διαδρομή. Αν κάποιος θέλει να σχεδιάσει μία στην δική του περιοχή Σε όποιο από τα πιστάκια του Κορωπίου. Στο πιστάκι απέναντι από το κολλέγιο. Στο "κρυφό" πιστάκι στις ελιές της αττικής οδού. Στο πιστάκι πάνω από την ΑΣΔΕΝ. Στα παρατημένα πιστάκια στο Πικέρμι. Ακόμα και στο πιστάκι στην Ανθούσα.

Όπου έχει τέλος πάντων πρόσβαση ο καθένας και γουστάρει να φτιάξει μία διαδρομή!!!!!

Ακόμα και αν δεν υπάρχει αυτή τη στιγμή, αν τη σχεδιάσει και πραγματοποιήσουμε το scrable-meeting, μετά θα του μείνει η διαδρομή.

...θα τις εντάξουμε στο κύπελλο φιλικών scrable προπονήσεων - τουρνουά 2014-15.

:winking::spiteful:

Καθόμαστε 20 λεπτά και πιτσοκαβλαντίζουμε στο παγκάκι και μετά μπαίνουμε για 5 γύρους οδηγώντας σαν να μην υπάρχει αύριο, κρύοι. Αυτό δεν ενέχει κινδύνους για εμάς αλλά και για την χλωρίδα και πανίδα της περιοχής;

Έλα τώρα dirty_girl!!!!

Nikolakiss και motoris = POWER

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Εγώ στηρίζω ο,τι γίνει, όπου γίνει τελικά... απλά είπα τον προβληματισμό μου ^_^

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το θέμα με το 45λεπτο είναι ότι χρειάζονται κριτές να παρακολουθούν τα γυρολόγια,κριτές να παρακολουθούν τα κοψίματα,κριτές με σημαίες αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα...τέλος αγωνοδίκης να εξετάζει τις ενστάσεις!

γραμματεία να γράφει αυτά που λένε οι κριτές και υπεύθυνος γραμματείας να συντονίζει..

τελκά οι cheerleaders πότε θα βγούν? η γαλοπούλα θα είναι γεμιστή?

κανονίστε τις λεπτομέρειες και εγώ είμαι μέσα σε όλα..

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

το θέμα με το 45λεπτο είναι ότι χρειάζονται κριτές να παρακολουθούν τα γυρολόγια,κριτές να παρακολουθούν τα κοψίματα,κριτές με σημαίες αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα...τέλος αγωνοδίκης να εξετάζει τις ενστάσεις!

γραμματεία να γράφει αυτά που λένε οι κριτές και υπεύθυνος γραμματείας να συντονίζει..

τελκά οι cheerleaders πότε θα βγούν? η γαλοπούλα θα είναι γεμιστή?

κανονίστε τις λεπτομέρειες και εγώ είμαι μέσα σε όλα..

Όλοι όσοι έχουν κάμερες θα γράφουν και μετά ας δω κάποιον να κάνει κουτσουκέλα. ΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕΧΕ

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα όμορφο "κόλπο" που είδα σε διάφορα βίντεο:

Η εκκίνηση να είναι κάτω και λίγο πίσω από τη μηχανή. Μανιβέλα ή μίζα δεν χαλιόμαστε.

Έτσι δεν θα έχουμε και εντελώς σύγχρονες εκκινήσεις.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

με τις καταλληλες δολιοφθορες...-ξεβιδωμενα μπουζι ,γαλοπουλεςστην εξατμιση - σιγουρα δεν θα εχουμε συγχρονισμενες εκκινησεις :crazy::idea: Τροποποιήθηκε από τον nikolakiss

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ένα όμορφο "κόλπο" που είδα σε διάφορα βίντεο:

Η εκκίνηση να είναι κάτω και λίγο πίσω από τη μηχανή. Μανιβέλα ή μίζα δεν χαλιόμαστε.

Μίλησε ο "μιζάτος"!!! :mB_kalo_e: :mB_kalo_e: :mB_kalo_e:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κότα!

Την προηγούμενη φορά είχες τρέξει και γούσταρες.

Δεν ειμαι κοτα, απλα 15 και 45 λεπτα ταπα δεν με ενθουσιαζουν, ασε το κυριοτερο, οτι δνε τα βγαζω.. :mB_kalo_e:

Την προηγουμενη φορα δεν εκανα ολους του κυκλους, μετα τον εναν γυρο σταματησα για χαζολογημα αν θυμαμαι καλα

Αν και αν είναι να έρθει ο HLIAS ντυμένος όπως περιέγραψε θα κάτσω μαζί του να του κάνω παρέα στα πάντοκ.

Ρε απατεωνα, δνε τα αφηνεις αυτα? Να με χουφτωνεις θες.. πες το ξεκαθαρα..

Παρεα και μαλακιες. :tooth:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Έχω να κάνω τα εξής 2 σημαντικά σχόλια:

1. Το σκίσαμε λίγο το θέμα της ονοφφάδας ^_^

και

2. Δεν βλέπω κανέναν να μιλάει για τα άφτερ. Καμία οργάνωση για το αν θα φάμε σπετσοφάι και λοιπεά γκουρμέ πιάτα στην Καλοπούλα ή αν θα πάμε για ροφήματα και μπύρες σε γνωστό Κάστρο/σπαθί στην Ούλωφ Πάλμε. Που θα έχει και πλάκα τώρα που το σκέφτομαι... ^_^

Τροποποιήθηκε από τον dirty_girl

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Στο 1 συμφωνώ. Να γράφουμε μήπως σχετικά στο Χωματοσυναντήσεις στον Υμηττο [2014];

Όσο για το 2, ας κανονίσουμε το before πρώτα αν και δεν βλέπω και πολύ όρεξη.

Μάλλον για μάσα και ποτάκι θα πάμε κατευθείαν προσπερνώντας τα του φιλικού scrable.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα