Jump to content
Falax

Τραυματισμός από τροχαίο και δυνατότητα αποζημίωσης από άλλη θεραπεία που σταμάτησε

Recommended Posts

Χαίρετε παιδιά.

Για αρχή ήθελα να πω πως είχα ένα ατύχημα, στο οποίο τραυματίστηκα (έσπασα την αριστερή κλείδα). Για να μην πολυλογώ έκανα επέμβαση, θα κάνω μία ακόμα, βγήκε ολική το παπάκι μου, βγήκε φταίχτης ο άλλος οδηγός και πλέον είμαι ένα μήνα πριν το δικαστήριο. Από όλα αυτά διακόπηκε μια θεραπεία που έκανα και στην ουσία χειροτέρεψα. Είχα χρόνιο πρόβλημα και γιατρό που με παρακολουθούσε, δηλαδή μπορεί να γράψει ότι χρειάζομαι για το δικαστήριο. Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι ο δικηγόρος που έχω μου λέει ότι αν φτάσω στο δικαστήριο λογικά δεν επιδικάζουν μια τέτοια έμμεση ζημιά και φυσικά στην προσφορά της ασφάλειας δεν το υπολογίζουν. Οι θεραπείες που κάνω είναι πολύ ακριβές και είναι αρκετά σημαντικό το αν μπορώ να το διεκδικήσω, κάτι που ο δικηγόρος μου λέει ότι δεν είναι ρεαλιστικό και στην τελική πάρα πολύ δύσκολο.

Πήρα μερικά τηλέφωνα σε άλλα δικηγορικά γραφεία και δεν παίρνω σαφής απαντήσεις. Το ''Αν" και το "Ίσως" δίνει και παίρνει. Κατανοώ ότι δεν είναι και εύκολο να σου απαντήσουν με πλήρη σιγουριά αλλά από την άλλη δεν βρήκα κανέναν να μου λέει ότι σίγουρα γίνεται.

Η προσφορά που μου δίνει η ασφάλεια εξωδικαστικά είναι κοντά στις απαιτήσεις μου, αφαιρώντας τα ποσά των θεραπειών. Αν ξέρω ότι δεν πρόκειται να τα πάρω τότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τα πάρω.

Έχει κανείς κάποια κοντινή εμπειρία με εμένα, είτε ο ίδιος είτε κάποιος άνθρωπός του; Ξέρετε αν όντως μπορώ να τα πάρω ή είναι κατ'ουσία αδύνατο; Αν θέλετε κάτι που παρέλειψα, απλά ρωτήστε και θα σας απαντήσω.

Υ.Γ. Ξέρω ότι ένα φόρουμ δεν είναι δυνατόν να μου δώσει νομικές συμβουλές με σιγουριά αλλά θέλω να μάθω από τις εμπειρίες σας. Ίσως με βοηθήσει να αποφασίσω.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα
Μοιράσου σε άλλες ιστοσελίδες

Χαίρετε παιδιά.

Για αρχή ήθελα να πω πως είχα ένα ατύχημα, στο οποίο τραυματίστηκα (έσπασα την αριστερή κλείδα). Για να μην πολυλογώ έκανα επέμβαση, θα κάνω μία ακόμα, βγήκε ολική το παπάκι μου, βγήκε φταίχτης ο άλλος οδηγός και πλέον είμαι ένα μήνα πριν το δικαστήριο. Από όλα αυτά διακόπηκε μια θεραπεία που έκανα και στην ουσία χειροτέρεψα. Είχα χρόνιο πρόβλημα και γιατρό που με παρακολουθούσε, δηλαδή μπορεί να γράψει ότι χρειάζομαι για το δικαστήριο. Το πρόβλημα βρίσκεται στο ότι ο δικηγόρος που έχω μου λέει ότι αν φτάσω στο δικαστήριο λογικά δεν επιδικάζουν μια τέτοια έμμεση ζημιά και φυσικά στην προσφορά της ασφάλειας δεν το υπολογίζουν. Οι θεραπείες που κάνω είναι πολύ ακριβές και είναι αρκετά σημαντικό το αν μπορώ να το διεκδικήσω, κάτι που ο δικηγόρος μου λέει ότι δεν είναι ρεαλιστικό και στην τελική πάρα πολύ δύσκολο.

Πήρα μερικά τηλέφωνα σε άλλα δικηγορικά γραφεία και δεν παίρνω σαφής απαντήσεις. Το ''Αν" και το "Ίσως" δίνει και παίρνει. Κατανοώ ότι δεν είναι και εύκολο να σου απαντήσουν με πλήρη σιγουριά αλλά από την άλλη δεν βρήκα κανέναν να μου λέει ότι σίγουρα γίνεται.

Η προσφορά που μου δίνει η ασφάλεια εξωδικαστικά είναι κοντά στις απαιτήσεις μου, αφαιρώντας τα ποσά των θεραπειών. Αν ξέρω ότι δεν πρόκειται να τα πάρω τότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά να τα πάρω.

Έχει κανείς κάποια κοντινή εμπειρία με εμένα, είτε ο ίδιος είτε κάποιος άνθρωπός του; Ξέρετε αν όντως μπορώ να τα πάρω ή είναι κατ'ουσία αδύνατο; Αν θέλετε κάτι που παρέλειψα, απλά ρωτήστε και θα σας απαντήσω.

Υ.Γ. Ξέρω ότι ένα φόρουμ δεν είναι δυνατόν να μου δώσει νομικές συμβουλές με σιγουριά αλλά θέλω να μάθω από τις εμπειρίες σας. Ίσως με βοηθήσει να αποφασίσω.

κοντινό άτομο δικό μου πήρε ΌΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ Για τις θεραπείες και τα ρέστα τον ταξί που χρησιμοποίησε και τα λεφτά που έχασε πριν ακριβωώς μερικούς μήνες.

Σε τροχαίο δικό μου αρκετά παλιό 100% έφταιγε ο άλλος λόγω ΣΤΟΠ , λίγο πριν τα δικαστήρια αποζημιώθηκα όλα τα λεφτά με το παραπάνω.(απλά δεν είχα τραυμαστισμό εγώ)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

κοντινό άτομο δικό μου πήρε ΌΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ Για τις θεραπείες και τα ρέστα τον ταξί που χρησιμοποίησε και τα λεφτά που έχασε πριν ακριβωώς μερικούς μήνες.

Σε τροχαίο δικό μου αρκετά παλιό 100% έφταιγε ο άλλος λόγω ΣΤΟΠ , λίγο πριν τα δικαστήρια αποζημιώθηκα όλα τα λεφτά με το παραπάνω.(απλά δεν είχα τραυμαστισμό εγώ)

Να το ξεκαθαρήσουμε ότι μιλάω για θεραπείες που δεν έχουν σχέση με το ατύχημα. Έχουν να κάνουμε με άκυρη θεραπεία χρόνιου προβλήματος που προϋπήρχε και διακόπηκε λόγο του ατυχήματος.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Να το ξεκαθαρήσουμε ότι μιλάω για θεραπείες που δεν έχουν σχέση με το ατύχημα. Έχουν να κάνουμε με άκυρη θεραπεία χρόνιου προβλήματος που προϋπήρχε και διακόπηκε λόγο του ατυχήματος.

Φιλε μου,δικηγορος ή ασφαλιστης δεν ειμαι...η λογικη μου ομως λεει,οτι εφοσον απο το ατυχημα που ειχες εμπλοκη επηρεαζεται εμμεσα η υγεια σου,θα πρεπει να αποζημιωθεις απο την ασφαλιστικη του αλλου.Ειναι δηλαδη ενα εμμεσο αλλά υπαρκτο(και σοβαρο οπως περιγραφεις)προβλημα που δημιουργειται εξ'αιτιας της εμπλοκης σου στο ατυχημα.Σκεψου απλα για να σου δωσω να το καταλαβεις,οτι εαν δεν ειχες το ατυχημα θα συνεχιζες τη θεραπεια σου,αρα το ατυχημα ευθυνεται εμμεσως και για τη διακοπη της...

Για μενα ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΙΣΩ σε οσα απαιτεις,πιθανοτατα τα λαμογια της ασφαλιστικης ξερουν οτι πρεπει να σε πληρωσουν και σε "παιζουν" μπας και πεις το ναι και γλυτωσουνε παραπανω(πολλα...)χρηματα.

Στη θεση σου θα συμβουλευομουν ενα Δικηγορο Αστικου Δικαιου που να εμπιστευομαι ως γνώστη και δεν θα εκανα πισω.

Περαστικα ευχομαι και αισια συνεχεια στο προβλημα σου :)

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Καταρχην, σου ευχομαι περαστικα.

Κρατα αποδειξεις απο τα παντα, βρες εναν σωστο δικηγορο και ειμαι σιγουρος οτι θα αποζημιωθεις για ο,τι προβλεπεται.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν βοηθάει,

ψάξε για δικηγόρο που ασχολείται με τροχαία ατυχήματα. Οι ασφαλιστικές εταιρείες συνεργάζονται με τέτοιους για νομικές συμβουλές . Βρες κάποιον, κάποιας ασφαλιστικής εταιρείας.

Έχε υπομονή γιατί τα δικαστήρια κρατάνε πολύ, οι δικηγόροι είναι επαγγελματίες και "όλα" έχουν κόστος γιατί έτσι είναι φτιαγμένο το νομικό σύστημα.

Κράτα μικρό καλάθι, καλά ξεμπερδέματα και άρχισε από το πρώτο που σου είπα.

Τροποποιήθηκε από τον azoo

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Οι ερωτήσεις είναι η εξής :

- Οι θεραπείες που έκανες σταμάτησαν λόγο του ατυχήματος ? Μπορείς να το αποδείξεις ?

- Οι θεραπείες που σταμάτησες λόγο του ατυχήματος επηρρέασαν αρνητικά τη ζωή σου ? Μπορείς να το αποδείξεις ?

Αν ναι , τότε σαφώς δικαιούσε αποζημίωση .

Αλλά αν οι δικηγόροι λένε όχι 2 σενάρια παίζουν :

a) δεν έχουν όλα αυτά που χρειάζονται ( έγραφφα) για να διεκδικήσουν αυτά που θες

β) η προσφορά της ασφαλιστικής είναι καλή και πάνε στο σίγουρο μεροκάματο .

Στο τέλος εσύ αποφασίζεις βέβαια , αλλά αν τα χρήματα όπως είπες και συ είναι αυτά που περίμενες/ήθελες

πάρτα και φύγε !! :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από τον faraway

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Κατ' αρχήν περαστικά και καλή αποκατάσταση σε όλα. :_thumbsup:

- Οι θεραπείες που έκανες σταμάτησαν λόγο του ατυχήματος ? Μπορείς να το αποδείξεις ?

- Οι θεραπείες που σταμάτησες λόγο του ατυχήματος επηρρέασαν αρνητικά τη ζωή σου ? Μπορείς να το αποδείξεις ?

a) δεν έχουν όλα αυτά που χρειάζονται ( έγγραφα) για να διεκδικήσουν αυτά που θες

β) η προσφορά της ασφαλιστικής είναι καλή και πάνε στο σίγουρο μεροκάματο.

Στο τέλος εσύ αποφασίζεις βέβαια , αλλά αν τα χρήματα όπως είπες και συ είναι αυτά που περίμενες/ήθελες

Μια χαρά τα έγραψε ο φίλος faraway. :_thumbsup:

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Καταρχην, σου ευχομαι περαστικα.

Κρατα αποδειξεις απο τα παντα, βρες εναν σωστο δικηγορο και ειμαι σιγουρος οτι θα αποζημιωθεις για ο,τι προβλεπεται.

Να είσαι καλά! Εννοείται ότι έχω μαζέψει ότι απόδειξη έχει άμεση και έμμεση σχέση με το ατύχημα. Από δικηγόρο έχω αλλά αν είναι σωστός είναι σχετικό μιας και είναι ο πρώτος που συνεργάζομαι γενικότερα στην ζωή μου.

Αν βοηθάει,

ψάξε για δικηγόρο που ασχολείται με τροχαία ατυχήματα. Οι ασφαλιστικές εταιρείες συνεργάζονται με τέτοιους για νομικές συμβουλές . Βρες κάποιον, κάποιας ασφαλιστικής εταιρείας.

Έχε υπομονή γιατί τα δικαστήρια κρατάνε πολύ, οι δικηγόροι είναι επαγγελματίες και "όλα" έχουν κόστος γιατί έτσι είναι φτιαγμένο το νομικό σύστημα.

Κράτα μικρό καλάθι, καλά ξεμπερδέματα και άρχισε από το πρώτο που σου είπα.

Το δικηγόρο που έχω μου συστήθηκε για δικηγόρο που ασχολείται αποκλείστηκα με τροχαία. Ευχαριστώ για τα υπόλοιπα!

a) δεν έχουν όλα αυτά που χρειάζονται ( έγραφφα) για να διεκδικήσουν αυτά που θες

β) η προσφορά της ασφαλιστικής είναι καλή και πάνε στο σίγουρο μεροκάματο .

Να σου απαντήσω:

-Ο γιατρός μου μου έχει κάνει ένα πολύ ωραίο χαρτί στο οποίο αναφέρεται σχετικά για το χρονικό διάστημα που με θεραπεύει, στο περίπου πόσο καιρό ακόμα θα χρειαζόμουν θεραπείες αν δεν είχα το ατύχημα και πόσο καιρό θα κάνω τώρα. Επίσεις αναφέρει και το συνολικό ποσό των παραπάνω θεραπειών.

Όμως από την άλλη πλευρά, στο δημόσιο νοσοκομείο που με έστειλαν μετά το ατύχημα, ο κάθε γιατρός μου έλεγε κάτι άλλο(και πέρασα από αρκετούς). Άλλος μου έλεγε ότι δεν πρέπει να κινούμε με μεταφορικά μέσα, άλλος μου έλεγε ότι μπορώ, άλλος ότι είμαι κομπλέ και σε κάνα μήνα θα θεραπευτώ και άλλος ότι χρειάζομαι επειγόντως επέμβαση. Ο γιατρός που μου έκανε την επέμβαση (και θα κάνει την μελλοντική) είναι ιδιώτης και εξ αρχής μου είπε ότι χρειάζομαι επέμβαση. Μου είχε προτείνει μετά την επέμβαση, μόνο αν χρειάζεται να μετακινούμε, περίπου για το πρώτο 20ήμερο. Να επισημάνω ότι τις αποδείξεις της θεραπείας τις έχω προσκομίσει στην εφορία για το φορολογικό έτος 2013 με αποτέλεσμα να μην έχω απόδειξη θεραπείας πριν το ατύχημα.

-Δεν ξέρω αν αυτό μπορώ να το αποδείξω και πως...

Από συζήτηση στην περίπτωσή μου και έτσι όπως μου το λένε, ο δικηγόρος φοβάται τον δικαστή, μιας και είναι αρκετά αόριστο και έμμεσο. Μίλησα με μερικούς ακόμα και είχα πολλές γνώμες να κινούνται προς τα εκεί.

Κατ' αρχήν περαστικά και καλή αποκατάσταση σε όλα. :_thumbsup:

Ευχαριστώ πολύ!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν έχεις εσύ απόδειξη για τη θεραπεία θα έχει ο γιατρός σου στα μπλοκάκια του.

Δε σε απασχολεί τι λένε οι άλλοι γιατροί που δε ξέρουν το ιστορικό σου παρά μόνον τι λέει ο γιατρός που σε παρακολουθεί.

Οτιδήποτε σχετίζεται με το ατύχημα μπορείς να το αποζημιωθείς.

Αν είσαι Θεσσαλονίκη μπορώ να σου συστήσω δικηγόρο που ειδικεύεται σε ασφαλιστικά θέματα.

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα

Αν δεν έχεις εσύ απόδειξη για τη θεραπεία θα έχει ο γιατρός σου στα μπλοκάκια του.

Δε σε απασχολεί τι λένε οι άλλοι γιατροί που δε ξέρουν το ιστορικό σου παρά μόνον τι λέει ο γιατρός που σε παρακολουθεί.

Οτιδήποτε σχετίζεται με το ατύχημα μπορείς να το αποζημιωθείς.

Αν είσαι Θεσσαλονίκη μπορώ να σου συστήσω δικηγόρο που ειδικεύεται σε ασφαλιστικά θέματα.

Όντως ο γιατρός θα τα έχει! Σε ευχαριστώ πολύ.

Είμαι Αθήνα, αλλά και πάλι ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!

Μοιράσου αυτό το μήνυμα

Σύνδεσμος στο μήνυμα